ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2017
ÎNSCRIS: 18.06.12
AUG-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 15 ani

Planificare

Sunt cativa ani de cand ne gandim sa vizitam Delta Dunarii, dar de fiecare data am preferat sa mergem la sigur cu marea, intai in Bulgaria, apoi in Grecia. Anul asta si-au unit fortele atat baiatul meu (adolescent), cat si mama (pensionara) asa ca, fara prea multa convingere, am fost nevoita sa incep cautarile. Din start, am anticipat ca in Delta avem nevoie pe langa excursii, de un loc care sa ne ofere mai mult decat cazarea, sa avem posibilitati variate de petrecere a timpului liber, cu atat mai mult cu cat fiecare dintre participanti avea asteptari diferite.

Am cerut recomandari pe acest site, am primit, am studiat, am analizat transportul, mi s-a parut lung si complicat masina-parcare Tulcea-transfer barca, am cerut cateva oferte din Sulina, m-am uitat pe booking, am calculat diferite oferte gasite direct pe siteul unor hoteluri si pensiuni, toate destul de piperate, doar cazare si mese, in diferite variante (md, dp sau pensiune completa). La care se adaugau excursiile si transferul pe apa. Daca tariful la cazare era bun, nu prea imi placea vila/pensiunea pentru ca nu oferea nimic altceva pentru timpul liber sau, cel mai frecvent, cum arata camera tripla/apartamentul, de multe ori gandite mai mult pentru familii cu copii mici care se pot inghesui pe o canapea… si in felul asta am petrecut cateva zile bune cu calcule.

Am cerut si oferta Gulliver, m-a deranjat in prima faza recomandarea de a lasa bacsis, am lasat oferta lor deoparte o vreme, am revenit la ea apoi, cand m-am decis ca prefer sa se ocupe altii de transport, chiar daca asta insemna drum cu autocarul.

In paralel, am citit impresiile despre Gulliver Delta Resort, foarte diverse, cand era bine, cand deloc, apoi excelent, urmat de Nu recomand. Pana la urma, am concluzionat ca pentru noi Gulliver avea cel mai bun pret raportat la ceea ce ofera si am achitat. Au mai aparut cateva impresii pana sa plecam si deja nerabdarea de a vedea Delta era la egalitate cu curiozitatea de a vedea care e treaba cu Gulliver, cine are dreptate :).

Drumul cu autocarul si transferul cu barcile

La dus, plecare la ora 9 de la Gara de Nord. Prima surpriza cand am ajuns la locul de intalnire, foarte multi seniori, unii foarte seniori. Dupa cateva glume si ceva emotii suplimentare despre cum va fi, am pornit la drum, care a durat fix 5 ore (9.15-14.15), cu o oprire dupa doar o ora, la o benzinarie pe autostrada, apoi drum intins 3 ore. Soferul a fost foarte misterios, nu i-am auzit vocea, nu a anuntat cat dureaza oprirea, ne-a lasat apoi in parcare la Murighiol si probabil a asteptat sa ne prindem ce urmeaza.

Practic, cei sositi la Murighiol trebuie sa astepte ca barcile care asigura transferul de la Uzlina (Gulliver) sa aduca, pe rand, turistii care si-au incheiat sejurul. Orele pot varia si unul dintre grupuri va fi nevoit sa il astepte pe c el de pe malul opus, caci barcile care aduc un grup de 12 turisti din Uzlina, preiau alti 12 turisti din Murighiol, nerabdatori sa isi inceapa sejurul. De fiecare data au fost 2 barci, transferul intregului grup a durat cam 60 minute, transferul in sine dureaza cam 15 minute. Autocarul nostru a fost plin, plus un microbuz, am fost cam 65 persoane in total, aproape de capacitatea maxima a resortului.

La retur, autocarul din Buc a ajuns mai tarziu in Murighiol, aprox la 15.30, asa ca grupul nostru a asteptat cam 2 ore transferul. Noi insa eram in resort, aveam acces la bar, toalete si toate dotarile, a lipsit comunicarea, ceea ce a dus la ceva nervi pentru unii colegi de serie. Daca as fi stiut ca plecam mai tarziu, as mai fi stat o ora la piscina, dupa pranz, aici era loc de imbunatatire. Pe o scala de la 1 la 10, unii au notat cu 1 (telefoane la agentie, nervi, ironii), cativa pe buna dreptate caci pierdeau legatura cu alte orase, pentru noi sa zic un 7,5, mai mult pentru comunicarea lipsa. Drumul retur 17.00-22.00, cu o oprire pe la jumatate, mult mai bine, alt sofer, comunicare mai buna.

Toate barcile sunt dotate cu veste de salvare, barcagiii ajuta fiecare turist sa urce/coboare bagajul, recomand sa optimizati bagajul, sa nu fie prea voluminos.

Resort & facilitati

Gulliver este cotat la 3 stele, cel putin asa am retinut din prezentarea de pe site. La fata locului, l-as aprecia la 2 stele+, spatiul verde, plin de salcii, este bine ingrijit, destul de mare, sunt cateva mini-alei, care duc spre pontoane, alta catre restaurant, spre receptie, micile alei dintre vile, la pas foarte lejer si cu mici opriri, cred ca o plimbare poate fi extinsa la 10 minute. Pentru mai mult, se reiau aleile, in orice sens :). Stiam ca resortul nu comunica pe uscat cu nicio alta vila din apropiere, am auzit destul de multi colegi de serie plangandu-se ca locul este izolat, noua asta ni s-a parut a fi farmecul, am simtit ca suntem in Delta, intre ape.

In centrul resortului se afla piscina, mare, curata, cu adancime care variaza intre 0.30 m si trepte la intrare, pana la 1.80 m la celalalt capat. Sezlonguri destul de multe, nu au fost niciodata o problema sa gasim sezlong, in timpul zilei o buna parte din turisti sunt plecati in excursii, prin rotatie, functie de ce alege fiecare.

Langa piscine, sub un umbrar, aveau o masa de ping-pong cu o banca si un balansoar pentru eventualii spectatori, o bicicleta eliptica, iar alaturi, un mini-teren de fotbal.

Pe o alta latura a piscinei se afla barul, unde cei care aveau pachet all inclusive erau serviti cu bauturi, iar ceilalti isi puteau comanda contra cost. Oferta de bauturi este moderata: vin alb si rosu, sucuri, bere la dozator si la sticla, cateva bauturi alcoolice, Angelli si Bailey’s, cred ca un cognac si inca 2-3 bauturi. Cafeaua se putea si ea comanda, era destul de buna, uneori mai slaba, alteori tare.

Langa bar aveau o terasa acoperita, cu multe banci si mese, unde puteam savura bauturile, privind fie la Tv, fie in partea cealalta, spre apa, ponton si pescarii din grup. Fiind un grup relativ redus, cu fiecare zi se legau tot mai multe discutii si glume, povesti, un dolce far niente, intrerupt doar de luatul meselor.

Cazare

Am avut apartament in vila Egreta, la etaj, livingul si baia foarte mari, insa dormitorul a fost dezamagitor, mic, foarte mic, cu 2 paturi twin si 2 aplice pe pereti. Pe noi ne-au avantajat paturile twin, va recomand sa intrebati la agentie combinatia de paturi. Citisem in multe reviews despre camerele mari, pentru noi nu a fost sa fie, dar nici nu am zabovit prea mult asupra camerei, intram doar seara la somn. Aveam un balcon lung, frigider, aer conditionat (nu l-am deschis), diverse masute, masa principala, sifonier, aveam tot ce este necesar pentru un sejur placut.

Minusurile apartamentului au fost pana la urma altele: parchetul extrem de zgomotos si un miros in baie, nu constant, cand mai puternic, cand deloc. Apa cu presiune mica si mereu calduta, noi am prins zile calduroase de final de august, si nu a fost o problema, dar cand este mai frig, posibil sa deranjeze mai rau.

Plusuri: foarte curat, asternuturi frumos mirositoare, prosoape albe.

Curatenia: o singura data a fost luat cosul, in a doua zi.

Nu am avut tantari in camera, deloc.

Restaurant

Restarantul este situat langa piscina si are mai degraba aspect de cantina, a fost una dintre dezamagiri, care mi-a trecut in vreo 10 minute, dupa ce am luat primul pranz :). Fiecare serie incepe cu pranzul (chiar daca ora de sosire este cam tarzie, 15, poate chiar 16.00) si termina cu micul dejun.

Pentru o serie full ca a noastra locurile au fost la limita, in sensul ca existau suficiente pentru toti, dar spre final nu era garantat ca se gasesc 3-4 locuri la aceeasi masa, pentru o familie.

Mancarea

Bufetul dimineata cuprindea omleta/oua fierte alternativ, salam, carnaciori, branza, rosii foarte bune, castraveti, unt, gem, miere la cutiute, lapte, iaurt in cantitate mai mica si cafea. Suficient si ca varietate si cantitativ.

La pranz, aveam 2 tipuri de ciorbe (peste/pui), 2 feluri principale (peste in diferite moduri si pui/porc), mamaliga, salata, un mujdei super bun si paine, ardei iuti. Mancarea gatita foarte bine, mereu proaspata, caras/crap bucati/stiuca/salau, cam astea au fost frecvent. Functie de ce bucata alegea sau prindea fiecare, au dreptate si cei care spun ca pestele avea oase :), dar si cei care il lauda. Noi 3 ne-am incadrat la laude, eu si mama am savurat peste la fiecare masa, baiatul mai mult carne, dar a incercat si peste de fiecare data. Am mai gustat si din mancarurile cu carne, am mai luat ciorba de pui, caci aratau prea bine si la fel erau si la gust. Mancare ca la mama acasa, genul care gateste bine desigur. Bucatarul era barbat :).

La cina, aveam iar un fel de peste, unul cu carne, spaghetti cu sos rosu sau carbonara (foarte bune si ele), mamaliga, salata de varza, intr-o seara cartofi prajiti, in alta un mix de branza si smantana, posibil in locul pastelor, nu mai tin minte.

Desertul la pranz un mar (nici nu era loc de altceva), iar seara o bucatica de placinta. Teoretic era suficient, practic fiind foarte bune, ar mai fi mers o bucata, cel putin salamul de biscuiti a fost delicios. Daca se puteau lua contra cost extra bucati, as fi luat cu siguranta. Bine ca nu s-a putut totusi, am pus un kg in 4 zile.

Nu am fost intampinati ca atare cu icre si tuica si asta este un regret, ar fi fost super ca prima impresie, noi le-am gasit in sala de mese si am luat fiecare cate o mini tartina si un paharel. Foarte bune si ele.

Excursiile

Noi am avut 2 excursii platite la agentie, am mers la risc, nu stiam cum va fi vremea dar ne-am gandit ca totusi este augus si nici nu intelesesem exact daca se organizeaza indifferent de numarul doritorilor.

Amurg in Delta este prezentata ca fiind de 2 ore, in realitate a fost cam 1,5 ore si am avut parte de un barcagiu care a vorbit foarte putin, ne-am bazat mai mult pe trairi, simtiri personale si a fost excellent ca am avut un binoclu. A fost o excursie placuta insa, foarte frumoasa senzatia pe ape, iar pelicanii au facut toti banii, care nu sunt deloc putini (90 lei). Nu stiu daca organizarea este identica la fiecare serie, noi fiind multi, intre 10.15-17.00 se desfasurau excursiile lungi, una pe zi, asteptam sa manance barcagii si porneam, tot cu ei, in excursia scurta, Amurgul, de la 17.30. Am revenit de fiecare data la timp pentru cina care incepea la 19.30.

Excursia la Sulina s-a desfasurat intre 10-15.30, am avut noroc ca ne-am corelat cu ceilalti pasageri si am mers direct la plaja, unde a fost foarte bine, am avut 2 ore care au trecut extrem de rapid, nisip fin, apa calda cu valuri, o terasa pe plaja de unde am luat hamsii, sa bifam si acest obiectiv culinar. Barcagiul a fost extraordinar, Misha, ne-a povestit o gramada, a avut rabdare sa opreasca pentru poze, ne-am simtit cu totii foarte bine.

Daca excursiile ar fi ceva mai bine organizate, cu toti barcagiii capabili sa povesteasca frumos, inclin sa cred ca impresiile de final ar fi cu mult mai bune. Intrebati cu atentie programul, descrierea excursiilor este destul de vaga, cu cat sunt mai multe obiective pe zi, cu atat va fi totul mai pe fuga. Inscrierea in excursii se face dimineata, dupa micul dejun, in jur de 10, la receptie.

In concluzie, am fost multumiti spre foarte multumiti de tot ceea ce am gasit la Gulliver, o nota finala ar fi 8.75 :), raportata bineinteles la banii platiti. As reveni cu placere, unele minusuri sunt datorate pana la urma fie infrastructurii (cantina, camera), fie organizarii, de inteles cand oamenii care se ocupa de tot complexul sunt atat de putini si muncesc toata ziua. Va recomand sa discutati cu dna Marcela, care poate rezolva aproape orice.

Din seria noastra, am auzit zilnic ca au fost si turisti nemultumiti, mi-e greu sa estimez, poate 10%. In fix aceleasi conditii pe care noi le-am evaluat cu nota mare, posibil ca pretul platit la diferite agentii si asteptarile lor sa nu se fi potrivit. Asa imi explic si impresiile variabile, dar si reactiile, pe alocuri extrem de nervoase, de la fata locului. Eu am incercat sa relatez cat mai detaliat, pentru a va face o idee mai buna, daca vi se potriveste sau nu.

Pentru mine a fost un minisejur reusit, mi-ar placea sa revad Delta si primavara.

Trimis de Biankita in 04.09.17 22:38:26
Validat / Publicat: 05.09.17 06:39:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UZLINA.

VIZUALIZĂRI: 892 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Biankita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Terasa plaja Sulina
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

managergulliver
    Alte impresii din această RUBRICĂGulliver Delta Resort [ex Safo, ex Genius]: