ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
AUG-2016

Cu bune si rele

De la o vreme nu mai lipsim de la TTR, mai ales pentru ca reprezinta o ocazie de a ne intalni cu multi dintre prietenii de pe AFA, asa ca am profitat si am cautat oferte pentru vara lui 2016 unde altundeva decat in Grecia? :) Si cum sa refuz superoferta care ne trimitea in Lefkada contra sumei de 190 euro/persoana, cazare si transport, studio 3* in statiunea Nidri cea mai mare si mai frumoasa de pe insula? Asa ca am platit 200 de lei la semnarea contractului si restul sumei pana la 15 martie (eram in luna noiembrie) si nu ne mai ramanea decat sa asteptam sa vina vara… Desigur ca ajuns acasa am inceput sa caut informatii despre studio Julia, doar ca la noi pe sait nu avea nicio recenzie iar pe tripadvisor chiar daca citesc “de bine”, am o experienta neplacuta (cea din Rhodos) asa ca nu prea ma mai bazez pe informatiile de acolo.

Si uite asa au trecut lunile si s-a facut vremea sa plecam. Am urcat in autocar la ora 15 si dupa 16 ore, la 7 dimineata, eram in fata hotelului. Am fost intampinati de o doamna intre doua varste care ne-a urat bun venit si care ne-a spus ca putem depozita bagajele undeva iar la ora 11 ne vom putea caza. Mi-am dat seama ca nu avea, efectiv, cum sa ne cazeze mai repede pentru ca la ora 9 urmau sa plece cei cazati acolo, asa ca ne-am luat toate cele necesare unei bai si am parcurs cei 100 de m de alee pana la o plaja micuta dar cocheta unde se aflau aliniate pe trei randuri cam 40 de sezlonguri, ne-am asezat pe doua dintre ele si am inceput concediul… :) Mai tarziu a venit un domn si ne-a incasat 5 euro pentru sezlonguri si umbrela, acesta fiind pretul pentru toata ziua. La 11:30 ne-am intors la locul de cazare si am fost condusi in camera care avea sa ne fie loc de gazduire pentru 7 nopti.

Studio Julia se afla amplasat pe strada principala care vine dinspre Lefkas Town, destul de aproape de intrarea in statiune. Distanta pana in centru poate fi parcursa in maximum 5-7 minute, in imediata sa apropiere se gaseste un magazin de unde dimineata poti lua paine fierbinte, apoi un supermarket foarte bine aprovizionat deschis pana la ora 21, dar si un minimarket unde poti merge daca ai uitat sa iei ceva si e o ora tarzie. Acesta din urma se inchide dupa ora 1. Desi se afla foarte aproape de plaja din balconul lateral pe care il aveam nu puteam vedea marea din cauza copacilor aflati in capatul plajei de care v-am povestit. In continuarea cladirii, pe aleea care duce spre mare, se afla construit hotelul Avra beach, foarte ok din cate am vazut, cotat tot la 3*, si restaurantul acestuia care are si o terasa spatioasa. De fapt, terasa aceasta serveste bauturi si mancare pe toata durata zilei tuturor celor doritori. Berea la halba era 3 euro, era buna si rece, insa cu aceiasi bani puteam cumpara 3 beri Amstel sau Mythos (aceiasi cantitate), si cum aveam si o gentuta frigorifica, am ales aceasta varianta pentru perioada petrecuta pe plaja.

Camera primita se afla amplasata la etajul 1 al studioului. Intrarea se face pe un hol foarte mare cu doua usi care dadeau in doua balcoane si o a treia care comunica cu camera. Bineinteles ca si camera avea balconul sau… Trei in total! :)

Tot in acel hol se afla amplasata si chicineta. Cu plita electrica, hota, chiuveta, frigider si tot ce este necesar in materie de vesela. Mai era o masa cu doua scaune si televizorul, suspendat pe un perete. Balconul care dadea in strada principala avea si el o masa si doua scaune, cel care se afla amplasat lateral nu se deosebea cu nimic dpdv al dotarii, doar ca era mai mare. Intre holul mare si intrarea in camera mai era un holisor mic din care se comunica cu baia. Totul cu gresie, cu mobilier ok, patul matrimonial, cu clasicele noptiere si un sifonier mare, plus o masuta de machiaj cu oglinda si scaunelul aferent. Balconul camerei spatios insa fara scaune si masuta :)

Baia era suficient de mare, chiuveta cu dulapior pentru cosmetice, cabina de dus… Prosoape, 4 la numar, doua mari si doua mai mici, plus cel de iesire din dus. Au fost schimbate de doua ori, iar lenjeria o data. Tot de doua ori s-a maturat/spalat si camera. Mi-ar fi convenit sa am matura si mopul la indemana, insa nu au fost si nici eu nu am cerut asa ceva. Lipseau plasele contra tantarilor.

La parter se afla un mic restaurant si o terasa cu cca 7 mese, insa terasa se deschide undeva in jurul orei 17 si functioneaza pana la ora 23. Am mancat o data aici si mancarea chiar a fost gustoasa iar preturile aliniate cu celelalte localuri din Nidri. Doar ca noi fiind locatari ai hotelului am tot primit atentii la masa si la sfarsit un discount de 10%.

Datorita amplasarii sale, Julia nu are parcare in partea din fata, dar in dreapta, unde se afla aleea spre plaja, sunt destule locuri pentru a parca.

Cam atat despre cazare. Si cum nu toate pot fi roz, trebuiesc mentionate si aspectele deranjante: punctul 1 - tantarii… Poate ca la noi, din cauza viei care inconjura balconul lateral si care intr-un fel era foarte buna in a tine umbra si intimitate, au fot mai multi decat la altii, dar ce m-a surprins a fost ca erau extraordinar de rezistenti!!! Pastilele nu au avut niciun efect asa ca, pentru a putea dormi aprindeam spirale in balconul camerei, pe holul mare si puneam si doua pastille la doua aparate in camera, chiar langa noi!!! Daca treceau si de aceste bariere, inchideam usile, aprindeam lumina si ma mai culcam dupa ce ii exterminam pe toti. Desigur, pentru moment. Problema aerului conditionat, vesnic aceeasi: este amplasat cum nu se poate mai prost, deasupra patului. In conditiile date, ideal ar fi fost sa fie pus pe hol si asa nu ar fi existat nicio problema in a te odihni in conditii optime.

Punctul 2 – zgomotul. Datorita pozitionarii sale, prin fata studioului este o circulatie continua si daca masinile nu ar constitui o problema foarte mare, una uriasa o constiuie atv-urile si scuterele care circula pana aproape de ora 4 dimineata. Apoi o pauza de maxim doua ore dupa care incep masinile de salubritate, apoi cele de aprovizionare, s. a. md.

Concluzii? Camera foarte draguta si mai ales, foarte spatioasa. Amplasament foarte avantajos din toate punctele de vedere. Raport calitate-pret foarte ok. Insa toate astea palesc in fata zgomotului si mai ales a tantarilor care ne-au ‘rupt” la propriu!!!

Trimis de iulian68 in 02.02.18 09:18:17
Validat / Publicat: 02.02.18 09:51:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2250 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[02.02.18 09:29:30]

@iulian68: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 94&ridAnt=84376

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

rog aruncă o privire peste următorul link google MAPS.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • ===

Mutat în rubrica "Julia Studios, NIDRI/NYDRI" (nou-creată pe sait)

[02.02.18 10:34:31]

[02.02.18 11:25:25]

@webmaster26: Am sa adaug fotografii la toate recenziile, cat de curand. Sunt salvate dar trebuiesc gasite... ????

[02.02.18 20:11:26]

@iulian68: ok, dar ne ajuți un pic cu localizarea pe hartă? e un link mai sus!

[02.02.18 22:46:21]

@webmaster26: Sunt cam nelamurit... Ca locatie ar parea sa fie ok, dar nu inteleg cum avra, cate e in spatele Juliei, deci mai aproape de mare, pe aleea respectiva, apare la strada...

[10.02.18 15:31:44]

Merg in iunie in aceasta vila. Ati putea posta cateva poze, nu prea am gasit informatii despre aceasta locatie. Multumesc!

[10.02.18 15:50:54]

@florina9: Am promis ca voi posta, doar sa le gasesc!

[10.02.18 15:55:31]

@iulian68: Multumesc si cu multa nerabdare astept noutatile de la dv, .

[03.03.18 20:44:51]

@iulian68: Cu bune si cu rele, iar ti-a iesit o recomandare buna, chiar daca si de data asta fara poze.

Felicitari, votat cu mare drag.

[03.06.18 10:17:48]

Alte pareri despre locatie? Poze? A mai fost cineva aici? Multumesc!

[03.06.18 10:57:27]

@LDP: Maine plecam cu autocarul pentru 7 zile.

[03.06.18 16:42:51]

@mishu: Crede-ma ca am cateva luni de cand caut pozele dar nu le gasesc! Si f multe din lefkada nu gasesc... In afara de faptul ca adormi f greu din cauza galagiei, si sunt ff multi tantari "imuni" parca la orice cameta a fost superok, f bine compartimentata, si cu trei balcoane... De fapt, am mai spus asta in review. Repet, imi pare rau ca nu pot pune pozele... ????

[03.06.18 17:15:42]

@florina9: Vacanta placuta! Asteptam poze!

[06.06.18 06:40:57]

@florina9: Am ajuns la Nidri, ieri, cazare avem la Julia. Totul e nou, patul, saltreaua, mobilieru. Conditiile foarte bune. Ne-au cazat la ora11. Noi stam la parter, au termopan si au dat aparat cu pastile contra tantarilor

[13.06.18 11:35:34]

@florina9:Multumesc pentru feedback.

AA+
    [16.06.18 11:45:02]

@webmaster26:

Aveți localizarea pe hartă:

google.com/maps/@38.71158 ... !7i13312!8i6656

[16.06.18 13:20:57]

@AA+: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

==

Poate ne ajută și iulian98 și confirmă, văd că a uitat între timp să încarce pozele promise.

[16.06.18 13:22:53]

@iulian68:

Cu o ''mică'' întirziere...

Coordonatele pentru AVRA sunt setate în intersecție la intrarea pe straduța care duce la Avra - și de așa natură să se vadă indicatorul

[16.06.18 13:24:39]

@webmaster26: Este pozitionat corect, pe partea dreapta cum mergi spre Lefka town.

[16.06.18 15:24:29]

@webmaster26: este ok, doar ca e oe cealalta parte a strazii, exact in coltul intersectiei sore Avra. Despre poze, ce sa spun, decat ca nu le-am gasit... Am cred, doua dar nu sunt relevante... Am sa mai caut, de aceea nu am scris nimic de Lefkada până acum...

AA+, florina9, ielenul, iulian68, LDP, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂJulia Studios: