ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2018
ÎNSCRIS: 22.11.15
SEP-2017

încărcat de pe telefon!

Popasul Domnesc Voronet / nota 10

Încep prin a saluta prietenii AFA-iști și nu numai!

Vă rog să faceți concesii în ceea ce privește rewieul, scriindu-l pe telefon!

Țin să precizez că am fost 4 cupluri si implicit am avut 3 cam/duble si 1 ap. (neavând a 4-a camera si a fost înlocuită de respectivul ap.)

Ca si o remarcă, apartamentele acestei locații, în raport cu altele, au 2 camere decomandate și nu 1 camera + living.

Bun, să începem...

Pentru cine cauta cazare in Voronet, va recomand Popasul Domnesc 4*...

Au parcare privată și supravegheată video, mai greu este cu accesul la pensiune, având de urcat o pantă abruptă, dar nu imposibilă. Dacă am urcat eu cu o mașină foarte joasă... poate oricine (aici ma refer strict la perioadele fara zăpadă, cu toate ca am observat ceva "crampoane" metalice in asfalt).

Acestea fiind spuse despre acces si parcare, trecem la camere... foarte spatioase, moderne, dar cu un aer medieval.

Toate dotările sunt noi, cu gust, dar cel mai multumit am fost de patul mare implicit salteaua, care si din spusele celorlalți sunt extraordinar de confortabile (asta ptr cei interesati).

Baia dotată cu absolut tot ce trebuie... chiar și peste.

La fiecare camera exista cate un balcon tixit cu jardiniere...

Restaurantul la fel de aspectuos, dar aici am de obiectat servirea...

Fiind in extrasezon (din spusele ospatarului), conducerea a lăsat prea puțini angajați si cam neexperimentati... de aici si timpul mare de asteptare a comenzilor, iar noi, servind toate cele 3 mese am cam pierdut timp.

SPA-ul... și aici totul la superlativ... sauna uscată, sauna umedă, masaj, jacuzzi, piscină generoasă, terasa, bar...

Priveliștea este spectaculoasă, prin vitraliile generoase privind direct munții.

SPA-ul se plătește separat cazării, dar nu este de speriat.

Raportul pret/ calitate si aici ma refer la cazare, pot spune ca este unul de bun simt.

Doar la restaurant preturile sunt cam piperate si la o ședere prelungita se cam adună.

Per total recomand si chiar ma bătea gândul la inca o escapadă de 2/3 zile.

În încheiere va recomand sa vizualizați fotografiile (1 poză face cat 1.000 cuvinte).

Vă rog sa faceti abstractie de "dezordinea" camerei si de patul nefăcut... am pozat dupa "instalare" :)

Să auzim de bine!

Trimis de Marinus2010 in 08.02.18 12:51:50
Validat / Publicat: 08.02.18 14:38:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VORONEȚ.

VIZUALIZĂRI: 4092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marinus2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Camerele + balcoanele individuale
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

Mihai18
    [08.02.18 15:40:13]

Bună ziua.

Zonă geografica frumoasa, cazare foarte buna, asa cum reiese din fotografii, companie placuta, în concluzie excursie reușita.

Mi-a plăcut review ul. Votat cu placere

Am o întrebare.

@ Maria 55 a fostrecut mama dvs?

Mulțumesc pentru un posibil răspuns.

[08.02.18 15:51:56]

Buna ziua!

Multumesc ptr apreciere.

Sunt fiul userului... Maria55.

Nu am înțeles "compania placuta"... )

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.02.18 16:09:40]

Zona este superbă! Și nu doar datorită naturii, ci și datorită oamenilor! Parcă am fi în altă țară! Chiar mă gândeam să o revizitez în viitorul apropiat, iar această pensiune este o variantă de cazare foarte bună!

[08.02.18 17:49:11]

@cris1982: corect si bine punctat.

Ce am uitat sa mentionez si e destul de important de cand s-a implementat sistemul de tichete de vacanta... aceasta pensiune accepta aceste tichete, atât la cazare cat si la restaurant.

Multe intreprinderi acorda aceste tichete si e bine de stiut.

krisstinna
    [08.02.18 18:03:08]

@Marinus2010: Știu de escapadă, doar nu credeai că nu

Mi-a plăcut locul, camerele sunt foarte frumoase. Au și balcon, un mare plus pentru pensiune.

Ai multe de povestit, nu mă poți păcăli, poate ai timp să scrii, ai fost in multe locuri frumoase

Și... chiar nu e dezordine in cameră, mă așteptam la un haos total. Ai avut profesor bun, te-a îndrumat bine.

Bravo! Felicitări!

[08.02.18 18:17:51]

@krisstinna:

"Escapada" a fost un tur al țării, dar o sa revin si cu celelalte impresii din locurile in care am poposit.

Eram sigur ca stii tot...

Am verificat după ce am scris, ca mai sunt impresii despre locatie, dar m-a bucurat ca marea majoritate au fost in acord cu ce am apreciat eu.

Daca am fost toti autorii in asentiment, cu atât mai mult se confirma cele scrise.

Mai dezordonat decât ce se vede in poze... nu sunt.

crismis
    [08.02.18 19:02:04]

@Marinus2010: De ținut minte pentru serile luuungi de toamnă când caut "ceva mic, drăguț, cu piscină, de relaxat neuronul".

PS: Abia aștept să te cunosc "în carne și oase"! Mai scrie, îmi place.

[08.02.18 21:30:14]

@Marinus2010: Și eu știam de ”escapadă”. Și mă gândeam: de ce n-o scrie băiețelul ăsta? Că talent are!

Și iată că ai făcut-o, iar eu am avut onoarea acordării unui SB pentru o cazare bună, într-o zonă superbă!

[08.02.18 22:17:47]

@crismis: multumesc!

De preferat in extrasezon... muuult mai liniștită locatia si cu atât mai relaxanta.

Mai scriu...

[08.02.18 22:20:13]

@Zoazore: și băiețelul a scris

nicole33
    [10.02.18 10:54:41]

@Marinus2010:

Stai liniştit că foarte mulţi ştiam povestea, în timp real chiar , ştiam inclusiv despre pana de curent .

Este foarte bine că te-ai hotărât să scrii.

Poveştile se uită, dar ce e scris rămâne, iar fotografiile completează în mod fericit descrierea.

Aştept şi continuarea.

aceasta pensiune accepta aceste tichete, atât la cazare cat si la restaurant.

O informaţie foarte utilă celor interesaţi. Nu am beneficiat niciodată de tichete de vacanţă, dar am speranţe

[10.02.18 11:01:51]

@nicole33: waw

Ce mediatizate imi sunt mișcările

Furtuna aia renumită si devastatoare, implicit pana de curent aferentă, a fost o experiență unică.

Ne-a prins pe drum, în Maramureș, la 1 ora de Pensiunea Teleptean unde ne-am si cazat.

Voi sxrie si despre acea locație (face parte din "turneu"... ca si Complexul Albota / Transfagarasan).

In articolul dedicat pensiunii Teleptean , pot pune poze cu dezastrele provocate de furtună, dar nu stiu daca intereseaza pe cineva , nefacand obiectul articolului .

[10.02.18 11:17:19]

@Marinus2010: Poți spune câte tichete de vacanță ai folosit la Popasul Domnesc? La Teleptean vei scrie acolo!

[10.02.18 13:48:46]

Nu mai stiu la fiecare in parte exact, dar 3 mese / zi (De la aperitiv pana la desert) si cu ceva risipa... plus cazarea (care nu includea micul dejun)... undeva la 1.500 ron / tichete / camera pe 4 nopti .

Se poate face un sejur cu ceva mai puțini bani , doar ca fiind 4 camere ... s-a petrecut , implicit cheltuit .

