ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2017
JUN-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 17 şi13

Rixos Sungate - o vacanţă frumoasă

Salutare AFA!

Anul trecut prin luna noiembrie în perioada Târgului de Turism căutam împreună cu prietenii oferte pentru vacanţa de vară. După ce ne-am pus de acord asupra ţării de destinaţie am început să vedem ce oferte erau la acel moment ştiind că atunci sunt cele mai mari reduceri de preţ. Tot căutând şi făcând calcule şi ştiţi cum este când sunt mai mulţi, la început am fost 4 familii ca până la urmă am fost 6. Având şi experienţele din anii anteriori am decis să alegem între staţiunile Belek ori Kemer unde nu fusesem până atunci.

Cum am ajuns aici nici nouă nu ne venea să credem pentru că la acest hotel, ştiind că aparţine unui lanţ hotelier luxos, nici măcar nu am cerut o ofertă de preţ crezând că este foarte scump faţă de bugetul de care dispuneam fiecare, dar făcând o glumă cu un prieten îi zic: "vezi ce poze frumoase are Rixos Sungate", la care el mi-a zis că este vechi şi nu îi place aici făcând confuzie cu Rixos Beldibi. Si-a dat seama de greşeală şi văzând cât este de frumos a început să facă simulări de preţ pentru perioada când începea vacanţa de vară.

După multe calcule şi discuţii am rezervat la acest hotel 3 camere duble charter cu avionul şi transfer la un preţ de 4900 de euro deoarece am încercat să rezervăm 2 camere în care să ne cazăm cu câte 2 copii dar nu ne primeau pentru că eu aveam fetele mai mari de vârstă, acestă cerinţă diferă de la un hotel la altul. Am rezervat în luna noiembrie am plătit un avans de 100 euro după care am achitat în mai multe tranşe restul de bani până cu 2 săptămâni înainte de a pleca.

În ziua mult aşteptată ne-am prezentat la aeroport cu 3 ore înainte de îmbarcare conform noilor cerinţe datorită programului din ce în ce mai aglomerat al aeroportului Otopeni (şi aici fac o remarcă: sunt din ce în ce mai mulţe zboruri charter ce decolează de pe aeroporturile din Romania) am făcut formalităţile de îmbarcare şi am plecat.

După o mică întârziere la decolare şi un zbor plăcut de o oră şi jumătate operat de compania Blue Air am aterizat pe aeroportul din Antalya de unde am fost preluaţi de reprezentanţii tour-operatorului şi în aproximativ o oră am ajuns la hotel avantajaţi de faptul că era cel mai aproape de aeroport.

Aici am rămas plăcut surprins de faptul că aveau 2 recepţii una de intrări şi una de plecări cred că este un lucru bine gândit datorită mărimii hotelului pentru a se evită aglomeraţia. După ce am făcut chek -inul am fost preluaţi de o maşinuţă electrică şi duşi la corpul de hotel unde am fost repartizaţi şi fiind mai multe familii am insistat să nu mai urce până sus băiatul care ne-a transferat şi aici prima surpriză:nu mergea nici un card de acces în cameră, fiind un hotel foarte mare m-am uitat în jur şi la acea oră nu am zărit nici un angajat. Am plecat spre recepţie să rezolv problema, mi-a schimbat cardurile şi după un drum lung am ajuns şi iar surpriză cardurile nu mergeau. Am luat foc, am zis că ăştia îşi bat joc de noi mai ales că eram aproape de o zi plecaţi de acasă şi în cele din urmă am sunat prietenii care au rezolvat problema la recepţie deoarece am fost repartizaţi în clădirea Terrace House.

Prima impresie când am intrat în cameră a fost că am făcut o alegere bună fiind informaţi că cele mai mici camere au 38 de mp am rămas plăcut surprinşi de ce am găsit. Din informaţii am citit că lanţul Rixos a cumpărat acest hotel în 2009 şi renovat cu mult gust, am avut incluse 2 paturi matrimoniale şi un pat pliant plus o canapea la ieşirea spre balcon un tv smart cu diagonala de 81 de cm, cu 120 de canale din care nici unul românesc, jocuri şi room service gratuit de la 2 la 7 dimineaţa, un minibar completat zilnic cu 2 beri Efes, 2 doze de Coca-Cola, 2 ape plate şi 2 minerale şi 2 de Fanta şi nimic în plus cum apare în filmări pe Youtube, probabil la zonele vip.

Dotarea camerei mai cuprindea un seif gratuit, umeraşe, papuci de baie dar fără halate. Am avut camere cu vedere la mare dar să ştiţi că nu se vedea deloc deoarece în faţa noastră aveam o pădure de pini şi mai departe zona de topogane fiind cam la 250 de metri de mare. Baia de marime mare doar cu duş, cu instalatii sanitare de bună calitate Grohe, geluri, prosoape.

După acomodare am ieşit să facem o baie şi să încercăm să ne orientăm că la cât este de mare nu este chiar uşor ştiind faptul că din ce am citit ar fi cel mai mare hotel din Turcia are 1094 de camere cu 2500 de locuri de cazare şi e întins pe o suprafaţă de 25 de hectare.

Fiind un hotel mare are şi multe restaurante împrăştiate pe tot teritoriul dar am servit masa doar la cel mare de la etajul 2 deoarece fiind şi un grup mare de 6 familii cu mulţi copii. Mai au şi la etajul 1 un restaurant mai mic şi când se umplea nu mai permiteau accesul.

Acum cei mai mulţi dintre noi având mai multe vacanţe în Turcia şi din conceptul UAI eram curioşi să vedem cum se prezintă hotelul mai ales că apar diferenţe şi de la un an la altul. Şi acum să începem prezenterea:

1. Mâncarea, a fost bună începând cu o gamă de mezeluri turceşti, brânzeturi de bună calitate, legume proaspete şi trase la tigaie, peşte anşoa şi ton în salate, măsline, omlete şi ouă ochiuri, fructe proaspete:banane, portocale, mere, pere prune, struguri, caise, piersici, nectarine, pepene galben şi roşu şi un mare plus ananas copt, o nebunie, fructe confiate, iaurturi, prăjituri, îngheţată erau la orice masă din zi. Pe partea de fructe aş spune un mare plus dar la legume mai slăbuţ. La mesele de la prânz şi seara faţă de anii anteriori parcă nu mai era diversitatea de feluri, practic aveai de ales între un peşte ori 2-3 feluri de carne şi paste ori pizza. Am avut cei drept de ales peşte de bună calitate :Doradă, barbun, lup de mare, somon, păstrăv, macrou, file proaspăt, deosebit la gust faţă de cel congelat şi ton doar la conservă şi anşoa.

Trebuie să precizez că nu aveau grătare pe cărbuni, toate se făceau ori la plite electrice ori la cuptor, aşa că am avut de ales între miel la cuptor, curcan, raţă de mai multe ori, pui şi prepeliţe dar pe rând, astea pe parcursul sejurului. Am mai avut într-o seară fructe de mare (inele de calamar, midii şi mini creveţi) şi creveţi.

Cafeaua de la restaurante era la dozatoare (ness) în schimb aveau expreso Segafredo la barul mare de la piscină şi la lobby bar. În fiecare dimineaţă aveau fresh de portocale. La restaurante aveau gama de sucuri Coca - Cola şi Cappy, vinuri turceşti bune demiseci Sauvignon Blanc, Shyraz roze şi un cupaj de Cabernet cu Merlot din 2014, coniac St-Remmy şi o şampanie italiană din care am şi savurat la mic dejun după ce am văzut ruşii că beau am zis şi noi de ce nu. La orele pranzului, la snack bar se faceau gozleme si porumb fiert, pizza, hamburgeri, spaghete.

2. Băuturi. Cele mai bine aprovizionate baruri erau cel mare de la piscină şi cel de la amfiteatrul de spectacole şi aici enumăr:coniac St-Remmy, wiskhey Jack Daniels, Chivas de 12 ani si Ballantines, tequila Olmeca, Jagermeister, Martini, Garrone, vodcă Beluga şi Finlandia şi alte mărci pe care nu le cunosc. Vinuri turceşti demiseci bune pe care le-am exemplificat mai sus, bere doar Efes la sticla in camere la minibar, la barurile mari şi la draft la celelalte baruri. În conceptul UAI scriau că au şi bere Corona, Miller şi Heineken dar nu am văzut, probabil au doar în zonele vip şi la restaurantele a la carte.

3. Dulciuri. Aveau incepand de la baclavale saraili pana la torturi si prajituri, rahat turcesc, faguri de miere, budinci. Inghetata aveau in cadrul restaurantului dimineata si la pranz, una foarte buna si la barul de la piscina aveau o lada de inghetata cu inghetata la cornet.

4. Piscine. Fiind un resort mare, hotelul are multe piscine dintre care 2 interioare la care am fost si aveau un vitamin bar unde se faceau fresh-uri de lamaie, morcovi si mere. Cel mai mult mi-a placut ca de la barul mare plecau pe role fete si baieti care veneau si luau comenzi si te serveau la sezlong toata ziua (din Ucraina si Kargastan). Cel mai mult m-a amuzat faptul ca am comandat un Jaggermeister si el nu intelegea ca probabil nu cunostea marca si i-am zis:lasa ca ma duc la bar. Cel mai mult mi-a placut programul casutelor de prosoape care deschideau la 8 dimineata si inchideau la 7 seara. Cu toate ca este un resort imens cu un numar mare de camere nu aveai senzatia de aglomeratie la piscina si pe malul marii, oricand si oriunde gaseai sezlonguri libere.

5. Activităţi sportive. Fiind un resort mare, am observat pe parcursul mai multor zile ca aveau o gramada de posibilitati de a practica diverse sporturi si aici as exemplifica 5 terenuri de tenis nocturne, teren de baschet cu instalatii de nocturna, terenuri de volei pe nisip, un teren de mini-fotbal pe plaja, 2 terenuri de mini-fotbal cu gazon sintetic, mese de ping-pong, pista de alergare in jurul hotelului de o lungime de 1900m, tiroliana de pe cladirea cea mai inalta cu o lungime de aproximativ 200m cu un cost de 25 de dolari americani cursa, catapulta si un perete de escaladat, plus pe malul marii aveau un centru de sporturi nautice. Era o sala de forta, una de sport si un teren in aer liber unde puteai face pilates, zumba, kangoo jump, numit Air Fitness.

6. Internetul mergea foarte bine. Pe oriunde mergeai semnalul era full, in afara restaurantului. Am observat routere in multe locuri si inclusiv la capatul pontoanelor aveai semnal bun.

7. Pontoane. Hotelul are 4 diguri dintre care unul era cu acces Vip unde intrarea costa 50 de euro pe zi, unul comun, si doua diguri unde te puteai plimba in raza carora erau ancorate barcute si o corabie. Unul dintre avea si un heliport.

8. Vegetatia. Hotelul este amplasat intr-o padure de pini mai mici sau mai mari cu multi tuia, multe flori, gazon, practic fiind o reala placere sa stai pe un sezlong pe iarba toata ziua la umbra.

9. Am observat la intrarea în resort că aveau şi un cabinet medical dotat şi cu o salvare.

10. In comparatie cu alte hoteluri, am observat ca nu se mai organizeaza seri tematice (italiene, chinezesti, mexicane, pescaresti, turcesti practic diversitatea de feluri de mancare era limitata.

11. Spectacole. Am avut in fiecare seara si mai frumoase si mai putin frumoase, depinde de gusturi. Cel mai rau mi-a parut ca nu am prins-o pe Inna pe 25 iunie, noi ajungand pe 29 seara.

Cei mai multi turisti erau din Rusia sau din tarile foste sovietice, Iran, romani putini si multi turci.

12. Plaja hotelului. Fiind o zona de munte, avand in spate muntele si in fata marea, hotelul avea o plaja cu mult pietris si in apa multe roci de diferite marimi. Intrarea in apa se facea cu dificultate dar aveau niste perne umplute cu nisip care te ajutau sa intrii. Apa era foarte limpede pana in larg. Am mers inot pana la geamandura la aproximativ 200m de mal, de unde puteai vedea fundul marii.

Am avut temperaturi mari atât ziua cât şi noaptea care începeau de la 25 -31 grade noaptea până la 42 de grade ziua cea ce ne-a creat o stare de disconfort mai ales noaptea.

Am avut acces şi transfer toţi clienţii din lanţul hotelier Rixos la Rixos World din Belek la parcurile acvatice dar datorită programului de o zi se pleca la 9 şi jumătate dimineaţa şi întoarcerea la ora 5 şi jumătate de acolo şi a temperaturilor ridicate am preferat să nu mai mergem cu toate că iniţial ne propusesem. Am avut parte de o vacanţă frumoasă alături de încă 5 familii cu care mergem de ceva timp în vacanţe . Dacă din ce am detaliat aici o să folosească pe mai departe mă bucur ,recomand acest hotel în funcţie de buget şi de preferinţe. De preferat ar fi la inceputul sezonului când nu te sufocă căldura şi umiditatea.Ce mi-a plăcut foarte mult în ciuda faptului că este foarte mare hotelul nu ai senzaţia de aglomeraţie nici la piscine ori la mare nici în zona restaurantelor , foarte multă verdeaţă copaci flori ,gazon ,plante ornamentale. Chiar dacă sânt mulţi ruşi ori turişti din state ex -sovietice şi limba de bază care se vorbeşte este rusa nu ai nici o problemă în a te descurca în engleză ori turcă dacă mai ştii câte ceva. Tot personalul este amabil foarte serviabil pe peste tot şi nu în ultimul rând de când merg în Turcia nu am văzut rusoaice mai frumoase ca aici . Ce nu mi-a plăcut este plaja plină de pietricele pe care mergi cu greu fără papuci s-au încălţăminte adecvată intrarea în apă este plină de pietre câţiva metri buni poate că din această cauză au instalat un covor de prelată plin cu nisip . Nici faptul că nu se mai organizează seri tematice cu care eram obişnuiţi şi spectacolele de bună calitate dar cine ştie a mai venit şi criza pe la ei. Având experienţa de la Papillon Belvile când ne-am cazat şi am văzut pădurea de pini din faţa hotelului am crezut că o să ne înnebunească cicadele dar spre norocul nostru nu au fost aşa de multe . Cam asta a fost în mare ,vacanţe plăcute şi inspirate vă doresc.

Trimis de sebigeanina in 08.07.17 21:55:50
Validat / Publicat: 09.07.17 10:10:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Papillon Belvile, Vera Stone Side, Long Beach Resort Turkler, Spice Hotel Belek, Grand Cali Bozuyuk, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 3551 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebigeanina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Barul principal la parter şi restaurantele la etaj
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 96.00 EUR pe cameră

[09.07.17 10:53:40]

Foarte util review-ul dumneavoastră. Mi-a mers direct la suflet. Felicitări pentru vacanța reușită. L-am pus în top 5 resorturi la care as vrea sa merg in Turcia.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [09.07.17 13:16:46]

@sebigeanina: te felicit pentru articolul plin de informatii, pentru alegera facuta, dar până si eu regret ca nu ai ales sa profiti de vizita la Rixos Legends! Măcar pentru copii... merita sa sacrifici o zi!

La Sungate am avut parte de cel mai fain show sustinut de trupa Moscova Kids Circle! Nu stiu daca mai activeaza pe Antalya, nu mai am informatii!

[09.07.17 14:43:48]

@sebigeanina: Un articol ca o saorma, adica cu de toate. Ai povestit minutios totul astfel incat cine va alege aceste hotel si va citi articolul tau cand va ajunge acolo va avea senzatia ca stie deja locurile.

Ai prezentat cu foarte mare atentie totul si pentru asta te felicit. Cat despre fotografierea in zona de lux este normal, acesta este si motivul pentru care acestia aleg sa stea in acea zona, pentru o intimitate mai mare, insa tu ai facut poze cand nu era nimeni si arasi aceta este un lucru de apreciat, ne-ai prezentat hotelul si nu ocupantii .

Felicitari, votat cu mare drag.

[10.07.17 20:40:25]

@maria55: Bună Maria, să ştii că eu am plecat de acasă hotărât să merg cu fetele la Rixos World dar ştii zicala cu socoteala de acasă nu se potriveşte ce cea din târg aşa că odată ajunşi acolo şi după ce ne-am topit de căldură şi văzând ce mult durează excursia plecai practic de la hotel la 9şi jumătate sţăteai toată ziua şi abia din Belek la 5 şi jumătate făceai retur. Despre spectacole nu am fost decât la 3 din care 2 mi-au plăcut în rest datorită căldurii am preferat să spargem gaşca pe la 10-11 seara şi să mergem în camere.

[10.07.17 20:45:33]

@mishu: Salut Mishu, mă bucur că ţi-a plăcut ce am scris, am stat sâmbătă toată seara la 2 zile după ce am venit să redau informaţii cât mai proaspete, cu toate că eram obosit culmea venit proaspăt din concediul de odihnă dar ca niciodată mi-sa părut greu poate datorită căldurii mari că altfel nu pot să-mi explic.

[19.09.17 14:42:54]

Felicitări pentru vacanța reușită. Despre temperatura apei in piscinele principale îmi puteți spune dacă era ok pentru copii, ținând cont că ar multă umbră? Mulțumesc

[19.09.17 20:00:19]

Salutare, noi am stat la umbră toată ziua pentru că era foarte cald dar ieşeam la soare când intram în piscină ori la mare. De altfel cred că zăpuşeala a fost singurul lucru care nu mi-a plăcut, am avut nopţi cu temperaturi de până la 31 de grade şi zile de până la 42 grade. În special seara îţi crea o stare de disconfort mare şi faţă de alţi ani când mai mergeam la spectacole seara anul acesta ne retrăgeam mai devreme de aceea recomand în funcţie de concediu şi vacanţe mai -iunie este mult mai bine din punct de vedere al temperaturilor dar şi al bufetului.

denisucu
    [31.10.17 13:25:46]

Conceptul respectiv l-ai primit din partea agentiei cu care ai plecat, l-ai luat de pe saitul lor (Rixos) sau ai intrat in posesia lui la fata locului?

Daca e vorba de ultima varianta eu, chiar daca nu as fi vazut marcile respective de bere pe undeva, luam conceptul in mana si il bagam sub nas la barman, solicitandu-i in acelasi timp marca de bere dorita din conceptul respectiv.

[31.10.17 14:45:19]

@sebigeanina: Dupa parerea mea marea/ apa obosesc intotdeauna, asa ca e bine dupa ce te intorci de la mare sa mergi si la munte. Cu scrierea impresiilor insa ti-ai mai prelungit putin concediul deoarece ai retrait atmosfera .

Felicitari inca o data.

[31.10.17 15:23:09]

Gata, m-am hotărât. La Sungate merg anul viitor.

[31.10.17 18:45:11]

@denisucu: Salut, de pe site de la ei

[04.12.17 16:55:16]

Bună seara. Știți cumva dacă există vreo diferență semnificativă între camerele Land View și cele sea view in afară de vedere la mare și dacă credeți că merită plătit suplimentul de aproape 200 euro pentru așa ceva? Mulțumesc

[04.12.17 17:43:00]

Salut, eu am stat in ultimul corp pe stinga cum te uiti la mare din hol se vedea gardul care dintre Rixos si Amara Club Marine. Dupa cum se vede si din poza din balcon marea nu se vede pentru ca era mai departe cam 250-300 de metri si in plus distanta era acoperita de o mica padure in care erau instalatii de catarare si mai aproape de mare era zona de topogane. Daca tii neaparat poti cere mai in partea dreapta cum te uiti la mare s-au in cladirea principala. Eu unul sincer nu as da 200 de euro doar ca sa vad marea din balcon o saptamana, pe mine ma intereseaza camera sa fie curata sa fie aer conditionat si sa fac un dus ca in rest nu ma duc sa stau in camera.

[04.12.17 17:44:44]

@sebigeanina: Așa cred și eu! Mulțumesc

elyutzaa89*
    [24.01.18 13:45:37]

Felicitari pt review! este un hotel superb din descrierea dvs&poze, sper ca anul urmator sa il vizitez si eu! mi-ati redeschis"apetitul"pt Antalya! ????

[24.01.18 17:33:41]

Salut, ma bucur daca ti-a placut o zi buna iti doresc.

calincheita, denisucu, elyutzaa89*, maria55, mishu, sebigeanina
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Sungate Resort [Beldibi]: