ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2017

Foarte nemulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Parco Augusto - Grand Hotel Terme, Terme Vigliatore - minciuni

Dragi calatori, asa cum este si motto-ul site-ului "sansa unei alegeri informate, garantia unei vacante reusite" cred ca ar fi util sa las aici cateva impresii in premiera despre Parco Augusto - Grand Hotel Terme, din localitatea Terme Vigliatore, Sicilia, Italia.

Cred ca multi vor mai calatori cu agentia al carui nume n-am sa-l las aici, si vor fi cazati la acest hotel.

Ne-am odihnit aici 7 nopti, si am avut asigurat mic-dejun si cina.

Am fost entuziasmata sa aflu (in ceasul al 12lea...) ca vom fi cazati la acest hotel, intrucat pe un mare site de rezervari am gasit numai poze splendide si comentarii bombastice, care nu prea corespund cu realitatea din teren... Sa n-o mai lungesc, voi puncta aici aspecte pozitive si negative (plus):

Aspecte pozitive:

-mancarea este gustoasa si din belsug, buffet suedez. O impatimita a sportului (fitness si inot) m-am ingrasat 2kg in 7 zile petrecute acolo

-am avut noroc de camera buna, cu priveliste frumoasa, mare si munte

-Balcon spatios, usi si obloane de termopan, izolau foarte bine de zgomot si lumina.

-Pat single mare, suficient de lat, saltea bunicica.

Aspecte negative:

-Nu aveam posturi in lb. engleza la TV, inadmisibil pentru un hotel de 4 stele… Nu CNN, BBC, CNBC sa vad si eu seara un Jimmy Fallon… si tocmai cand fusese masacrul din Vegas

-Fiti cu bagare de seama, nu va lasati pacaliti! La plaja privata se ajunge cu un microbuz, asta daca anuntati cu o zi inainte la receptie ca vreti sa mergeti la plaja si sa va si intoarceti! Da’ unde va credeti…

-Amplasament prost, in mijlocul lui nicaieri, nu aveti ce sa faceti acolo. Doar daca va platiti sa mergeti la mofeta...

-Poze inselatoare pe site: nu am primit papuci si nici halat.

-In cele 7 zile, am apucat sa fug la sala de fitness de vreo 3 ori… sa va explic de ce: la minunatul spa, cu care se lauda de zor pe site, este un program de lauze (sa ma ierte mamicile) adica 10:30-13:30 deschis, apoi pauza, deschid iar la 15:30 si inchid la 19. Si se plang ca sunt cea mai saraca regiune a Italiei! [***]

-Intrarea la spa costa 12 euro. Da da, COSTA BANI, ce credeati ca sunteti la 4 stele?? Haha, stati acolo, dar spa-ul este ceva rarissim, vin oameni din afara, se asaza la coada (nu la receptia hotelului, ci in cupola de spa) si platesc sa vina la tratament. Deci nici sa nu va ganditi sa beneficiati gratis de piscina interioara!

-Personalul hotelului vorbeste si intelege lb. egleza foarte putin spre deloc.

-Au fost niste persoane din grup care s-au plans de conditiile camerelor; am inteles ca exista camera in care deschizi geamul si vezi… un perete! Sa ne intelegem, toti platisem la fel. Numai ca eu vedeam natura, altii vedeau varul de pe zidul exterior aflat la 1,5m distanta.

-Desi mancarea este delicioasa, am ras intr-o dimineata cand sotia si-a intrebat sotul, care venea voios la masa cu o ceasca noua de ceai, de unde are ruj pe ceasca… cred ca ati inteles cat de bine erau spalate vasele, hihihi  Doamne iarta-ma, uite asa te imbolnavesti.

-Am pus o poza cu patura de 4 stele cu care m-am invelit. Regret ca in avantul meu de fotograf nu am imortalizat si pata de pe ea.

- Nu au nici un program de entertainment, ceva.

Nu stiu ce si cum sa luati de acolo daca vreti sa va plimbati. Noi am fost preluati cu autocarul si adusi mereu, o sa vedeti daca va uitati pe harta ca sunteti la ore distanta fata de orasele interesante, cum ar fi Taormina, Palermo, Catania, vulcanul Etna etc. Drumul de la aeroport la hotel dureaza mai mult de o ora si jumatate.

Sa fiti norocosi si sa aveti cat mai multe vacante reusite!

Trimis de Adela88 in 07.10.17 22:27:48
    Validat / Publicat: 07.10.17 23:49:28

VIZUALIZĂRI: 3165 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adela88); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 O parte din priveliste
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 85.00 EUR pe cameră

[07.10.17 23:48:27]

@Adela88:

Mutat în rubrica "Parco Augusto - Grand Terme Hotel [Terme Vigliatore], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

Adela88AUTOR REVIEW
    [08.10.17 00:21:06]

Da este ok locatia.

[08.10.17 07:20:59]

mprofeanu
    [09.10.17 19:32:58]

@Adela88: Am citit cu mare atenție acest review. Foarte interesant și binevenit pentru cei ce vor merge acolo, pentru că vor afla ce îi așteaptă... Patru stele, nu sunt patru stele...

Referitor la amplasamentul hotelului care era izolat, mi-am adus aminte de hotelul de lângă Olbia din Sardinia unde am fost și eu cazată. Am pățit ceva asemănător, era totuși un autobuz care avea acolo cap de linie și care până în Olbia făcea cel puțin 30 de minute, timp pierdut...

A fost ultimul meu sejur realizat prin agenție...

Adela88AUTOR REVIEW
    [09.10.17 21:23:19]

@mprofeanu: Doamna, referitor la experienta dvs, nu stiu ce sa spun... La Parco Augusto sunt 3+ stele. Patura aceea de campanie... sa fim seriosi.

Prin agentie am luat toate excursiile disponibile, intrucat am vrut sa vizitam Sicilia. Dar imi pare rau ca au fost vreo 2 seri in care as fi dorit sa merg la piscina interioara, si nu am avut acces din cauza orarului ridicol si pt ca piscina era in RENOVARE pe durata sejurului nostru... lucru pe care am uitat sa mentionez, dar este bine ca cei care doresc sa mearga acolo si sa plateasca 12€/zi, sa se intereseze intai daca nu sunt ceva reparatii...

Sanatate si la cat mai multe vacante!

Adela88, mprofeanu
    Alte impresii din această RUBRICĂParco Augusto - Grand Terme Hotel [Terme Vigliatore]: