ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2010
ÎNSCRIS: 14.10.09
APR-2010
2 AD. + 1(4 ani) COPII

Incursiune in Praga

Voi incepe acest review cu precizarea ca s-ar putea sa fi incurcat anumite denumiri, sa fi uitat altele si ca cei “licentiati” in corecturi sunt bineveniti sa imi aduca completarile de rigoare, fara suparare:)

PRAGA-JURNAL DE CALATORIE

Am ajuns in Praga dupa un drum destul de obositor din punctul meu de vedere, fiind un copilot destul de indarjit sa stau doar cu piciorul pe frana mea imaginara, spre deliciul celor doi baieti ai mei care s-au amuzat pe seama mea tot drumul. Drumul, ce sa va spun? Cum treci in Ungaria parca ai ajuns pe alta lume si imi cer scuze ca am facut afirmatii defaimatoare la adresa acestei tari pe care acum pentru prima oara am tranzitat-o pe zi. Parca esti la gradina zoologica, de pe marginea drumului vezi turme de caprioare, iepuri sarind in iarba impecabila, fazani, curatenie impecabila, sosele de vis pentru soferi. Slovacia a urmat pe o portiune mica de drum si iata-ne ajunsi in Cehia. Alegand drumul cu masina trebuie sa stiti ca pe anumite portiuni destul de mari autostrada din Cehia este un mic acordeon de ciment, parca mergi pe barabule:), in rest nimic de obiectat. Tot drumul am avut parte de peisaje frumoase, totul inverzit si impecabil de curat. prin vama am trevut ca Voda prin loboda, adica doar la romani am fost controlati la acte.

In prima seara am mers sa vizitam Podul Carol, Casa care Danseaza si am participat la slujba de inviere intr-o biserica catolica, lucru ce il voi povesti separat deoarece pe mine m-a impresionat profund.

Duminica, fiind ziua de Pasti ne-am gandit ca nu prea vom gasi ceva deschis dar am constatat ca ne inselam si dupa ce ne-am facut abonament pe toate mijloacele de transport ptr 5 zile (500 coroane adult, copii gratuit) am plecat spre Gradina zoologica. Taxa de intrare-150 coroane adult, 100 coroane copii, la grupuri mai mari se obtine disccount 10 %. Nu poti sa descrii ce frumos este acolo, pentru mine a fost o experienta urata totusi, Darius s-a impiedicat si si-a spart buza, eu vazandu-l plin de sange am lesinat si am creat un mic circ ad hoc, noroc ca nasii lui Darius sunt amandoi medici si am trecut si peste asta. oricum nu am mers in nici o alta gradina zoologica asa de frumoasa, cu locuri de joaca pentru copii, telescaun, locuri de luat masa unde am mancat foarte bine, mici spectacole cu animalele. Se merita sa vizitezi acest loc cand vii in Praga.

Luni, dupa micul dejun copios am plecat cu destinatia centrul vechi. Metroul are statie vis-a vis de hotel, fiind considerat in primele zile un sport extrem, scarile rulante functioneaza cu o viteza uimitoare, este un curent fantastic data fiind adancimea la care cobori, si peste tot inscriptia “Beware of pickpockets”. Dupa doua zile insa ne-am obisnuit, era chiar placut si foarte rapid. Am vizitat deci Casa Municipala cu faimosul mozaic, ne-am urcat in Turnul Pulberariei (70 coroane adult-50 copii) de unde am facut poze frumoase orasului. Am vizitat biserica Sf Iacov, unde legenda spune ca un hot incercand sa fure bijuteriile din biserica statuia Sfintei Marii l-a prins de mana pe hot si nu a putut fi eliberat decat taindu-se mana, mana mumificata fiind agatata in stanga la intrare in biserica. Tot aici am luat contact si pentru prima data cu legendele legate de fantome cu care Praga este faimoasa. Este foarte usor sa asculti explicatii despre anumite locuri peste tot fiind grupuri cu ghizi in limba engleza, spaniola sau italiana.

Marti pasii ne-au fost purtati la vestita Loreta, loc de pelerinaj unde legenda spune ca ingerii au au adus in zbor din Italia o parte din capela principala, dupa mine o copie fidela a Loretei din Italia. Biserica mai adaposteste un muzeu cu o colectie impresionanta de bijuterii bisericesti din pietre pretioase. Nu se fac poze in acest locas de cult, intrarea costa 100 coroane de adult -20 copii pana la 6 ani.

Am plecat apoi spre piata centrului vechi, inima Pragai. Am fost incantati sa descoperim un targ si o piata de paste cu cantareti de muzica jazz cu tarabe cu suveniruri, oua incondeiate, nuieluse de paste frumos decorate, voie buna, mancare si multa…. bere. Am participat alaturi de o multime impresionanta la aparitia lui iisus si a Discipolilor sai din ceasul astronomic in timp ce din turn se auzeau sunete de trompeta si un schelet tragea dintr-o franghie atasata unui clopot. Intrarea in turn 60 coroane adult/40 copii. Aveti grija, seara nu apar figurinele, noi am fost si la ora 10 si spre dezamagirea tuturor nu au mai aparut. Am intrat in biserica Sf Nicolae unde era concert de orga, impresionant. Seara am mers la mall-ul de langa hotel unde am mancat, drept urmare 3 persoane din 11, printre care si eu bineinteles am vomitat toata noaptea, a doua zi fiind una de regim impus, deci grija mare ce mancati si unde. Cu mancarea am rezolvat-o apoi, o prietena a cuiva din grup din Radauti fiind stabilita in Praga si ne-a facut recomandari de localuri unde mananca localnicii, si ce minunat a fost…...

Miercuri a fost zi de vizita la palat, cu gradinile aferente acestuia. Noi am optat pentru turul mic al palatului, nefiind mari amatori de tablouri si sincer va spun Peles al nostru da ceata, nu stim noi insa sa ne vindem marfa. Turul mic a costat 300 coroane family ticket incluzand Strada Aurita. pentru cei care vor vizita dupa 1 mai castelul, trebuie sa stie ca Strada Aurita este inchisa ptr renovare pe o perioada de un an. Sa fi fost greturile din seara precedenta, totusi pe mine interiorul castelului nu m-a impresionat, singurul lucru care a meritat fiind catedrala Sf. Vitus care merita toti banii si belvederea si Straduta Aurita cu cea mai mica casa din lume, cu magazinele de jucarii, cu muzeul jucariilor, cu impresionanta colectie din podul caselor de armuri si cu un coltisor de torturi... Daca prinzi ora fixa schimbarea garzii la castel este foarte interesanta.

Am vizitat spre seara fostul turn al televiziunii, turnul Petrin pana la care am urcat cu funicularul si care are o priveliste impresionanta asupra Vltavei si a orasului, in general. Taxa urcare in turn 70 coroane plus 50 coroane folosirea liftului. Funicularul era inclus in abonamentul mijloacelor de transport in comun.

In jurul turnului este un parc superb, cu locuri de joaca pentru copii, cu labirintul oglinzilor pe care l-am vizitat a doua zi, cu biserica Sf Mihail, veche biserica ucraineana unde am gasit explicatii in limba romana. Peste tot parcurile sunt frumos ingrijite cu dozatoare de pungi pentru pu-pu de catel, cu statui ale unui celebru sculptor controversat din Praga, bebelusi giganti fara ochi, aceeasi bebelusi gasindu-I si in varianta mai mica pe turnul televiziunii, catarandu-se.

Joi fiind ultima zi de plimbareala am optat pentru cartierul evreiesc. Am vrut sa intram in celebrul cimitir evreiesc dar coada impresionanta si faptul ca nu il poti vizita separat trebuie sa cumperi bilet ptr toata zona, 500 coroane adult, foarte mult, ne-au descurajat si am luat bilet ptr sinagoga spaniola si galeriile Robert Guttmann, 70 coroane adult si a meritat fiecare banut. Am mers apoi la labirintul oglinzilor, o mica plimbarica cu funicularul. Spre seara am iesit sa cumparam suveniruri si am ajuns din nou in orasul vechi, o plimbare care s-a prelungit pana seara tarziu, cred ca era ora 12.

Ce pot sa va mai spun? Am trait putin din viata colorata, plina de mistere a Pragai. S-a mers la muzeul fantomelor, am facut cumparaturi si am urmarit crearea celor mai vestite caramele si dulciuri belgiene in inima Pragai, am mers de nenumarate ori pe Wenceslas Square la Muzeul national si statuia Sfantului Wenceslas, am urmarit pictorii pe Podul Carol, am vizitat zona Mala Strana cu terase, hoteluri si o liniste impresionanta de –a lungul Vltavei, muzeul ciocolatei, am mancat in pub-urile lor, am admirat strazile pavate si impecabil intretinute, cu semafoare doatate sonor si pentru nevazatori. Am apreciat abilitatea localnicilor de a-ti scoate banii din buzunar, Praga fiind o destinatie destul de scumpa comparativ cu Roma, unde am mers si eu, sau cu Germania, Austria. Am avut o trupa super, cei cinci copii rezistand vitejeste la mersul pe jos, am avut 3 aniversari, in prima zi a catelului Schit a lui Darius, a doua a bebelasei Maria a singurei fetite Irinuca si A treia a unuia dintre copii Alex, care a implinit 6 ani. Am sarbatorit cu tort, cu cadouri si cu cantece de la multi ani in mall, si nu s-a uitat nimeni curios la noi. Noi nu am luat Praga Card deoarece cu copii dupa noi nu puteam impune un ritm mai alert de vizitare si nu s-ar fi meritat

Ce regret? Ca nu am fost la Muzeul Torturii, fiind inadecvat pentru copii, in subteranele pline de povesti cu fantome, ca nu am mai ajuns la Karlovy Vary, negasind bilete de autobuz, ca nu am mers la muzeul Kafka.

Pentru mine Praga a devenit o destinatie de vizitat inca o data in doi si desi l-am carat la toate bisericile din oras aceeasi concluzie o are si sotul meu, lucru pe care sper sa il punem in practica in anii urmatori.

Ajungand inapoi in tara se citea dezolarea in ochii nostri si desi Oradea este un oras frumos, fiind primul contact cu cei ce se intorc din alte tari lasa un gust amar la vederea strazilor farmate din prea mult entuziasm si lipsa de bani pentru reconstructia acestei tari care odata era un must-see pentru intreaga Europa si nu numai.

Sper sa nu va fi plictisit, daca ati ajuns la sfarsit inseamna ca tot a meritat.

------------[...completari ulterioare ale autoarei]

web te -as ruga sa completezi la review:

pentru cei interesati se pot gasi informatii despre bilete, cazare, tururi, harti si alte informatii pe click aici

click aici

click aici (gasesti tot ce te intereseaza in aceasta revista)

De asemenea, in mai va fi festivalul berii in Praga, daca aveti ocazia, nu ratati, sunt renumiti pentru berea lor in lumea intreaga click aici

Trimis de Sanziana in 13.04.10 13:40:18

VIZUALIZĂRI: 4851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 casa municipala si deosebitul moic

mirelab
[13.04.10 13:57:10]

Ce spui tu straine??? cum sa nu ajungem la sfarsitul unui asa jurnal de calatorie care are ca subiect principal un oras magnific???

Multam si iti doresc sa te reintorci!

ileanaxperta*
[13.04.10 14:18:03]

Draga mea Sanziana, superb jurnal de calatorie in orasul de aur unde m-am inscris si eu de doua ori si anumite imprejurari m-au facut sa renunt...

Dar citind randurile tale, sunt satisfacuta ca macar virtual am calatorit si eu...Sper ca odata si live...

Si ca s-o parafrazez pe Mirela, imi vine in cap acum o rima: Ce spui tu, straino? Praga nu-i departe/ Cine-a fost acolo/ Scrie-acum in carte...(in cartea AFA)

Si multe puncte si de la mine...numai 400 pot

[13.04.10 14:46:01]

@ileanaexperta. Pentru mine a fost o experienta de viata inedita, obositoare pentru ca am cumulat mult in timp scurt, locuri minunate pe care daca mi se va permite le voi reda aici in urmatoarele povestiri.

Nu ma intereseaza punctajul dar nu pot sintetiza atata istorie si locuri minunate intr-un singur review deci mai vin vreo 3-4. Unul care sigur iti va placea este despre pub-urile si restaurantele din Praga si unul despre biserici de unde am peste 1000 de poze. Oricum va multumesc pentru voturi, i, ll do my best

[13.04.10 15:01:02]

mutat la sectiunea deja existenta pe site in care adunam review-urile de calatorie despre acest oras

pepsi70ro
[13.04.10 15:11:51]

Uite ca imi revine mie placerea de a-ti acorda SB, il meriti din plin, sa stii ca-mi pare rau cand am refuzat invitatia unor prieteni de a merge in Praga la inceputul lui februarie, la un hotel de 4 stele cu numai 25 euro/camera pe noapte. E drept, este la marginea capitalei, dar l-am luat in considerare, asa cum voi face si cu jurnalul tau de calatorie cand voi ajunge acolo. Ma voi inspira serios din el, sper sa nu te superi.

[13.04.10 15:13:38]

si cu ocazia asta am redenumit sectiunea din vechiul "La Praga, cu... trenul. Ori cu masina" in ceva mai generalul "Excursie Praga". nu de altceva, dar poate ca unii au fost cu avionul, autocarul, bicicleta, etc

Valentina69
[13.04.10 15:26:47]

La multi ani! lui Darius sa-ti traiasca si mamica lui frumoasa pe langa el si sa va mai plimbati tot asa. Vacante placute in continuare (urmeaza Grecia?)

[13.04.10 16:39:15]

Ovidiu, multumesc, venind de la tine e un compliment. Ma repet, Praga este un loc minunat, ofera multe satisfactii turistilor. Nu mai refuza, du-te repejor, iti trimit un sac de pliante, ghiduri, harti, si ma bag si eu in sac, poate nu observi

Valentina, multumesc, intr-adevar nici bine nu m-am intors si am pus in functiune AMR-ul pentru Corfu, luna iunie.

david
[13.04.10 16:48:46]

Primul review complet despre minunata Praga. Bravo

Foarte tare poza P03.Un mare vot.

[13.04.10 16:57:53]

web te -as ruga sa completezi la review:

pentru cei interesati [.....continuarea impresiilor o gasiti in cadrul review-ului].

magdalena
[13.04.10 19:14:14]

Util review-ul tau si de luat la mine cand ajung in Praga in acest an! Bravo!

Daca am intrebari suplimentare ti le voi pune mai aproape de "eveniment".

[13.04.10 19:37:14]

nu stiu cat de inspirata este alegera acestei melodii, sper sa placa!

David are dreptate! Felicitari si multumim pentru aceste randuri!

mariana
[13.04.10 20:29:37]

super impresiile tale, pacat ca timpul nu ne lasa sa stam mai mult in locuri dragi. La multi ani lui Darius.

Cat despre caprioarele din Ungaria noi avem multe amintiri. La o tura inainte de intarea in tara, am lovit o caprioara ce ne-a sarit brusc in fata, saraca. Ajunsi la vama, ochii versati ai vamesilor unguri au vazut masca radiatorului indoit. Afland patania primul lucru a fost sa intrebe unde s-a intamplat. Cum erau cu 7-800 de metri inainte de vama, doi din ei s-au si repezit pe usa afara si au sarit in masina.

Credeti ca s-au dus sa-i ofere primul ajutor?

Florina38*
[13.04.10 21:34:41]

Foarte frumooooooos review. Si tu stai cu piciorul pe frana imaginara? Credeam ca numai eu

[14.04.10 07:43:31]

@mariana multumesc dar ziua de nastere era a catelului de plus , Schit dupa aia a papusei Maria si abia a treia zi a unui baietel. Ce sa-i faci daca toti copii au decis sa fie tatici si mamici responsabili de catei si papusele si noi ,parintii trebuie sa nu le distrugem visele....mai facem si petreceri la catei de plus

kmy
[14.04.10 09:47:07]

Foarte utile impresiile tale. Multumesc pentru turul imaginar pe care l-am facut alaturi de tine. Astept cu nerabdare si alte impresii despre Praga.

georgiana
[15.04.10 08:12:41]

Mi-a placut mult, mai ales primele randuri. Si, bineinteles, fotografiile.

magdalena
[25.04.10 08:12:42]

Util review-ul tau, o sa iau toate aceste informatii cu mine!

costin1968, david, domidoc, georgiana, ileanaxperta*, kmy, magdalena, mariana, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile:

• pagină generată în 0.072262048721313 sec