ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.02.2018
ÎNSCRIS: 03.08.12
JAN-2018
single

Croaziera «Heaven by the sea» cu Costa Neo Riviera

Costa si-a propus prin aceasta croaziera sa ofere turistilor iubitori de croaziere posibilitatea de a descoperi frumusetea si exotismul insulelor din Oceanul Indian: Mauritius, Seychelles, Madagascar si Reunion, insule cunoscute pentru natura exceptionala si plaje de vis de un albastru ireal si lanturi muntoase vulcanice. Sejurul a început pe 18 ianuarie si s-a terminat pe 4 februarie.

Am vrut sa încerc si senzatia de a te bucura de soare si plaja în clima tropicala în plina iarna europeana.

Am plecat cu întârziere din Otopeni pentru ca aeroportul Schiphol din Amsterdam era închis din cauza vremii, era o furtuna puternica, în timp ce la noi era frumos, calm, soare… aveam legatura la 17.30 si eram în pericol de a pierde avionul dar fiind aceeasi companie aeriana KLM ne-au asteptat! un ghid ne-a preluat si ne-a condus direct la poarta de îmbarcare. O cursa lunga de 11 ore adaugate la cele 3 ore deja efectuate. Cei ce aveau legaturi cu Canada, SUA sau alt aeroport din Europa au pierdut cursele. Am avut noroc ca avionul nu era aglomerat si am putut sa ne întindem pe trei scaune sa ne odihnim, mâncarea buna, au fost darnici cu apa, sucul si cafeaua. Pe ecranul meu (pus pe spatele scaunului din fata) am putut urmari tot timpul traseul avionului, plus date despre zbor, ora si temperatura locului de aterizare.

Si ajungem la destinatie în Port Louis Mauritius, un val de caldura înabusitoare ne loveste, ne nauceste, ne recuperam bagajele si fuga sa ne schimbam hainele de iarna cu cele de vara pregatite în bagajul de mâna. Aici s-a descoperit marea încurcatura: în Schiphol din cauza timpului scurt dintre cele doua avioane (întârzierea a fost mai bine de o ora) s-au pierdut 18 bagaje, adica au ramas în Europa… eu am avut noroc si nu am fost afectata. Ghinionistii, inclusiv cei doi ghizi, au completat formulare, s-au dat telefoane la Schiphol si asa au primit confirmarea ca din greseala au ramas acolo si vor veni peste doua zile cu urmatoarea cursa. Sfatul ghidei a fost ca cei afectati pot sa-si cumpere strictul necesar pentru doua zile si sa pastreze chitantele pentru a fi despagubiti de compania aeriana. Pe vasul Costa la îmbarcare au primit si un kit de igiena gratis.

Bagajele noastre au fost preluate de o masina a hotelului Le Suffren unde eram cazati în acea zi iar noi am plecat sa facem un tur al orasului Port Louis, capitala si cel mai mare oras al statului Mauritius, sa vizitam gradina botanica Pamplemousses, dupa care a urmat prânzul la restaurantul Fangourin din cadrul muzeului Sugar World. La final am baut o cafea pentru care ni s-a adus 4 feluri de zahar: melasa, demerara, brun clair mou, granule cafea. Am ales melasa si gustul cafelei parca s-a îmbogatit, avea o alta aroma. De curiozitate am gustat si celalalte tipuri de zahar, un gust excelent departe de gustul zaharului alb pe care îl folosim noi.

Pamplemousses, gradina botanica a fost înfiintata în 1769 si aici am putut vedea plantele mascarene si o mare varietate de palmieri, nuferi cu frunze uriase si am mai vazut aici si urmele cylonului Berguitta care abia a trecut si din cauza caruia portul este închis si ne uitam cu nedumerire la vasul NeoRiviera cum sta în larg… continuam cu un tur la bazarul local, 1€ = aprox 40 rupii mauritane. Atentie la smecherii care vor sa ia si pielea de pe turisti, aici un produs e 10 rupii, alaturi e 95 rupii.

Insula Mauritius este asezata geografic în sud vestul oceanului Indian, la 900 km est de Madagascar si geografic este considerat parte a continentului african. Formeaza o republica alaturi de Saint Brandon si Rodrigues si insulele Agalega.

Mauritius are o suprafata de 1865 kmp si a fost o colonie franceza, apoi engleza pâna la independenta sa în 1968. Populatia e multirasiala, compusa din diferitele etnii venite din India (52% din populatie!), Africa, Europa si China. Limba oficiala este engleza, iar în limbajul uzual se utilizeaza franceza si creola. In avion ni s-a dat un formular de sanatate, în care trebuia sa completam daca suferim de vreo boala tropicala si daca am fost în ultimile 6 luni în anumite tari africane cu probleme de sanatate, si pe care a trebuit sa îl prezentam o data cu pasaportul la vama ca sa primim viza de intrare în tara. Autoritatile te întrebau prin acest formular si unde te vei caza pe insula.

Insula mai este cunoscuta si datorita pasarii Dodo care din pacate a fost exterminata în secolul 17 din cauza ca colonistii englezi o vânau excesiv pentru a face mâncare de dat la propriile animale, în special câini. Vara tine din noiembrie pâna în aprilie, este fierbinte, ocazional pot cadea ploi tropicale, am avut parte de o ploaie in timp ce luam masa pe terasa restaurantului Fangourin, ploua rapid, se opreste, peste 30 minute se porneste din nou… iar iarna sunt temperaturi de 24°C. Bagajul meu a continut numai îmbracaminte de vara subtire si o pelerina de ploaie pe care am folosit-o si în Seychelles.

Lungimea coastei insulei Mauritius masoara aprox 200 km din care 170 km sunt plaje cu nisip! Fauna tropicala, ape limpezi si de o culoare turcoaz incredibila, astfel încât exclami ca aici este paradisul.

Cazare la hotelul Indigo din cadrul complexului hotelier Le Suffren, patru stele. Hotelul e pe malul oceanului, are camere spatioase cu vedere la ocean sau la gradini. Eu am avut camera single cu vedere spre gradina ce a avut de suferit de pe urma cylonului Berguitta. Aerul conditionat e omniprezent, ca altfel nu poti respira la o umiditate de 74%. Eram obositi dupa un zbor lung si un tur de oras asa ca de piscina am lasat sa se bucure altii. În Mauritius hotelurile au alt tip de priza decât în Europa, cu 3 picioruse, am fost sfatuiti de ghid înainte de plecare sa avem un acumulator pentru a încarca telefonul.

A doua zi la micul dejun aflam cu stupoare ca vasul Neo Riviera a plecat catre Seychelles si ca ne vom imbarca de acolo. Noroc ca seful agentiei era cu noi în vacanta, stia de aseara acest fapt si imediat a facut demersurile de a programa un zbor cu un avion Mauritius-Seychelles, altfel pierdeam croaziera, lucru de neconceput pentru noi.

Pentru a asigura siguranta navei si a pasagerilor tot programul croazierei pe zile a fost schimbat pentru a lasa ciclonul sa se îndeparteze din traseul navei. Urmarea povestii în review-ul urmator.

Trimis de Yolanda in 17.02.18 22:33:30
Validat / Publicat: 18.02.18 10:15:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE. A mai fost în/la: Marea Mediterana, Tenerife, Funchal

VIZUALIZĂRI: 1152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 nufar

Pușcașu Marin
[18.02.18 10:33:26]

@Yolanda: Incitanta introducerea. Astept cu nerabdare continuarea. Sunt convins ca vom vedea poze de exceptie si cred ca as aprecia ca fiind " cireasa de pe tort ", o poza cu Radu Mazare in Madagascar, eventual la parasailing

[18.02.18 10:33:32]

traian.leuca †
[18.02.18 10:36:02]

P21:

prize din camera de hotel, are 3 picioruse... asa sunt prizele in Mauritius

Se vede că au trecut "englejii" pe acolo.

Felicitări pentru articol!

nicole33
[18.02.18 10:47:44]

@Yolanda:

O croazieră extrem de interesantă!

Ai cumva idee cât ar fi costat pentru o persoană în regim de dublă?

[19.02.18 07:59:37]

@nicole33: multumesc de vizita si vot. Cabina interioara clasica IC = 2449€ si cabina exterioara cu geam clasica EC = 2749€. Doar cabinele VIP au balcoane. dar agentia nu a oferit si aceasta varianta, probabil datorita pretului ridicat.

Am mai platit la agentia de turism 55€ pentru o excursie în sudul insulei, în ultima zi dupa debarcare, timp aveam la dispozitie pentru ca zborul era programat la ora 21, si pot spune ca a fost o excursie reusita, voi povesti când îi vine rândul.

[19.02.18 09:41:25]

@traian. leuca: multumesc pentru apreciere si vot. Abia astept momentul AFA de la Alba Iulia ca sa ne cunoastem cu totii- cei din grupul Muntenia.

[20.02.18 07:47:48]

@ghisor: multumesc de vizita si vot. Sper sa fiu la fel de inspirata si în urmatoarele review-uri. Din pacate Madagascar nu mi-a lasat o impresie pozitiva în ceea ce priveste viata oamenilor de rând, traiesc înca in secol 18!

În schimb natura si viata animala sunt la superlativ. Eiii, Mazare traieste în resorturi de lux în zone unde cei de rând nu au acces. Chiar noi, turistii de pe Costa am fost protejati de politie cu mitralierele de gât... dar sa nu anticipez...

[22.04.18 20:24:20]

@Yolanda: Inceputul promitator rau de tot astept sa ajung sa citesc ce ai mai scris (avand in vedere ca eu citesc atat tarziu articolul).

Felicitari, votat cu mare drag.

[26.04.18 06:03:52]

@mishu: multumesc de vizita, ecou si vot. Si eu am ramas în urma cu cititul rw! Sper ca urmatoarele rw din aceasta croaziera sa-ti placa la fel de mult...

mishu, Pușcașu Marin, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Costa neoRiviera: