ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2010
DIN: .EU
ÎNSCRIS: 07.10.08
APR-2010

O experienţă plăcută

Bucuria de a fi găsit Hotelul Madara ne-a fost repede estompată de lipsa locurilor de parcare. Toate spaţiile din jurul hotelului erau ocupate cu maşini având numere de România. Am lăsat Loganul cam la 500m de hotel, şi ne-am dus să facem check-in-ul.

Domnişoara de la recepţie era numai un zâmbet. Ne-a sugerat să vorbim pentru parcare cu "bell boy". Acesta m-a ajutat să parchez la Hotelul Perla, în imediata apropiere a unităţii noastre de cazare, plătind 20 leva pentru 3 zile.

Am luat bagajele şi am urcat în camera noastră situată la etajul 5.

Din start trebuie să spun că totul arată exact ca în fotografiile de pe site-ul hotelului. Totul este curat şi spaţios. Fiecare cameră este dotată cu un aparat de aer condiţionat, aşa că nu am avut probleme cu frigul, cum am auzit că s-a spus pe la televizor: smile:

La ora 18 am fost la restaurant ca să servim cina. Bufetul suedez a fost mai mult decât îndestulător de fiecare dată. Salate, fripturi, dulciuri, băuturi... tot ce îţi doreai. Nu cred că cineva poate să fie cârcotaş şi să spună că nu avea ce să aleagă.

Cafeneaua hotelului servea snacks-uri între orele 10 şi 23... adică pizza, cartofi prăjiţi, fructe şi prăjituri... pe lângă cafea, bineînţeles: smile:

Conceptul de All Inclusive este ok. Pentru noi nu a fost perfect, deoarece băuturile nu erau pe gstul nostru. Nu bem sucuri de la dozator, nu bem bere iar vinul... singurul care l-am fi agreat era şi ăsta... la aparat. Cineva spunea că s-ar fi pus apă în vin. Eu sunt un pic mai rău: smile: Cred că s-a pus ceva vin în apă.

Apa plată se găsea doar la un dispozitiv gen "La Fântâna". Restul băuturilor erau contracost.

Piscina acoperită are maxim 1, 60 m adâncime şi este încălzită. De la recepţie ni s-a recomandat să luăm prosoapele lor, nu cele din cameră, şi să lăsăm o garanţie de 10 euro. Mi s-a părut în regulă.

Masa de biliard era prăpădită rău de tot. Bila albă este mai mică decât celelalte bile, care apropos, nu erau complete... lipsea o bilă. Ca să joci trebuia să laşi o garanţie de 5 euro. Aici nu am înţeles de ce, din moment ce masa era vraişte... dar în fine.

În exteriorul hotelului sunt locuri de joacă pentru copii, teren de minifotbal, de baschet, de tenis, terase, teatru în aer liber şi piscină.

La prânzul din ziua de Paşte am fost "onoraţi" de prezenţa managerului, un tip tinerel, cam la 35 ani, care a oferit trei premii prin tragere la sorţi turiştilor. Marele premiu a constat într-un week-end All Inclusive pentru 2 persoane.

De asemenea ne-am bucurat şi de un moment artistic interesant, susţinut de un ansamblu de dansatori.

Cam atât despre hotel... Per ansamblu, merită un sejur aici, indiferent de tipul familiei. Oamenii sunt primitori, gata să te ajute şi tot timpul cu zâmbetul pe buze

Am scris mai multe detalii despre sejur pe blogul meu.

click aici

Trimis de ro-chris in 08.04.10 15:39:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3628 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ro-chris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.04.10 16:38:19]

Iată o persoană mai îngăduitoare, care acceptă, fără să comenteze:

- să-şi parcheze (contra cost) maşina la alt hotel;

- să găsească la masă sucuri de la dozator, vin ... la aparat şi să acorde totuşi pentru masă maximum de punctaj

- să joace biliard (contra sumei de 5 euro) cu mai puţine bile colorate şi cu bila albă de altă dimensiune.

Şi eu aş fi dispus să trec peste micile imperfecţiuni, cu o singură condiţie: dacă preţul sejurului este în lei, nu în euro. Şi pentru două persoane.

