ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2017
PREȚ SEJUR 900 Euro ?

AUTORUL NU ar recomanda

Vista Hill Hotel (ex Cande Onura) [Yavansu]5

Slab - prima vizită în Turcia şi prima dezamăgire

Primul lucru care m_a dezamagit enorm in Turcia a fost sa constat ca in aceasta statiune nu te poti intelege cu nimeni in limba engleza, nu mai spun ca aveam pretentii ca macar la hotel, la bar, la restaurant personalul sa inteleaga macar la nivel minim.

Camera hotelului este de bun simt, nici foarte foarte, nici dezamagitor, singurul lucru care mi_a displacut este ca nu erau dulapioare, iar spatiul de depozitare al hainelor foarte mic.

Curatenie se face zilnic, doar hirtie, cos de gunoi, si prosop daca e nevoie. (stau cam prost la capitolul o matura sau un aspirator prin camera)

Daca va doriti o vacanta linistita, sau sa stati la piscina relaxati... imposibil... foarte multi copii iar clientii hotelului sint 90% turci. Piscina este curata, calda, iar daca doriti sa prindeti un loc liber pina in ora 10 ar fi ok.

Foarte dezamagitor la capitolul bar. Bauturile nu sint la vedere, sint ascunse dupa bar, cred ca aveau doar 5 bauturi. vodca, whisky, gin, si 2 lichioruri pt femei, paharele pt bauturi fiind cat degetul mic de la mana, bauturile de la dozator apa chioara, cafeaua tipic ness. Berea gustoasa.

Alta dezamagire_nu pot sa cred ca intr_un hotel cu un restaurant atat de mare sa nu gasesti o baclava turceasca timp de o saptamina cit am stat, in rest dulciurile sint destule si bune, chiar daca repetative; iar ca fructe nu au avut decat pepene... atat! Nu alte fructe, nimic!

Micul dejun praf... zilnic acelasi lucru, doua feluri de mezeluri gen parizer oribile, un fel de cascaval si un fel de branza, restul legume. Nu ve_ti gasi oua ochiuri, omleta, cartofi prajiti in acest hotel la restaurant, lucru inadmisibil, decat daca ve_ti merge la snack bar sau in afara restaurantului unde nu exista decat o singura persoana care face pe o singura plita clatite, oua, omleta pentru toti clientii hotelului. Asta daca vreti sa stati la coada 2 ore ca sa prindeti ceva.

Mincarea este bunicica, daca exista mai multa carne era si mai ok.

Cat despre imprejurimi, nu ai nimic de vizionat, trebuie sa ajungi in centru cu minibusul, nr 6,7 (2 lire persoana). Orasul este frumos, bani sa ai, aveti grija sa aveti lire, daca aveti euro ve_ti fi jepcariti la greu, preturile si le fac cum vor ei, nu mi_au placut oamenii, si evident orice produs cumparat se negociaza.

Singura excursie care am facut_o a fost la Pamukkale (40 euro de persoana), un drum obositor de la 7 dim la 8 seara... cu popas la fabrica de bumbac si onix pt shopping. Preturi bune pentru cumparaturi, special la haine. Argintul si aurul scumpe. Nu mi s_a parut o excursie waw... si consider ca nu si_a meritat pretul. Caldura mare, deja obositi dupa drum, sint terase, restaurante gen snack bar sus ca sa stai la umbra si piscina Cleopatrei (32 lire) pt baie.

Per total ca excursie in Turcia... daca am sa mai repet am sa incerc un resort mai de lux, in centru situat. Nota 7.

Trimis de animaluta25 in 29.07.17 22:08:58
Validat / Publicat: 30.07.17 10:28:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (animaluta25); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P10 Pamukkale

webmaster45 [29.07.17 22:58:51] »

@animaluta25: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [30.07.17 11:17:55] »

@animaluta25:

Îmi pare rău că nu ţi-a plăcut excursia la Pamukkale. Pentru mine a fost absolut de vis şi de atunci tot îmi doresc să revin.

Vista Hill este poate cel mai ieftin şi mai slab hotel de cinci stele din Kuşadasi. Principalul său dezavantaj este acela că practic aproape nu are plajă, intrarea în mare făcându-se de pe ponton.

În centrul oraşului nu vei găsi hoteluri luxoase şi, în niciun caz, resorturi. Acestea se află la ceva distanţă de oraş, minim 5 kilometri.

În funcţie de propriile preferinţe, unii aleg hoteluri modeste de 3-4 stele situate ultracentral, astfel fiind în miezul evenimentelor, în timp ce alţii aleg resorturi de 5* cu multiple facilităţi, dar aflate la 5-13 kilometri de oraş, vizitând oraşul cu maşina proprie, cu dolmuşul sau cu taxiul.

animaluta25 [30.07.17 16:13:45] »

@nicole33:

Ideea este ca orasul nu il vizitezi in fiecare zi, de aceea mi se pare mult mai indicat daca iti alegi o excursie all inclusive sa fie un resort sau un hotel destul de bun, unde sa te simti bine si sa fii multumit de servicii. Imi voi alege un resort de lux in alta statiune, nu in Kusadasi. Excursiile sint optionale si le poti face de oriunde ai fi. Iar in privinta lui Pamukkale, gusturile nu se discuta, este dragut, dar obositor, iar eu nu sint adepta sa vizionez de mai multe ori acelasi loc.

nrs [30.07.17 16:57:01] »

pacat ca ai fost dezamagita la prima vizita in Turcia. faptul ca hotelul nu are plaja puteai sa il afli inainte de a cumpara biletul (am stat la "vecinul" Fantasia, am fost si eu dezamagit de lipsa plajei dar atunci nu prea aveam de unde sa aflu acest lucru).

mie mi-a placut mult Pamukkale si anul acesta vreau sa repet excursia, dar o voi face cu masina si voi dormi o noapte in zona si data trecuta am fost tot cu masina astfel mi-am facut cum am vrut programul

resorturi mai bune si mult mai bune vei gasi sigur, dar precis vor fi departe de centrul localitatii si in plus vor fi la un pret mai mare spre mult mai mare. trebuie sa gasesti echilibrul intre pret si satisfacerea cerintelor personale.

vacante reusite in anii urmatori!

animaluta25, nrs

pagină generată în 0.053197145462 sec