ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
MAR-2010

O oaza de liniste si recreere in inima Bucovinei

De "Flori" am hotarit sa vizitam putin din frumoasa Bucovina, care cei drept am asezat-o la coada locurilor ramase neexplorate (o greseala imensa din partea mea, pe care sper sa o redresez) din frumoasa noastra tara.

Am cautat o pensiune care sa fie in mijlocul naturi, sa aiba bucatarie la dispozitia turistilor si in aproape de obiectivele pe care urma sa le vizitam. Rezervarea a fost telefonica dar si cu un mic avans (platit in contul administratorului).

Dupa circa 4 ore de mers am ajuns la manastirea Voronet iar cam la 4 km de acesta intr-un cadru mirific am descoperit pensiunea.

Din exterior (nu este finalizata) nu pare prea fatoasa dar interiorul este fara repros... Camerele sunt mari dotate televizor, frigider, internet wireles iar baia este imensa dotata cu jacuzii.

La parter la cite 2 camere se afla un living imens cu toate dotarle, home cinema, tv, bucatarie (fara aragaz) cu toata vesela necesara in cazul in care ploua afara sau iarna,

La etaj nu am urcat dar si acolo cred ca dotarile erau pe masura.

La demisol se afla asa zisa Crama, adika o alta bucatarie foarte spatioasa si super dotata, aragaz, cuptor cu microunde, mixer, vesela de toate categoriile, oale zepter, pahare etc si chiar comdimente.

Curtea era si ea imensa bineinteles dotata cu traditionalul gratar care avea in capatul lui o soba cu lemne pt cine se pricepe sa gateasca la lemne.

Mai era un foisor cu mese si o lada frigorifica, si un spatiu cu mese din butuci de copac unde puteai sa faci un foc de tabara o pirostie unde se putea face mamaliga si chiar un protap pentru vreo oaie.

Pentru copii nu era nimic amenajat dar curtea era asa de mare incit se putea juca cu orice (mingie, badminton etc...). Masa de tenis nu era montata inca dar cred ca acum este functionala. In apropiere se afla un teren de tenis de cimp cu nocturna, pe care nu l-am vizionat din cauza timpului nefavorabil.

In dotarea pensiunii mai era si un ATV pentru cei pasionati (nu sunt pasionat asa ca nici nu am intrebat cit ar fi costat).

Prin fata pensiuni curgea si un riu unde vara merge sa te racoresti in el.

De caldura si apa calda nu s-a pus problema domnul Malis Mihai (administratorul) a bagat in foc apropae tot timpul, acesta fiind oricind de gasit pe mobil pentru orice problema.

Intr-un cuvint sejurul a meritat toti bani, daca si vremea era mai ingaduitoare cu noi era super frumos dar si asa a lasat loc de o revenire in vremuri mai calde.

Trimis de dannek in 15.04.10 02:31:08

VIZUALIZĂRI: 3335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea urita pe afara dar foarte frumoasa pe inauntru

biancuta
[15.04.10 07:39:44]

O descriere frumoasa, pentru care ai votul meu.

magdalena
[15.04.10 08:00:49]

Ce inseamna "De Flori"? Ai vrut sa spui "De Florii"? Sau e vreo sarbatoare a florilor care se cheama asa?

Mi-ar place sa vad niste fotografii. Am fost si eu in zona cu cativa ani in urma si am vizitat Manastirea.

Sanziana
[15.04.10 09:02:27]

Magdalena cred ca de Florii e vorba, stiu sigur ca atunci a fost Dannek in frumoasa mea Bucovina

Dannek, te astept si cu poze si ai votul meu pana atunci

dannekAUTOR REVIEW
[15.04.10 09:50:03]

Da de sarbatoarea Floriilor, am uitat sa precizez ca in camera am gasit si papuci iar in baie era luminare in forma de inima foarte frumoasa, la sosire gazda ne-a servit cu o palinca pentru baieti si afinata pentru fete toate de casa.

Daca doreai puteai sa optezi sa iti pregateasca masa gazda bineinteles contra cost (nu am intrebat cit costa ca noi am obosit numai gratarul)

acapulco
[15.04.10 13:03:05]

In riu se putea pescui sau balaci era adinc!

acapulco, biancuta, dannek, domidoc, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Voroneţ:

• pagină generată în 0.051823139190674 sec