ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2017
LUNA
OCT-2017
prieteni

Unde mâncăm în Roma?

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Angelino ai Fiori

TIPĂREȘTE URM de aici

V-am spus unde am dormit, in Roma, v-am aratat, in poze, pe unde ne-am plimbat, cred ca ar trebui sa mai spun si unde am mancat.

Dupa cateva ore de umblat, dupa urcat si cobarat trepte, venise vremea sa ne oprim si sa ne refacem fortele si cum altfel daca nu cu o masa buna. Fiind in zona Forumului Roman, de fapt veneam de Colina Capitolina, coborand pe Cordonata proiectata de Michelangelo, in sec. XVI si am ajuns peste drum de terasa la care urma sa mergem. Stiam unde trebuie sa mergem pentru ca doua dintre familii mancase in urma cu o zi acolo. Este vorba de restaurantul “Angelino ai Fiori”, situat pe aceiasi parte cu Columna lui Traian.

Pentru ca afara era cald, chiar daca eram in octombrie spre final, terasa era destul de aglomerata si a trebuit sa asteptam, civilizat la rand, pana s-a eliberat o masa cu 6 locuri. Mesele erau amplasate sub o bolta de vita de vie sau sub umbrele, in asa fel incat si in zilele toride sa poti avea un strop de racoare.

Imediat dupa ce ne-am ocupat locurile au fost aduse meniurile si toata lumea a trecut la ales cele mai gustoase bucate. Pentru ca eram in Italia au fost alese paste sub diverse forme si preparate de peste sau fructe de mare, bineinteles stropite cu bere italiana. Doar eram in vacanta!

Dupa ce ne-am infruptam din ce am ales si am gustat din ce au ales ceilalti parca mai mergea si un desert si a fost o hotarare inteleapta pentru ca si desertul, ca si felul de baza, a fost foarte gustos.

Desi aglomerat, era ora mesei, personalul era cu zambetul pe buze si foarte amabil. Cu bratele pline de farfurii nu conteneau sa vorbeasca si chiar sa glumeasca cu clientii din jur.

Pe noi ne-a servit Natasa, probabil dintr-o tara vecina cu noi.

Dupa ce am dat gata si desertul am intrat putin in restaurant si mi-a placut ce am vazut. Sala mare, aerisita si frumos decorate. Probabil ca si in zilele reci, atunci cand esti nevoit sa servesti masa in interior, atmosfera e la fel de placuta.

Am mancat bine, ne-am simtit excelent si eram gata sa mai cucerim ceva din Roma antica.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de DOINITA in 25.11.17 14:53:17
    Validat / Publicat: 25.11.17 16:00:41
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DOINITA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

Dan&Ema [26.11.17 06:12:27] »

@DOINITA:

Posibil sa trecem si noi pe la Natasa sau colegele ei peste cateva zile, asa ca am pus articolul tau la cutiuta de favorite.

DOINITA [26.11.17 09:44:55] »

@Dan&Ema: Si daca ajungeti la "Natasa", nu ratati o masa buna"La Bacanale", situat in Piazza di Fiori.

Multumesc pentru vizita si va doresc vacanta frumoasa! Astept sa citesc review...

mishu [30.11.17 21:59:01] »

@DOINITA: Sa va fie de bine, felicitări, votat cu plăcere

DOINITA [30.11.17 22:12:55] »

@mishu: Multumesc, a fost parca de mult... !

Dan&Ema, DOINITA, mishu

pagină generată în 0.108439207077 sec