Mâncarea, băutura...spa-ul au ridicat cheltuiala , nu cazarea .

Daca nu se face abuz de restaurantul lor ....pot spune ca spa-ul si cazarea sunt de bun simt ptr ce oferă.

La Complexul Albota am stat 1 noapte... dar paritatea se pastreaza.

La Teleptean ă fost mult mai ieftin.

O sa revin la fiecare in parte , cand voi scrie !

[10.02.18 14:03:46]

@Marinus2010: Mulțumesc mult! Abia aștept să vă văd (cu Eve, zic).

nicole33
    [10.02.18 22:39:47]

Ce mediatizate imi sunt mișcările

Cam aşa a fost.

Plimbările tale erau şi mediatizate, dar şi atent monitorizate.

Nici nu ai idee cât de mult o bucurau planurile tale de vacanţă, ce mândră era de alegerile tale inspirate şi cât de rău i-a părut când ai fost nevoit să anulezi plecarea în Italia.

Din păcate, de acum încolo mişcările îţi vor fi doar monitorizate de Sus, nu şi mediatizate

[10.02.18 22:47:51]

@nicole33: Iar noi te rugăm să scrii, ca să le mediatizezi singur. Și prin noi, vei fi monitorizat și mai sus!

roth
    [11.02.18 10:56:04]

Povestile sunt trairile si emotiile povestitorului, tu exprimi cumva detasare insa sunt convinsa ca ai trait/experimentat clipe minunate.

Ele sunt bunul tau, nu il poate lua nimeni si cu el vei retrai in clipele de aducere aminte, la gura sobei... povestind nepotilor.

Aici, impartasind cu familia AFA sau in albume foto, este bine sa aduni cat mai multe astfel de clipe.

Vacante frumoase!

[11.02.18 11:05:50]

@roth: asa este, am trăit experiențe frumoase, dar ma gamdesc ca citesc si persoane interesate strict de locație si tocmai de aceea am dorit să relatez succint ce le-ar interesa...

Mi-ar fi placut sa pun si peripețiile drumului (ex furtuna, copacii doborati, pădurile retezate), dar m-am gândit că nu fac obiectul locatiei .

Am facut capturi impresionante , spun eu , ale unor evenimente din timpul furtunii , cat si de dupa .

In articolul ce v-a prezenta Pensiunea Teleptean (care am observat ca mai are 2 rewieuri) , o sa atașez fotografii care pe mine m-au minunat .

gettyy
    [16.03.18 14:38:48]

@Marinus2010:

Trebuie să recunoști că Bucovina este un ținut de poveste!

Mă bucur că ți-a plăcut.

La Popasul Domnesc am fost și eu și m-am simțit extraordinar.

Știi ce m-a atras pe mine totdeauna acolo?

OAMENII!!!

Oamenii bucovinei sunt atât de calzi... prietenoși... buni ca pâinea caldă!!!

Vacanțe frumoase mereu!

toni80
    [12.04.19 08:11:25]

@Marinus2010: Bună, ai spus baia dotata cu de toate... si peste... au halate, papuci... ma interesează acest aspect caci daca au centru spa si evident 4 stele ar cam trebui... vom fi cazati acolo... si vreau sa stiu daca imi pun de acasa sau nu??? mulțumesc pentru răspuns.

[12.04.19 09:23:15]

@toni80:

'neața!

Au papuci in camera, prosoape... dar nu si halate.

Halate si alte prosoape se dau separat la receptia spa-ului (sunt incluse in pretul achitat separat ptr spa).

Dar totusi trebuiesc luati de acasa papuci "ptr piscina"!

Daca mai aveti intrebari, va raspund cu drag!

Oana07
    [06.07.19 11:31:54]

Felicitari pentru impresile minunate!!

[08.07.19 05:43:56]

@Oana07: Multumesc frumos!