ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2020
Cuplu
PREȚ 4300 euro
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

O zi la Meteore

Meteora, plimbare scurtă cu motocicleta

Ilustrație video-muzicală
TIPĂREȘTE URM de aici

Video principal: https://www.youtube.com/watch?v=7NhJFyxNlvM

Pe 30 septembrie 2019 plecăm spre Kavala cu gândul de a vizita Meteora pe drum. Asta presupune un detur însă Meteora merită o vizită dacă tot ești prin zonă.

Drumul spre Meteora este bun, lipsit de evenimente, GPS-ul ducându-ne până la prima mănăstire.

Video cu drumul: youtube

Căldură mare în acea zi. Cam așa pățeam mereu: când stăteam la plajă erau 26 de grade cu nori și adia vântul mai mult sau mai puțin cu rafale. Când însă trebuia să vizităm " chetroaie și bolohani", direct +30 de gade fără pic de briză.

Dar să revenim.

Scopul vizitei la Meteora a fost doar s-o trecem pe listă, adică să bifăm c-am fost pe acolo. Aveam ceva distanță de parcurs pentru acea zi, undeva până în 530 de km.

Și cum am plecat târziu din Platamon, am ajuns la Meteora dupa ora 14, dacă-mi amintesc bine.

Trebuie timp și condiție fizică să urci la fiecare mănăstire și aș fi făcut-o doar pentru a mă minuna de peisajele care ți se dezvăluie de la acele înălțimi.

Dar, la ce căldură am prins, urcatul de scări printr-o aglomerație sufocantă, iese din calcul, cel puțin pentru noi, mai ales că, așa cum am spus, mai aveam ceva kilometri de parcurs până la cazarea din Kavala.

Meteora este unul dintre cele mai mari și mai importante complexe de mănăstiri ortodoxe din Grecia, al doilea după Muntele Athos.

Inclus în patrimoniul cultural și natural al UNESCO din anul 1988, locația te răsplătește cu peisaje mirifice.

Dacă vizitezi locația și decizi să urci pe la mănăstiri, cel mai bine s-o faci dimineața devreme, să ai apă cu tine și să porți încălțări adecvate.

Trimis de webSorin in 23.04.20 13:29:12
Validat / Publicat: 23.04.20 14:34:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (webSorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [23.04.20 14:34:17] »

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).