ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2017
DIN: BRASOV
ÎNSCRIS: 12.01.14
JUN-2017

O vila care te invita sa intri si care iti ofera conditii bune pentru un concediu linistit

Incep prin a multumi celor care au scris de cativa ani despre aceasta vila si datorita carora am avut un concediu linistit si placut. Cu una sau doua exceptii de turisti care s-au declarat nemultumiti. Din pacate, una din aceste familii am cunoscut-o in alta locatie tot din Grecia si sincer... nici acolo nu au fost multumiti si urmarind pe unde au mai fost, mereu au tot gasit cusururi. Si concluzionau ca nu recomanda. Deci in alegerea unui loc trebuie sa vezi cati sunt pentru, cam ce varste au la impresiile pe care le comunica altora.

Nu inseamna ca noi, eu si sotul meu, am gasit la aceasta vila absolut totul perfect. Dar am gasit curatenie absoluta si intretinuta la fiecare 2 zile cu inclusiv schimbarea lenjeriei. Face cineva asa ceva acasa? n-as crede asa de des, decat daca sunt probleme de sanatate.

Mobilierul este simplu, strict necesar pentru 6-12 nopti. Exact ca in pozele de prezentare ale siteului. Saltele bune, perne la fel, lenjerie alba si fina la folosire, prosoape albe, curate. Nu mai sunt toate alb stralucitor, dar sunt curate. In 2 zile nu se pot murdari ca sa nu mai poata fi scoase la lumina. Numai in Parga am mai avut astfel de conditii in ce priveste curatenia.

Balcoanele camerelor sunt largi, umbroase, racoroase, camerele destul de maricele, baia mica conform stilului grecesc, dar CURATA, toate functionau.

Chicineta buna prin faptul ca era separata de camera si avea si intrare de pe terasa. Un mic minus aici, foarte slab utilata. Ex:3 linguri de supa si o singura farfurie adanca, nu exista castron pentru salata si sita pt spaghete. O cratita foarte mare si o tigaie. La ambele un singur capac. Dar ne-am descurcat si asa. Chiar nu a fost nici cel mai mic motiv de suparare. In rest cele necesare erau:ibric, tacamuri, pahare, cani de cafea doar, farfurii intinse si1 adanca, resou cu un ochi mic si unul mare.

Seara tantari din belsug, ii ameteam cu spirale Raid, ca sa putem dormi noaptea cu usa de la camera deschisa.

O atmosfera linistita dimineata, in cantecul apropiat al pasarelelor si indepartat al cocosilor. Ce mi s-a parut curios, se lumina de ziua dupa ora 6.15-6.30, desi sejurul a fost intre 11.06-23.06.

Pomisorii aceia de hartie, de culoare ciclam, agatati in colturile vilei creau pe cerul albastru al diminetilor un contrast superb. Cafeaua bauta pe terasa la ore matinale, 6.30-7 avea un gust minunat in atmosfera linistita a diminetilor racoroase pentru maxim o ora, o ora jumatate.

Seara, pe aceeasi terasa, stateam la un pahar de vorba cu sotul meu, in atmosfera linistita a noptilor cu luna, cant de greieri, si in acordurile melodiilor ce se auzeau de la restaurantele din imprejurimi. Aveam in spatele vilei restaurantul Pool bar Antonio's. Se canta live in fiecare seara muzica anilor tineretii noastre iar in anumite zile se organiza seara greceasca. Vis a vis de intrarea in curtea vilei noastre era hotelul Cavo D'oro care avea restaurant in spatele hotelului. Se auzea si de aici muzica buna, suportabila, cantata live si de asemenea petrecerile serilor grecesti. De precizat ca in toata statiunea Kalamaki la majoritatea restaurantelor se canta live, si nu deranja pe nimeni zgomotul muzicii. Oamenii care stateau la masa se puteau intelege, se putea vorbi. Muzica unui restaurant nu deranja muzica restaurantului vecin. Iar incepand cu 24.30-01 se facea liniste.

Ce m-a impresionat in mod placut la aceasta vila a fost faptul ca aveau acces orice turisti, indiferent de tara de origine. E drept erau mai multi polonezi si romani, dar au fost si nemti, unguri, greci, cehi. Din pacate cei mai galagiosi, romanii. Cei mai neatenti la inchiderea (trantirea) usilor, la minuirea veselei in bucatarie. Chiuvetele erau din tabla subtire de inox si stiai si simteai ca a cazut o furculita, lingura sau s-a dat drumul unei farfurii. De stilul de a vorbi sa fim auziti nu mai vorbesc. Aveam in fata camerei noastre, in corpul celalalt de cladire o familie de polonezi cu o fetita de maxim 1,5 ani. Nu s-a simtit ca este un copil acolo, ce frumos aveau grije ca in momentul cand incepe sa planga sa nu deranjeze indiferent de ore. Au fost model de parinti. Dar ma rezum la atat, fiind incorsetata de format, sa relatez doar de spatiul de cazare.

Absolut in toata statiunea era liniste, desi erau multi si cu copii, dar mici, in general in carucioare. Asta in prima saptamana. In a doua saptamana au inceput sa vina familii si cu copii mai mari.

Plaja era destul de aproape. Pe toata strada erau de o parte si de alta restaurante si taverne, elegante, cu servicii bune din cat vedeam in trecere. erau si doua supermarcheturi destul de bine aprovizionate, unul chiar la Cavo d'oro.

Langa vila Margarita, chiar la intrare in curte era un club pentru englezi, care incepand de pe la ora 18.30 se adunau si grupuri, grupuri petreceau seara la un pahar de vorba si la o muzica in surdina. Chiar nu erau asa galagiosi cum le merge vestea. dar drept e si faptul ca erau ceva mai trecuti de prima tinerete dar nu ajunsesera in a treia, inca.

Langa acest club era taverna Puzzle cu servicii deosebite. Patronii, sot si sotie pregateau felurile solicitate pe loc, fapt ce te facea sa astepti putin mai mult, dar totul era impecabil si proaspat. La mese luau comenzile si serveau cei doi copii ai lor, o fata si un baiat. Pentru cei doi soti, in orele de varf era un ritm infernal. Preturi rezonabile la cantitatea din farfurie.

Singurul dezavantaj era lipsa de intimitate pe terasele care erau comune camerelor cat si fata in fata. Trebuia mereu trasa perdeaua la camera. Dar noi am ignorat acest aspect, mai ales ca mai mult erau si eram plecati. Pentru cat timp eram cam toti acasa, n-a fost prea stresant.

Deci recomand din tot sufletul statiunea Kalamaki - este aerisita, eleganta daca o mai si scormonesti pe diverse stradute ce se deschid din aparente curti interioare.

Cu acelasi suflet recomand vila Margarita. Totul este sa aveti noroc de vecini linistiti. Noi am avut.

Referitor la unele comentarii ca unii au gasit tantari morti pe pereti si tevile din bai ruginite. Noi am gasit peretii absolut curati, iar cand am omorat noi cativa tantari si au ramas urme am sters imedit cu un servetel umed peretele. Teava de scurgere de la chiuveta din baie nu era ruginita era acoperita de calcar. Apa este foarte calcaroasa. Cred ca putin stiu ca majoritatea locuitorilor din Kalamaki nu au puturi de apa in apropierea vilelor, ci cumpara apa. Cum? Noaptea in special, si ziua uneori, circula cisterne cu apa si alimenteaza rezervoarele pe care le au. Asta este si una din explicatiile ca nu totdeauna este apa calda. Poate stiind acest amanunt al vietii lor vom fi mai ingaduitori... cu apa calda.

Scuze din nou pentru asa multe amanunte.

Trimis de FLOREA ADRIAN in 05.07.17 20:07:31
Validat / Publicat: 05.07.17 20:46:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia; Insula Thassos-Limenas-hotel Theo si Potos-parca vila Silvia; Parga-vila Two Bruders; Nei Pori-vila Margareta

VIZUALIZĂRI: 1338 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FLOREA ADRIAN); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 Piscina la Antonio's

[05.07.17 20:45:44]

Foarte bun review - cu multe amănunte (nu ai de ce să te scuzi, ba dimpotrivă! îți mulțumim pentru ele!), echilibrat, senin.

Ceva fotografii se pot încărca?

flaviana77
[06.07.17 09:06:59]

mi-a placut, un articol frumos scris si cu multe informatii.

nu ati spus cum era plaja acolo, marea, adica se plateau sezlongurile, apa marii cum era, etc.

si niste fotografii ar fi bune.

[06.07.17 09:43:39]

@FLOREA ADRIAN: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

FLOREA ADRIANAUTOR REVIEW
[06.07.17 12:35:34]

@flaviana77: Voi mai scrie un articol in alta rubrica, pt ca am fost nevoita sa ma incadrez in formatul paginii referitor la cazare. Plaja este buna, nisip fin, destul loc pe lungime si latime, desi nu este foarte lata. 2 sezlonguri si o umbrela 8 euro fara nimic in plus (suc, apa, cafea, ca in alte locuri) Este plaja si pentru cearceafuri. Sezlongurile sunt in fata hotelului Cristal care este chiar pe plaja. La baza terasei hotelului sunt puse un rand de sezlonguri cu umrele de stuf cu 5 eur/set, dar acolo este putin incomod ca trebuie coborat la mare. Mai sunt sezlonguri si in stanga hotelului spre stanca simbol din Kalamaki. Acolo nu stiu ce preturi sunt. Mai sunt seturi de sezlonguri si dincolo de stanca dar si plaja la liber. Cine vrea sa stea pe cearceaf este bine sa aiba in vedere sa nu depaseasca aliniamentul sezlongurilor (nu mai sus de ele) din cauza broastelor testoase care au anumite locuri marcate pt depunerea oualelor.) Vin pe plaje cei care se ocupa cu protectia lor si te ridica in caz contrar... Marea este superba!!! intrare linaaaa pana departe si calda deja de la ora 9 dimineata, si fara valuri. Intr-o singura zi a avut niste urme de valuri, ca sa nu uitam cum arata totusi o mare. Si este mult mai sarata decat in zona Parga. Pur si simplu cand iesi din apa ti se lipesc palmele din cauza sarii. Dar ce bine face in rest organismului. Sa mai urmariti ca voi mai scrie un alt articol si cu alte amanunte. Cine are posibilitate de mers cu masina proprie nu e de ratat Zakintos, iar daca vreti odihna, relaxare, Kalamaki nu Laganas. Sau poate or mai fi si alte statiuni linistite mai in nord-estul insulei.

flaviana77
[06.07.17 12:39:29]

@FLOREA ADRIAN:

multumesc pentru amabilitatea cu care ai raspuns.

se pare ca este intr-adevar o insula de mers in vacanta, nu am ajuns acolo, dar planuiesc sa ajung, avem un baietel de 6 ani si asteptam sa mai creasca un pic sa se bucure si sa inteleaga si el cate ceva din frumusetile insulei.

o sa urmaresc cu siguranta si continuarea articolelor dvs.

flaviana77, FLOREA ADRIAN, marival
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Margarita: