ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2017
4 AD. + 3 COPII -- v: 9,11,14

Croaziere, mini-croaziere pe Dunăre

O plimbarica pe Dunare

TIPĂREȘTE URM de aici

Avand pass achizitionat din tara, in general la acestea, daca te afli intr-o capitala sau oras important traversat de un fluviu, ai inclusa si o croaziera. Evident ca nu o puteam rata. Am ajuns cu Hop On Hop Off la zona de imbarcare, traseu in care am vazut si mai multe aspecte din viata de zi cu zi ale vienezului de rand. Imbarcarea este undeva intr-o zona mai marginasa a Vienei, insa cum toata aceasta superba capitala este impecabila din toate punctele de vedere, nici periferia nu e urata, din contra.

In zona unui pod, accesul se face pe un hol lung si fain amenajat, iar la ghiseu, in baza pass-ului ne-au fost eliberate biletele. Tin sa remarc ca peste tot in Viena, indiferent unde mergeam ni se valida passul si abia ulterior se eliberau biletele pentru acces intr-un obiectiv turistic. Banuiesc ca au existat pass-uri falsificate si de aici atata rigoare.

Si ne asezam cumintei la coada sa ne asteptam vaporasul. Unul fain, curat, cu un mic bar in interior si mese de servit, cu toalete echipate corespunzator si banci suficiente ne-a fost mijloc de transport pe Dunarea vieneza timp de cca o ora si 30 de minute. Nu era deloc imbulzeala, turisti destui, insa accesul este permis limitat, tocmai pentru a nu se creea aglomeratie. La urcare am fost intampinati de capitan si un fel de adjunct al lui, salutati politicos... fain... super fain... Prin comparatie insa, Croaziera din Paris a fost exact la polul opus, parca eram o turma de oi ingramadite pe un bac, dar urmeaza separat o impresie si de acolo...

Asadar, pornim.

Dragii mei, senzatia cand pleaca vaporasul este una unica. Cu vantul care brusc ne-a cuprins fata ca intr-o imbratisare tandra, toti aveam ochii cat cepele sa admiram panorama, aparatele foto defilau in aer fiecare vrand sa faca poze milioane si fericiti admiram ceea ce ni se infatisa diferit din minut in minut.

Tin foarte mult sa insist asupra faptului ca Dunarea vieneza este una deosebit de curata si malurile asemenea, iar digul de protectie solid, fara denivelari sau rupturi si alte d'astea care-ti dau o imagine respingatoare, de dezordine si neingrijit. Ici - colo intre pomisori unii faceau plaja, altii dansau la un karaoke, foarte multi mergeau cu bicicleta intr-o plimbare de seara, altii alergau, citeau pe o banca sau perechi indragostite se sarutau pe furis si la aparitia vaporasului nostru ne faceau cu mana...

Si orasul in sine te imbratiseaza pe masura ce inaintezi... Cladiri impresionante sau blocuri de locuit super faine, parcuri ori restaurante cochetele te intampina pe drum si ce am remarcat cel mai pregnant... starea de LINISTE pe care o simti, vezi si te invaluie... indiferent in ce parte sau loc ai fi in Viena.

Cabina capitanului era chiar langa noi. Omul serios, bine imbracat cu acel fain costum albastru si responsabil in munca lui. De la bar cineva venea cu cate o bere sau suc si ne invita sa cumparam, copiii nostri (3 la numar; eram 2 familii prietene) colindau in lung si in lat pe vaporas... ce mai... a fost fain si foarte relaxant dragii mei, asa ca... fara nicio retinere, total si absolut va RECOMAND din toata inima sa traiti si aceasta experienta daca ajungeti pe aici... Daca articolul nu, fotografiile postate sigur va vor convinge!!!

Trimis de mirelutza in 17.10.17 14:42:04
Validat / Publicat: 17.10.17 16:30:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20600 PMA (din 18 voturi)

webmasterX [17.10.17 16:25:25] »

Mutat în rubrica "Croaziere, mini-croaziere pe Dunăre, VIENA" (nou-creată pe sait)

cristy1200 [17.10.17 16:55:41] »

@mirelutza:Multzumim. Utile informatzii. Cat ar fi pretzul biletului?

mirelutza [17.10.17 18:52:21] »

@cristy1200: Nu știu. Am dat însă pe pass peste 300 euro de familie (3 pers) și am avut TOTUL inclus, ma refer la obiective turistice si Hop On Hop Off.

webmaster [17.10.17 20:11:00] »

mirelutza [17.10.17 21:03:02] »

cristy1200, mirelutza