ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2017
JUL-1993
single
1 AD. + - COPII -- v: -

ARTICOL ARHIVAT

Arhitectura moderna, un hotel emblematic pentru municipiul SATU-MARE

Stiu ca nu putem sa scriem despre o locatie, dupa mai mult de 10 ani, deoarece nu mai este actuala, drept dovada nici data n-am putut sa o trec, mai exista potrivit regulamentului, o sansa, se poate valida, daca reprezinta interes, e scris ca lumea, ma agat de aceasta mica sansa, speranta ,,moare, ultima''nu-i asa? ,,A nimerit orbu''BRAILA''sau ,,incerc marea, cu degetul'', trebuie sa fii perseverent, intotdeauna. Oare? Vom trai si vom vedea.

Vreau sa inserez citeva rinduri privitoare la perioada, ehehei, anului 1977, de la hotel Aurora, Satu-Mare. Eram holtei, lucram la Teleconstructia, aveam cazare la aceasta locatie, montam, la pasta, centrale 7D si Penta Conta, de tip Crossbar.

Hotelul era recent construit, are o arhitectura moderna, era la vremea respectiva, emblema orasului, in capatului strazii Corso, loc de promenada pentru satmareni, inconjurat de nenumarate magazine, un lacto-bar, hotel Dacia, un restaurant, Miorita, parca, Zahana, in capatul celalalt al strazii, Casa de moda, al punct de referinta.

Sa revenim, dupa o scurta introducere, zic eu, necesara, asupra faptului.

Hotelul e foarte impunator si si-a pus ,,pecetea''asupra orasului de mult. In incinta lui un hol imens, receptia, canapele, mese, nelipsitele flori ,,vestitul''shop, unde aveau dreptul numai strainii sa viziteze si sa cumpere, noi, care nu aveam si nici dreptul sa avem valuta, ne multumeam cu privitul, atunci considerind, ca e bine si asa. Tin minte ca erau casetofoane, ciocolate, cafea, biscuiti, ii romanesti, vederi, bere si nelipsitele cartusuri de tigari, KENT-ul era, cel mai tare. Mare lucru, nu mai tin minte, acum imi dau seama de adevarata valoare a faptului, am ramas, cu un gust amar.

Liftul nou, atunci, ma ducea la etajul 6, unde eram cazat, camera mare, balcon, baie, dotata cu de toate, sapun, sampon, h. i., prosoape, s. a. In camera doua paturi, o masa, doua scaune, doua veioze, cu lumina difuza, un telefon, o oglinda, o lumina mai puternica, buna pentru facut freza, aveam pletele in vint, par cirliontat, lung, castaniu.

Celibatar fiind, n-aveam treaba de nimic, credeam ,,ca tot ce zboara, se maninca'', acum realizez, la senectute, ca era bine asa, sa ignori faptele insignifiante, cuvintele puerile sa nu le bagi in seama, sa lasi sa decurga totul, de la sine.

Holul hotelului, la intrarea in camere, frumos aranjat, cu mocheta, flori pretutindeni, mese, s. a. Mai era un restaurant, un bar, bine aprovizionat, serveam cafeaua in fiece zi aici.

Specific ca ardelenii, stiau de atunci ce inseamna ea, deh, influenta ungureasca si-a spus cuvintul, nu numai in aceasta privinta, ci si a intregii gastronomii, supe, diferite mincaruri, prajituri, inghetata, etc. As specifica citeva-supe- ,,levese'', prajitura- ,,porlouse'', placinte- ,,placinche'', gogosi- ,,fancuri'' ,,gomboute'', ,,cavei''etc. Masa o seveam la cantina ,,partidului''. Totul era decontat de unitate.

Hotelul era imens, vreo 10 etaje, aspect deosebit, arhitectura moderna, frumos colorat, emblematic pentru Satu-Mare. As mai vrea sa-l revad, oare o sa mai fie, alta data? Specific, era vorba de anul 1977!

Trimis de DORICA in 23.06.17 11:57:16
Validat / Publicat: 23.06.17 16:16:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATU MARE.

VIZUALIZĂRI: 668 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DORICA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.00 EUR pe cameră

[23.06.17 16:15:57]

@DORICA:

ma agat de aceasta mica sansa, speranta ,,moare, ultima''nu-i asa?

E azi ai avut șansă, dar nu garantez pentru viitor.

Astfel de review-uri - gen ''memoriile mele de la 1900 toamna'' nu sunt utile pentru site/useri.

În plus ne consumă și timpul - nouă moderatorilor - pentru ai da o formă cititibilă și nu monobloc cum ai încărcat, și asta într-o perioadă foarte, foarte aglomerată pentru noi.

Concluzionând, rugămintea ar fi să nu exagerezi cu astfel de review-uri!

Articolul de față nu beneficiază de PMA și este și arhivat el nefiind vizibil în lista de review-uri de la acest hotel.

cristina47*
    [24.06.17 11:59:18]

Mie imi place foarte mult review-ul dumneavoastra. Felicitari pentru memoria foarte buna. Ati trezit multe amintiri!

Am stat si eu la acest hotel o perioada maricica de timp, la camera 101. Eu aveam si televizor color, si frigider, si radio. Lucram in Satu-Mare, fiindca eram studenta la ff, la Cluj, si de-abea in Satu Mare, mi-am gasit un serviciu "cat de cat". Si mie, tot intreprinderea imi platea hotelul.

Am stat acolo pana intr-o zi, cand tot incercand sa prind posturi de muzica, si invartind antena, am descoperit un microfon pus in spatele tabloului din camera. Dealtfel, seful de receptie era fost colonel de securitate, isi stia bine meseria...

M-am mutat apoi, la Hotelul Partidului, cel de pe Strada Strandului. La ultimul etaj, stateam numai permanenti. Aici nu mai aveam televizor, nici microfoane, insa aveam masina de cusut

Cantina de jos era foarte bine aprovizionata. Erau doua hoteluri ale partidului. Cred ca la cantina aceasta va referiti si dumneavoastra.

Ati uitat sa mentionati micul restaurant Corso. Si mai era un restaurant, inspre gara, al carui interior era cumva in trepte... nu mai stiu cum se numea. Serveau un biftec excelent acolo.

Oare mai exista hotelul Aurora? Chiar m-ati facut curioasa. Voi cauta si alte review-uri, mai ales ca mi-am propus sa fac o vizita in Satu-Mare, cat de curand.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

cristina47*