ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.04.2010
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    APR-2010

Budapesta primavara

Intamplarea fericita a facut sa ajung la Budapesta a doua dimineata de Paste, in ultima zi a Festivalului Primaverii, cand au loc o multime de evenimente culturale, expozitii, concerte, majoritatea dintre ele cu casa inchisa. In centru, in Piata Vorosmarty, erau amenajate mai multe chioscuri de unde se puteau cumpara produse foarte frumoase de artizanat, delicatese traditionale: celebrii kurtos kalacs, covrigi uriasi, clatite, dar si tot felul de meniuri apetisante pe baza de carnati, prajiti pe sobe improvizate ad hoc, total nerecomandat pofticiosilor. Pe scena special amenajata in piata am urmarit si un spectacol folcloric interesant de dansuri si obiceiuri maghiare. La sfarsit, o dansatoare a coborat in public si ne-a servit cu cozonac simplu dar foarte gustos parca pentru a ne multumi ca am ramas sa ii urmarim in ciuda ploii nu prea prietenoase.

Ploaia care s-a ivit chiar cu putin timp inainte sa ajungem la Budapesta si care ne-a urmarit cu intermitente in primele doua zile nu a stirbit cu nimic frumusetea acestei capitale. Este adevarat ca mare parte din farmecul orasului se datoreaza batranului fluviu Danubiu care pune in evidenta atat de iscusit cladirile reprezentative ale orasului. Totul s-ar pierde insa daca nu ar fi atat de vizibile simtul civic, responsabilitatea si politetea locuitorilor dar si a turistilor care se adapteaza regulilor locale chiar daca majoritatea sunt nescrise.

Am sa scriu asadar despre felul cum am perceput eu orasul, despre locurile pe care le-am vizitat si care sunt mai putin cunoscute sau cautate si voi insista mai putin asupra obiectivelor turistice clasice si care au fost prezentate deja cu generozitate de @ricone, @zenobia, @costi dar si de alti membri ai comunitatii carora le multumesc si ale caror impresii mi-au fost foarte utile si pe care le voi completa la randul meu cu alte detalii.

Ghidul Budapesta in limba romana eu l-am comandat pe internet la aceasta adresa info@budapestinfo.hu si l-am primit gratuit prin posta impreuna cu harta orasului. Ambele ne-au fost de un real folos pentru ca aici nu te descurci pe strada intreband din om in om. In zona centrala ai mai mari sanse sa intalnesti persoane vorbitoare de limba engleza dar am avut surpriza sa intrebam adolescenti de la care in afara de “nem-nem” nu am putut scoate nimic altceva… Nici vanzatorii de bilete sau controlorii de la metrou nu stau mai bine la acest capitol.

Forinti am cumparat in tara de la OTP, e banca maghiara si gasesti fara probleme si sume mai mari sau poti face comanda si iti aduc suma respectiva a doua zi. Eu am cumparat HUF cu 0. 0156 RON, 1 euro ar echivala cu 262 forinti.

Dupa mai multe calcule am ajuns la concluzia ca nu ne avantajeaza prea mult cardul Budapesta intrucat ai ceva de alergat de la un obiectiv la altul pentru a beneficia de discount, in afara de metrou care circula foarte bine esti nevoit sa apelezi si la transportul de suprafata si astfel se mai pierde timp. In prima zi, fiind sarbatoare, nu am gasit bilete de autobuz in apropierea pensiunii unde eram cazati asa ca am mers pe jos pana la cea mai apropiata statie de metrou unde am putut cumpara doar bilete simple. Ne-am dus apoi la gara pentru a ne putea face abonamente. Un abonament de calatorie pentru 72 ore costa 3. 850 huf si este valabil pe toate liniile de transport. Acesta trebuie prezentat celor doi controlori pe care ii intalnesti la intrarea la metrou si care sunt foarte vigilenti in special daca zaresc o camera foto sau un ghid de turism... La capetele de linie nu erau controlori, dar prezentam abonamentul la iesire. La urcarea in autobuz/tramvai nu iti verifica nimeni biletul, o singura data am prins controlul in tramvaiul care merge in centru pe faleza si atunci au fost amendate doua persoane. Amenda este aproximativ 2. 000 forinti din cate am inteles iar biletul costa 320 HUF, putin mai mult de 1 euro.

A doua zi de Paste traficul era destul de redus in oras si autobuzele erau mai goale, dar in zilele urmatoare greu prindeam cate un loc pe scaun, in special la orele pranzului erau foarte aglomerate, se statea in picioare, lucru pe care nu l-am intalnit in Viena. Am sesizat totodata faptul ca in autobuze sunt in permanenta deschise geamurile iar curentul se simte din plin seara. Autobuzele locale sunt vechi si galagioase, insa au sistem electronic de afisaj al statiilor, spre deosebire de metrou unde acestea sunt anuntate doar oral. Impresionanta este linia de metrou nr. 3 care se afla la mare adancime, trecand pe sub Dunare si din aceasta cauza si aici este curent.

La inceput este putin mai greu pana te obisnuiesti cu limba dar apoi ne-am descurcat, denumirile cele mai frecvente sunt “ter”= “piata”, “ut=”bulevard”, “utca” = “strada” si “hid”=”pod”. Podul Margareta peste Dunare este in plina reabilitare, dar se poate circula pietonal. Aici am asistat la o intamplare mai neplacuta, un domn trecea in viteza pe bicicleta chiar pe langa balustrada si, la o frana brusca, asfaltul fiind destul de nivelat, i-a cazut tocul cu telefonul mobil. Pe primul l-a putut recupera, ramanand pe marginea podului, dar mobilul a zburat direct in Dunare…

Podul cu Lanturi este, intr-adevar, o bijuterie de arta, prima oara l-am traversat pe jos pe ploaie dar nu am avut curajul sa privesc prea mult Dunarea involburata. A doua oara insa mi s-a parut mai prietenos, poate si pentru ca iesise soarele intre timp…

10 obiective turistice nu trebuie ratate in Budapesta:

1. Catedrala Sfantul Stefan, cea mai mare bazilica din Budapesta. Accesul este liber fara tur organizat, se platesc doar 100 HUF in capela unde se gaseste bratul drept mumificat al regelui cu acelasi nume. click aici

2. Cartierul Cetatii Buda, centrul vechi al orasului, impresioneaza prin arhitectura medievala. Aici se gaseste cel mai important complex de monumente din tara

click aici

Tot aici se mai pot vizita 2 pesteri (despre Pestera Szemlőhegyi puteti citi aici click aici si labirintul situat sub cetate unde am trait o experienta inedita pe care o voi relata separat

In cetate am urcat cu funicularul (face parte din patrimoniul mondial) pentru ca ploua si am cumparat bilet dus-intors 1. 450 HUF, doar dus era 840 HUF, dar pana la urma am coborat cu autobuzul, pentru ca ne-am indepartat destul de mult prin cartier.

3. Biserica Mattias in interiorul careia se gaseste sarcofagul Regelui Bella III si al sotiei sale – e in renovare dar frumusetea sa razbeste chiar si de sub schele. Am ajuns in acelasi timp cu un alai de nuntasi si nu am putut face prea multe poze, am admirat in schimb limuzina miresei

4. Bastionul Pescarilor, cu rol doar ornamental, renumit pentru panorama deosebita asupra orasului si unde se pot surprinde unele dintre cele mai frumoase instantanee, Fotografiile mele, din pacate, sunt putin plouate…

5. Palatul Regal in interiorul caruia se gasesc Galeria Nationala Ungara, Muzeul de Istorie al Ungariei si Biblioteca Nationala Szecheny – le-am trecut pe scurt in revista

6. Piata Vorosmarty in centrul careia se gaseste un monument care reprezinta diferitele clase sociale si unde incepe strada Vaci, renumita pentru magazinele luxoase dar si pentru cele de suveniruri

Amatorii de delicatese fine pot trece pragul renumitei cofetarii elvetiene Gerbeaud cu preturi pe masura, situata chiar langa gura de metrou

7. Piata Eroilor – Hosok Tere - cu Monumentul Milenium, a carei coloana centrala atinge 36 m

Aici se pot vizita Muzeul de Arte Frumoase si vizavi Galeria de Arta Moderna.

Am incercat sa vizitez Muzeul de Arte Frumoase de 2 ori dar, din pacate, nu am reusit: prima oara am ajuns cu putin inainte de inchidere iar ziua urmatoare, miercurea, l-am gasit inchis fara nicio explicatie suplimentara

In spatele pietii Hosok se gaseste Parcul Central Varosliget cu Baile Szecheny, Gradina Zoologica, Marele Circ al Capitalei, si Castelul Vajdahunyad care, asa cum ii spune si numele, este o imitatie a Castelului de la Hunedoara (doar in exterior) si care imbina mai multe stiluri arhitecturale menite sa ilustreze diferitele perioade ale regalitatii maghiare.

In curtea castelului se gaseste statuia cronicarului Anonymus, cel care a scris „Gesta Hungarorum”, cu fata acoperita de o gluga, pentru a sugera faptul ca nici in prezent nu se cunosc prea multe despre identitatea acestuia.

Aici se gaseste si o micuta capela cu vitralii frumoase, intrarea costa doar 100 HUF, merita sa ii calcati pragul.

8. Opera Ungara de Stat situata pe bulevardul Andrassy, una dintre cele mai impresionante cladiri de opera din Europa si pe care am admirat-o doar din exterior

In apropiere se gasesc celebrele magazine Gucii si Vuitton.

9. Parlamentul din piata Kossuth Lajos, cea mai mare cladire din Ungaria, situata pe malul Dunarii, si unde se pot vedea in prezent simbolurile coroanei maghiare: coroana regelui sfantul Stefan, sceptrul, marul de aur si sabia. Parlamentul poate fi vizitat gratuit de catre cetatenii UE

10. Muntele Gellert - Gellért hegy pe care se gasesc Statuia Libertatii si Citadella

Pe coasta de sus a muntelui, vizavi de Podul Elisabeta, se inalta statuia episcopului Gellert, care, potrivit legendei, a fost inchis intr-un butoi si aruncat de pagani in Dunare.

Dealul l-am urcat in aproximativ jumatate de ora, in pas lejer, sunt mai multe trepte dar poti alege traseul mai putin abrupt. Cel mai bine este sa urcati dimineata cand este racoare si mai multa liniste. La ora 10 isi facuse deja aparitia un grup de coreeni si am avut ceva de asteptat pana cand am reusit sa fac o poza cu monumentul. Traseul este placut, acum o saptamana pomisorii erau infloriti si de sus ai o vedere deosebita asupra orasului.

Mi-a placut in Budapesta faptul ca viata culturala se imbina armonios cu posibilitatile de relaxare si gasesti in permanenta ceva de facut, indiferent de gusturi sau preocupari.

Citisem cuvinte de lauda despre Gradina Zoologica de aici si, desi nu eram insotiti de copii, am hotarat sa facem o vizita si aici. Am putut vedea numeroase specii pe care nu le mai intalnisem live: pinguini, un urs polar care era prea somnoros sa se arate si ne-a tratat cu spatele, hipopotami, o foca, crocodili, camile, rinoceri, girafe, dar si alte animalute pe care nu le-am recunoscut intrucat denumirile nu erau trecute si in engleza. Cu aceasta problema ne-am confruntat mai peste tot, la intrarea la obiective puteam citi cate ceva in engleza dar brosurile/pliantele erau doar in limba maghiara si asta nu mi-a placut deloc. In Viena gaseam fara probleme la orice muzeu brosuri chiar si in limba romana.

Un punct de interes pentru copii la Zoo era tarcul cu ieduti unde puteai intra si ii puteai mangaia spre bucuria reciproca. Tot aici se gaseste si o sala de proiectii 3D unde poti urmari gratuit proiectii din lumea animala. Senzatia este nemaipomenita, chiar ai impresia ca intri in alta lume.

Am ramas placut impresionata de felul in care sunt ingrijite animalele, dar recunosc ca ma asteptam sa nu gasesc custi si zabrele. Acestea insa exista si, desi cele mai multe animale au un spatiu generos, ursii si tigrii stateau intinsi pe ciment dupa gratii si nu pareau prea fericiti.

Baile termale sunt un alt loc unde va recomand sa ajungeti, dar rezervati-va pentru aceasta cateva ore bune, sa puteti incerca toate bazinele. Noi am fost la Baile Szecheny, primele bai construite in Pesta, apele de aici avand rol terapeutic.

Intrarea costa 3. 500 HUF si poti sta o zi intreaga. Bazinele cu apa termala se gasesc in interior si accesul se face doar pana la orele 19. 00. Dupa aceasta ora se poate sta doar in cele doua bazine exterioare, unul cu apa fierbinte, renumit pentru partidele de sah care au loc aici, si altul cu apa putin mai rece. Am ales sa venim la bai la sfarsitul sejurului, pentru a ne relaxa dupa maratonul pe care l-am facut prin oras si am fost foarte inspirati. Baia termala a fost o adevarata binecuvantare pentru intreg organismul si efectele benefice le-am simtit imediat.

Daca aveti mai mult timp liber la dispozitie si doriti sa va indepartati de agitatia orasului, mergeti pe insula Margareta. Este o zona de agrement foarte linistita, unde accesul automobilelor este interzis, pe insula circuland doar un autobuz. Aici sunt amenajate piste speciale de jogging pe langa Dunare si care erau destul de aglomerate (am ramas uimita sa vad cati oameni alergau), poti inchiria niste masinute interesante actionate prin pedale sau pur si simplu poti asculta fantana muzicala care canta la fiecare jumatate de ora. Noi am avut noroc sa o auzim, e drept de la distanta, dar mi-a placut. Frumusetea insulei este completata de gradina japoneza cu statui aflate in mijlocul apei, poteci inguste care serpuiesc printre ochiurile micutului lac si unde vara plutesc in voie flori de lotus. Insula este o adevarata oaza de liniste si verdeata.

Cumparaturile le-am facut in mare parte de la Hala Centrala unde preturile erau similare sau chiar mai mici cu cele de la noi si care este trecuta in Ghidul Budapesta printre obiectivele turistice… Am ramas impresionata de curatenia si ordinea care domnea in piata, de felul in care era ordonata marfa, indiferent ca erau legume, fructe, carne sau condimente. Se pot cumpara de aici la preturi convenabile mirodenii, in special paprika, dar si sofran sau diferite seminte. La etaj se gasesc suveniruri din cele mai diverse si preturile sunt mai mici decat in centru. Tot aici se poate si manca convenabil, o portie de mancare este foarte mare si costa in jur de 800 HUF (aproximativ 3 euro).

Am stat in Budapesta trei zile si un pic, timp in care am cutreierat orasul cat am putut de mult, ajungand si in zone mai putin populate de turisti, reusind sa simt astfel pulsul adevarat al orasului. Nu stiu daca am avut noroc sau a fost dar o intamplare, eu cred ca asa este orasul in permanenta, civilizat si curat, mereu in asteptare de oaspeti. Peste tot am vazut acelasi bun simt si respect fata de ceilalti pe care la noi il intalnesti tot mai rar.

Simti acest lucru imediat ce treci granita in tara si claxoanele si scrasnetul franelor pe asfalt isi fac din nou simtita prezenta. Ma intreb de ce aceeasi soferi romani cand ajung in Mako sunt parca de nerecunoscut si asteapta cuminti la semafor, respecta benzile de circulatie si limita de viteza…

Am plecat din Budapesta cu regretul ca nu am reusit sa vad chiar tot ce imi propusesem, intrebandu-ma retoric ce ar trebui sa facem pentru a avea si noi o capitala la fel de cautata si apreciata de turistii din intreaga lume.

Trimis de krondia* in 17.04.10 11:27:52
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Statia de metrou Vorosmarty Ter - Budapesta

pepsi70ro
    [17.04.10 13:16:49]

Un adevarat tur de forta prin locurile cele mai frumoase din marea metropola, multe dintre ele inedite, cel putin pentru mine, dar demne de retinut. Felicitari si un sincer bravo pentru efortul tau de a descrie frumoasa capitala.

Kyandra
    [17.04.10 14:25:32]

Adevarul este ca oricine poate vizita un oras, insa talentul sau de povestitor face diferenta, atunci cand este vorba sa impartasesti si altora impresiile tale. Iar pentru asta, ai de la mine un mare vot Felicitari!

Florina38*
    [17.04.10 18:25:50]

Frumoasa descriere! Superbe poze!

trandafir 1970
    [17.04.10 18:37:02]

Intr-adevar, ai acel "something"care sporeste farmecul povestirii, captiveaza tot ce scrii, fie ca ne "urci"pe Ypsario-Thassos, ne plimbi prin Sinaia la ceas de toamna, sau ne spui cum se face... agroturism in Austria! Stii, cred ca trebuie sa te orientezi spre un job in turism, au mai fost voci care te-au sfatuit sa-ti deschizi o agentie!

Review-ul tau ma face sa visez la o plimbare pe Dunare, seara, savurand un kurtos kalacs...

Ten points, @krondia!

Sanziana
    [17.04.10 18:48:24]

foarte frumos povestit. M-ai plimbat putin si pe mine prin locurile astea frumoase,ai un talent innascut.

[17.04.10 18:49:26]

Multumesc pentru aprecieri.

Budapesta este un oras spectaculos care merita vizitat, la baile termale Szecheny am vazut turisti din Franta, Germania, Coreea, India... ceea ce spune foarte multe. Croaziera pe Dunare nu am reusit sa o fac desi o aveam in plan pentru ca vremea nu a fost prea prietenoasa. M-am multumit cu cateva plimbari cu tramvaiul de-a lungul falezei

In Budapesta nu este totul roz, am punctat si minusurile, dar cu toate acestea este cu mult inaintea Bucurestiului, din pacate...

Nicu CONS. ONORIFIC AFA / UNGARIA
    [17.04.10 19:01:38]

Cred ca aici se potriveste __aceasta melodie__

Pe faleza dunarii se aude seara muzica !

-daca se aproba.

webmasterXY*
    [17.04.10 19:04:41]

Faina melodie, @krondia, daca nu-ti place schimbam.

[17.04.10 19:11:09]

Multumesc, nicu, foarte frumoasa melodia! Ceva asemanator am mai ascultat in Bastionul Pescarilor, erau doi muzicanti care cantau melodii traditionale maghiare.

ionescunic
    [17.04.10 20:01:34]

Frumos review, ai imbinat foarte bine povestea vizitei tale cu un ghid turistic complet al orasului, multumim Diana, o sa-ti folosim descrierile la urmatoarea vizita in capitala superba a vecinilor din vest.

Inainte de a vizita Budapesta chiar aveam ceva cu orasul asta nu intelegeam ce poti face acolo , iar acum dupa vizita stiu ca e unul din cele mai frumoase orase din Europa.

presario
    [17.04.10 20:02:50]

Foarte buna descrierea+ vot.

Pacat ca nu ai facut croaziera pe Dunare, pt ca este ceva deosebit

poll
    [17.04.10 21:11:54]

O foarte frumoasa si cuprinzatoare prezentare a Budapestei. Ai fara indoiala, talent narativ.Felicitari pentru review.

biancuta
    [17.04.10 23:17:25]

Frumoasa descrierea ta. Daca tot ai pomenit de kurtos kalacs, avem si noi cateva chioscuri aici. Se produce direct la fata locului, cateodata-l cumparam chiar cald. Maine sigur voi trece sa iau unul. Noi preferam kurtos-ul acoperit cu nuca si zahar...Hmmm!

danuta
    [17.04.10 23:25:12]

Felicitari pentru talentul tau de a povesti despre Budapesta. Un vot si de la mine!

ileanaxperta*
    [19.04.10 17:28:45]

Mai mult decat superba si extrem de utila relatarea ta, krondia, unde ai imbinat perfect utilul cu placutul, impresiile tale personale facand un buchet complet cu descrierea obiectivelor Budapestei.

Te-ai autodepasit nu numai aici. Esti o minunata povestitoare atat de mare, de munte, dar vad ca si la descrierea unui oras cu greutate precum Budapesta, nu te dai batuta. Bravo si multe, multe felicitari.

Si votul cu nr. 14 goes to... u!!!

mariana.olaru
    [20.04.10 12:20:17]

Frumoasa descriere si prezentare a principalelor obiective din capitala maghiara!

Un nou imbold de a reintalni Budapesta, chiar daca am mai fost acolo. Felicitari, alaturi de votul meu!

[20.04.10 23:40:53]

Multumim foarte mult pentru descrierea ta superba a Budapestei. Intr-adevar ghidul acela comandat pe internet se pare ca te-a ajutat in alegerea principalelor obiective, de interes major ale Budapestei.

Parerea mea este ca totusi, tu, Diana, ai putut sa ne impresionezi mult mai mult. Cu atata naturalete si frumusete narativa ai reusit sa ne fii un super si superb ghid pentru o viitoare incursiune in aceasta capitala.

Prin impresiile tale, foarte bine punctate, dar in acelasi timp minutios detaliate, precum si obiectivele vizitate, frumos si captivant descrise, personal, ai reusit sa ma faci, draga mea, sa ma transpun cu mare placere pe aripile cititului unuia dintre cele mai ample si complete review-uri.

Felicitari si un vot bine meritat si din partea mea!

Oare te-ai gandit candva

Sa-ti aduni impresiile-asa

Asternute cu migala

Cu mult suflet si din inimioara,

Caci la cat de frumos ne povestesti

De pe unde tu calatoresti

E pacat sa nu le cuprinzi intr-o carte

De care sa avem si noi apoi parte

Sa ne-amintim cu mare drag

De, , Impresii de calatorie'' ale Dianei in prag

Scuze, dar de mult n-am mai exersat

Si imaginatia mea s-a mai cam imprafosat

Si rimele le-am cam, , uitat''... )

[22.04.10 23:49:40]

Eu la Budapesta am fost

Si-am umblat foarte mult pe jos

In pestera Szemlőhegyi am intrat

Labirintul Buda l-am cutreierat

Si-am facut apoi si-o baie

La Szecheny in apele termale

Multumesc, Dana, pentru aprecieri

Esti o mare poeta, ca de obicei

Eu va doresc acuma, tuturor

S-ajungeti si voi la Budapesta, repejor

Sa va bucurati din plin

De farmecul budapestin...

garou
    [27.07.10 21:12:23]

Buna,

Mi-au placut foarte mult impresiile tale. Nu neg ca mi-a venit inima la loc cand am citit concluziile in care spui ca in treizile ai reusit sa vezi toate atractiile principale.

Merg si eu in august in Budapesta si la cate informatii am cititpe forumuri ma simt "lost in space".

Esti prima persoana care afirma ca Budapest Card nu este avantajos. Si eu am o dilema daca sa il achizitionez din prima zi sau nu. Din ce am mai calatorit, stiu ca in statele UE pentru studenti sunt reduceri consistente la pretul biletelor - cam jumatate din valoarea biletului. Insa nu am gasit pe nici un forum informatii despre acest subiect.

Stii cumva care este limita de varsta care este acceptata la muzeele din Budapesta.

Limita de varsta variaza de ex: in Napoli e 25 si in Venetia (Palazzo Ducale) 29 de ani

Poti sa ma ajuti cu o informatie??

Meci

[27.07.10 21:20:17]

@garou

După modelul meu de aici click aici poţi formula şi tu o întrebare sau mai multe despre Budapesta aici click aici

Pe de altă parte, avem o colegă, care locuieşte în Budapesta @chege click aici care cu siguranta te poate lamuri in cadrul acelei intrebari sau printr-un mesaj personal.

[27.07.10 21:24:24]

@garou nu sunt chiar prima care spune că Budapest card nu este avantajos. Şi eu am ezitat mult dar până la urmă nu am regretat că nu l-am luat. Principalul motiv nu a fost costul ci faptul că nu am fost deloc sigură că voi reuşi să ajung/vizitez obiectivele care au reduceri mai mari. Şi, într-adevăr, mi s-a întâmplat să găsesc Muzeul de Arte Frumoase închis în timpul săptămânii, fără niciun motiv. De altfel, programul muzeelor diferă şi fără un pliant rişti să baţi drumul degeaba. În legătură cu întrebarea ta poţi trimite un mail la biroul de turism din Budapesta, găseşti adresa şi în review şi cu siguranţă te vor lămuri. Eu am primit un răspuns foarte prompt când i-am rugat să îmi trimită ghidul prin poştă. click aici

[27.07.10 21:26:34]

@krondia

Cu regret am constatat că, chiar dacă ţi-am citit de mult review-ul, nu-l votasem. Am reparat greşeala, cu atât mai mult, cu cât între 14-16. 08. 2010, voi fi şi eu la Budapesta, însă am programul prea plin, cu obiective de văzut pentru copil, aşa că nu mai intră şi alte obiective. Pe astea le las pentru următoarea vizită.

