ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2017
ÎNSCRIS: 17.02.10
AUG-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ANI

Concediu reuşit la Mera Resort

In perioada 2-9 august 2017 am avut placerea de a ne petrece un minunat concediu la Mera Resort. Voi incerca sa scriu cateva pareri mai ample despre acest Resort.

De la intrarea in parcarea principala a hotelurilor am fost intampinati de doi portari amabili ce ne-au lasat un timp cu masina acolo pana am facut check-in-ul. Am ajuns la ora 14 si ne-a fost alocata pe loc o camera in in Mera Sky pentru a ne face comozi si a ne duce bagajele in camera. Masina am lasat-o dupa ce am dus toate bagajele in camera, intr-una din parcarile Resortului, la P4, pazita. Bratara am primit-o ulterior, la ora 16 cand e ora normala de check-in.

Camera, intr-adevar micuta, dar foarte cocheta, bine organizata si foarte curata; baia, cu cabina de dus curata de asemenea. Am avut patut de bebe ce a incaput perfect in camera, ramanandu-ne chiar si spatiu sa ne miscam in voie si noi si fetita (2 ani). Camera avea un balcon generos, cu masuta si doua scaune confortabile, cat si un tv led de 81 cm perfect pentru copii :) Curatenie se facea in fiecare zi, prosoape si lenjerie schimbate de fiecare daca cand era nevoie. Existau prosoape speciale pentru plaja, mini bar gratuit era alimentat o data pe zi cu doua beri, doua sucuri si doua ape.

Restaurantul curat, foarte incapator pentru toti oaspetii resortului, mai ales ales daca punem la socoteala terasele mari. Noi am gasit tot timpul locuri pentru noi la masa si scaune pentru copil. Mancarea, din punctul nostru de vedere a fost foarte diversificata si cel mai important foarte gustoasa. Tavile erau umplute si inlocuite in permanenta, deci gaseai tot timpul ceva. In fiecare zi am gasit peste la pranz sau la cina, bors de peste, crap, macrou, hamsii, scoici de mare. Foarte multa mancare sau gratare din carne de pui sau porc, mancaruri cu carne de vita, salate foarte diverse.

Nu existau cozi, doar trebuia sa asteti dupa doua-trei persoane in fata ta, alteori deloc. Era mai degraba agitatie si mici cozi se formau doar la supe. In special masa de pranz si cina erau foarte bogate si diversificate.

Pentru copii exista separat un loc cu mancare speciala pentru ei cu piure-uri de morcovi, legume, radacinoase, orez cu lapte, gris cu lapte, iaurt, danonino cu fructe. Ca o sugestie pentru resort, ne-ar fi placut ca si seara cei mici sa aiba posibilitatea sa bea lapte, sa manance iaurt sau lucruri mai usoare, gen lactate. Noi am cerut respectuos o cana cu lapte sau un iaurt de la bucatarie si ni s-a dat. Lactatele se gaseau doar la micul dejun. Cel mai important este ca fetita noastra de 2 ani a gasit in permanenta ceva bun sa manance, in special supele foarte bune, dar si felul doi. Ca desert erau si prajiturele bune, nu doar pandispan cum am mai citit. Ca fructe pepene rosu mereu, piersici, prune si banane. Bauturile au fost bune, santal de portocale, piersici sau visine, 7up, pepsi, mirinda, bere, vin alb si rosu, tarii (cinzano, garone, crema whisky, vodca, coniac) doar in timpul meselor.

La capitolul curatenie in restaurant nu avem ce obiecta, de indata ce se termina ora mesei, angajatii care erau multi la numar, aranjau si faceau curat in tot restaurantul, cat si pe terase. Si scaunele de copii le gaseam curate la inceput, daca il luam dupa alti clienti mai gaseam resturi. Asta deja tine de bunul simt al parintilor, noi am incercat de fiecare data sa lasam curat scaunul.

Piscinele au fost super fara discutie, curate tot timpul, perfecte pentru distractia si relaxarea celor mici si celor mari. Piscina de copii avea apa calda si cea de adulti mai rece dar numai buna de facut baie. Sezlongurile erau suficiente dimineata, in schimb dupa-masa doar cu noroc mai gaseai locuri. Asta si din cauza faptului ca multi isi rezervau din timp sezlongurile. Nu ne-a placut faptul ca dimineata gaseam mizerie printre sezlonguri si pe masute, dar asta nu din vina resortului, fiindca angajatii faceau curat la inchiderea piscinelor. Foarte multa lume statea seara la programul de animatie pe sezlonguri cu mancare si bautura, fara a-si arunca propriul gunoi. Nu ar strica sa se revizuiasca putin curatenia de la piscina inainte de deschiderea ei, la fel ca si comportamentul unor turisti.

Parcul de joaca, era o adevarata oaza de delectare si distractie pentru cei mici, cu foarte multe posibilitati de distractie. In parc se afla si o scena pe care aveau loc diverse activitati, iar intr-o seara a fost si teatru pentru copii - "Scufita Rosie". Foarte curat totul, intr-o dimineata am prins chiar momentul cand se stergeau cu dezinfectant aparatele si toboganele. Gradinita, sau Clubul Temerarilor era foarte atractiva pentru copii cu multe posibilitati de a petrece timpul relaxant, distractiv si constructiv in acelasi timp, pentru toate varstele. Pe tot parcursul zilei, copii aveau o multime de activitati, fie la piscina, parc sau gradinita. Se putea lua in fiecare zi de la receptie o foaie cu programul celor mici, diferit in fiecare zi.

Iesirea din resort catre plaja se facea in baza cartelei din camera, cred ca se putea si cu bratara dar momentan nu functionau. Oricum, nimeni din exterior nu putea intra, ceea ce ni s-a parut un lucru bun. Domnii de acolo, foarte amabili, ne deschideau mereu cand ne vedeau cu caruciorul.

Resortul are doua plaje, una in apropriere la 2 minute, iar cealalta cu beach-bar mai departe. Nu putem spune cat de departe, fiindca nu am fost niciodata, doar la cea fara bar. Noi ne-am cumparat de pe plaja ce am avut nevoie. Pe plaja erau cateva tomberoane de gunoi, destul de curat si sezlonguri suficiente mai ales dupa-masa.

Seara de la 19:30 pana la 22:30 era program de entertaiment pentru cei mici si pentru adulti. Foarte multa muzica buna si momente de dans. Nota zece pentru artistii care intretineau atmosfera, in special pentru cei ce cantau in fiecare seara acolo.

Seara se facea dezinsectia prin apropierile resortului, drept dovada in 7 zile nu am vazut nici un gandac, fluture de noapte, tantar sau alte insecte.

Zona de lobby si receptie era foarte generoasa, cu canapele si fotolii, unde cei mici puteau alerga in voie. Lifturile erau incapatoare si foarte rapide. La plecare, am eliberat camera la 11.30, dar am putut lua la 12:30 masa de pranz si bratarile ne-au fost taiate la 13:30 cand am plecat.

Tin sa sa precizez ca noi am fost trei ani in trei hoteluri de patru stele diferite in Bulgaria, insa acesta a fost pe departe cel mai frumos si reusit.

Felicitari pentru ce faceti, pentru munca depusa. Ne bucuram ca se poate si in Romania, iar daca standardele vor ramane la fel, vom reveni cu siguranta si anii viitori.

Trimis de libertango in 13.08.17 15:01:51
Validat / Publicat: 13.08.17 16:55:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 3455 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (libertango); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina pentru copii si cea pentru adulti. In departare plaja apropiata a hotelului cu umbrelutele albe

[13.08.17 17:14:17]

Bun revenit pe sait după o luuungă absență

Probabil nu te referi, mai sus, la Park Hotel Golden Beach, unde ați fost în 2010, ci la alte hoteluri, din sejururi mai recente și despre care nu ai apucat, încă, să scrii.

Ne-am bucura să putem citi măcar o parte din impresiile ”restante” - scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

cosminp
    [13.08.17 17:25:35]

@libertango: regasesc impresiile mele in ceea ce ai scris.

anul viitor se vor deschide inca 2 'mere' ) la cap aurora.

daca nu vom avea program extern, va fi optiunea noastra.

libertangoAUTOR REVIEW
    [13.08.17 20:44:47]

@webmasterX: Bine v-am regasit si eu

In ultima perioada datoria de tatic mi-a furat timpul liber si vacantele au fost mai putine.

Primul este Park Hotel Golden Beach despre care am scris, altul in anul urmator si cel de-al treilea anul trecut despre care voi reveni cu o impresie cat de curand.

libertangoAUTOR REVIEW
    [13.08.17 20:50:29]

@cosminp: Ma bucur ca impresiile noastre coincid, cateodata citesc alte review-uri si am impresia ca nu am fost in acelasi Resort, beneficiind de aceleasi servici.

Sunt curios despre ce hoteluri vorbesti in Cap Aurora. Daca este vorba despre Onix si Safir asa cum am citit si eu, ar fi super si sunt curios cand ar fi gata de a primi oaspeti

cosminp
    [13.08.17 22:19:46]

@libertango: exact cele doua, Safir si Onix. Vara asta au intrat pe numele binecunoscute, dar de vara viitoare vor fi sub sigla Mera 4* AI.

Si mai este Mera Brise in Mangalia, chiar pe faleza, dar numai mic dejun. Se pare ca si aici ar fi un rezultat bun.

Restaurantul este cu specific italian.

cosminp, libertango
    Alte impresii din această RUBRICĂMera Resort: