ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2018
JAN-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Hotel Caruso

Dupa cum am promis la un comentariu anterior, voi face in continuare cateva comentarii asupra hotelului Caruso din Termini, dupa intoarcerea in tara.

Am fost cazati in perioada revelionului 2018, intr-un grup cu alti turisti. Stiam ca hotelul se afla intr-o zona mai izolata, dar acest lucru nu m-a deranjat deoarece mi-am pregatit de acasa trasee de mers pe jos cu sotia, de cativa kilometri, pentru zilele cand nu aveam programate excursii cu autocarul si anume spre Monte San Costanzo (muntisorul din fata hotelului), Punta della Campanella (varful peninsulei sorentine), Marina del Cantone (un port turistic).

Din pacate nu am putut ajunge la doua golfuri din apropiere (Baia delle Sirene si Cala di Mitigliano) deoarece accesul era blocat in afara sezonului, drumul trecand prin niste proprietati private! Exista si vreo 3 curse de autobuz/zi spre Sorrento, statia SITA SUD fiind chiar in fata hotelului (1,3 euro/calatorie).

Comentariul asupra hotelului va fi insotit de cateva foto.

Hotelul are 3 etaje, cu camere cu 1 sau 2 paturi (la cerere cu 3), unele dintre ele cu balcoane. Am pus o fotografie a hotelului din fata, una din spate si una cu repartitia camerelor de la etajul 2. Desi hotelul are 4 stele, ma asteptam sa fie de o categorie inferioara, ceea ce s-a adeverit.

Am fost cazat la camera 202, cu vedere spre insula Capri.

CAZAREA:

Ce NU mi-a placut cel mai mult la hotel este ca am nimerit intr-o camera insuficient de calduroasa (avea numai 8 elementi de calorifer si desi era pe colt, camera nu era dotata - la fel ca alte camere - cu aparat de conditionare cu incalzire). Geamul nu era termopan si se cam zgaltaia cand batea vantul, dar erau jauluzele exterioare bune, precum si draperii groase. Nu am putut schimba camera.

Patul si baia OK, cabina de dus cam mica dar suficienta, mi-a parut bine ca erau wi/fi, minifrigider, seif, uscator de par, TV (cam mic si montat apropape de tavan, cu vreo 200 canale italienesti). Ar fi trebuit o polita mai mare in baie. Liftul a mers in primele zile, apoi s-a defectat. Apa calda la dus nu era intotdeauna suficient de fierbinte.

Se facea curatenie in fiecare zi, se schimbau lenjeria de pat si prosoapele.

MASA: am avut demipensiune.

Micul dejun cu bufet suedez: desi meniul era acelasi, era destul de bogat, asa ca puteai sa-ti alegi ceva diferit in fiecare zi (cereale, lapte, iaurt, salam, sunca, cascaval, cremwursti, rosii, castraveti, omleta, oua fierte, unt, gem, paine de diferite sortimente, ceai, diverse sortimente de cafea la aparat, fructe, croissant proaspat, 3 feluri de sucuri de fructe, compoturi diverse etc).

La cina erau 4 feluri de mancare, diferite in fiecare seara: supa-crema de legume cu crutoane, diverse paste, peste sau carne cu diverse garnituri si salate, dulciuri. Nu am auzit pe nimeni sa se planga ca mancarea nu a fost buna, dulciurile mai ales erau delicioase. Ni se servea, la fiecare masa de cate 6 persoane, o sticla de apa plata, una de apa carbogazoasa, o carafa de vin alb si una de vin rosu.

La pranz, in zilele cand calatoream pe jos in imprejurimi, aveam de acasa pregatite diverse alimente pe care le luam in rucsac. In ceea ce priveste apa, la inceput am cumparat din magazinul din apropiere (0,60 euro/1,5 l), dar am descoperit in fata hotelului un automat de apa (plata sau carbogazoasa) de calitate garantata de primarie (0,10 euro/1,5 l).

Noi am prins si masa de revelion, a durat cam de la ora 20 la ora 1, iar felurile de mancare sunt cele din foto alaturata. Deasemenea vin la discretie si sampanie la sosire si la miezul noptii. Am avut si un interpret care ne-a cantat (vocal si instrumental) melodii italienesti cunoscute.

Am sarbatorit sosirea noului an de 2 ori, dupa ora Romaniei si cea a Italiei. Ne-au dat si un "kit" de petrecere ce consta dintr-un coif colorat, beteala, trompetica, pocnitori.

PERSONALUL: Personalul a fost politicos, in special signor Luigi care, in ciuda varstei inaintate, se ocupa aproape de toate activitatile hotelului, avand intotdeauna pregatit un comentariu glumet.

EXCURSII: am avut excursii cu autocarul pe coasta Amalfi, Sorrento, Pompei (din pacate nu am ajuns si pe Vezuviu, accesul fiind blocat din cauza zapezii), insula Capri, Napoli, Castellamare di Stabia. Nu fac comentarii asupra acestora, fiind destul de multe cometarii pe forum. Mentionez totusi cateva probleme cu transportul asigurat de o firma italiana de turism (intarziere la program, mers cu geam deschis la sofer, o defectiune autocar pe traseu).

VREMEA: foarte capricioasa: 5-15 grade, soare / ploaie cu vant puternic / grindina.

Trimis de larus in 21.01.18 15:44:01
    Validat / Publicat: 21.01.18 19:50:03
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 1220 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (larus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P08 insula Capri de pe terasa din fata hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

[21.01.18 19:34:29]

Cu ocazia primului review incărcat pe site, îi urăm lui @larus: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[21.01.18 20:25:55]

@larus:

Mulțumiri și felicitări! E îmbucurător să vezi oamenii care-și țin promisiunile - deși sunt din ce în ce mai rara avis, pare-se, din păcate, în timpurile noastre...

• Alte impresii din această RUBRICĂCaruso Hotel [Massa Lubrense, Sorrento]:

• pagină generată în 0.047916889190674 sec