[27.07.10 21:32:16]

Mulţumesc! Probabil ai trecut pe listă şi Grădina Zoologică, iar în Parcul Central de lângă Piaţa Eroilor poţi vedea raţe sălbatice plimbându-se nestingherite pe trotuar sau chiar pe şosea. Vacanţă plăcută vă doresc!

[27.07.10 21:41:54]

Am stabilit cam aşa:

1. În 14, de la 18.30, rezervat şi achitat croazieră pe Dunăre cu Vaporaşele Legenda click aici

2. După, plimbare pe Vaci (acolo şi stau la Mercure Budapest City Center, rezervat şi achitat la un preţ de Ibis), cina, somnic.

3. În 15.08. Zoo click aici

4. După, Parcul de Distracţii VidamPark (chiar lângă zoo) click aici

5. Acvariul (cel mai mare din Europa de Est) click aici

6. Puţin shopping în Mall-ul Campona (în mall îi şi acvariul) click aici

7. În 16.08, înainte de plecare, un pic de plimbare pe Vaci, pe faleza Dunării, podul Erzsebet, ceva ce încape).

Cam ăsta ar fi programul. Sunt sigur că o să ne distrăm pe cinste.

[27.07.10 21:46:14]

Sună foarte bine. Prinde bine programul şi altor familii cu copii deşi nici cei mari nu sunt uitaţi. Aştept impresii la întoarcere. Vreme bună vă doresc, pe noi ne-a cam plouat. La Zoo să căutaţi şi sala de proiecţii 3D, intrarea este gratuită.

[27.07.10 23:33:22]

Gand la gand cu bucurie!!! Ce de informatii pretioase! Chiar azi studiam un last minute incotro s-o luam cu cei 2 baieti ai nostri, dornici de balaceala, plimbare si... noutati. Si ochii mi-au picat pe o oferta la hotel Ramada Aquaworld Budapesta, unde copiii sub 14 ani au gratuitate. click aici

Deci informatiile tale @krondia depre Budapesta sunt absolut de utile, iar completarile lui @creivean la fel de bnevenite.

Va multumesc amandorura si sper ca si agentia la care am apelat astazi pentru rezervare sa-mi dea un raspuns pozitiv maine.

Daca nu, voi incerca sa mai, , sap'' dupa alta cazare, caci deh, asa se intampla cand te hotarasti pe ultima suta de metri.

[28.07.10 00:40:30]

Am tot studiat si am tot sapat si eu pe site-ul click aici asa cum mi-ai indicat, tu, Diana si uite ca am descoperit inca un ghid in limba romana click aici

Sper eu ca le va prinde bine si le va fi foarte util tuturor celor care au ales sau vor alege o incursiune prin frumoasa capitala a Ungariei, Budapesta, supranumita si Perla Dunarii click aici

Eu am download-at deja acest ghid si l-am rasfoit. Se pare ca sunt o multime de informatii utile, care pe mine m-au captivat si ... cu siguranta trebuie neaparat sa ajung in Budapesta. M-am convins !

[28.07.10 13:21:49]

@dananecula

Ramada Aquaworld Budapesta, este un resort foarte bun, merită stat acolo. A fost una din variantele pe care le-am luat şi eu în calcul, dar noi venim după băile termale de la Hajduszoboszlo, aşa că, nu ne mai interesau băile, ci o locaţie cât mai centrală. Plus că, am mai stat în hoteluri Mercure, care sunt super, peste tot în lume şi cum am prins o ofertă la jumătate de preţ, pentru cazare, am ieşit cu rezervarea la Mercure, la preţ de Ibis. Îi drept că am plătit în avans, pe net, pe saitul lor, cu cardul, dar pentru mine nu a fost nici o problemă. Şi la Mercure, copii sunt gratis atât la cazare cât şi la micul dejun.

garou
    [28.07.10 13:25:10]

Multumesc mult de ajutor!

Distractie placuta celor care vor fi in Budapesta vara asta!

[28.07.10 13:32:42]

@creivean

Multumesc pentru detalii despre hotelul Mercure la care ati facut voi rezervarea. O sa studiez un pic oferta si de la acel hotel, caci mi-ai dat o idee.

Daca la Ramada nu vom ma gasi locuri, deoarece cred ca ne-am hotarat cam tarziu si decizia a fost luata, , la foc automat'', ramane o varianta de luat in calcul si cu hotelul Mercure.

Ideea era ca ai nostri baieti sunt dornici sa inoate, sa se zbenguie, sa se joace si am vazut ca la Ramada erau o gramada de distractii pentru ei.

Totusi, indraznesc sa te intreb, avand in vedere ca ai studiat foarte mult despre atractii si distractii in Budapesta, ce hoteluri cu piscina (interioara-exterioara) imi mai recomanzi?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

[28.07.10 13:40:36]

Eu, m-am uitat prima dată spre Ibis Vaci, dar găsind acestă ofertă la Mercure, am ales foarte uşor ( ce să-i faci, sunt fan al lanţului Accor, primesc ofertele lor pe mail şi ştiu că, peste tot în lume au aceleaşi standarde, aşa că, nu am surprize neplăcute ). Deci, nu am căutat foarte mult. După masă, când am timp, mă mai uit puţin şi-ţi dau de ştire.

[29.07.10 00:03:48]

@krondia

In primul rand iti datorez mii de multumiri pentru amplul review pe care l-ai postat, azi l-am listat si ma voi apuca sa-l conspectez cu mare atentie.

In al doilea rand am urmat sfatul tau foarte util de a-mi procura ghidul in limba romana despre Budapesta si pot sa-ti spun ca intr-adevar ungurii sunt foarte prompti si receptivi.

Astazi, imediat ce le-am scris pe adresa info@budapestinfo. hu, mi-au raspuns pe e-mail aproape instantaneu ca-mi vor expedia prin posta un ghid in limba romana si o harta, gratuit.

Sper ca in cateva zile sa si le primesc, ca sa pot sa ma documentez!

Deci pentru cei interesati: @creivean si @garou, va recomand cu caldura sa procedati la fel, in masura in care considerati ca va sunt utile aceste informatii.

Uitam sa va precizez ca mesajul l-am primit de la o d-ra sau o d-na foarte amabila, Yvette, de la Tourism Office of Budapest.

Si ute-asa vecinii nostri stiu sa-si promoveze turismul si sa-si evidentieze tot ce au mai frumos ei in capitala.

Oare cand vom intalni si la noi astfel de site-uri si astfel de, , gesturi'' foarte utile de a ne apropia turistii sa ne viziteze tara.

Ah, era sa uit, totusi sa nu generalizez! Acum 3 saptamani (fiind intr-o delegatie prin tara), cand am ajuns in Timisoara am ramas profund impresionata de amabilitatea d-nei de la Infocentrul turistic. Ne-a vorbit cu atata patos si deosebita placere de obiectivele turistice din Timisoara, ne-a oferit o multime de pliante si reviste, incat mi-am zis ca nu-i adevarat!

Uite totusi ca exista si oameni adevarati care stiu sa te faca sa te indragostesti de Romania!

O sa va povestesc intr-un review cat de mult m-a fermecat pe mine Timisoara, desi n-am stat decat doar o dupa amiaza (am prins Festivalul Inimilor) s-am inoptat pentru o seara la hotel Senator, totusi am realizat ca voi cei ce locuiti acolo, sunteti niste oameni fericiti.

Felicitari, dragi timisoreni !

magdalena
    [18.08.10 17:33:21]

Un review foarte bun, am vizitat si eu parte din aceste obiective si m-as intoarce oricand sa le vizitez pe cele ramase!

biancuta, creivean, dananecula, danuta, garou, ileanaxperta*, ionescunic, krondia*, Kyandra, magdalena, Nicu, poll, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: