ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2017
DIN: Reșița
ÎNSCRIS: 25.10.14
AUG-2017

La pas prin capitala Serbiei - partea I

Atunci când am vizitat Novi Sad-ul am vrut ca la întoarcerea spre casă să împușcăm doi iepuri și să vizităm în drum și Beogradul. La ce puțin am reușit să vedem din el în acea zi, ne-am dat seama repede că trebuie să revenim neapărat pentru alte câteva zile ca să putem să vizităm măcar obiectivele majore din acest frumos oraș. Și așa s-a și întâmplat.

Când am căutat pe AFA obiectivele ce nu trebuie ratate în Beograd, am găsit un articol al unui user din Timișoara care vorbea foarte frumos despre cartierul Zemun, așa că atunci când am venit din Novi Sad spre vama Stamora Moravița am ales să trecem prin Beograd pentru a vizita în drumul spre casă măcar Zemun-ul.

Am ales să mergem din Petrovaradin, unde am fost cazați, până la Beograd pe drumul național (cred) 100, care intră în Beograd chiar prin Zemun. Am ajuns în Zemun și am făcut stânga spre Dunăre pe strada Karamatina, am mers până în capătul acesteia și am parcat mașina pe trotuar în singurul loc pe care l-am găsit. Știam că este o problemă cu locurile de parcare pe aici tot din articolul userului din Timișoara, care povestește că au întrebat un polițist unde pot să parcheze iar acesta a răspuns că oriunde găsește loc. Cam așa e în toată Serbia cu parcarea. Mai greu este când ești pieton pentru că peste tot pe trotuare sunt parcate mașini.

Ne aflam acum în micul cartier Gardos, unde se află și principala atracție a Zemun-ului, Turnul Milenium sau Turnul Gardos cum i se mai spune. Înainte de a merge să vizităm turnul, am făcut o plimbare pe malul Dunării. Sunt multe terase amenajate aici, cu meniuri diverse. Apropiindu-ne de capătul falezei am hotărât să începem urcarea spre Turnu Milenium. La urcare am ales o străduță pietruită, destul de abruptă, care are din loc în loc indicatoare care te ghidează spre turn, iar la coborâre am ales să mergem pe scările care pornesc din spatele turnului. Ambele drumuri sunt frumoase dar cam anevoioase. Se poate ajunge și cu mașina la turn, iar în curtea acestuia este o parcare de aproximativ 20 locuri. Am ajuns la turn, am plătit taxa de intrare de 200 dinari/persoană (cred) și am urcat pe niște scări foarte înguste dispuse în spirală până în vârful acestuia. Peisajul care se poate admira de aici este fabulos. Într-o parte ai Dunărea și locul unde se unește cu Sava, în altă parte ai Beogradul iar în apropiere poți admira tot Zemunul. Stând aici și contemplând priveliștea care se deschidea în fața ochilor, am ajuns la concluzia că era păcat să ratăm zona asta frumoasă a capitalei Serbiei.

Am mers la mașină și ne-am continuat drumul prin Beograd. Am oprit pentru scurt timp la Mallul Usce și am trecut apoi podul peste Sava pentru a ajunge în orașul vechi al Beograd-ului.

Aici am parcat mașina într-o parcare cu plată (100 dinari/oră) aflată la poalele cetății Kalemegdan, am trecut strada și am urcat în cetate.

Timpul fiind scurt am apucat să vizităm doar partea de cetate unde se află Statuia lui Victor și am făcut o plimbare pe marea stradă pietonală Knez Mihailova, am luat masa la una din zecile de terase care se află aici și a trebuit să revenim la mașină pentru a porni spre casă, hotărâți fiind că trebuie neapărat să revenim la Beograd pentru a descoperi ce alte frumuseți mai ascunde acesta.

Trimis de ungureanica in 14.12.17 13:34:41
Validat / Publicat: 14.12.17 14:37:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 3945 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Confluența Dunării cu Sava văzută din Turnul Milenium

[23.12.17 16:06:01]

@ungureanica: O astfel de vizita fie si scurt poate fi frumoasa, asa cum a fost si pentru voi astfel incat sa va doriti sa revedeti locurile.

Felicitari, votat cu mare drag.

ungureanicaAUTOR REVIEW
[23.12.17 18:25:53]

@mishu: Mulțumim

ionutzxy
[14.02.18 14:23:16]

Am fost si eu in Belgrad de curand! Insa nu inteleg de unde vin aceste aprecieri total aiurea despre Belgrad! Belgrad este un oras jalnic. Nu se merita sa va pierdeti timpul. Un oras comunist, vechi, urat. Am avut impresia ca m-am intors mult in timp. Un timp urat. A fost de departe cel mai urat loc pe care l-am vizitat.

[14.02.18 14:31:00]

@ionutzxy: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / SERBIA
[14.02.18 14:47:30]

@ionutzxy:

da, dacă vorbim despre vreme urâtă - pot confirma. Am văzut Belgradul și pe soare și vreme superbă, și pe burniță și răcoare. A doua experiență a fost într-adevăr mult mai tristă. Dar nu a reușit să umbrească prima impresie. Așadar, sfatul meu este să îți aloci puțin timp și să mai mergi odată pe vreme frumoasă și o să vezi că în afara ruinelor, blocurilor comuniste etc. orașul e plin de viață, de culoare, de oameni frumoși și de locuri unde te poți simți foarte bine. Și mai ales, relativ ieftin!

ionutzxy, mishu, ungureanica
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Belgrad: