ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2017

• TIMP CITIRE: 3 MIN

O noapte în Pimonte.

17/18 mai 2017.

Circuit Italia, 13 zile.

Pimonte a fost gazda pentru a treia noapte petrecuta pe pământ italian. O comuna mică din Provincia Napoli, Regiunea Campania, situată la 46 km sud de Napoli intr-un cadru plin de vegetație luxuriantă de arbuști și plante mediteraneene. Situată la o altitudine de 406 m in Peninsula Sorrentino, la periferia Parcului Regional al Munților Lattari. Comune învecinate: Agerola, Castellammare di Stabia, Gragnano, Positano, Scala.

Hotelul care ne-a găzduit pentru o noapte poartă numele Sant' Angelo - Resort&Spa fiind catalogat la 4 stele. Subiect delicat, totuși, face doar trei stele având ajunsuri și neajunsuri. A fost inaugurat în anul 1971. Adresa este următoarea: Via Ressico 7, 80050 Pimonte. Coordonate: 40.665829, 14.515956. Este împărțit în două corpuri. Corpul principal conține Recepția, Restaurantul ,,The Post", două Săli de Conferințe (pentru 200 de persoane), Centrul Spa, Centrul Wellness și piscina exterioara, ultimele două fiind folosite doar vara. O frumoasă grădină cu terasa creează un cadru ambiant pentru servirea cafelei sau ceaiului. În acest corp sunt dispuse 30 de camere. Corpul secundar, aflat vis-a-vis, cum traversezi șoseaua, are dispuse 60 de camere și parcarea privată. Holul de la intrare se află în plină renovare. Recepția din corpul principal este amenajata in stilul burghez al secolului al 19-lea. La intrare in Restaurant de află un pian vechi. Frumoasa piesa de decor. Restaurantul ,,The Post" oferă o gamă largă de servicii și poate fi transformat în salon pentru diverse ocazii. După cazare am servit o cină festivă pentru care am plătit 13 euro de persoana. Rezervările s-au făcut din timpul zilei prin intermediul ghidului. Primul fel de mâncare a constat din paste napoletane cu sos de roșii. La felul doi am optat pentru o mâncărică de brânză cu mazăre. Cine a dorit si-a luat friptura de porc și cartofi prăjiți. O felie de tort s-a servit la desert. Apă plată sau minerala, băuturile alcoolice erau contracost. Nimic din partea casei. Am plătit pentru o sticla de 1 litru de apa minerala modesta suma de 6 euro.

Camerele prezintă dotări standard, dar lipsesc multe piese din decor. În cameră n-am avut frigider și acord o bila neagra. În schimb aveam aer condiționat și TV plasma de 22 inch (40 de programe în rețea). Cele doua paturi simple, dulapul pentru haine, biroul și scaunul erau confecționate din lemn de esență tare ce oferea un aspect învechit. Baia era destul de încăpătoare pentru o persoană. Cabina de dus, vas de toaleta și bideu, uscător de păr (altă bila neagra; era defect). Balconul era micut și dotat doar cu un singur scaun.

Notele cele mai mari le acord personalului de la bucătărie pentru micul dejun copios. Am avut din ce alege: cașcaval, șuncă, parizer, cârnăciori, brânză de vita, măsline, salată de roșii cu castraveți, oua fierte, cereale cu lapte, unt, cafea, ceai, lapte, sucuri la dozator. Am văzut colegi de autocar care și-au luat șuncă și cascaval la pachet pentru prânz. Nu pot să descriu ce fete au făcut gazdele. Deh!

Recomand această locație pentru cei care se află mai ales în tranzit. O noapte și a doua zi la drum către alte obiective. Pentru un sejur mai îndelungat îmi este teamă că nu prea vei avea ce sa vezi in zona (cu mici excepții: Napoli, Pompei și Capri).

Trimis de ovidiuyepi in 19.06.17 14:28:26
    Validat / Publicat: 20.06.17 08:54:14
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 1181 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Hotel Sant' Angelo. Corpul principal și cadrul natural ce- l înconjoară.

[19.06.17 17:50:12]

ovidiuyepiAUTOR REVIEW
    [19.06.17 23:42:46]

@webmasterX: Reverificat coordonate: 40.665829,14.515956. Hotel Sant Angelo, Via Ressico 7,80050 Pimonte (NA).

giuliani
    [20.06.17 11:16:17]

Cam intr-o marja de maxim 1-2h de mers cu masina sunt destule lucruri de vizitat in zona. Pe langa Pompeii, Capri si Napoli mai e Sorrento, Salerno, coasta Amalfi care iti poate ocupa lejer 2 saptamani , insulele Procida si Ischia (mai ales pe Ischia poti lejer sa petreci un sejur), ar mai fi Herculaneum, templele de la Paestum si Palatul din Caserta precum si orasele mai micute care nu-s atat de cunoscute dar cu un farmec aparte gen Benevento, Avellino, Torre Annunziatta etc.

Nu-i locatia ideala pentru vizitat tot ce merita in zona, doream doar sa scot in evidenta cate sunt de vazut pe acolo.

giuliani, ovidiuyepi
    Alte impresii din această RUBRICĂSant' Angelo Hotel [Pimonte]: