ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2017
10 AD. + 9 COPII -- v: 3/8

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Pensiunea Cheile Nerei, intre realitate si reclama

Am fost la sfarsitul lunii august, impreuna cu alte 4 familii, la Pensiunea Cheile Nerei pentru a vedea zona, avand in vedere impresiile bune de care auzisem.

Zona Sasca Montana/Romana are un decor linistit, trecere deal munte, accesul in zona fiind extrem de dificil din cauza pozitiei dar si a drumului extrem de prost, aprox 20 km, dintre cele mai proaste pe care le-am vazut vreodata.

Referitor la pensiune, aceasta este situata intr o zona de deal, inconjurat de casele localnicilor, conditiile de cazare sunt ok pentru nivelul saraciei din comuna si zona, piscina destul de incapatoare dar apa foarte rece, depinde de perioada, in cazul nostru, sfarsit de vara, parcare suficienta, camerele si baia sunt suficient de spatioase, pretul pe noapte a inclus si al treilea pat suplimentar.

Micul dejun inclus in cei 150 de lei pe noapte a fost unul suficient pentru o familie cu copii, preturile la mancare sunt ok insa nu va asteptati la ceva foarte diversificat sau traditional, loc de joaca pentru copii foarte mare si cu verdeata, locatia pensiunii are 2 corpuri, cel principal cu receptia si un altul separat, mai in spate, destul de incomod pozitionat cu 6/7 camere.

La aceasta pensiune, se promoveaza linistea totala, pentru cine cauta exact asta, ma refer la faptul ca nu exista tv in camere dar si nici un fel de muzica pe terasa, piscina, loc de servit masa iar la ora 22.30, se inchide totul si esti invitat in camera sau la barul din comuna, probabil nu este destinat pentru grupuri distractive, inclusiv wi fi ul este foarte slab.

Tb luat in calcul si o atitudine superioara a gazdelor care, in cazul unor nemultumiri sau solicitari, pot devenii foarte usor iritati si te pot invita pur si simplu sa citesti anuntul privind dreptul de a si selecta clientela, sa ti arunce avansul platit cu o luna inainte pe jos si apoi un mars afara, cu tot cu copii dupa 7 ore de mers cu masina, la ora 19, doar pentru ca se motiveaza ca este casa lor, si nu o unitate de cazare.

Este necesar de retinut ca exact la momentul prezentarii la pensiune, e obligatorie legitimarea obligatorie, asa cum ne a solicitat o ospatarita receptionera, adica prezentarea imediata cartii de identitate pentru toate camerele, fara alte activitati neimportante gen bagaje, toaleta, hidratere copii, revenire de la drum

Mentionez ca, dupa amenintari cu opc sau alte mijloace, situatia s a mai indreptat si am avut o relatie mai normala, dar tensiunea si presiunea s a simtit.

Tb stiut ca toate traseele de vizitare se fac doar pe jos, cel putin 3 ore, accesul auto fiind foarte dificil si nerecomamdat, rupi masina la propriu, cascadele sunt de vazut dar si celelalte obiective.

Nu am reusit sa facem nici una dintre activitatile din reclama pensiunii, gen rafting, tiroliniana, tras cu arcul, paintball, din diferite motive invocate de gazda, gen lipsa programare cu mult timp in urma, lipsa momentana de dotari, deci reclama a fost falsa, cel putin pentru noi.

Concluzia este ca zona Cheilor Nerei este una frumoasa si ramasa neatinsa si e o destinatie de vizitat dar tb tinut cont de accesul dificil, infrastructura rutiera distrusa, trasee de parcurs doar pe jos, distanta mare fata de orice oras.

Pensiunea cheile nerei poate fi o solutie daca va incadrati in conditiile descrise mai sus altfel exista pensiuni mai accesibile ca locatie in sasca romana sau montana,

Informatiile sunt cat se poate de obiective si reale, cu bune si cu rele.

Trimis de NEA PITI in 06.09.17 21:43:59
Validat / Publicat: 06.09.17 22:20:38

VIZUALIZĂRI: 3071 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NEA PITI); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 anexa pensiunii

[06.09.17 22:19:32]

@NEA PITI: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 77&ridAnt=81748

defectu1
[30.10.17 14:11:09]
NU RECOMAND

Am rezervat/achitat prin agentie - 4 nopti cazare cu demipensiune in PENSIUNEA Cheile Nerei-Sasca Romana...

am mers aproape 1000 km pana acolo, am anuntat din timp ca suntem pe drum si vom ajunge mai tarziu,

La destinatie, personalul, avea instructiuni sa ne cazeze intr-o anexa a pensiunii.

Am refuzat, nu am reusit sa luam legatura cu proprietarul pensiunii, am contactat agentia sa anuleze vaucherele.

Ne-am cazat la pensiunea Rocher's Inn - Sasca Montana (RECOMAND).

Ulterior, agentia ne-a anuntat ca proprietarul pensiunii "ne penalizeaza" si nu ni se vor returna banii achiati in avans - pentru prima noapte; am incercat sa contactez telefonic proprietarul pensiunii, iar acesta mi-a inchis telefonul - nu a vrut sa dicute problema...

Zilele trecute, am facut cunoscuta problema Ministerului Dezvoltării Regionale şi Turismului (MDRT) si Comisariatului Judetean pentru Protectia Consumatorilor Caras - Severin.

Astept raspunsul si functie de acesta, voi decide in legatura cu o eventuala actiune in instanta.

NU RECOMAND ACEASTA PENSIUNE!

[30.10.17 14:15:00]

@defectu1:

Ne-am cazat la pensiunea Rocher's Inn - Sasca Montana (RECOMAND).

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo - de la Pensiunea Rocker's Inn — scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

NEA PITI
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Cheile Nerei [Sasca Română]: