ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2017
ÎNSCRIS: 16.09.13
APR-2017

II. Edirne & Shopping, sau “non, rien de rien; non, je ne regrette rien

Odata urcati la volan in fata hotelului (dupa ce ati memorat preturi din tara la diverse si aveti in telefon memorata pagina en.wikipedia.org/wiki/Lis ... 1_country_codes) si orientati spre moschee, o ocoliti prin dreapta si in sosea faceti stanga. La semafor din nou stanga, urmeaza rondul-dreapta si un nou semafor (daca nu stati la Ottoman, setati GPS pe Canakkale; Kesan; daca va scoate dupa KIPA, vedeti ca mai este unul in … EZINE - cam 400 km)

Ca o paranteza: daca faceti dreapta va duceti in Grecia – nu recomand iesire-intrare in TR in 3-4 ore; Daca faceti stanga va duceti spre Romania. Acest fapt va aduce premiul Nobel in fizica, deoarece un anumit polonic va avea o viteza net superioara particolelor din acceleratorul de la CERN; asa ca mergeti drept, deoarece premiul Nobel se decerneaza celei care manuieste polonicul.

In 13-14 aprilie 2017 s-a deschis un nou supermarket, la un moment dat pe dreapta – NU l-am vizitat, dar daca ajungeti pe acolo, sa ne povestiti si noua. La ceva distanta, este Carrefour chiar in intersectie – imediat dupa stop dreapta si stanga, intrati in parcare. La Carrefour se gaseste la pretul de 3-4 tl un excelent sos de “cenzurat”, marca proprie (doar nu credeti ca va spun de sosul de soia sa dati navala). Sunt si sosuri de soia turcesti foarte bune, dar mai scumpe. Se mai pot gasi cearsafuri de pat cu elastic de 1 persoana – 9 tl; 2 persoane – 12 tl. Fete de perna dintr-un anumit material f bun pt. vara (nu stiu cum se numeste materialul) si altele. Explorati si decideti.

Mergand mai departe o sa dati de KIPA. NU parcati in fata KIPA, deoarece este cu plata; imediat ce depasiti KIPA, faceti dreapta si intrati in parcare. Atentie - parcarea subterana nu avea lumina cand am fost eu. Exista parcare si afara. In KIPA din nou Lcwkiki, Koton, etc. de vizitat si vanatoare de preturi placuta. Chiar in magazin – se gaseste ulei de masline extra virgin marca proprie la 45 tl/3 l, sau 75 tl/5 l – calitate buna. Detergent Ariel 7kg – 29 tl (chiar spala); , sau Persil mai ieftin, sapun lichid de maini Palmolive la 2l, servete de scos pete in masina de spalat Yumos, Pervol 4 kg – 20-22 tl (la noi la Carrefour de la 52 la 57 lei), etc. veti cumpara - dupa caz, dar cu mana goala nu veti pleca.

Iesiti din parcare, dreapta si la urmatorul semafor intoarceti – MIG GROSS.

Lipit de el este un Burger King – in caz ca sunteti amatori. Un produs excelent il reprezinta balsamul de rufe marca proprie – 5 l – 5 tl, care isi face treaba. Chiloti marca Don, scumpi in jur de 19 tl/pereche, dar de foarte buna calitate, atat cei de poplin, cat si cei de tercot (nu se fac fuste). Sapati cu sarg in domeniul de interes.

Imediat ce iesiti din parcare, nici 200 de metri, OUTLET MARGI – dauna totala – Colins, Kotton, Deichman, Defacto, Watson - branduri (magazin de cosmetice – evitati produsele marca proprie, genul gel de dus Wathson 1 l – 13 tl, dar bir alana, bir bedava, adica cumperi unu, unu gratis – cam usuca pielea; dar depinde de tenul fiecaruia), etc. Ce sa va spun? … sa va tina cardul bancar.

Cumparati daca gasiti ceva OK. In interior se gaseste de mancare, ceai, cafea – preturi marite fara de oras. Distanta fata de hotel 5-7 km.

Exista posibilitatea ca parcarea sa fie full de masini de GR/BG, sau chiar de autocare de GR (1 mai 2016)

Ca sa nu uit, daca nu aveti, sa va faceti carduri de shopping la Carrefour, Miggross, Watson, KIPA-nu are; ajuta la reducerile afisate la raft.

Existau candva (nu le-am mai vazut din 2013 – Cesme), magazine Tansas. Nu stiu ce s-a intamplat cu ele, dar cu siguranta consilerii AFA pe Turcia, ne vor spune in 10,9, 8,7, …...

La plecare va descurcati si rasuflati usurat ca au mai ramas ceva bani pe card. Trageti adanc aer in piept, deoarece… pe drumul de iesire din Edirne, veti opri la A 101 (vis-à-vis de el este si ONUR – preturi cam mari; bune la niste cutite frumos colorate – OK pt cadouri). In A 101 gasiti maieuri de dama din modal (6-7 culori), pret 8 tl, la casa reduse la 5 tl. Accelerati si… faceti imediat dreapta in fata la BIM. De data asta chiloti de dama modal – 3 buc/ 5 sau 6 tl (culori, alb, negru, piersica, mov, bleu) si masline deshidratate la 18-20 tl/ borcan de 2 kg – f bune pt mancarea de masiline, etc.

Abia acum puteti pleca.

Daca ma intrebati cat este bugetul pentru toate aceste aventuri. Pai la ora la care va indreptati spre Romania, bugetul este ZERO.

Daca recomand? – DA… recomand sa aveti plinul facut de acasa si masina diesel.

Ce faceti pana la chenzina fara bani? – nu fiti chitre, aveti suficienti bani ascunsi de nevasta ca sa cumparati abonament RATB pe toate liniile (ba asta-i prost – nu poti manca abonamente) – adevarat, dar RATB va duce la neamuri, cumetri, cumnati, prieteni AFA, care citesc comentariile si … pe buna dreptate ar tb sa “contribuie”, ca de… experientele costa.

In timp ce cititi, ascultati: youtube (rog webmasterul sa NU incarce ca tema, lectiile de canto sunt pe bani)

Ce legatura are linkul cu postarea? Nici una… imi place mie melodia.

Daca mi-a placut la shopping, sau regret? ... offf …. “nu absolut nimic, nu regret nimc”. Sincer.

Spor, drive safe and god speed.

P. S. “cenzura” imi atrage atentia ca am promis ca voi explica titlul…. pai eu… habar nu am franceza. Rugati un prieten.

Trimis de danyo in 29.06.17 22:20:17
Validat / Publicat: 30.06.17 06:01:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

nrs †
[30.06.17 10:14:06]

Iesiti din parcare, dreapta si la urmatorul semafor intoarceti – MIG GROSS.

e primul balsam de la Burger King spala stomacul dupa ce mananci la ei?

apropo de ce nu ai mai scris pana acum? rau ai facut!

[30.06.17 21:00:47]

@nrs: neajunsurile stradaniei de a da cat mai multa informatie, cu cat mai putine cuvinte

multumesc pt ecou

Carmen Ion
[30.06.17 21:27:27]

@danyo: Rămâne cum am stabilit!!!

[30.06.17 22:29:04]

@Carmen Ion: multumesc pentru ecou, dar...

este posibil sa fi gresit destinatarul; nu-i suparare, sau, ... chiar nu inteleg. Va rog mai multe detalii cand este posibil

Carmen Ion
[30.06.17 22:54:56]

@danyo: Vezi ecoul meu la reviewul tău anterior (ha-ha-ha emoticon)

[30.06.17 23:01:22]

@Carmen Ion: multumesc

ceasornicarul
[27.01.18 00:32:26]

Voi reveni la începutul lunii februarie la Edirne, as dori sa evit traseul Ruse, Razgrad... si sa merg pe la Veliko Tarnovo.

As vrea sa stiu daca ies pe la punctul de frontiera Kapitan Andreevo sunt obligat sa folosesc autostrada care merge la Istanbul pentru a intra in Edirne?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[27.01.18 09:11:12]

@ceasornicarul:

Indiferent că intri în Turcia pe la Kapitan Andreevo - Kapikule sau pe la Lesovo - Hamzabeyli, drumul până la Edirne este fără taxe.

De la Kapikule la Edirne mergi pe E 80 şi apoi pe D 100 până în centrul oraşului.

ceasornicarul
[27.01.18 13:30:48]

@nicole33: multumesc mult

Maria7
[24.08.19 23:07:50]

Omule, mi-ai facut seara buna.

ceasornicarul, danyo, Maria7, Mihai18, nrs
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Edirne și împrejurimile sale: