ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2023
DE ilee
ÎNSCRIS: 31.07.15
JUN-2023

Edirne — o experienta placuta in orice anotimp

Acum 5 ani am ajuns pentru prima data in Edirne. Am stat o noapte in drum spre insula Lesbos (am luat ferry din portul turcesc Ayvalik). De atunci venim in fiecare an, am ajuns sa mergem la cateva luni, pentru ca ne-a intrat in suflet acest oras!

Ultimele dati, am prelungit concediul din Grecia cu cateva zile in Edirne. Drumurile sunt foarte bune, nici nu simti cand trec 5-6 ore. Cel mai apropiat punct de trecere a frontierei spre Edirne, venind dinspre Grecia, este Pazarkule, aflat chiar la intrarea in oras, dar nu il recomand. Este un mic ghiseu si se sta cu orele. Am vazut ca se lucreaza la o constructie noua, sa speram ca va fi gata cat mai curand. Mai bine ocoliti un pic si intrati in Turcia pe la Ipsala, o vama mare, moderna. De acolo mai aveti vreo ora jumate (120 km) de mers pana in Edirne. Se merge pe o sosea aproape pustie pana ajungeti la o autostrada.

Ce se poate face in Edirne? Shopping, desigur!

-Margi Outlet- preturi ok, haine de calitate. Am prins de cateva ori reduceri substantiale, la finalul verii sau inainte de Anul Nou. La Margi sunt mai multe alei cu magazine cum ar fi LC Waikiki (marca turceasca), US Polo, Deichman, exista si un loc de joaca, o casa de schimb valutar si cateva terase unde puteti sa serviti binecunoscuta supa de linte sau mancarea traditionala din Edirne tava ciger (ficat prajit). Nu se serveste alcool. Parcarea este gratuita, mereu plina cu masinile bulgarilor care se simt in Edirne ca acasa...

La aproximativ 1 km se afla un supermarket Migros unde mergeam pentru cumparaturi casnice. De ceva vreme insa, s-a deschis un Migros aproape de Margi, chiar pe partea cu acesta si am inceput sa venim aici. Pe langa detergent de rufe, paste si periute dinti, sampon etc cu preturi foarte bune, au si tot felul de lavete care se pot folosi fara detergent pentru a curata baia, bucataria sau geamurile. Cel mai mult imi plac servetelele pentru curatat grasimea (de pe hota de exemplu) - sunt imbibate cu o solutie si sunt foarte eficiente. Acum am vazut ca au si pentru baie. Costa 30 TL un pachet cu 40 bucati. Ca sa va lamuriti ce fel de lavete au la raft, dar si pentru alte produse, intrati de pe https://www.migros.com. tr/ si traduceti ce scrie pe fiecare pachet.

-Erasta Mall- aici gasiti mai multe magazine decat la Margi. Fata mea a prins mereu la H M reduceri. Venim la Erasta si ca sa cumparam lire turceti pentru ca au un curs foarte bun la casa de schimb valutar de la etajul 1. La ultimul etaj se poate manca. Langa mall se afla supermarketul Tugra, daca mai aveti suflu si pentru el...

Saraclar-strada pietonala din centrul vechi cu o multime de magazine, bacanii, terase unde se mananca bine. Ne place sa ne plimbam pe aici, sa cascam gura, sa ne asezam la o terasa cand ni se face foame. Daca va place pestele, puteti sa mancati zargan sau hamsii dar si midii pregatite pe loc la ceaun. Paralel cu Saraclar se afla bazarul Alipasha care are intrari si in Saraclar. La capatul bazarului se afla case de schimb valutar.

Ulus Pazari –bazarul de vineri, aproape de capatul strazii Saraclar, la marginea orasului. Inainte parcam in spate, pe un camp. Acum nu se mai poate. E un santier acolo, nu stiu ce vor sa faca. Mai exista o parcare, uriasa, in fata, cu plata. Chiar si asa, trebuie sa veniti foarte devreme sau pe la pranz dupa ce pleaca bulgarii, altfel nu prea gasiti loc! Ultimele dati, am preferat sa luam un taxi decat sa ne mai stresam cu parcatul.

Ce gasiti aici? De toate! Haine de firma (in general fakeuri), parfumuri, lenjerii de pat la set dar si separat, adidasi, genti, ceasuri, plastice, sticlarie, oale, iarna geci groase (Nike desigur...) iar vara rochii vaporoase, am vazut chiar si bijuterii, covoare, mochete, costume de baie si multe altele.

Ne-a placut mult un nene care avea suluri de mochete. Le taia la ce dimensiuni dorea fiecare si apoi le festona ca sa nu se desire. Ne-am ales cu un set de baie grozav!

Yeri Pazari-Targul de fructe, legume, branzeturi de sambata (e deschis si miercuri dar cu mult mai putine marfuri). Acesta se afla in spate la Margi Outlet. De aici luam intotdeauna branzeturi (mozzarella, fasii de cascaval foarte apreciate de fata mea), masline pe alese si gustate... Gasiti ulei de masline extravirgin, sosuri din ardei iute, foi de placinta yufka, baclavale, rahat, fructe- cirese (30 TL 1 kg), tot felul de legume. Produsele de aici sunt mai ieftine ca la bacaniile de pe Saraclar. Mai gasiti si haine, adidasi, asternuturi de pat, genti, covoare.

Ce se mai poate face in Edirne? Se pot vizita bisericile ortodoxe bulgare

Biserica ortodoxa Sf. Gheorghe (Bulgar Kilisesi Sveti Georgi) - se afla pe o straduta ingusta, intre alte case. A fost construita in 1880. Este o biserica mare, frumoasa, bine intretinuta, are si o mica gradina. Trebuie sa sunati la poarta ca sa intrati. Biserica are si etaj unde am inteles ca este un muzeu (despre traditiile bulgaresti) – din pacate am aflat dupa ce am fost acolo…

Biserica ortodoxa Sf. Constantin si Elena- situata foarte aproape de Ulus Pazari, la marginea orasului. A fost construita in 1869 de minoritatea bulgara. Si aceasta este bine intretinuta si are o curte si o gradina frumoasa, insa nu se poate vizita oricand. Exista un program afisat pe poarta, care nu se prea respecta din cate am constatat noi. De cate ori am fost, tanti care ne-a deschis poarta ne-a urmarit indeaproape, nu ne-a lasat singuri deloc.

In primul an in care am fost in Edirne am vizitat si Moscheea Selimiye (o capodopera a arhitectului Mimar Sinan) si bazarul de langa ea, dar in anii urmatori nu am mai ajuns aici, din lipsa de timp...

Ce am mai facut in Edirne? Revelionul!!

Iarna asta am fost in vacanta in Veria (vezi impresii). De acolo am zis sa nu venim direct in tara ci sa mergem cateva zile in Edirne si poate ramanem sa facem Revelionul in caz ca se organizeaza pe undeva asa ceva…

Am ajuns pe 29 dec. in Edirne. Dupa ce am studiat pe net am aflat ca Ponsetya este cel mai bine cotat restaurant din oras asa ca m-am gandit sa mergem acolo sa mancam si sa ne interesam daca organizeaza revelionul. Daca nu ei, atunci cine?!

Ponsetya este restaurantul hotelului Cavit Duvan Hotel Prestige, se afla la ultimul etaj al hotelului, etajul 5 si ofera o panorama draguta asupra orasului. Meniul este bogat, se mananca si peste, preturi ok, ospatarul imbracat la 4 ace vorbeste impecabil engleza. Un amanunt interesant: servesc alcool! De la bere, vin, la Wiskey si alte tarii.

Ca sa nu o mai lungesc, am ajuns sa petrecem noaptea dintre ani, la Ponsetya, in Edirne!

Meniul a cuprins: diverse aperitive, rulada carne, friptura de miel cu garnitura de orez, piure si broccoli, salata, un platou cu fructe, la desert un dovleac cu sos de miere (cam ciudatel), 2 sticle la 1l de suc, 1 apa la 2l, toate la pretul de 25 euro. Am mai comandat un vin cu 260Tl sticla.

Pe langa turci, au fost si vreo 20-30 de bulgari asezati la 2 mese lungi.

Am avut o formatie cu un solist simpatic care se tot invartea printre mese si canta cu foc... La un moment dat le-a urat cateva cuvinte de bun venit bulgarilor, in limba bulgara, apoi le-a pus cateva hore (sarbe?) bulgaresti. Pentru ca semanau cu ale noastre, am intrat si noi la hora, ba chiar si turcii! A fost distractiv. De departe insa, cel mai tare moment a fost cand la boxe s-a auzit Sirtaki! Bulgarii s-au ridicat instant de la mese si au venit pe ring sa danseze de ziceai ca toata viata s-au pregatit pentru acest moment! Turcii erau in delir, au venit langa ringul de dans sa-i filmeze cu telefoanele.

Una peste alta, a fost un revelion reusit. Vreau sa va mai spun ca si pe Saraclar am vazut cum se monta o scena pentru Revelion.

Ne-a lipsit doar focul de artificii, dar am avut parte de acesta de …. Paste, in Halkidiki! Habar nu aveam ca grecii au acest obicei

Concluzie

Am fost in toate anotimpurile in Edirne si de fiecare data ne-am simtit foarte bine. Sper sa revenim cat mai curand!

Trimis de ilee in 19.06.23 19:51:02
Validat / Publicat: 19.06.23 20:44:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5735 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Meniu de revelion

[20.06.23 18:51:33]