Citind impresiile postate despre sejurul de Paşte în Bulgaria, am tras concluzia că preţurile foarte mici (la hoteluri de 4 şi 5 stele) se justifică prin serviciile de maxim 2 stele. Ceea ce, la urma urmei este de înţeles.

Doar nu puteau să dea caviar, şampanie şi alte bunătăţi la preţul de 70 euro de persoană pentru un sejur de 3 zile.

Un singur lucru mă surprinde. Românii nu au învăţat încă faptul că preţuri mici înseamnă calitate "redusă" şi asta nu numai în turism.

Asta totuşi este o lege de bază a bussiness-ului.

Autorul acestui review arată că este printre puţinii care au înţeles-o, motiv pentru care merită votul meu.

sbacau
    [08.04.10 17:01:41]

...in legatura cu bila alba mai mica decat celelalte...peste tot, la orice masa de biliard, bila alba este mai mica, doar asa putind urma calea spre a iesi atunci cand intra intr-o gaura si nu calea aleasa de bilele colorate, care raman inauntru; bila alba are un alt traseu in care celelalte bile nu incap.

magdalena
    [08.04.10 17:39:30]

Iata printre noi un bloggist! Bravo. Un review fair-play. Merita un vot!

Totusi, am o nedumerire: 700 de euro sau lei?? Mi-e greu sa cred ca euro..

Costi, bine spus!

[08.04.10 19:38:29]

costi, nu sunt de acord ca preturile mici inseamna calitate 'redusa' cel putin nu intotdeauna.

citeste pe site review-urile unor oamenii patiti care au dat o gramada de bani pentru niste servicii mizerabile atat in romania cat si in strainatate.

nu de fiecare data calitatea se reflecta in pretul platit.

parerea mea

[08.04.10 19:44:54]

@indiralisa_26

Aaa, este câteodată posibil să plăteşti mult şi să ai calitate "redusă".

În schimb, întotdeauna preţul mic înseamnă calitate "redusă", niciodată "ieftin" nu va însemna şi "bun".

[08.04.10 20:39:39]

costi, eu imi mentin parerea... ba chiar mi s-a intamplat ca la un pret mic sa beneficiez de servicii de calitate... daca tie nu ti s-a intamplat nu inseamna ca nu exista si situatii de genul asta...

acapulco
    [08.04.10 20:58:04]

sa ne spui si noua draga costi unde gasim cu 700 ron all incliusiv cu bufet suedez in romania, sau macar, fiecare incearca sa gasesca dupa buget ceva mai accesibil si daca el considera ca la 700 a avut conditii eu il cred pentru ca sunt foarte multi de acesta parere si culmea toti renunta la servicile din romania pt cele din bulgaria. Cred ca exodul va fi de 1 mai, sau nu

[09.04.10 08:49:43]

Costi: biliardul era gratis... 5 euro era garantia... O luam inapoi dupa ce terminam de jucat. Noi nu bem sucuri la dozator, dar pot sa-ti spun ca pentru ceilalti au fost un hit Imi mentin parerea ca mancarea a fost excelenta. Multa si diversificata. Am inteles conceptul de business si mi se pare fair. Pana la urma am primit EXACT ce scria in oferta.

Toti: pretul a fost de 84 euro/persoana... 3 nopti All Inclusive... TVA si taxa de statiune inclusa. Serviciile primite au fost peste ce ofera litoralul romanesc. Oameni amabili si zambitori. Servicii gratuite puse la dispozitie de hotel... As vrea sa gasesc asa ceva si Romania.

Pana atunci, voi merge tot in Bulgaria pe litoral... sau in Grecia.

Dragoș_MD
    [09.04.10 09:05:22]

ca de obicei, ajung si eu sa dau al 8-lea vot, cel mai norocos.

@ Costi > nici eu nu-s de acord ca nu se poate ieftin si bun; vezi de pilda impresiile mele din Siviri, sau cele din Viena, ca sa nu mai vorbim de Ranca si Poiana Marului... si sigur putem gasi zeci de alte exemple aici pe sait. ideea este ca eu stiu ca de acei bani NU voi capata icre negre si sampanie, dar ma astept (si multumesc lui Dumnezeu, mi s-au si implinit asteptarile!) sa fiu tratat corect, sa am un pat curat si o mancare gustoasa si in cantitate suficienta si daca se poate ca bonus si un zambet si cateva vorbe amabile, cu atat mai bine. pentru ca nici banii mei, asa putini cat platesc, nu-s nici rupti, nici jegosi, nici mai putini decat suma convenita initial.

aceleasi asteptari cred ca le are si colegul nostru ro-chris si de aici si sentimentul lui de "bien etre".

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [09.04.10 09:18:54]

Deci se poate ieftin si bun, se poate scump si prost si toate celelalte variante, eu am fost norocos si nu am avut niciodata neplaceri grave vedeti si notele mele, pana si la Victoria Palace in Sunny beach m-am simtit foarte bine insa de 1 mai, iar la Aristotelles beach eram sub noul drog Grecia si totul a devenit acceptabil spre placut. In rest am avut numai cazari bune si foarte bune insa cu grija alese, niciodata la intamplare si in statiunile pe care le-am crezut pe gustul familiei si al prietenilor.

Dragos: exista o Poiana Marului si langa Zarnesti nu-i asa?

pepsi70ro
    [09.04.10 09:22:35]

Da, in judetul Brasov, pe langa localitatea Zarnesti pe DN73A. Este un drum superb, majoritatea prin padure. Ca sa nu mai vorbim de pensiunile care s-au ridicat in ultimii ani acolo.

[09.04.10 09:25:10]

@indiralisa_26

Dacă sucuri la dozator înseamnă pentru tine "calitate", discutăm despre lucruri diferite.

@acapulco

La noi nu găsim deloc all inclusive, pentru că ai noştri ştiu ceva mai mult despre turistul manelist.

Pentru mine acest gen de serviciu este total neinteresant, pentru că eu, pe unde mă duc, nu mă duc să mă îmbuib cu mâncare şi băutură şi să zac într-un singur loc, prefer concediile active şi nu vreau să fiu legat de un anumit hotel.

Oricum, nu ai înţeles nimic din ce spusesem eu mai sus.

Eu tocmai am subliniat faptul că ro-chris a apreciat la justa valoare serviciile oferite, sau cum spune el însuşi:

Pana la urma am primit EXACT ce scria in oferta.

Eu am scris cele de mai sus pentru că au fost şi foarte multe postări negative cu privire la sejururi în Bulgaria acum de Paşte, postări care, toate, uitau un lucru esenţial: preţul ridicol de mic. Şi, evident, la un astfel de preţ, nu poţi avea pretenţii prea mari. În vest, cu preţul ăsta, abia plăteşti o cameră dublă pe noapte, la un hotel de 3 stele şi zici mersi dacă are mic dejun inclus!!!

Pentru că ro-chris a avut o poziţie echilibrată, i-am şi acordat votul meu.

Dar dacă tu, acapulco, ai citit superficial ecoul meu, ai înţeles exact pe dos.

Dragoș_MD
    [09.04.10 09:38:04]

@ ionescunic > cum la noi in tara sunt foarte multe livezi de meri, dar si poienite prin ele, avem localitati cu aceasta denumire in: BV, BZ, CS, IS, NT, SV.

[09.04.10 09:48:38]

Costi: Si noi preferam vacantele active Ne place sa vedem tot ce se poate in jurul locurilor de vacanta. Acum am preferat sa ne odihnim.

Pana la urma ai pus punctul pe "i" La banii astia de abia gasesti o camera cu mic dejun inclus la un hotel de categorie similara din Austria.

S-a observat ca nu am review-uri aici pe site, deoarece preferam sa le scriu pe blogul meu.

Am vrut sa-mi pun impresiile despre Madara in semn de multumire pentru aceasta comunitate inchegata aici. De ce? Pentru ca si eu am folosit acest site pentru a ma informa inainte de sejur si trebuie sa spun ca parerile turistilor erau contradictorii. Am inteles ca opinia fiecaruia depinde si de gradul lui de cultura si de asteptarile pe care le are de la unitatea de cazare. De aceea, sper ca opinia mea sa foloseasca si altora care vor sa petreaca un sejur aici.

La Madara "am vazut si romani fericiti" care isi umpleau farfuriile pana la refuz cu ceea ce noi numim "junk food". Nu se mai dezlipeau de terase dand pe gat bere la dozator si vin in prostie.

Eu cred ca in astea 3 zile am vazut cam tot ce era de vazut in zona. As alege aceasta destinatie daca vreau sa ma odihnesc o saptamana.

Daca imi doresc un concediu activ, atunci aleg Grecia, Austria, Germania (unde avem prieteni), Italia, Franta etc.

[09.04.10 14:33:26]

@ro-chris

Ţi-am citit şi ce ai scris pe blog şi mi-a plăcut. Mi-a plăcut, de asemenea, că foloseşti diacriticele, scutindu-mă astfel de confuzii posibile (de ce nu ai scris şi ecoul cu diacritice? pe acest site se poate, ba chiar e recomandat).

Cred că puteai pune în întregime povestea ta de pe blog şi pe Amfostacolo, pentru că sunt informaţii utile celor care mai ajung prin Bulgaria.

Te mai aşteptăm aici şi cu alte povestiri.

Până atunci, vă urez ca, din iunie, să aveţi un copil sănătos şi cu noroc în viaţă!

[09.04.10 14:42:18]

Mulţumesc pentru urări O să pun aici şi câteva relatări "retro" ...

[09.04.10 18:17:29]

costi, incurci borcanele... nu am pomenit nimic de sucul de la dozator (care apropo imi si displace) si nu am facut nicio referire la acest aspect

dar la tine functioneaza principiul: 'unde dai si unde crapa 'sau 'ce spun eu si ce intelegi tu. '

a fost ultimul meu comentariu legat de tot ce s-a postat aici ca deja cadem in ridicol tot batand moneda....

magdalena
    [11.04.10 13:51:29]

Frumos spus Dragos!

[13.09.10 20:49:17]

In week-end-ul 10-13.09.2010 a fost furata o masina a unui roman chiar din fata hotelului.

Am cerut pe Facebook lamuriri din partea hotelului. Mi-au raspuns prin mesaj personal. Redau comunicatul lor copy-paste.

"Dear Mr. Sava,

Unfortunately incidents like this can happen everywhere.

The car was stolen from the street next to the hotel, not in front of it. The hotel is only responsible for what happens on the permisses and the street is not part of it.

Hotel Madara has fully supported the guests, offering them additional free accommodation if they need to stay longer.

The hotel staff fully supported the actions taken so far from the police, we gave them a record from one of the cameras of the hotel, showing at what time the car leaves from where it was parked.

As much as we want to help the above taken actions are all that the hotel can do.

Hotel Madara can not reimburse the value of the car, this is usually made by the insurance company.

We sincerely hope that sole incidents like this will not affect the reputation of hotel Madara. "

hlli
    [16.09.10 19:24:53]

Multumesc pt indicatii, ro-cris.

Stiu ca nu tu esti pagubitul. I-am cunoscut pe tinerii din Oradea, care au venit cu toata increderea in Bulgaria. Si pe final ce dezamagire si paguba!!!

Si eu am tot un Logan si este al meu si nu doresc sa ramin fara el. Am alarma, casco... si tot mi-a fost frica dupa incident.

Procedura de obtinere a documentelor pt furt este f. f. f greoaie. Hirtii de la politie, de la judecatorie... Si daca este si sfirsit de saptamina nu poti face mare lucru pina in prima zi lucratoare. Iar reprezentanta unor firme de turism din RO, de pe teritoriul bulgariei, a fost (parere personala) destul de nepregatita, depasita de evenimente... poate chiar usor speriata. Prezenta ei acolo noi trebuia sa o percepem ca pe un favor facut noua, nu ca pe o indatorire a ei. Nu mi s-a parut ca se zbate pt a rezolva problema.

Am cunoscut un grup din Focsani care au venit cu microbusul. S-a dovedit o alegere buna, desi eu la inceput privit-o ca de neconceput.

Sa auzim de bine!!!

acapulco, Costi, hlli, indiralisa_26, ionescunic, magdalena, ro-chris, sbacau