ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2017
ÎNSCRIS: 16.04.13
STATUS: CONSUL
DEC-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 16 ani

În lipsă de ploaie e bună şi piatra

Ca o mănuşă mi s-a potrivit acest proverb în cele două zile cât am stat la Sălişte, în frumosul ţinut al Mărginimii Sibiului. Cu vreo două săptămâni în urmă, m-am trezit şi eu că vreau să merg la Târgul de Crăciun din Sibiu, şi normal că trebuia să caut o cazare undeva, în oraş sau prin apropiere. Cert e faptul că am sunat, fără nicio exagerare, la aproape 80 de unităţi de cazare, şi la unele pe care le ştiam dar şi la altele de care nu auzisem până atunci, primind acelaşi răspuns, nu mai sunt locuri libere! Descurajat, am făcut o ultimă încercare şi am sunat la pensiunea Nicoleta din Sălişte, 99% fiind convins că nu voi găsi liber nici aici, dar minune! Proprietarul îmi spune că mai are o cameră triplă liberă. Am zis că aşa păcătos cum sunt eu, Dumnezeu se mai gândeşte câteodată şi la mine. Acu', sincer să fiu, stam şi mă întrebam: cum de am găsit totuşi o cameră liberă în apropierea Sibiului, când la alte pensiuni sau hoteluri erau făcute rezervări pentru Târgul de Crăciun cu luni de zile înainte? Un fior de nesiguranţă îmi dădea târcoale, mă învăluia, dar mi-am făcut curaj ca găina înainte de tăiere, spunându-mi că dracul nu poate fi chiar atât de negru!

Am plecat în ziua de ,,Sf. Andrei", pe o ploaie mocănească, ce să vă spun, o zi mohorâtă, cenuşie, o combinaţie enervantă de ploaie şi frig, o zi atât de urâtă că până şi căţeaua s-ar fi învelit cu lanţul, numai să scape de frig :) !

De drum, ce să mai zic? Aglomeratie mare, dar mare de tot, e normal ca oamenii să meargă la relaxare în minivacanţa de Ziua Naţională.

De bine, de rău, am ajuns la Sălişte, de la sensul giratoriu din centrul localităţii am mers înainte pe strada principală, apoi am virat stânga pe strada Folteşti, şi după câteva sute de metri, la a doua troiţă, pe partea stângă, am oprit la pensiunea Nicoleta. Maşinile pot fi lăsate în afara pensiunii, pe stradă, în stânga troiţei. Ne-a întâmpinat domnul B., proprietarul, care este preot în Sălişte, conducându-ne la camera noastră. Pot să spun că prin câte locuri m-am cazat eu, atâtea scări ca aici n-am văzut pe nicăieri, un adevărat labirint fraţilor! Peste tot trepte, unele mai late, altele mai înguste, care duceau către camere, către terasă, către camerele gazdelor, unele din lemn, care la contactul cu un pachiderm ca mine evident că scârţâiau în draci, altele din ciment, unele duceau la subsol etc. Pensiunea dispune de două apartamente, două camere triple şi şase camere duble, răspândite peste tot, triplele au vedere la stradă, apartamentele sunt deasupra sălii de mese, iar de duble să nu mă-ntrebaţi, nu ştiu pe unde erau amplasate, şi nici n-am fost curios să-l întreb pe proprietar. Sala de mese este amenajată frumos, cu tv lcd mare, şemineu, însă bucătăria de lângă aceasta mi-a lăsat o impresie proastă, era mizerie, slab dotată, doar câteva căni, câteva pahare şi un ibric, pentru a prepara o cafea am fost nevoiţi să cerem un chibrit la alţi turişti. Curtea pensiunii este lungă şi îngustă, practic este o alee, cu spaţii de relaxare, leagăn, şi multe obiecte tradiţionale expuse pe pereţi. Tot ce am văzut în curte inspira tristeţe, totul era prăfuit, învechit, de parcă nu locuia nimeni acolo. Camera în care am stat noi, de dimensiune medie, cu tv lcd, cu destule spaţii de depozitare, mi-au plăcut paturile, solide, sănătoase, din lemn masiv, cu saltele moi, ne-am odihnit bine oscioarele. De wireless nu pot spune nimic, laptop-ul meu şi-a adus aminte că a fost exploatat într-un mod sălbatic în ultimii ani şi n-a mai vrut să pornească, dar am înţeles de la alţi turişti că semnalul este satisfăcător, te descurci cât de cât. Cu căldura am stat destul de bine, în schimb nu mi-au plăcut prosoapele, deşi erau curate nu erau din cele la care te aştepţi să găseşti când te cazezi la o pensiune, erau mici, de diferite culori, semn că părintele B. face economie la acest capitol, ştiţi voi, mai o cununie, mai un botez, mai un parastas, preotului trebuie să-i dai prosop, înţelegeţi, şi nu spun cu răutate! În cameră curăţenia nu a fost aşa cum ne aşteptam noi să fie, cele trei pahare de pe masă nu erau spălate bine, iar pe mochetă se vedea clar că nu dăduse nimeni cu mătura. În baia micuţă, altă surpriză, cabina de duş nu avea uşile glisante, semn că pe aici au trecut persoane certate cu bunul simţ, ne-am spălat şi noi cum am putut, să nu facem vreun lac de acumulare, nu de alta dar în cantitate mare apa putea ajunge în cameră. Deoarece pensiunea nu asigură masa, am mâncat la pensiunea Domnescu, situată la aproximativ 700 m mai în faţă, sau în Târgul de Crăciun din Sibiu, pentru care de fapt ne-am deplasat în zonă. De proprietar nu pot spune ceva de rău, omul s-a străduit să ne facă sejurul cât mai plăcut, am avut destule subiecte de discutat, e o persoană în vârstă, cu o mare experienţă de viaţă, are o voce plăcută, doar că trebuie să acorde mai multă atenţie şi mai mult timp pensiunii sale, şi când spun asta mă refer la curăţenie, la dotarea din bucătărie, şi în general la aerul trist, învechit, pe care-l degajă pensiunea. Ar mai fi de menţionat şi tariful, eu am plătit 140 lei camera triplă pe noapte, deşi pe saituri este menţionat preţul de 100 lei. Când solicitările de cazare sunt atât de multe, te arunci la bani, ceri oricât, mie nu mi se pare în regulă, nu am venit aici de Crăciun, Paşte sau Revelion.

Timpul liber l-am petrecut în Târgul de Crăciun din Sibiu, unde ne-am întâlnit cu colega @crismis şi familia sa, o revedere din păcate scurtă însă plăcută, dar ne-am plimbat şi prin alte localităţi ale Mărginimii, un loc unde eu mă simt atât de bine.

Cum ne-am simţit noi la pensiunea Nicoleta? Impresiile sunt amestecate, sunt şi bune şi mai puţin bune, cred că titlul review-ului spune totul despre această locaţie de cazare, în alte condiţii eu nu m-aş mai caza aici, dar având în vedere faptul că nu găseam locuri la alte pensiuni, a fost bună şi această variantă. Vă las pe voi să trageţi concluziile!

Vacanţe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 04.12.17 18:01:27
Validat / Publicat: 04.12.17 18:41:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 1654 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Curtea pensiunii.

webmaster26 [04.12.17 18:41:43] »

@Safta Radu: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Pensiunea Nicoleta [Săliște], MĂRGINIMEA SIBIULUI" (nou-creată pe sait)

danaeldreny* [04.12.17 19:43:28] »

Mărginimea Sibiului e un loc ce-mi place în mod special.

Clădirea arată foarte cochet (la răscruce de drumuri – se vede).

Și camera arată foarte cochet

Și noi bem Fanta uneori...

Mobilierul e frumos – în ton cu ușa, lemn masiv, (cred) – respiri natură.

Ce curte frumoasă! Gospodărie serioasă!

Sala de mese e deosebită – același lemn masiv.

Foarte frumoasă pensiune.

Târgul de la Sibiu e la mare căutare

webmaster [04.12.17 19:51:35] »

Zoazore [04.12.17 20:01:57] »

@Safta Radu:

și instinctul nu te-a înșelat! Acuma... bun și-așa rău. Decât deloc...

Mie-mi place, totuși, pe-acolo, e drăguț! Poate va citi și proprietarul și-o mai remedia din lipsuri, că potențial are!

L.E. Sunt mai multe trepte decât la Dobru?

Safta Radu [04.12.17 20:06:15] »

@webmaster26: Coordonatele sunt setate corect.

crismis [04.12.17 20:09:39] »

@Safta Radu: Camera arată binișor, și nici spațiile de relaxare nu par rele! Ai dreptate, cu puțină bunăvoință locul ar fi un colțișor de rai!

Și noi ne-am bucurat mult că ne-am întâlnit! Vorba aceea: "Cine se iubește se-întâlnește! "

AZE [04.12.17 20:53:05] »

@Safta Radu: Fain sejur ai petrecut acolo(Saliste) si aici (adică in Sibiu)

Sa sti ca fotografiile nu arata minusurile descrise de tine, poate la fata locului se vede altfel. Am văzut si eu pensiunea din exterior in acest an cu ocazia plimbarii pe acolo.

Am un singur regret, . Daca eram mai tânăr, deschideam o pensiune la Sibiu, nu cred ca duceam lipsa de clienti cel putin acum, mai ales ca cunoscandu-mi firea mai mult ca sigur aveam preturi accesibile. Dar din punct de vedere AFA nu mai aveam posibilitate sa călătoresc, sa scriu... eventual dreptul la replica in rubrica destinata hotelierilor

Zoazore [04.12.17 21:02:51] »

@AZE: Ba n-ai dreptate! Uite, @arcrom are pensiune și călătorește! Ciește aici vezi impresii și mai gândește-te!

AZE [04.12.17 21:14:21] »

@Zoazore: Stiu, doar am citit atunci inclusiv ecouri (asa am aflat) Dar eu nu reuseam si sa calatoresc/scriu si sa detin o pensiune functionala (poate daca o tineam inchisa in low saison eventual)

Safta Radu [04.12.17 22:08:58] »

@danaeldreny: Ce pozitivă eşti! Nu e rău ca uneori să vedem lucrurile aşa, mai în roz. Am constatat unele aspecte negative, dar nu le pot neglija nici pe cele pozitive, pe care le-am şi menţionat în articol, aşa mi se pare corect. În Târgul de Crăciun din Sibiu chiar e frumos.

Mulţumesc pentru vizită şi vot.

Safta Radu [04.12.17 22:20:20] »

@Zoazore: Da, decât deloc, mai bine aşa, dorinţa de a-l duce pe Octav în Târgul de Crăciun a contat cel mai mult. Restul, cum ai zis şi tu, se poate remedia, dacă proprietarul ar schimba unele lucruri, pensiunea ar arăta foarte bine.

Cu scările de la Dobru nu facem comparaţie, trebuie să ţinem cont de amplasament, de dimensiunile locaţiei, acolo e cu totul altceva.

Mulţumesc de vizită şi vot.

Safta Radu [04.12.17 22:26:36] »

@crismis: Până la anul, în martie, nu mai e mult, ne revedem la întâlnirea AFA.

Mulţumesc pentru vizită şi vot.

Safta Radu [04.12.17 22:33:34] »

@AZE: Poate că minusurile par insesizabile, dar din păcate eu le-am constatat, şi nu le pot trece cu vederea.

Dacă deschideai o pensiune, sigur rezervam o cameră, dar atenţie, sunt un turist foarte exigent !

Mulţumesc pentru vizită şi vot.

elviramvio [04.12.17 23:17:19] »

@crismis: ????????

elviramvio [04.12.17 23:22:34] »

@Safta Radu:

Când am citit titlul m-am gândit la grindină că ieri am avut parte de ea și de tunete! Probabil unde eram noi cu treburi și nu la plimbare, de!

Sibiul a ajuns de ceva ani să-l tot coborâm pe listă și asta cu regret. Este unul din orașele românești în care mi-a plăcut mereu să mă plimb. Și unde avem și prieteni care ne cheamă!!

crismis [04.12.17 23:25:29] »

@elviramvio: ????????

Carmen Ion [05.12.17 21:35:32] »

@Safta Radu: pensiunea arată bine, dar umflatul prețurilor e o chestie tipic românească și cea cu prosoapele - tipic preoțească

DOINITA [06.12.17 17:51:39] »

Util review. Acum, este o vorba"pentru un paduche nu dai cojocul pe foc", chiar daca nu a fost dupa asteptari, nu mergem pentru cazare sau mancare intr-un anumit loc si banuiesc ca nici nu ati stat prea mult in camera.

Uneori e valabil ca "omul sfinteste locul", mi-am amintit si de pensiunea "Cuibul viselor", (am scris un review) locul superb, dar cu multe deficiente in ce priveste curatenia si organizarea activitatii.

Felicitari pentru review si pentru deplasare. Votat cu drag!

Safta Radu [07.12.17 18:39:44] »

@Carmen Ion: Nu ar trebui să ne mirăm, ştiţi vorba, trăim în România, şi asta ne ocupă tot timpul!

Mulţumesc de vizită şi vot.

Safta Radu [07.12.17 18:50:51] »

@DOINITA: Parţial ai dreptate. Nu ne-am cazat la această pensiune pentru a sta în cameră, dar nici nu pot să trec cu vederea peste deficienţele constatate atunci când ne aflam în cameră sau prin curtea pensiunii. Nu pot să omit unele aspecte negative, ca de exmplu lipsa uşilor glisante de la cabina de duş, pentru că mâine se cazează aici alt turist, care poate a citit review-ul meu, iar dacă eu am prezentat pensiunea într-un mod mai mult decât indulgent se întreabă: ce-o fi văzut Safta Radu că e totul bine aici, că eu am constatat unele probleme şi nu sunt mulţumit de condiţiile de cazare. Mai am eu credibilitate în faţa cititorilor AFA?

Mulţumesc pentru aprecieri şi pentru vot. Toate cele bune!

mishu [10.12.17 09:57:40] »

@Safta Radu: Nu am sa ma refer la pensiune daca da sau ba, cred ca sunt mule elementele implicate. In situatia in care voiai sa ajungi acolo cred ca ai fi facut multe compromisuri, si au existat intradevar si lucruri bune si mai putin bune.

Se vede lipsa experientei in ceasta gestionare a lucrurilor si sunt convinsa ca se poate si mai bine.

Cat despre prosoape si eu m-am gandit la acelasi lucru ca si tine .

Felicitari insa, votat cu mare drag.

doinafil [10.12.17 14:49:06] »

@Safta Radu: Pare a fi o locație O. K. ! (conform cu titlul)

Importantă e odihna oaselor și curățenia necesară pentru igienă. Nu mi-a displăcut nici dotarea camerei, nici mobilierul curții și al bucătăriei.

Vă doresc ca data viitoare, dacă veți fi presat să faceți rezervare pe ultima sută de metri să găsiți ceva pe placul Dvs. 100%!

Să aveți sărbători minunate!

Safta Radu [12.12.17 08:08:17] »

@mishu: Crezi că eu am pus la întâmplare acest titlu review-ului? La mine şi la soţia mea mereu există această problemă, noi nu putem face rezervări din timp, planificarea serviciilor pe luna următoare se face doar cu câteva zile înainte, nu avem cum să ştim graficul, aşa că sunt situaţii când facem şi compromisuri, mergem la pensiunile unde mai găsim locuri libere.

Despre prosoape, ce să zic? No comment...

Mulţumesc de vizită şi vot.

Safta Radu [12.12.17 09:47:06] »

@doinafil: Mulţumesc pentru vizită şi vot.

Şi dumneavoastră să aveţi sărbători frumoase!

DOINITA [12.12.17 20:10:04] »

@Safta Radu: Ai dreptate, dar eu nu spuneam ca trebuie ignorate deficiente si ne prezentate, doar ca nu trebuie sa-ti strici vacanta...

AZE, crismis, danaeldreny*, doinafil, DOINITA, elviramvio, mishu, Safta Radu, Zoazore

• pagină generată în 0.07928204536438 sec