ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2017
ÎNSCRIS: 17.06.13
SEP-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 13 ani

Rafting in familie :)

Din cele 11 zile de vacanţă în Antalya, am ales să dedicăm o zi unei activităţi foarte dragi nouă şi anume rafting în Koprulu Kanyon. Mai fusesem de 2 ori aici de-a lungul sejururilor trecute în Antalya şi abia aşteptam să revenim.

De data asta am fost 8 în gaşcă, 4 adulţi şi 4 copii între 7 şi 13 ani. Preluarea de la hotel a fost cu o oră întârziere, nu ştiu ce s-a întâmplat dar după un schimb de mesaje pe telefon cu agenţia locală au trimis un microbuz după noi cu mai puţine scaune decât eram pasageri. Aşa că ne-am ţinut copii în braţe timp de o oră jumate până am ajuns la destinaţie. Aici, cei de la Sunrafting ne-au făcut un mic instructaj şi ne-au echipat cu padele, veste de salvare şi cu căşti. Încălţămintea de rafting a trebuit să ne-o cumpărăm, papucii de plastic erau 5 euro, cei de pânză erau 10 euro. Copii au avut sandale de treking şi nu au fost necesari papucii de rafting.

De aici de la centrul lor (punctul de sosire de fapt, finish-ul) am fost îmbarcaţi din nou în microbuze şi duşi încă câţiva kilometri până la punctul de plecare. Programul consta în coborârea de 14 km cu bărcile pneumatice cu 3 pauze de sărituri în apă, tiroliana cine voia (contra cost) şi o mică gustare (tot contra cost).

În barcă am fost 11 persoane plus căpitanul, Suleyman :) care vorbea o turcă şi o rusă excelentă, dar engleză ioc. Tot ce ştia în engleză era "left forward, back forward, backward, stop şi ATACK". Asta cu atack a fost comanda noastră preferată, pe râu fiind zeci de bărci, cum ne apropiam la 3-4 m de altă barcă urma “atack” şi stropirea celorlalţi cu apă folosind padelele. I-am făcut pe toţi ciuciulete, am fost şi noi udaţi la greu de alţii şi era o apă receee... Păcat că apa era de culoarea nămolului din cauză că plouase cu o zi înainte, în excursiile precedente am prins apa de culoarea turcoaz, ceva neobişnuit pentru un râu de munte.

E un traseu uşor, pentru familii, nu e periculos, sunt câteva vâltori şi o mică cascadă dar e super safe totul. La o astfel de vâltoare am căzut jumătate afară din barcă, dar imediat ne-au tras de veste înapoi la bord :)

Am avut 3 pauze, 2 pentru sărituri de pe platformă pentru curajoşi şi 1 pentru o mică gustare (gozleme, bere şi sucuri-toate contra cost). Consumai acolo, te trecea pe un caiet şi la debarcare mergeai şi achitai. Plăcinta era 5 euro, berea şi sucurile câte 3 euro. La sfârşit, când am ajuns la finish eram obosiţi morţi de atâta vâslit dar fericiţi. Aş repeta experientă de mii de ori, e un “must” pentru cei ce merg în Antalya şi vor puţină adrenalină şi multă voie bună.

Am luat şi 2 poze, 6 euro bucata şi filmul pe DVD cu 20 de euro (fiind 2 familii am luat doar un dvd şi l-am copiat apoi). Am avut inclusă şi masa de prânz, cus-cus, legume, peşte la grătar şi frigărui de pui, foarte bune toate.

A fost o zi aproape perfectă, spun aproape deoarece a fost umbrită de o neînţelegere cu agenţia din Turcia de la care am luat excursia. La ora 15.30 după debarcare, când mi-am verificat telefonul m-am trezit cu mesaj de la ei că deoarece am fost 9 persoane trebuie să mai achit 25 de euro acolo. Eu nu şi nu, că am fost 8, că să vină şoferul să ne mai numere odată, ei susţineau că şoferul lor ne-a numărat când am urcat în microbuz şi că am urcat 9 nu 8 câţi am fost pe voucher. Bineînţeles că nu am achitat nimic, le-am scris indicându-le să-l sune pe Suleyman care a fost căpitanul bărcii şi să le confirme el câţi am fost de fapt cu el în barcă. I-am făcut cu ou şi oţet iar de şoferul lor am zis că e nebun şi că după ce că a venit cu întârziere de o oră mai vrea şi 25 de euro în plus? Din acel moment comunicarea noastră s-a întrerupt, nu mi-au mai răspuns dar nici bani nu mi-au mai cerut. Şi stau acum să mă gândesc, o fi asta o practică obişnuită să mai ciupească bani de la tine, să vadă dacă le ţine figura sau a fost doar o eroare?

Oricum, sper ca mica noastră neplăcere de la final să nu va împiedice să încercaţi şi voi să mergeţi la rafting în Antalya. E foarte distractiv şi merită să aloci o zi din sejur pentru asta.

Vacanţe plăcute tuturor!

Trimis de ioana74 in 02.10.17 15:19:09
Validat / Publicat: 02.10.17 18:41:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2485 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Pacat de culoarea apei, ar fi trebuit sa fie turcoaz

[02.10.17 15:47:59]

WEB: Rog o adresa de mail pentru a trimite filmuletul de la rafting pentru a-l atasa acestui articol. Multumesc

[02.10.17 15:53:37]

@ioana74: Se pot ataşa videoclipuri / filmări din sejur, în două variante:

• 1 - dacă ai un cont personal de youtube: încarcă videoclipul acolo (setează-l să fie disponibil public) și ne scrii apoi link-ul aici
  • 2 - dacă nu ai un cont personal youtube: ne poți trimite fişierul (prin intermediul unui site de transfer); mai departe ne ocupăm noi = îl vom încărca pe canalul oficial AFA-Youtube, apoi îl vom atașa aici.
  • Dacă alegi varianta 2, vei primi indicații prin PM.
    (anunţă-ne că ai vrea să ataşezi un videoclip prin varianta 2: PM to web26)

[02.10.17 16:21:54]

@webmasterX: am trimis PM

[02.10.17 18:47:34]

@ioana74: Gata, am terminat de procesat, filmulețul a fost atașat review-ului!

adrianbogdan
    [02.10.17 19:32:57]

Foarte frumoasa activitatea voastra.

Gustarea mi se pare cam... piperata.

[02.10.17 20:11:15]

@adrianbogdan: a fost mai mult decat piperata. Dar ce sa faci daca copiilor le-a fost foame ???? am inghitit in sec si am platit ????

Dan&Ema
    [02.10.17 20:44:59]

@ioana74:

Interesanta experienta raftingul asta. Trebuie sa ai ceva curaj sa il practici. Adrenalina e la ea acasa! ????

Faza cu 9 in loc de 8 cred ca e din filmul “poate tine”!

Neplacuta intamplarea mai ales ca a dus la ruperea comunicarii.

Pana la urma experienta inteleg ca a meritat si ca urmare faceti si altora curaj! ????

[03.10.17 11:06:45]

Mutat în rubrica "Rafting în Antalya, #EXCURSII OPȚIONALE" (nou-creată pe sait)

[03.10.17 12:02:20]

[03.10.17 12:31:26]

@Dan&Ema: Noua ne place foarte mult la rafting, iar adrenalina e nu la maxim pe acest traseu. Pentru noi fiind cu copii de data asta a fost foarte ok. Recunosc ca prima oara am fost undeva in zona Kemer si a fost mult mai palpitant. Oricum, recomand tuturor celor care merg in Antalya sa nu stea doar in hotel si sa iasa sa faca diverse activitati, zona are foarte multe de oferit.

[05.10.17 17:11:06]

@ioana74: Chiar daca nu stiu sa inot si s-a zburlit pielea pe mine vazand filmuletul, tot as incerca asa ceva si sunt convinsa ca as trai experienta aceasta la maximum.

Am sa tin minte daca ajung pe acolo.

Felicitari, votat cu mare drag.

ioan marinescu
    [16.11.17 17:30:07]

@ioana74: Totul e bine când se termină cu bine. Raftingul este pentru oameni curajoși, dar m-am ma liniștit citind că traseul era mai pentru familii care aveau și copii. Nu am încercat încă senzațiile tari care ți le poate da raftingul, dar m-ar tenta pentru viitor, asta datorită și rewiew-ului tău.

Treaba cu încercările de ”ciupire”, ca să nu le zic altfel, am pățit-o și eu, dar și alții, în Turcia. Sper că nu vor să-l transforme în sport național. Iar prețurile ”pipărate” sunt cam peste tot în preajma obiectivelor turistice, Când am ieșit de la Vatican și îmi era o sete de muream, în față era o tonetă, unde mi-au cerut fără rușine 2 E (!), pe o sticlă de 0,5l de apă plată, pe care la supermercatto am dat 0,17 E. Felicitări! Am votat cu drag rewiew-ul.

[17.11.17 16:53:01]

@ioan marinescu: Multumesc mult domnule Puiu pentru aprecieri. Din pacate nu a fost singura tentativa de "ciupire" din Turcia, am patit-o si cand am mers in Croaziera Piratilor (sper sa apuc sa scriu ce am patit si acolo). Salutari si sa ne revedem sanatosi!

adrianbogdan, Dan&Ema, ioan marinescu, ioana74, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂRafting în Antalya: