ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2010
DIN: Roman
ÎNSCRIS: 23.10.09
SEP-2009

Pensiunea 'rozelor' - o floare in mijlocul orasului

Deoarece am locuit aproape 5 ani in Ardeal, mai exact in Brasov, acest oras mi-a ramas in suflet cu foarte multe amintiri frumoase, peisaje de vis si aer curat. De aceea, incerc ca macar o data pe an sa petrec o mini-vacanta in aceasta localilate de vis de care nu ma pot desparti. Deoarece cazarea in Brasov este destul de scumpa chiar si la 3 stele, noi ne orientam catre pensiunile din satele apropiate si totodata ne bucuram si de mai multa liniste.

Am descoperit pensinuea intamplator la o simpla cautare pe Google si am ramas placut impresionata de pozele de pe site si de pretul acceptabil (100 lei pe noapte fara mic dejun). Am facut rezervare pt 2 nopti prin telefon iar o doamna foarte draguta a ascultat atent 'doleantele' mele si m-a notat pt o camera. Nu a trebuit sa dam bani in avans, am platit tot cand am ajuns. De asemenea, si numele este foarte interesant ROSENAU - era vechea denumire pt orasul Rasnov, orasul 'rozelor'.

Unitatea este situata chiar in centrul orasului cam la 7-8 km de Brasov. Camerele sunt cu adevarat minunate. Noi am avut pat matrimonial (cum specificasem la telefon) cu baldachin, o masuta, doua fotolii, un dulapior si o lampa cu abajur, toate din bambus, imbinandu-se intr-o armonie deplina. Baia era foarte mare, avea cada cu jacuzzi, prosoape si cosmetice. Ceea ce nu mi-a placut a fost ca jaluzele din baie erau stricate si geamul nu se putea deschide, neputand aerisi dupa dus. E pacat pt ca se face condens si se deterioreaza peretii in timp.

Un alt aspect care pe noi ne-a incantat este restaurantul pensiunii amenajat in stil traditional, care este cu adevarat spectaculos. Mancarea este foarte buna si rezonabila ca pret. Au inclusiv pizza care mie mi-a pacut foarte mult fiindca este facuta pe vatra. Desi restaurantul are terasa si clientii stau pana seara tarziu nu ne-a deranjat nici un zgomot, a fost liniste mereu.

Ce nu mi-a palcut insa este ca nu au internet, nici macar pe hol nu am prins, iar in hol nu am incercat. Un alt aspect negativ il constituie lipsa locurilor de parcare (tb sa lasi masina pe strada) si curtea foarte mica a pensiunii. Dar probabil ca fiind in centrul orasului nu prea are cum sa fie mai mare.

Oricum noi am ramas placut impresionati de acest loc, atat de conditiile de cazare cat si de amplasarea lui foarte aproape de Brasov, de Bran si de alte imprejurimi. De atlfel, asa ne-am petrecut timpul liber, facand drumetii prin Sinaia, Busteni si Predeal. Iar pretul este foarte accesibil. Vom reveni cu placere.

Trimis de roxxie in 26.04.10 20:33:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 3822 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxxie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pat cu baldachin cu adevarat minunat
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

valimi
    [26.04.10 20:41:30]

Punctele pentru distractie si relaxare si niste fotografii ar fi ajutat mult la formarea unei impresii mai obiective.

Pretul este foarte bun pentru ce conditii ai descris.

roxxieAUTOR REVIEW
    [26.04.10 21:01:32]

Pozele vor aparea in curand, trebuie doar validate de Web. Nu am punctat la distractie si relaxare pt ca anoi ne-am axat mai mult pe drumetii, in fiecare zi cate una asa ca nu prea ne-am intersectat cu facilitatile hotelului din acest punct de vedere.

magdalena
    [26.04.10 22:26:07]

Sa inteleg ca nu toate camerele au pat cu baldachin?

roxxieAUTOR REVIEW
    [26.04.10 22:31:44]

Nu, nu toate. Doar cele in care predomina elementele de bambus au baldachin. AM si o poza cu o camera amenajata in stil diferit ca sa vezi cum arata. Sunt frumoase si alea, dar mie mi-au palcut mai mult astea din bambus.

Cel mai bine este sa specifici la receptie cand faci rezervarea ca doresti pat matrimonial cu baldachin si sigur tin cont fetele de la receptie. (mie mi s-au parut foarte dragute). Sejur placut!

abbilbal*
    [11.07.10 20:42:51]

Un indicator turistic util pentru turiştii ce ajung în Râşnov, oraş în care se mai pot vedea şi alte obiective în afară de pensiune.

adrian2010
    [18.08.10 12:44:08]

Un review frumos! Punctaj maxim.

ElisaDay
    [06.08.12 08:30:25]

Pensiune cocheta in mijlocul orasului, cu vedere spre cetate.

Servicii de calitate, bucatarie traditionala, personal amabil.

abbilbal*, adrian2010, ionescunic, magdalena, roxxie, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Rosenau: