ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2017
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09
JUL-2017

Hotel Radsor - Râșnov

Bancul review-ului, dar, fără nicio legătură cu hotelul de care o să va zic:

13 trucuri ale hotelierilor români:
“All inclusive” înseamnă că apa de la robinet nu e contorizată;
“Bufet suedez la micul dejun” înseamnă că e scump ca în Suedia şi foarte frig în restaurant;
“La doi paşi de plajă” înseamnă că ai scoici pe covor şi alge în cadă;
“Acces permis cu animale de companie” înseamnă că şobolanii din hotel se bucură să-şi facă noi prieteni;
“4 stele” înseamnă că atâtea stele are generalul de securitate care deţine de fapt hotelul;
“Mic Dejun Continental” înseamnă că parizerul zici că e de cauciuc;
“Peisaj de vis” înseamnă că în ultimul timp ai suferit depresii şi ai visat foarte urât;
“Parcare păzită” înseamnă că dacă mai vrei să găseşti maşina trebuie să iei volanul, bujiile şi cauciucurile în cameră;
“Nu răspundem de bunurile lăsate în camere” înseamnă că până şi gândacii fură;
“Facilităţi pentru copii” înseamnă că n-o să dormi nici o oră;
“Pensiune completă” înseamnă că nu lipseşte niciun stâlp de rezistenţă, spre deosebire de demi-pensiune;
“Sală de conferinţe” înseamnă că vei da peste colegii cărora le-ai spus că eşti bolnav şi că nu poţi să vii în teambuildingul lor de ***;
“Saltea king-size” înseamnă ori că n-a mai fost schimbată de pe vremea regelui Ferdinand, ori că a dormit familia regală Cioabă în ea.

V-am povestit despre sejurul meu din orașul Râșnov și acolo m-am jurat că o să vă scriu și despre cazarea pe care-am avut-o la Hotel RADSOR.

Din păcate, când e vorba să scriu despre cazări, chiar că-mi pierd vorbele, așa că, vă rog să n-aveți așteptări de la acest review! Nu că ar trebui s-aveți așteptări de la orice articol de-am meu! :p

Hotelul Radsor este de 4 stele și funcționează într-o clădire nouă, am înțeles c-a fost dat în folosință în anul 2016. Este chiar în centrul localității Râșnov, bine, dacă socotim ”centrul” ca fiind locul unde este Primăria. Adresa lui exactă este strada Ion Creangă, nr 2, Râșnov, se ajunge fără nicio problemă, nu trebuie să se răstească ”Ioana” sau ”Maricel” la tine!

În fața hotelului este și o parcare ce ar trebui să fie suficientă pentru cei cazați în cele 28 de camere ale hotelului, dispuse pe cele două niveluri și mansarda. Eu, cel puțin, am găsit loc, dar e drept că am venit dimineața.

A doua zi, da, parcarea era tare aglomerată, pentru că, dimineața au fost vreo două cununii civile, faza cu picioarele nașei v-am povestit-o, iar noaptea, o nuntă, chiar la restaurantul de lângă hotel.

Noi am primit camera la etajul al doilea, parcă 204 dar, dacă n-o fi așa, să nu mă bateți, am și eu dreptul să uit!

E ca-n bancul cu aia de se duce la doctor și se plânge:

- Domnule doctor, de câtva timp am început să uit!
- De cât timp ați văzut asta?
- Ce să văd?!

Recepția este chiar la intrarea-n hotel, cum e și firesc și am fost cazați rapid. Am remarcat politețea personalului, o politețe sinceră, nefardată.

Fiind o fire activă am preferat să urc la etaj cu liftul și aici e o păcăleală, afișează etajul 3 când, de fapt, ești la 2, o fi vreo fentă, nu mi-am dat seama! Că deși scria ”3” acolo a oprit, la etajul al doilea, unde, spre capătul culoarului mi-am și găsit camera.

Să știți că am urcat și pe scări și, la etajul I este o altă fentă, ai tendința să mergi pe sub scară ca să urci la etajul al doilea numai că ajungi cu nasul în perete, scara se accesează din alt loc.

Camera era mare, mobilată cu ce trebuie. Aveam vedere spre spatele hotelului, am văzut roșiile din curtea vecinului, dar, sincer, nu m-am supărat, nu sunt fumător, soția, nici atât, balconul nu este, pentru noi, o necesitate, alta decât de a deschide geamurile, larg, pentru aer.

Baia este și ea utilată cu tot ce-ți trebuie, elegantă, aș putea spune!

Noi am găsit totul curat și la locul lui, niciun reproș!

Patul, imens, TV cu canale câte vrei, curățenie, prize, frigider, mă rog, am fost mulțumiți.

Micul dejun, prânzul și cina le-am servit, de regulă, la restaurantul hotelului.

Micul dejun era îndestulător, avea tot ceea ce vrei, la modul normal.

Prânzul și cina le-am servit dintr-un menu a la carte. Fiindcă eram cazați acolo, ni s-a făcut o reducere de 10% parcă din valoarea notei de plată. Noi am fost mulțumiți, dar, nu am poze cu menu-ul sau cu nota de plată, nu fac așa ceva, neam!

Știu că, de exemplu, pentru prânz sau cină, pentru două persoane, sumele au variat între 90 și 120 de lei, inclusiv o sticlă de vin din barul restaurantului. De regulă, însă, am băut bere, precum căruțașii. Și vodcă, că-mi place!

Personalul restaurantului a fost, permanent, amabil, chiar nu am ce să reproșez!

La parterul hotelului era și o cofetărie, eu nu mă omor după dulciuri, prefer tăriile, dar Adriana a fost și și-a luat nu știu ce prăjituri despre care a spus că erau nici prea-prea nici foarte-foarte. Oricum, le-a ronțăit! Mă rog, după ce le-a mâncat nu i-au ieșit bube și nici nu s-a colorat în verde iradiant noaptea! Doar o mânuță, între omoplați! Prăjituri, bre, ce s-o mai lungesc?

Restaurantul are și terasă la exterior unde, dacă vrei, poți să-ți lași fizicul să zacă a lene, cu o bere-n față. Pe cine vreau eu să mint, nu ai cum să stai doar cu o bere-n față, iei mai multe, cel puțin eu, am luat! Și pe terasă este la fel de curat.

Fiind amplasat în centrul orașului, de la acest hotel te poți deplasa, relativ ușor, spre orice direcție.

Într-o seară am mâncat la un restaurant din apropiere, ceva pe genul rustic, dar, sincer, nimic remarcabil, nici la decor nici la mâncare!

Mă rog, revenind la RADSOR-ul nostru, cazarea este undeva pe la 240 de lei /noapte, adică, raportat la ceea ce-ți oferă este un preț corect!

Nu am avut plângeri de formulat personalului, personal care a fost, pe întreaga durată a șederii noastre acolo amabil și politicos!

Acuma, care-a fost acolo și nu a fost foarte mulțumit, da, se poate și asta, fiecare cu așteptările și pretențiile lui! Dar, eu, dacă mă-ntrebați pe mine, recomand acest hotel celor care vor să se cazeze în Râșnov, este în deplină concordanță cu nivelul de clasificare. Deci, da!

Aaa, da, nu cred că fotografiile pot fi punctate, nu au nimic artistic în ele, sunt doar o imagine a ceea ce găsiți acolo. Spun și eu, web face cum vrea ! :D

Așa că, mă retrag, nemaifiind nimic de spus, haidi, pa!

Web, ca să spargem liniștea din hotel, propun: youtube

Trimis de Yersinia Pestis in 26.09.17 11:38:13
Validat / Publicat: 26.09.17 13:34:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 2175 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel RADSOR, Râșnov
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

webmasterX [26.09.17 11:47:32] »

Yersinia Pestis [26.09.17 12:10:47] »

@webmasterX: Mulțumesc!

AZE [26.09.17 16:27:22] »

@Yersinia pestis: M-am distrat copios când am citit cele 13 trucuri ale hotelierilor.

Yersinia Pestis [26.09.17 17:32:01] »

@AZE: Crezi că-s trucuri? Cred că ne-ncurajăm noi că nu-s decât bancuri! ????

Dan&Ema [26.09.17 18:44:42] »

@Yersinia pestis:

Superbonus de la mine!

Dar un banc cu bonus / superbonus ne spui?

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [26.09.17 19:38:41] »

Am fost şi noi la Radsor, în luna februarie. Pentru că a venit şi băiatul nostru cu noi ne-am cazat într-un apartament. Ne-a plăcut tare mult, ne-am odihnit, am mâncat bunătăţi, ne-am plimbat prin orăşelul de la poalele cetăţii care e tare "fotogenic" pudrat cu zăpadă. Mă bucur că v-a plăcut şi vouă, chiar mă întrebam dacă n-am lăudat prea mult acest hotel liniştit şi cochet.

Vacanţe frumoase vă doresc!

krisstinna [26.09.17 20:15:30] »

@Yersinia pestis: Hai măi Yersi că te pricepi și la descrierea cazărilor

A ieșit drăguț, amuzant. Normal că a fost luxos, la banii ăia trebuia să fie

mishu [26.09.17 21:10:11] »

@Yersinia pestis: Bancurile tale le citesc intotdeauna mamei, asa sa se distreze si ea, deci ar trebui sa bag vreo 2 voturi ????, e doar o aluzie subtila la web.

Altfel hotelul cred ca isi merita si stelele si pretul iar voi cred ca v-ati simtit foarte bine. Chiar cred ca as merge si eu acolo asa mai pe zapada, sau de ce nu poate chiar acum toamna cand peisajul ar trebui sa fie idilic.

Felicitari, votat cu mare placere.

Yersinia Pestis [26.09.17 22:43:11] »

@Dan&Ema: mersi! Cel mai bun banc sunt chiar eu, enjoy! ????

Yersinia Pestis [26.09.17 22:45:16] »

@Floria: Păi, tu, cu reviewul tău m-ai determinat s-aleg hotelul!

Alelalte reviewuri nu erau scrise la data aceea! ????

Yersinia Pestis [26.09.17 22:48:20] »

@mishu: Nene web, uite-o propunere bună: @mishu să poată să voteze de mai multe ori reviewurile mele, mi se pare corect!

Aaa, ca să nu fie așa, de capul ei, dacă nu votează "F. UTIL" să piardă acest drept! Mda, e corect!

Uitam, dreptul ăsta să fie acordat retroactiv! ????????????

Yersinia Pestis [26.09.17 22:50:25] »

@krisstinna: Da, așa e, sunt tare talentat!

Ei, cazarea a fost vreo 500 de lei, restul i-am spart cu benzina, mâncarea și alte bilete!

Zoazore [27.09.17 21:55:29] »

@Yersinia pestis: Pă și eu citesc ”la dublu”, că nu poci să mă dixtrez așa, de una singură! și eu vreau să votez ”la dublu”!

Tare mă relaxează articolele tale și, da, ai dreptate, nu prea-s bancuri ale 13 trucuri. 13? Hmm, cam cu ghinion!

Yersinia Pestis [28.09.17 13:55:21] »

@Zoazore: Bine-ai venit! Citește, citește și, mai ales, de la tine, aștept vorbe!

O dăm în harneală, că tare ne mai place, plus c-avem și talent pentru așa ceva!

Pe bune, după ce trece vara și fac cei de OPC controale pe la hotelurile unde-am fost cazați pe litoral sau la crâșmele unde-am alimentat și vezi numai prăpădenii, te cam ia cu frică!

Adică, vorba aia, plătești cât de scump pentru condiții de rahat! Noi, românii, avem vocație de victime!

AZE, Dan&Ema, Floria, mishu, Yersinia Pestis, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂRadsor Hotel: