ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Către satisfăcător

A fost bine pentru ca am vrut noi sa fie asa

Cand am plecat de acasa din capul locului ne-am spus ca nimeni si nimic sa nu ne strice vacanta. Micul tur cu masina prin Turcia pot spune ca a fost bine gandit in asa fel incat sa avem de toate: locuri noi de vizitat, experiente noi, munte, mare, plaja, mancare, odihna.

Dupa o vizita frumoasa in zona Calis din Fethiye am plecat plini de sperante spre zona Kemer unde ne astepta un sejur de 7 nopti cu demipensiune la hotel Wassermann. Hotelul l-am ales dupa mai multe intrebari despre zona puse unor prieteni AFA asa ca referitor la aria geografie stiam din capul locului la ce sa ne asteptam.

Dupa doua luni de gandeli si razgandeli a ramas pe lista noastra scurta doua locatii, ca sa fac o departajare mai relevanta pentru necesitatile noastre am studiat harta orasului si am constatat ca ambele sunt asezate central, pentru a lua hotararea finala am consultat bookingul si a rezultat ca Wassermann are un calificativ de 8,5 ceea ce inseamna pentru noi un hotel decent, pozele deasemeni mi s-au parut relevante asa ca prin luna martie am facut rezervarea si am platit camera.

Dar cu toate filtrele aplicate ceva nu a fost in regula chiar de la inceput. La receptie suntem informati ca am platit pentru o camera economy si in cazul in care dorim putem sa o schimbam platind o diferenta. Acum mi-am dat seama de greseala pe care am facut-o la rezervare, ma fastacesc un pic si zic hai sa vedem camera intai si dupa vedem.

Receptionerul ne conduce undeva la un demisol intr-o camera aparent in regula, cu balcon si bine pozitionata in raport cu bataia soarelui, eu din principu am dorit sa o schimb cu alta camera aflata la etaj dar Bogdan imi atrage atentia ca suntem in mijlocul orasului si nu avem cine stie ce priveliste, e atunci zic si eu bine bucurandu-ma ca nu o sa folosim des aerul conditionat. Batem palma cu receptionerul si aducem bagajul la camera.

Din prima senzorul de electricitate a avut o problema, de fapt nu facea contactul cum trebuie cu cartela, desi am anuntat lucrul acesta la receptie reparatia a fost de amorul artei asa ca pana la urma am invatat noi pozitia in care cartela face contactul.

Camera arata in principiu bine, cu dulap de haine si umerase, o masuta de toaleta cu oglinda, un pat imens care ocupa aproape toata camera si asa mica, vreo doua prize, aer conditionat, un tv cu ceva programe care pe mine nu m-au pasionat, un frigider functional, un balcon destul de generos cu o masuta si doua scaune din plastic tocmai bune pentru viciosi, ferestrele aveau draperi pentru soare astfel incat aerul conditionat a functionat foarte putin.

Baia in regula cu obiectele, ce nu mi-a placut a fost dusul care era fix, consumabile doar sapun si hartie igenica chiar si cu rezerva. Prosoapele erau vai de mama lor de un gri jalnic nici nu iti venea sa te atingi de ele a trebuit sa mai cumparam de fapt un prosop de corp.

La capitolul curatenie hotelul a stat foarte prost, am dormit cu o panza de paianjan foarte groasa deasupra patului crezand ca poate, poate se agata de doamna de la curatenie dar speranta mea a fost desarta. Curatenia in cabina de dus si aici ma refer la fainata lasa multe semne de intrebare, mucegaiul dintre placile ceramice sigur nu mai fusese curatat de mult timp. Pe doamnele de la curatenie le-am vazut dupa vreo doua zile si le-am dat ceva in speranta ca vor face curat macar a treia zi, dar nu a fost asa, cu mopul au dat in a sasea zi, nu mai zic ca dupa patru zile au schimbat prosoapele cu altele la fel de gri si de uzate.

Alta chestiune care ne-a deranjat si ne-a facut sa nu mai folosim piscina a fost faptul ca baietii de la bar care serveau si masa au spalat zona barului cu clor si apoi au dat cu jetul de apa in spre scurgerea piscinei astfel ca tot clorul si mizeria de la bar s-au scurs sau mai bine zis a ramas pe margine grilajului de la piscine si uite asa ne-a creat un alt discomfort pe langa problema de curatenie din camera.

Mancarea

Pentru cei care nu ne cunosc va spun ca noi nu suntem niste oameni mofturosi la mancare, cand plecam in astfel de locuri avem mare grija la combinatiile de alimente si ma refer aici la la sosurile si alimentele reevaluate si servite la mesele urmatoare.

Micul dejun a fost bun in principiu cu legume, masline si verdeturi, un mezel, gemuri, unt si miere la cutiute, oua fierte, un fel de cascaval, un fel de branza, cateodata si fructe, ceai, cafea, suc de la dozator nebaubil, un fel de cereale, lapte, iaurt foarte bun, doua feluri de paine, nu stiu daca imi scapa ceva dar in concluzie destul de bazic si de repetitiv, nu cred am murit de foame si nici nu o sa ma vait ca mi-a lipsit ceva la micul dejun.

Cina a fost si ea ok, poate cu o exceptie cand nu mi-a placut mancarea gatita. De principiu aveam o ciorba, un fel de macare gatita cu carne, una sau doua garnituri gatite plus ceva salate, un singur fel de fruct si o prajitura sau o budinca oricum nu ma pasiona capitolul dulce. Lichidele erau comandate la bar si aveau un cost modic. In primele doua seri locul de masa a fost plin de “hoarde” slave de la rasarit care isi puneau in farfuie movilite de carne pe care binenteles ca nu le mancau. Dupa vreo doua seri rusi s-au mai imputinat si nebunia de la servirea mesei s-a transformat intr-un loc cu tihna.

Wi-fi a fost foarte slab, functiona un pic pe la receptie si chinuit rau de tot la piscina, in camera nici vorba de net. Pentru noi a functionat cat sa ne facem treburile dimineata.

Plaja publica se afla la o distanta apreciabila de hotel circa 800,900 de metri pe care ii parcurgi prin locuri frumoase, noi nu am facut plaja aici pentru ca nu ne-a placut, dar conditiile sunt bune, cu sezlonguri si umbrelute dar la pachet cu pietris in loc de nisip.

Plaja Moonlight arat foarte bine si se afla la circa un kilometru de hotel, aici exista nisip dar si multa harmalaie.

Hotelul avea transfer contracost pe o plaja privata din apropierea Kemerului despre care nu cunosc amanunte.

Per ansamblu apreciez ca ne-am descurcat onorabil in conditiile date dar sincer imi pun serioase semne de intrebare asupra notelor acordate de turisti pe booking.

Wassermann este apreciat de noi la capitolul servicii cu o nota de trecere adica 5, daca ar fi sa recomand, as putea sa-l recomand pentru ca ar merita cu logistica pe care o are dar numai in conditiile in care isi rezolva problema de curatenie.

Ce mi-a placut aici a fost pozitia centrala a hotelului si faptul ca masina a fost parcata in siguranta la bordurica in fata hotelului.

Rog frumos webmaster sa ataseze Edis un artist foarte iubit in Turcia https://youtu.be/-8cFfkyk7vA

Trimis de adrianbogdan in 11.10.17 10:35:46
Validat / Publicat: 11.10.17 13:51:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1457 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 plaja publica din Kemer
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 14.58 EUR pe cameră

[11.10.17 13:50:43]

Mutat în rubrica "Wassermann Hotel, KEMER" (nou-creată pe sait)

[11.10.17 13:55:05]

Alex_Macedo
    [11.10.17 14:08:52]

A fost bine pentru ca am vrut noi sa fie asa

Din punctul meu de vedere sau... din oricare punct, aceasta este atitudinea de la plecarea de acasă spre orice destinație.

Nu ajută cu nimic micile inconveniente - care apar oricum -, pentru care îți mănânci nervii, făcând o tragedie din orice!

Bravos!

Mi-a plăcut!!

[11.10.17 14:59:53]

@webmasterX: da pozitia este corecta,

multumesc pentru ilustratia muzicala atasata

[11.10.17 15:01:09]

@adrianbogdan: Acum nu stiu ce sa zic dar nici pretul platit nu a fost unul mare, cred ca m-as fi gandit mai mult la ce am sa primesc, insa tu cunostu Turcia mult mai bine ca mine asa ca mai bine nu ma bag. Te cunosc insa destul cat sa fiu de acord cu tine ca nu sunteti mofturosi iar comentariile facute sunt pertinente, dar recunosc cinstit ca m-am amuzat (sa nu te superi pe mine )

dupa patru zile au schimbat prosoapele cu altele la fel de gri si de uzate

Poate ca au schimbat prosoapele intre camere doar .

Iar despre

“hoarde” slave de la rasarit

iti dai seama ce ar fi fost daca bautura ar fi fost la liber?

Si in ceea ce priveste

a fost bine pentru ca am vrut noi sa fie bine

ajuta de multe ori in a nu-ti strica concediul, mai ales cand alegerea ti-a apartinut.

Pozele sunt dragute ca sa nu spun ca P02 arata ca o poza ghicitoare, deoarece de abia la P04 iti dai seama ca e pusa invers .

Felicitari, votat cu mare drag.

[11.10.17 15:05:55]

@Alex_Macedo: da acesta este atitudinea corecta pe care noi o avem la plecarea intr-o asemenea calatorie.

Dar de data asta am dus atitudinea pana la o forma ilara.

@Nicole33 care era si ea in zona m-a intrebat intr-o seara la telefon ce imi face paianjanul sau oricum ceva de genu', iti dai seama ce ne-am distrat pe urma.

Multumesc pentru vorbe si pentru vot!

elviramvio
    [11.10.17 15:11:23]

@adrianbogdan:

Trebuia să vii și tu în echipă cu o cazare așa, după mine și Crismis, sigur nu te-a lăsat inima să nu fii în echipă cu noi ????! Îmi place că nu ați pus la inimă să vă stricați concediul, nici noi la Zagreb, a fost un pic de nerv încordat apoi am zis asta e, avem atâtea de făcut că nu merită să pierd timp. Bravo vouă! Și dacă n-ar fi și câte una de asta, n-ar avea farmec mai târziu în amintiri!!

nrs †
    [11.10.17 15:15:25]

nici eu nu iau de bune notele de pe booking (mai ales in statiunile din Turcia), mai bine citesc comentariile de la notele mici pentru a incerca sa inteleg ce este in neregula. despre dus nu stiu ce sa zic, era fix sus dar cred ca se misca stanga-dreapta si fata -spate (mi s-a parut ca este tip "nuca), eu am avut parte de un dus si mai fix: o placa in tavan prin care venea apa pe noi (asta la Ephesus).

oricum atitudinea "face toti banii"! felicitari!

[11.10.17 15:35:06]

@elviramvio: multumesc pentru accept in echipa voastra... suntem trei sa vedem pana la urma la ce sport ne oprim...

Alex_Macedo
    [11.10.17 15:44:38]

@adrianbogdan:

Cu drag!.... Îmi închipui că v-ați pus pe râs și chicoteli cu Nicole.

Avem nevoie de zâmbete.....destul că ne enervează alte lucruri. Măcar concediul să fie sub semnul bunei dispoziții!

[11.10.17 15:49:00]

@mishu: Buna! Nu cred ca pretul a fost de vina ca nu se facea tovarseste curatenie in camera pentru ca personal si materiale de curatenie am vazut ca aveau. Cu prosoapele am rezolvat-o repede se gasesc pe toate drumurile la turci, mai aveam si de acasa.

Buey cu rusi nu e de gluma chiar asa disperati sunt la mancare, nu mai spun ca am vizionat cateva magazine pe youtube cu rusii in Antalya si din principiu la supermarket incep cu preturile la vodka, Doamne bine ca nu a fost ALL.

Pentru P2 o sa rog un webmaster poate o intoarce, multumesc pentru cuvinte si vot, pup!

[11.10.17 15:52:09]

@nrs: Buna!

Crezi tu ca nu le-am citit!? Asa a fost sa fie

Multam pentru sfat!

krisstinna
    [11.10.17 16:13:01]

@adrianbogdan: Mă așteptam la ceva cam nașpa, de când am aflat prețul, înainte de plecarea voastră. Chiar dacă aveau produse de curățenie asta nu înseamnă că erau pentru a fi folosite, puteau fi aceleași din luna mai

Cât sunt eu de tolerantă, chiar mă gândesc dacă prețul afișat îmi ascunde ceva murdar.

Să știi ca nu e de glumă cu păianjenul, mie mi-a intrat unul in ureche și mi-a produs răni serioase, și asta nu intr-un hotel, n-aș fi putut dormi cu unul deasupra mea

În legătura cu plaja, dacă hotelul nu avea plajă, de ce ai acordat punctaj maxim? În mod normal nu trebuie acordată notă, nu este corect. Zic și eu

Felicitări pentru gândirea pozitivă, chiar nu e de recomandat acest loc numit hotel.

krisstinna
    [11.10.17 16:25:38]

@adrianbogdan: Aaa, referitor la notele de pe booking, eu chiar nu țin seama de ele sau de comentarii. Prețul e concludent, face diferența. Uite, în Malta am mers la un hotel cu o nota de 6 dar nu am găsit ce ai găsit tu acolo, e drept ca prețul unei camere era de peste 70 de euro/noapte , la 20 euro camera și cu DM chiar că nu aveam curaj, ceva putred era acolo.

Dar, știu că ai fost super incantata de vacanță și nu pot decât să te felicit!

[11.10.17 16:45:59]

@krisstinna: Buna!

Era vorba despre o panza de paianjan care se legana deaspra patului, de aici si chicotelile cu Nicole...

Hotelul nu are plaja dar l-am ales pentru pozitia lui centrala si piscina, straduta care era foarte verde, linistita si curata iar din orice pozitie te aflai in hotel vedeai nori care se plimbau pe o creasta de munte, deci zic si io ca asta am notat, deci nu marea... plaja

Am spus logistica hotelului este foarte buna, problema lor a fost in acesta perioada curatenia poate alta data merge...

Cristina sigur ca la un pret mai mic iti asumi si chestiuni de genul acesta, dar nu este regula.

Va pupacesc!

[11.10.17 17:55:06]

elviramvio
    [11.10.17 21:31:21]

@adrianbogdan:

Câștigătorul va fi anunțat la final de an! ????

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [11.10.17 21:38:54]

@adrianbogdan:

Aşteptam articolul tău despre cazarea din Kemer şi eram curioasă dacă vei scrie şi despre povestea cu păianjenul a cărui pânză vă flutura deasupra capului de câte ori porneaţi aerul condiţionat. Dacă nu scriai, oricum te provocam eu prin ecouri .

E uşor să faci haz de necazul altuia, dar recunosc că eu aş fi cedat nervos în primele minute de la primirea camerei şi sigur nu aş fi rezistat o săptămână împreună cu păianjenul căruia i-aţi invadat intimitatea .

Pentru cât de puţin aţi stat voi în cameră, poate că nu a fost chiar atât de rău, deşi pentru curăţenia precară nu prea există scuze legate de numărul redus de stele, iar preţul a fost imbatabil .

Nici eu nu-mi pot explica nota de pe booking prea mare faţă de realitatea de la locul faptei.

[12.10.17 08:16:47]

@nicole33: Buna!

Stiti bine ca noi suntem o gazda buna, asa ca l-am primit cu bratele deschise si pe dumnealui uite ca nici nu mai stiu daca ne-a primit el pe noi sau noi pe el in intimitati ori cum ne-am ignorat reciproc.

Acum m-am lecuit si cu notele acordate pe booking, anul acesta este a doua locatie unde iau plasa - pe motiv de note booking, dar macar in Polonia a fost curat.

Cred si acum ca nu s-a facut curat din motive de personal indolent sau chiar neinstruit corespunzator nu stiu nesupravegheat.

Sti ce, pana la urma nu cred ca subiectul merita atata dezbatere, a trecut fara sa-mi pese...

@krisstinna pretul a fost de 27,2 euro pe zi si cand am ales locatia nu reprezenta nici macar cel mai mic pret gasit de noi, am citit mai devreme despre cazarea din Capadoccia al @irinad si care la 18 euro/zi cu mic dejun a fost foarte multumita de curatenie - oricum raman la parerea mea ca nu pretul face curatenia ci omul.

@elviramvio - sa-l rugam pe Cornel ca la final de an sa faca un clasament si sa acorde un titlu pentru cea mai naspa camera in care am stat, sau ceva de genu'... hi, hi, hi.

Mare imbratisare All.

[12.10.17 08:33:19]

Pentru P2 o sa rog un webmaster poate o intoarce

P02 a fost „rotită” în poziția normală.

PS: recomand pe viitor folosirea funcției SESIZEAZĂ - e afișată în multiple locuri pe sait - de exemplu, sub fiecare poză. Rezolvarea poate fi mult mai operativă.

[12.10.17 08:43:13]

@webmaster: multumesc frumos, asa o sa procedez

GabrielaG
    [14.10.17 18:06:27]

Abia asteptam sa citesc articolele dvs ptr ca atunci cand ne-am intalnit nu am avut timp de povesti foarte mult si eram curioasa ce o sa scrieti legat de hotelul unde ati fost cazata. Ahh, imi pare rau, sincer, ca ati avut o astfel de experienta. Data viitoare ne vedem la Zeugma

[16.10.17 07:27:58]

@GabrielaG: Buna Gabi!

Ti-am spus nu imi mai spune Dvs ca ma simt batrana, aici suntem prieteni AFA. Acum ca ne cunoastem sti si tu ca suntem niste oameni simpli.

Cu putin timp in urma am scris despre drum, cazarea la Fethiye si doua obiective turistice care ne-au atras atentia in mod deosebit.

La Zeugma i-a ramas gandurile lui Bogdan, om trai s-om vedea.

Cu bine! sa te intorci sanatoasa acasa!

adrianbogdan, Alex_Macedo, elviramvio, GabrielaG, mishu, nrs