ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2018
PREȚ SEJUR 1600 ?
REGIM MASĂ DP

Pensiunea Hora cu Brazi2

Hora la superlativ

" In 1919 locuitorii Zarnestiului au sadit pe colina aflata in spatele pensiunii noastre brazi, sub forma unei hore, in cinstea Marii Uniri de la 1918 denumind astfel locul "Hora cu Brazi", facand padurea din jur sa rasune de voie buna. Aceasta pensiune am construit-o cu dorinta de a pastra spiritul acelor vremuri si asa cum inainte se petrecea cu bucurie in "Hora cu Brazi", la fel sa petrecem si noi aici impreuna, momente la fel de pline de bucurie. "

Aceste cuvinte sunt scrise pe holul de intrare in pensiune. O pensiune la care am revenit cu drag dupa mai multi ani si am gasit-o mai aranjata, cu mai multe facilitati pentru copii si cu oameni la fel de atenti cu turistii.

Am vazut ca sunt multe impresii despre pensiune, dar voi scrie si impresiile noastre, asa cum am vazut noi, grupul nostru, aceste zile aici. Pensiunea este situata in orasul Zarnesti. Nu este un oras waw, dar poti face seara o plimbare placuta prin centrul orasului. Acum, inca mai era ornat frumos de sarbatori si nu era aglomerat. Pe de alta parte e un bun punct de plecare spre obiective turistice, pana la care nu trebuie sa mergi prea mult: Prapastiile Zarnestilor, Sat Magura, Plaiul Foii, Brasov, Bran, Moieciu...

Pensiunea are 3 etaje si mansarda, dar sunt date spre inchiriere doar etajele 1 si 2.

La parter are restaurant si un loc de odihna cu canapele si televizor. In spatele unei usi sunt scarile spre etajele superioare. Fiecare etaj are o usa de asemenea, asa ca daca e galagie la restaurant, nu se aude deloc in camere. Unele camere au vedere la parcare, strada si la Muntii Bucegi, iar celelalte la colina din spate unde peisajul e superb. Noi am avut camera spre strada, pentru ca data trecuta am avut vedere in spate, acum i-am lasat pe prietenii nostrii sa vada colina. Dar si in fata fiind, am avut parte de niste rasarituri de soare absolut superbe.

Camerele sunt mobilate simplu, dar cu gust, cu cele necesare si foarte curate. In camera exista un pat (sau 2 lipite), un televizor, o masa cu 2 scaune, un dulap cu umerase si inca o perna, o oglinda, 2 noptiere si 2 veioze. Lenjeriile sunt albe si sunt imaculate.Unele paturi cam scartie cand te muti dupa o parte pe alta. Toate camerele au balcon. Baile sunt dotate cu cabina de dus si cu prosduse specifice. Prosoapele albe, curate, sunt schimbate zilnic daca sunt lasate jos.

Caldura este din belsug, trebuie doar sa iti reglezi singur cat de cald doresti. Wi-fi functioneaza perfect.

In spatele pensiunii se afla o curte mare cu animalute si pasari de curte, cu iaz cu pastravi, cu bancute si foisoare, cu sezlonguri vara, cu mese si bancute, cu loc de joaca pentru copii. Daca treci de acestea, urci dealul si te trezesti in mijlocul brazilor din hora. Acolo este un luminis, inconjurat de jur-imprejur de brazi cu o singura gaura prin care se vede super pensiunea. Acolo sus e asa o liniste ...Vara sa stai tolanit pe iarba, sa asculti linistea si sa mirosi brazii, eventual si ceva plaja...

Noi am avut cazare cu demipensiune. Adica mic dejun bufet suedez si cina, la fel, tot bufet. Micul dejun era format din produse calde (omleta, ou prajit, sunca prajita, crenvursti, zacusca, vinete, icre, mezeluri, drob, sunca, multe feluri de cascaval si branza, legume, unt, dulceata si gem, cereale, lapte, ceai, cafea, suc de portocale si o paine dementiala). Au si prajitor de paine. Micul dejun este cam acelasi in fiecare zi.

La pranz poti manca a la carte ce doresti. Noi am mancat si la pranz acolo. Recomand ciorba radauteana, ciorba de fasole cu ciolan si ciorbita ardeleneasca cu afumatura. La fel cascavalul pane este foarte bun.

Cina este tot bufet suedez daca sunt mai multe camere ocupate. De obicei pensiunea este plina, asa era si acum. La cina sunt 8 feluri de mancaruri gatite, calde. Noi am stat 3 seri si nu s-a repetat nicio mancare. Daca esti la cura de slabire nu ai ce sa cauti aici. Trebuie sa gusti din toate, pentru ca toate arata foarte bine si sunt foarte gustoase.

Nu stiu daca imi mai amintesc foarte bine ce am servit dar scriu cateva: sarmale cu mamaliga, carne de la garnita, fasole boabe, mancare de fasole pastai, gratar, pastrav la gratar, aripiare crocante, ciuperci umplute, pui cu smantana, papricas, muraturi asortate si multe altele.

Parcarea se afla in fata pensiunii, iar noaptea se inchide poarta.

Deci, daca vreti o vacanta intr-un loc frumos, cu mancare buna, cu oameni frumosi, va recomand Hora cu Brazi.

NOTĂ: Operatorul acestei destinații (proprietarul, administratorul etc) a scris un răspuns / drept la replică referitor la aceste impresii

Trimis de ancutza26 in 09.01.18 21:03:01
Validat / Publicat: 09.01.18 22:48:27

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

Damian [18.01.18 10:35:29] »

@ancutza26: Va multumim din suflet pentru timpul acordat in scrierea acestui frumos review. Ne bucura faptul ca ati apreciat toate detaliile si va asteptam cu drag si pe viitor.

O zi frumoasa!

NB Damian este (sau a fost) reprezentant al unității