ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2017
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 13.02.15
AUG-2017

Ce trebuie sa stii pentru a avea un sejur excelent la Sensitive Premium Resort & Spa - Belek

Un loc unde m-as intoarce cu placere daca mi-ar face placere sa ma intorc in acelasi loc.

Nu sunt povestitor de profesie, asa ca voi fi punctual, concret:

I. LOCATIE

- nu se afla chiar in zona de hoteluri de lux din Belek

- nu este chiar pe plaja ci la cateva sute de metri, intre casele localnicilor (care par tot vile de inchiriat)

- pentru cei foarte comozi exista cursa proprie (shuttle bus) la fiecare 15 minute

II. SERVICII

- angajatii foarte serviabili si promti

- curatenie exemplara, prosoape schimbate zilnic, angajatii nu intra peste tine in camera sa te deranjeze pt curatenie

- nu sunt insistenti cu bacsisul, nu te trateaza necorespunzator daca nu dai bacsis (acesta nu este un indemn la ingrosarea obrazului)

- este spa basic gratuit, tot de la spa se dau prosoape de plaja care se schimba oridecate ori este nevoie

- ma asteptam la o mai buna cunoastere a limbii engleze din partea personalului. In afara de turca, limba rusa pare a fi mai bine cunoscuta, urmata de engleza si germana.

III. MASA

- am mancat aici cea mai buna baclava (am mancat de multe ori si in multe locuri), a fost nelipsita de la toate pranzurile si cinele

- mancare suficient de variata si bine gatita dar se folosesc mai mult prajelile decat in alte resorturi, nu mi s-a parut la fel de sanatoasa

- se gateste cam picant, dar daca stai sa cauti gasesti suficienta variatie si la produsele nepicante

- fiind musulmani, nu se gateste cu porc, iepure si alte “nestemate” culinare folosite din greu in bucataria romaneasca, pentru mine fiind un mare avantaj

- nu am gasit nici un fresh (fresh-urile lor sunt de fapt sucuri din concentrat)

- sucurile acidulate sunt bune in general (comparativ cu alte experiente turcesti), intrucat eu nu consum alcool am apreciat foarte mult mojito fara alcool facut la barul “Blue” din interior (la piscina, acelasi mojito este apa chioara intr-un pahar de plastic)

- inghetata foarte buna, doar ca nu se serveste decat intre 15-17

- personal am fost deranjat de mirosul bauturilor alcoolice in zona bar-ului, pentru ca toti comandau (multe fiind gratuite); unii ar putea gasi acest aspect ca fiind avantajos

- este early breackfast (sau late dinner, cum vreti voi) pana la ora 6 dimineata, mai simplut dar numai bun pentru petrecareti sau pt cei nevoiti sa plece devreme sa prinda avionul, ca mine….

IV. PLAJA SI PISCINA

- plaja la cateva sute de metri cum spuneam, foarte larga, suficiente sezlong-uri pentru toata lumea, umbra suficienta dar si soare destul

- nisip fin si din abundenta doar pe plaja si intre sezlong-uri, la intrarea in mare si in mare nu sunt decat pietre - cumparati papuci de plaja din Romania (recomand Decathlon), cei care se vand acolo sunt jalnici calitativ

- intrarea in mare foarte abrupta, aproape imposibila pentru copii

- apa marii foarte calda (in august cand am fost noi), foarte curata, dar nu se vede in apa la mai mult de 1M (motiv pt care nu am acceptat oferta de scuba)

- atat la plaja cat si la piscina se servesc racoritoare, diferite gustari (burgeri, pizza, vafe, dulciuri, etc) si inghetata. De mentionat ca servirea acestor produse nu este nonstop, au un program bine stabilit care pe unii i-ar putea incomoda usor

- piscina este impecabila, exceptionala. Suficient de mare, sezlong-uri suficiente, foarte foarte curata, nu este aglomeratie

- adancime piscina 1.4M

- piscina pentru copii mica si acoperita (apa mai rece decat a adultilor) plus o zona foarte restransa cu adancime mica in piscina adultilor

- mai este o piscina pentru copii in spate, cu 3 tobogane micute, suficiente pentru copii. Din pacate se cam dau pe acolo si adultii cu obraz mai scortos. Toboganele sunt deschise intre orele 14-16, zona este mai umbroasa si apa mai rece decat in piscina mare.

V. HOTEL, CAMERE

- resortul este inchis, pazit, pare ok pentru familii cu copii

- arata foarte bine, camere noi si mobilate modern, curate si fara defectiuni

- daca va place distractia (muzica se aude foarte tare pana la ora 23) si vreti vedere la piscina, ar fi bine sa cereti asta; celelalte camere au vedere la casele localnicilor, nu e prea simpatica imaginea insa e liniste

- cereti camere la parter daca puteti. Intrucat hotelul este inconjurat de case si vile, de la etaj veti avea o proveliste mai putin placuta decat de la parter

- nu stiu daca se aplica si altor camere, dar la noi AC-ul mergea foarte tare, chiar daca puneam termostatul pe 28 de grade tot baga foarte rece. Solutia a fost sa il pun pe dezumidificare pentru noapte, la 25-26 grade. Nu treceti cu vederea acest aspect, noi ne-am racit toti…

VI. WI-FI

- nu am nimic de obiectat, viteza buna, acoperire excelenta inclusiv pe plaja, un singur SSID in tot resortul cu captive portal (daca declarati eronat, asigurati-va ca retineti datele de nastere declarate, va vor folosi la logarea in reteaua wi-fi)

- daca apar probleme tehnice, angajatii le rezolva rapid

VII. ACTIVITATI, ANIMATIE SI OPTIUNI TIMP LIBER

- 7 zile cat am stat noi, nu s-a repetat nimic, animatia a fost excelenta

- au avut atat acrobati, cat si comedianti, muzica live, DJ, activitati recreative

- nu este teren de tenis, mesele de biliard sunt contracost, este insa gratuit beach volley, darts, tir cu pusca, zumba si alte nimicuri, toate gratuitatile dupa program fix

- este sala de fitness suficient de bine dotata, acces gratuit, pana la ora 8 seara

- daca este necesar sa mergeti sa cumparati ceva de la micro bazarul din apropiere, vedeti intai daca nu gasiti la magazinele hotelului. Bazarul este scump si negociaza foarte foarte putin.

——————————

TIPS AND TRICKS

——————————

- Nu ratati sub nici o forma Rafting-ul, e o experienta senzationala

- Nu ratati nici Buggy Cross, in special cei care indragiti adrenalina si noroiul :)

- Fiti foarte atenti daca mergeti cu avionul, la programul de zbor. Noi am avut zborul de intoarcere la ora 9.30 dimineata, a trebuit sa ne sculam la 5, am pierdut practic 7.14% din pretul platit pentru ca am ratat ultima jumatate de zi, a fost neplacut si obositor…

Trimis de bumbu100 in 28.08.17 18:08:12
Validat / Publicat: 28.08.17 18:46:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi Tusan Beach Resort, Adaland Pamukkale Eceabat Chanakkale Istanbul

VIZUALIZĂRI: 17095 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bumbu100); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20100 PMA (din 16 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[28.08.17 18:22:50]

La primul review - și ce review!!! - încărcat pe site @bumbu100: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[28.08.17 19:03:44]

@bumbu100: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[28.08.17 19:04:00]

[15.10.17 10:11:20]

@webmaster26: relativ... e pus pe plaja hotelului, hotelul propriuzis e mai sus putin.

[09.12.17 17:28:27]

@bumbu100: Buna seara

Am achizitionat doua bilete ULTRA ALL INCLUSIV cu masina personala in perioada 10.05-16.05.2018 la hotelul care ati fost. Intrebarea mea este ce excursii se pot face in zona? Multumesc.

[10.12.17 00:19:28]

@Olandezul:

Ceva cascade faine in zona si scuba diving sunt cele la care nou nu am fost.

Insa am fost la rafting si la buggy, a fost fenomenal, sub nici o forma sa nu le ratati. Iar la rafting, mergeti pe mana agentiei, agentii stiu cu care firma sa va duca, sunt diferente mari intre firme.

[12.12.17 13:08:49]

@bumbu100: Multumesc frumos pentru informatii. Mai am doua intrebari. Am fost in mai multe concedii la ALL INCLUSIV. La acest hotel, cum a fost acest concept (ma refer la mancare si bautura). Multumesc.

[12.12.17 13:18:20]

@Olandezul: nu beau alcool, asa ca nu pot da un raspuns complet, insa mancarea a fost chiar ok.

[12.12.17 13:20:42]

@bumbu100: Multumesc din nou.

Cata2015
    [19.03.18 14:32:42]

Sal, muzica doar pînă la 23? Si după ca doar nu mergi in concediu sa dormi... Adica un 2... 3 noapte e k!!! Se închide tot??

adycez
    [30.03.18 19:48:47]

@bumbu100: Salut.

Am si eu o intrebare - minibar-ul din camera intra in categoria AI sau e cu plata? Il "refesh-eaza" zilnic?

Multumesc

[30.03.18 20:48:56]

@adycez: nu mai tin minte, dar parca era mereu incarcat, si nu numai cu apa...

[30.03.18 20:52:31]

@Cata2015: am fost chiar in fata scenei, se opreau la ore rezonabile, iar spectacolele le vedeam direct de pe balcon, a fost foarte ok

Cata2015
    [31.03.18 22:18:51]

)) Nu asta am întrebat, dc vrei sa petreci sa te distrezi pina mai tîrziu în noapte ai ce fa e??

[01.04.18 10:27:25]

@Cata2015: a, nu stiu sa detaliez pt ca nu sunt genul. Era ceva distractie ca ieseau noaptea tarziu, dar nu stiu detalii.

Daniel35
    [15.08.20 10:37:06]

Bravo ptr. review. Detailat, la obiect.

adycez, bumbu100, Cata2015, Daniel35, Olandezul, rapimir
    Alte impresii din această RUBRICĂSensitive Premium Resort & Spa [Bogazkent]: