ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2017
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
JUL-2016

Meteora. Cu un pas mai aproape de cer

Salutare dragi colegi si navigatori pe siteul A. F. A. Sincer recunosc ca am stat cam mult in cumpana, aproape un an, pana sa ma hotarasc sa scriu acest review. Citisem destul de multe pe acest site despre fascinatia acestor locuri incat orice as fi scris si eu ar fi fost prea anost si lipsit de valoare. Asa ca pana la urma am hotarat sa va transmit prin acest articol emotiile traite in aceste locuri unde fara sa exagerez m-am simtit cu un pas mai aproape de cer.

Dupa frumoasa vacanta petrecuta in insula Corfu, pe drumul de intoarcere am planificat o escala de o zi in Kalambaka pentru a vizita complexul monahal de la Meteora. Am rezervat prin booking com o camera la hotelul Edelweis, Asa ca parasim insula Corfu cu primul ferryboat al companiei la care aveam biletul luat inca de la venire.

Trebuie sa recunosc timpul a fost inamicul numarul unu care mi-a pus bete in roate la fiecare pas, scurtand minut cu minut din timpul alocat meteorelor. Fery boatul a ajuns pe continent cu aproximatv 30 minute de intarziere pe care am sperat sa le recuperez conducand un pic mai agresiv.

Din pacate desi distanta dintre Igoumenitsa si Kalambaka este de aproximativ 180km nici aici socoteala de acasa nu sa potrivit cu cea din targ. Oricat de buni soferi ati fi nu puteti parcurge aceasta distanta in mai putin de doua ore si un sfert-doua ore jumate conducand mai alert si bineinteles fara riscuri prostesti. Conform planului meu ora la care trebuia sa ajung in Kalambaka era 11-11.30 acest fapt sa realizat in jurul orelor 13.

Cu ajutorul gps -lui gasim foarte usor hotelul, parcam in curtea interioara langa piscina si rezolvam formalitatile de cazare in 10 minute. Lasam bagajele in camera si mergem la receptie de unde luam o harta a zonei cu orasul Kalambaka, satul Kastraki si manastirile de la meteora. Foarte amabil receptionerul ne comunica si programul de vizitare care ne intristeaza putin. Speram sa vad macar patru manastiri dar mi-am recalculat timpul si in cel mai fericit caz puteam vizita doua.

Pornim in forta si dupa ce parasim orasul de la poalele Meteorelor trecem prin Kastraki, un satuc de munte foarte frumos cu foarte multe pensiuni si taverne. Avand timpul limitat a trebuit sa ne hotaram foarte rapid ce manastiri sa vizitam. Ne hotaram asupra Marelui Meteor si in functie de timpul ramas vom alege si cea de a doua manastire.

Considerata pe buna dreptate cea mai frumoasa manastire din acest complex, a fost intemeiata de de Atanasie si Ioasaf inanul 1388, monahul Atanasie retraganduse aici din muntele Athos a reusit sa formeze o mica obste calugareasca manastirea avand hramul Schimbarea la fata a lui isus Hristos.

Acum se ajunge in manastire dupa ce urci aproximativ 100 de trepte sapate in piatra, inainte accesul fiind facut cu ajutorul franghiilor si al plaselor. Pana sa ajungem la manastire trecem pe langa chilia Sf Atanasie sapata in stanca. Vizitam biserica mare a Manastiri, muzeul in care se gasesc cateva obiecte de cult cu o valoare inestimabila. Trebuie sa recunosc ca sant un pic atras catre cele sfinte, asa ca imi gasesc cu greu cuvintele pentru a exprima ceea ce simt in acele momente. Simplitate si maretie. nevoia calugarului de a se retrage departe de lume si a crea o comuniune neicetata intre el si Dumnezeu.

Cumparam un pliant in limba romana pe care il rasfoiesc pe loc pentru a afla si alte noutati. Vizitam si celelalte biserici din manastire, ramanem impresionati de frumusetea picturilor cu teme liturgice inspirate din evanghelii. Indiferent care este relatia ta cu Dumnezeu, cititorule nu ai cum sa nu ramai marcat de frumusetea acestor locuri, de evlavia si asceza necontenita a calugarilor.

Cum spunea si parintele Justin Parvu; Daca tot ce e in jurul tau ti se pare atat de frumos inchipuiesteti cat de frumos e Creatorul. Parasim Marele Meteor cu imensa bucurie in suflet ca macar pentru doua ore am fost mai aproape de cer.

Dupa ce am ajuns la masina facem cale intoarsa si hotaram sa vizitam si manastirea Roussanou, factorul determinant in aceasta alegere fiind acela ca aceasta este o manastire de maici.

Mult mai mica decat Marele Meteor, accesul spre manastire se face urcand aceleasi trepte iar la intrare in manastire traversam un podet suspendat cu un pic de teama. Platim taxa de vizitare de trei euro unei maicute de la intrare care ne atentioneaza ca nu avem voie sa fotografiem.

Biserica impresioneaza placut prin picturile foarte vechi si prin cateva icoane foarte frumoase. Gasim si un mic magazin cu obiecte de cult si produse facute de maici, siropuri, dulceturi din fructe de padure si smochine, marmelada de portocale si miereAchizitionam si noi cateva souveniruri si un borcan de miere de la o maicuta care vorbea binisor romaneste. Ne ofera si ea cateva date tehnice despre aceasta manastire si ne ureaza ca binecuvantarea si rugaciunea ei sa ne insoteasca. Fascinati si uimiti de toate cate am vazut ne imbarcam din nou in masina cu intentia de a opri si face fotografii din drum si celorlalte manastiri.

Ceasul arata trecut de ora 17 asa ca pentru a vizita si alte lacasuri numai aveam timp. Facem o sesiune de fotografii dupa care ne intoarcem la hotel in Kalambaka. As vrea sa va spun cateva cuvinte si despre acest oras aparat de stancile sfintite pe care se afla Meteorele. Oras tipic de munte grecesc in care prima impresie a fost ca fiecare se cunoaste cu fiecare. Linistit si foarte placut ochiului as putea spune ca acest orasel este locul unde as vrea sa traiesc la batranete. Daca in jurul orei 14 cand am plecat spre Meteore parea aproape pustiu acum pe timp de seara era foarte animat si totodata linistit. Turisti la plimbare ori servind masa la taverna, familii de greci stand de vorba la o cafeluta si un mic uzo, copii alergand prin parc si nu in ultimul rand Stancile cu manastiri ale Meteorei care vegheau pentru ca aceasta armonie sa nu fie tulburata de nimic.

Nu o sa scriu un review despre hotelul in care am stat, insa il recomand celor care vor sa ajunga in aceasta destinatie. Parcare mare, piscina, constructie noua, foarte curat si un mic dejun tip bufet acceptabil. MareleAvantaj a fost camera situata la etajul 3 cu o frumoasa panorama a Meteorelor. Am stat pana aproape de miezul nopti pe balcon privind fascinat spre acest mare bastion al ortodoxiei.

Dupa aceasta vizita ce e drept foarte scurta, pot spune ca am inceput sa privesc viata cu alti ochi, am constatat ca maretia si simplitatea pot avea acelasi nume acolo mai aproape de cer. Si eu am fost aproape de cer...

Vacante si calatorii frumoase sa aveti.

Trimis de micutzu in 08.05.17 12:03:31
Validat / Publicat: 08.05.17 14:42:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thasos, corfu

VIZUALIZĂRI: 3203 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

elviramvio
[08.05.17 16:05:50]

@micutzu:

Mi-a facut placere sa-ti citesc articolul. Am fost acolo unde se uneste atat de puternic natura, spiritualitatea, istoria si cultura unor popoare, caci nu doar grecii au adus maretie locului. Loc legat si de regina Maria a noastra.

Noi am stat in Kastraki, am umblat insa si prin Kalambaka. Oricum, iti trebuiesc minim doua nopti sa poti vedea cat de cat linistit locurile pe vreme senina, pe nor gazdele ne povesteau ca este putin infricosator.

Vacante frumoase!

Aurici
[08.05.17 17:00:06]

@micutzu: Și noi am văzut Meteorele tot după o vacanță în Corfu, dar parcă pe repede 'nainte. Mi-ar plăcea să mai ajung, dar cine știe...

De fapt ți-am scris ca să-ți dau dreptate, pentru că și eu văd lucrurile cam la fel. Simplitatea ar trebui să ne guverneze viața, numai că alergăm după himere, din păcate.

Numai bine, călătorii frumoase și la bătrânețe în orășelul acela să vă găsiți locul!

[08.05.17 19:59:17]

@elviramvio: Multumesc mult pentru aprecieri si ma bucur ca esti de acord cu mine in privinta celui mai mare dusman al turistului, ,,, timpul. Dupa parerea mea aceasta destinatie ar merita cam 4 zile pentru a intra cat de cat in atmosfera acelor locuri si a gusta din esenta lor. Personal mi-am propus ca la urmatorul concediu in Grecia sa reduc din zilele de plaja si sa revad meteorele doua zile si Salonicul cel putin o zi. Stima

[08.05.17 20:07:00]

@Aurici: Multumesc pentru vot si pentru urari. Sa stii ca nu am glumit cand am spus despre Kalambaka ca este oraselul unde as vrea sa imi traiesc batranetile. O camera langa parcul din centrul orasului cu vedere spre Meteore. Simplu, foarte simplu... Cum a fost la Istanbul?

Aurici
[08.05.17 20:36:01]

@micutzu: Joi seara cand cazusem de acord cu hotelul si voiam sa rezervam, a aparut brusc o alerta pe canalul de stiri despre Istanbul, care nu fusese cu o ora in urma. Nu suna bine deloc. Plus protestele masive care s-au anuntat pentru 1 Mai si chiar s-a lasat cu multe retineri in ziua aia. Asa ca ne-am schimbat destinatia. In general nu mi-e frica sa ies din casa ca nu stiu ce se intampla, dar nu mi-ar fi placut nici sa nu gasesc atmosfera pe care o stiu. Am amanat putin, n-am taiat de pe lista. Multumesc, oricum, inca o data pentru sfaturi. Sa ne tii la curent cand te intorci, ca inteleg ca mai e putin si pleci.

[08.05.17 22:01:33]

@Aurici: informatii calde de la fata locului peste doua săptămâni.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.05.17 11:56:27]

Pentru cei care plănuiesc a doua vizită la Meteora, luați în calcul să urcați la Sf. Treime. E cel mai greu accesibilă, pentru că de la parcare se coboară, apoi se urcă, mai mult decît la oricare alta, iar la întoarcere la fel, deci practic nu ești scutit de urcat în nici una dintre direcții, dar este cea mai izolată, mai puțin vizitată și cu cele mai frumoase priveliști.

Mănăstirea este destul de mică, așa că mare parte din vîrful stîncii este liber. Fiind și neaglomerată, locul este ideal pentru reculegere. Ieși din mănăstire înspre partea opusă intrării, faci cîțiva pași pe suprafața golașă a stîncii, îți găsești un loc unde să te așezi o vreme și te bucuri de o liniște rară prin părțile locului la vreme de vizite turistice. Îmi imaginez că e frumos să prinzi și înserarea acolo, cînd valea începe să răsune de clopote (am prins momentul ăsta pe alte stînci).

Valea din jur este neconstruită, liberă de șosea, iar prin fundul ei trece o potecă de picior care vine din Kalabaka, asta fiind altă variantă de acces.

Am zis a doua vizită, pentru că la prima e greu să reziști ispitei de a vizita mănăstirile mai mari și mai celebre.

[09.05.17 19:16:32]

@abancor: Merci pentru informatii. Va voi urma sfatul pentru ca aceasta locatie merita o a doua vizita cu siguranta. Stima

tata123 🔱
[10.05.17 09:45:52]

@micutzu: Meteorele cu ale sale lăcașuri religioase au atras un număr important de vizitatori din cei 30 de milioane de turiști sosiți în Grecia în 2016. Frumusețea naturală și sentimentele diferite induse fiecărui vizitator în parte de edificiile religioase de pe stânci conduc în cele mai multe cazuri la dorința de a reveni pe acele meleaguri.

Mai ales că într-o singură zi nu se pot vizita toate lăcașurile de cult, datorită programului diferit de acces. Eu am reușit să văd trei mănăstiri într-o zi: Marea Meteoră, Varlaam și Sf. Treime. Recomand, așa cum a scris și @abancor, o vizită la mănăstirea Sf. Treime. Întrucât drumul de parcurs e mai lung (urci-cobori, cobori-urci) nu erau atât de mulți vizitatori sus pe stâncă. Am trecut prin tunele săpate în piatră, am bătut la pas interiorul lăcașului de cult, apoi am ieșit pe vârful stâncii, un loc liber, cu priveliști minunate. Poziționarea acestei mănăstiri oferă panorme superbe spre Kalambaka și celelalte stânci monolitice ale zonei (google.ro/maps/@39.715925 ... t/data=!3m1!1e3).

[10.05.17 10:19:14]

@tata123: Multumesc. Am sa tin cont si de sugestiile tale. Cred ca esti de acord cu mine -timpul este cel mai mare dusman al turistului. Stima

[13.06.17 12:27:37]

@micutzu:

despre asta este vorba, despre emotiile fiecaruia la vaderea acelor locuri. Pana in present le-am vazut doar in poze, si chiar daca seaman intre ele (normal fiind aceleasi locuri) fiecare poza surprinde altceva si transmite altceva.

Plin de emotie articolul si nu pot spune decat felicitari, votat cu foarte mare drag atat pentru ceea ce ai scris cat si pentru pozele minunate.

Aurici, elviramvio, micutzu, mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Meteore: