ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2010
DE RGP
ÎNSCRIS: 06.04.10
AUG-2009

TOTUL DIN CAUZA ROMANILOR! (***, NECIVILIZATI! )

Buna,

Dupa toate comentariile care probabil le-ati vazut si dumneavoatra am plecat spre Bg la Hotelul Victoria Palace. Am ajuns in jurur orei 10: 00. Am parcat masina si am intrat in interiorul hotelului; m-am indreptat la receptia hotelului, unde erau 3 fete tinere, vb engleza. I-am explicat ca am facut rezervare blabla, m-au cautat pe o lista, totul ok, mi-a zis sa astept pana in jurul orei 12: 00 (ora perfect normala). Am dat o tura prin oras, totul era ft frumos. La 12: 00 m-am dus mi-a dat o cheia, mi-am luat bagajele si ne-a indumat un angajat al hotelului pana la intrarea in camera. Nu am cuvinte... O CAMERA MARE, SPATIOASA, CURATA, CU TELEFON, TELEVIZOR, UN BALCON MARE, CU O VEDERE LA MARE INCREDIBILA DE FRUMOASA; BAIA LA FEL OK, CURATA ETC.

Acum sa incep sa va spun de ce majoritatea spun ca acest hotel este mizerabil. El nu ar fii, angajati sunt slava Domnului. Din pacate toate aceste lucruri sunt din cauza turistilor. Cu parere de rau, ca si eu sunt romanca... ne fac unii de cacao. Necivilizati, toti cu lanturiile de un kg la gat, fac risipa, isi bat joc. Vorbesc tare, la piscina, la masa, se dau in spectacol (FA, FA VEZI CA AU BAGAT NU STU CE SALATA, FA IA SI TORT, FA DUTE ADU LA FATA NISTE SUC)... nu am cuvinte. 3 mese pe zi, mancare suficienta si buna. Dimineata: oua (fierte/prajite/omleta), carnati, salate (cel puti 4 feluri) + legume taiate, pateuri (3/4 feluri), branzeturi, mezeluri, masline (verzi / negre) paste, crenvusti, pui, sosuri, gem, dulceata, fructe, o sumedenie de biscuiti pt cafea + bauturi/ cafea la orice ora. Credeti-ma, in ultimile 10 min, ma duceam la masa - sperand ca toti taranii infometati au terminat - gaseam aceeasi mancare, in acceasi cantitate. Debarasau acei baieti sute de farfurii aproape pline. La piscina, logic, toata familia de 10 pers + 4 copii stateau pe sezlonguri, oprite de la 5 dimieata de mamaia care nu avea somn. In fine, noi de dimineata mergeam la plaje, unde era super, la fel umbrele si sezlonguri gratuite. INTRE CELE 3 MESE PRINCIPALE NE SEREAU CU PIZZA, PATEURI, FURSECURI, INGHETATA SI HOT-DOG. ROMANII-TIGANII, NU SE MULTUMEAU CU CORNETUL NORMAL DE INGHETATA, LUAU PAHARE DE PLASTIC DE BERE SI LE UMPLEAU - IMI ERA SCARBA. UN COPIL NU PUTEA SA MANANCE ATATA INGHETATA, CA URMARE, SE TOPEA LA PISCINA. BATAIE DE JOC! l LA PRANZ, ADICA LA DOAR CATEVA ORE DE MIC-DEJUN, APROAPE CA SE BATEAU. STATEAU CU MAI MULT DE 5 MIN IN FATA RESTAURANTULUI ASPTEPTAND SA SE DESCHIDA. LA PRANZ AVEAM (PESTE, PUI, FRIGARUI, CARTORI PRAJITI, BULETE DIN CASCAVAL, SALATE, BRANZETURI, PRAJITURI (TAVI INTREGI), masline (negre/ verzi), si 2 feluri de mancare gatita (friptura cu sos, un fel de ghiveci cu legume si pui, oaie etc). In fine la cina - se intampla cam la fel, aceeasi bataie de joc. LA CINA MANCARE ASEMANATOARE CU CEA LA PRANZ, ADICA FRUPUTA, PUI PRAJIT, LEGUME, CARTOFI PRAJITI, SALATE, BRANZETURI, 2 FELURI DE MANCARE GATITA, MICI, RONDELE DE CEAPA SI CARTOFI, TORTURI, PRAJITURELE, FRUCRE (MERE, PERE, STRUGURI, NECTARINE, PORTOCALE, BANANE, ETC).

Dupa cum am mai zis, cu parere de rau, mi-au lasat un gust amar turistii, 90 % din turistii cazati erau ROMANI! Este un hotel mare, spectaculos din punct de vedere arhitectural. Camerele mari, cutare, seara o atmosfera calda, macarea buna, multa si diversa, bauturi la orice ora, pana si noaptea la 23: 00 / 1: 00 ma duceam si puteam sa iau ceva de baut (vin, bere, tarie, suc, cafea, cocktail etc). Receptia hotelului mare, spatioasa, cu un pian imens, hotelul dispune de mai multe terase (baruri). Oamenii nu apreciaza si nu vor sa vada realitatea, este un hotel ieftin, unde ti se ofera mancare si bautura fara limita, unde iti poti face un sejur de 6 / 7 zile superb... numai sa fii om, un om rational, nu un animal, care calca pe altii in picioare; au impresia ca pt 300 E, au dpretul sa vandalizeze, sa faca risipa si sa isi bata joc de mancare si de noi toti care trebuie sa ii suportam. Piscina curata, mare, cu loc special de copii. Pentru mine, cu exceptia acestor animale, am petrecut 7 zile ft frumoase - si d.p.d.v al hotelului si d.p.d.v al statiunii. Sunny beach - o statiune mare, plina de baruri, cluburi, terase de toate felurile - unde se canta live, foarte multi turisti englezi, rusi, nemti, polonezi, suedezi... magazine.

Poate imensul meu comentariu sa va ajute putinel. Inainte sa plec, am citit mai multe comentarii, am fost atat de dezamagita, dar m-am convins singura.

O zi buna!

Trimis de RGP in 07.04.10 11:15:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RGP); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterXY*
[07.04.10 11:36:39]

RGP... bun venit pe sait! dar totusi, daca imi permiti, modul in care ai scris aceste impresii si in special titlul ales... hmmm... mie personal imi creeaza senzatia ca nici tu nu esti departe de acei oameni pe care ii critici. Sunt de acord cu ideea in sine si cu criticile. DAR! pentru ca exista un mare DAR: ca sa aibe (cat de cat) efect, aceste critici trebuie sa fie constructive, nu defaimatoare! In speranta ca pe viitor vei fi mai moderata, iti urez sedere placuta pe la noi. Si vacante reusite oriunde in lume!

danyepz
[07.04.10 18:22:03]

De ce sa ne deranjeze adevarul??? Asta e turistul roman in bulgaria, faptul ca se afla in vacanta in balcani il face sa se simta ca acasa doar el este pt 1 saptamana stapanul locului si nu trebuie sa se abtina de la ceva, el nu are de ce sa incerce sa isi ascunda "emotiile" si "trairile" doar stiti ca-i latin iar sangele e foarte fierbinte unde mai pui si ca soarele il incinge repede...

Lasand gluma la o parte sa stiti ca turisti romani de bulgaria sunt 70-80% cum i-a descris RGP ca ne simtim leazati sau nu asta e purul adevar si nu consider ca trebuie sa il ascundem sub pres, daca in turcia sau grecia selectia turistilor se face si prin pret aici in bulgaria si in mod special de sarbatori cand un pret de 50-100 euro este unul usor de permis se pare ca sunt cele mai mari probleme de comportament

la fel cum si in alte tari suferim datorita altor compatrioti la fel se va intampla in bulgaria in curand, nu e cazul sa apelam la nationalism deoarece sunt din ce in ce mai putine motivele sa fim mandri ca suntem romani

piti
[07.04.10 20:41:00]

Nu cred ca culoarea pielii e determinanta in manifestarile conationalilor nostri prin lume, nici grosimea portofelului.

In sprijinul afirmatiilor mele va povestesc despre un sejur de sapte zile la Kaprun/Austria, decembrie/ianuarie 2008/2009, hotel Antonius. Desi a costat 2400 euro si nu erau acolo " prietenii " pomeniti de @RGP, manifestarile nu erau departe de cele din Bulgaria, ma refer la masa mai ales (nu a fost AI ci demipensiune). Aceleasi urlete la masa, aceeasi risipa fara sens, e drept ca nu duceau farfurii cu mancare in camera (60 % din turisti romani). De multe ori te simteai jenat de spectacolul oferit.

Lipsa lor de educatie, sentimentul ca odata plecat de acasa toate iti sunt permise sau mai rau " si asa nu ma cunoaste nimeni " le ghideaza pornirile.

cosminp
[07.04.10 20:49:26]

@rgp, ma bucur pentru placerea pe care ai avut-o la victoria palace, in mare contrast cu majoritatea care a fost acolo anul trecut.

stii ca este o vorba: daca cei din jurul tau iti spun ca esti beat, du-te si te culca.

asa ca, eu cred ca realitatea este cea spusa de majoritate.

oricum, nu voi calca in acest hotel cu impresiile postate si cele auzite personal de mine anul trecut pe faleza.

Dragoș_MD
[07.04.10 20:53:00]

asta imi da o idee: un fel de tourtube pe care sa punem "la panoul de onoare" astfel de specimene de subdezvoltare moral-educationala. ce ziceti? (scuze de off!)

voyager
[07.04.10 23:54:58]

eu personal sunt convins ca vocile noastre, ale celor care condamnati astfel de manifestari mai ales, CONTEAZA si in aceasta privinta -- daca nu in trezirea, macar in tresarirea subconstientului amorfizat al acestui tip de turist care face de rusine un intreg neam...

Ganditi-va ca daca intr-un hotel din 100 de romani cazati, 91 se comporta perfect-civilizat, dar 9 incep sa-si dea in petec, NIMENI nu va-si va aminti EVER c-au fost pe acolo 100 de oameni de la noi, ci doar de cei 9!! Si foarte probabil urmatoarea serie de 100 va avea deja aplicata 'stampila' comportamentului "romanilor" (celor 9) inainte chiar sa deschida gura, in ochii majoritatii personalului de-acolo!

sbacau
[08.04.10 20:09:00]

in afara de faptul ca ai punctat la obiect si ca iti inteleg supararea...ma cam dor ochii...ba scris cu caps, ba fara...:-) si ai dreptate...mare dreptate; unii au impresia ca platind nu-sh cati bani (de parca ceilalti nu au platit la fel! ) tre sa se simta bine, sa fie stapani calcand pe cadavre! Lor multe multumiri pentru felul in care e privit romanul in afara tarii!!!

doctorul45
[09.04.10 09:26:02]

cam acelasi lucru l-am constatat si eu la royal park-elenite. In ultimile 2 zile ale sejurului (am stat 10 zile) au fost f. multi moldoveni (R. moldova) si au inceput problemele: cozi la mincare la bar. Pina atunci totul era ok. Ceea ce probabil nu vor intelege acesti turisti este modul de socializare si faptul ca poti sa arati celorlalti si chiar copiilor tai ca meriti sa fi respectat. E greu sa faci allinclusive cu rominii...

RGPAUTOR REVIEW
[09.04.10 12:00:31]

Buna Ziua,

Prin comentariul postat mai sus, chiar nu am vrut sa jignesc pe nimeni, nici macar pe acei domni care s-au comportat cum s-au comportat acolo... asta este educatia primita si asa au invatat dumnealor sa se comporte. Nu am exagerat cu nimic in descrierea facuta, DAR probabil nu ar fi trebuit sa folosesc anumite cuvinte (cuvinte care ii caracterizeaza). Va multumesc pt raspunsurile dvs.

Valentina69
[09.04.10 12:45:52]

Draga RGP si eu am fost la Victoria anul trecut in August, si a fost cea mai urata vacanta pe care am avut-o de cativa ani incoace. Cum am scris si eu in review-ul meu am avut aceleasi nemultumiri cu romanii veniti care erau foarte needucati si se comportau exact cum spui si tu, de imi era rusine ca sunt romanca(ceea ce nu mi s-a mai intamplat pana acum).

Dar tin sa te contrazic cu cateva lucruri:

in primul rand senzlongurile si umbrelele de la plaja erau cu plata 7E bucata deci pt 2 pers 21E/zi iar pt ca erai pe plaja lor si aveai bratara plateai doar 15E, fara plata erau senzlongurile si umbrelele de la piscina.

La barul fara plata care era in incinta hotelului ( restul cele de la piscina amandoua erau numai cu plata) deci trebuia sa treci pe la receptie ud si in slip nu aveau niciodata cocktail-uri si nu vroiau sa-ti dea nimic altceva decat o vodca nenorocita, bere sau suc. Alte produse aveau intotdeauna inghetata e adevarat ceva biscuiti, ceteodata o pizza cu o zeama rosie pe ea si altceva nimc si cam atat

Mizeria era la ea acasa nu-mi spune tu mie ca se facea curatenie, ca le-am vazut pe femeile de servici care se strangeau toate intr-o camera (un fel de debara a lor) si se tineau de cafele in loc sa faca curatenie. O sticla de 2l de la un suc s-a aflat pe o masa pe hol toata perioada de 8 zile nu a miscat-o nimeni de acolo ajunsesem sa cred ca face parte din decor.

La masa nu-mi spune mie ca erau prompti, in nici un caz, aceeasi romani care isi umpleau zece farfurii dar si delasarea lor care nu aveau farfurii suficiente si tacamuri. La masa de pranz unde mancau numai cei cu AI nici nu prea aveai ce manca, am facut cura de cartofi prajiti si varza de bruxelle, chiar intr-o zi au fost niste coaste rancede ca toti am mancat numai niste salate si ceva fructe. Nu e normal la 5 stele.

Nimeni nu a zis, ca daca era hotel de 2 stele si te costa 200 E ok stiai de acasa si te asteaptai sa fie mai prost, dar asa?

Hotelul intr-adevar superb, camerele imense n-am avut niciodata asa camere dar curatenia.... lipsa

Pacat de asa hotel isi bat joc de el.

adi_cj*
[10.07.10 11:12:25]

Da RPG ai dreptate in ceea ce priveste hotelul e frumos si serviciile satisfacatoare, mancare din plin si pe alese dar din pacate ai drepte si in privinta turistilor.

Eu am fost acolo anul dar am plecat spre Bulgaria cu o oarecare reticienta avand in vedere comentariile de aici, ajunsi acolo in lift o doamna romanca era foarte dezamagita de tot..... .

In fine a fost un concediu ok singura pb este necivilizare unor pers care erau acolo si care credeau ca la un sejur de 700 de eur de familie o sa curga lapte si miere. Haideti sa fim realisti.

adi_cj*, cosminp, danyepz, doctorul45, piti, RGP, sbacau, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂVictoria Palace Hotel: