ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2010
ÎNSCRIS: 20.10.08
MAR-2010

Budapesta - o surpriza extraordinara

Salutare, forumistilor!

M-am gandit ca ar fi bine si corect pentru toti cei care calatoresc in tara vecina, sa vin si eu cu informatii si impresii despre experienta noastra (familie 3 persoane) -calatorie de cinci zile in Budapesta.

Deplasarea am facut-o cu vagonul de dormit (trenul 472-plecare Bucuresti ora 19, 10, sosire Budapesta ora 9, 30) -calatorie in conditii foarte bune, vagon de dormit-constructie noua, asta ca dovada ca inca mai exista Calea Ferata Romana.

Cazarea ne-am rezervat-o pe booking. com la Agape Aparthouse-un apartament curat si dotat cu toate utilitatile pentru care am platit -196 euro/4 nopti si mic dejun.

De la bun inceput trebuie sa spun ca este necesara brosura top 10 Budapesta pe care o recomand, plus o harta detaliata a obiectivelor turistice si a strazilor orasului. Deasemenea pentru cei care vor sa se deplaseze cu tranportul in comun si sa vada cat mai mult este foarta nimerit Budapesta Card (3 zile transport gratuit plus reduceri de pana la 30% la mai toate obiectivele turistice) -pret-7500 HUF (forinti) =28, 3 EURO la o paritate 1 Euro=265 forinti. Valuta se schimba mai avantajos la casele de schimb decat la banci. Ce am vazut si am vizitat in cele 5 zile intr-un ritm destul de alert:

ZIUA 1

-Biserica parohiala Belvarosi-cea mai veche din Pesta

-Piata Vorosmarty si biserica Franciscana

-Biserica Sf. Mihail

-Palatul Klotild

-Strada Vaci utca - o zona comerciala super cu o multime de magazine artizanat!

-Piata Vigado

-Hotelul si baile Gellert

-Biserica din grota (Sziklatemplon), sapata in piatra colinei Gellert

-Monumentul Gellert-episcop si patronul orasului Budapesta

-Monumentul Eliberarii-pe varful colinei Gellert-se urca trepte la greu, dar panorama orasului este impresionanta

-Fortareata (Citadella) unde se gaseste un muzeu si un Bunker sinistru din timpul razboiului mondial

-Piata Centrala (Vasarcsarnok) langa podul Libertatii, extraordinar de frumoasa si impozanta si construita dupa planurile celebrului Gustave Eiffel.

ZIUA 2

-Palatul Regal unde am ajuns cu ajutorul Funicularului construit in 1870

-Galeria Nationala a Ungariei

-Palatul Sandor -resedinta presedintelui tarii

-Labirintul de sub castelul Buda -foarte interesant amenajat, cu o fantana in centrul galeriilor de unde curge incontinuu vin din pivnitele regale.

-Strada Lorzilor

-Biserica Matyas (Matei Corvinul) cu mormantul regelui Bella si a sotiei Ana de Chatellion-reconstruita in 1470

-Bastionul Pescarilor, construit in 1895-deosebita vedere asupra podurilor de pe Dunare

-Muzeul Martipanului -de vazut ce se poate face din ceva dulce!

-Biserica Sfanta Magdalena-construita in sec. 13

-Piata Bathaynay

Mentionez faptul ca la sfarsitul acestei zile, pe inserat am facut o croaziera EXTRAORDINARA pe Dunare (nu trebuie ratata sub nici o forma!!! ) cu vasul Danube Legend. Nu se poate exprima in cuvinte frumusetea podurilor de pe Dunare feeric luminate. Pret-3700 forinti cu Budapesta Card=14 euro/persoana, esti servit in timpul croazierei cu sampanie si ai audio-ghid in limba romana! .

ZIUA 3

-Palatul Parlamentului cu bijuteriile coroanei-tururi cu ghid zilnic 10-14-gratis pentru cetatenii U. E. -Grandioasa constructie!

-Piata Kossut Lajos-monument dedicat miscarii de independenta

-Muzeul Etnografic

-Piata Rosevelt

-Catedrala Sfantul Stefan-impresionanta, se vede din orice loc din Budapesta, construita intre 1851-1905, aici se gaseste Capela cu Sfanta Mana Dreapta a Sfantului Stefan.

-Teatrul de Opera -capodopera neorenascentista cu tururi cu ghid si Opereta

-Gara Nyugati

ZIUA 4

-Muzeul Franz (Ferencz) Liszt

-Bulevardul Andrassy cu calea ferata subterana -metroul galben vechi de 125 de ani

-Monumentul Mileniului cu statuia Arhanghel Gavril din Piata Libertatii

-Muzeul de Arta din piata Hosok

-Castelul Vajdahunyad-un ansamblu de 20 cladiri ce seamana izbitor cu castelul Corvinestilor din Hunedoara

-Muzeul Agriculturii cu o expozitie cinegetica ce ar pune pe ganduri orice vanator! .

-Parcul Varosliget (Parcul Central) -foarte frumos amenajat

-Baile termale Szechenyi

-Insula Margareta cu un parc foarte bine intretinut si cu biserica unde-si doarme somnul de veci printesa Margit, cea care a locuit toata viata numai aici, in aceasta oaza de verdeata de pe Dunare.

ZIUA 5

-pana la ora 19, 13 cand am avut trenul de intaorcere din gara Kelety (tren 473), ziua a fost dedicata in totalitate cumparaturilor din Piata Centrala (Vasarcsarnok) si de pe Vaci utca.

Cam acesta a fost traseul pe care l-am planificat cu cateva zile inainte, plecarea de la apartament era la ora 8. 30 si intoarcerea pe inserat, rupti de oboseala dar fascinati de frumusetile Budapestei.

Ca recomandare pentru servirea mesei de pranz, langa Piata Centrala se afla restaurantul Pesti Sorcsarnok, str. Vamhaz korut 16, foarte intim amenajat si unde se poate manca pe saturate (nu exagerez) cu un meniu fix de 790 forinti= 3 euro/persoana. Nu ratati oferta, merita!!! .

Concluzionand, un oras care-si datoreaza frumusetea in primul rand Dunarii, dar care este plin de istorie, de cladiri vechi extraordinar de bine conservate, cu oameni respectuosi si calmi bucurandu-se de ceea ce le-a daruit natura si istoria.

Trimis de Ricone in 30.03.10 19:54:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 5172 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ricone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Podul Libertatii langa Hotel Gellert

pepsi70ro
[30.03.10 20:18:53]

Care forumisti? Forumul este in alta parte, aici este sectiunea impresiilor si a ecourilor. Tocmai tu vechi membru al acestui site? Sa faci astfel de gafe?

creivean
[30.03.10 21:19:24]

@pepsi70ro

Acelaşi review l-a postat şi pe [un] forum [***], aşa că, de aici adresarea pe care ai remarcat-o.

Probabil că, Ricone şi-a pregatit iniţial impresiile şi ce să-i faci, cu copy/paste se mai şi greşeşte.

Oricum, frumos sejur, felicitări Ricone, ai maximum de puncte de la mine.

Diaura*
[30.03.10 22:11:16]

Dar ati " alergat " nu gluma. Noaptea ati facut o plimbare cu vaporul pe Dunare?

kmy
[30.03.10 22:18:51]

Felicitari pentru acest sejur bogat. Da, pentru a vedea frumusetea Budapestei iti trebuie muuulte zile. Ai ce sa vezi!

Dragoș_MD
[30.03.10 22:47:45]

Pentru Budapesta (dar nu numai) erau la brosuri si cartulii de informatii la targul de turism!!! recomand pentru documentare "hard copy" si astfel de manifestari!!!

felicitari si pentru frumoasele impresii postate.

[31.03.10 13:19:12]

Un adevarat tur de forta.

Ai facut cumva un calcul privind banii pe care i-ai economisit cu cardul Budapesta?

As fi vrut sa stiu cam cat ai reusit sa vizitezi in cele 3 zile din obiectivele unde aveai discount si cum ai procedat apoi cu transportul in comun?

Multumesc, ai un vot si superbonusul

[01.04.10 10:56:56]

Un calcul aproximativ pe care l-am facut privind banii pe care i-am economisit (in primul rand cu transportul -1 bilet metrou, auto, tramvai=320 forinti=1. 2 euro) m-a dus la suma de 60-70 euro (pentru 3 persoane).

Asta si pentru faptul ca "am alergat" dupa cat mai multe obiective la care aveam reduceri cu Budapesta Card (cred ca am vazut aproximativ 50% din obiectivele la care aveam discount).

[01.04.10 11:32:36]

Multumesc.

Am vazut ca exista si card de transport pe o saptamana, fara intrare la obiective si costa 4. 600 HUF sau pentru 72 ore 3. 850 HUF. E bine daca ai reusit sa vezi 50% din obiectivele cu discount dar ai alergat, nu gluma, dupa cum reiese din reviewul tau.

Nu am inteles, totusi, ce ai facut dupa cele trei zile cand nu a mai fost valid cardul de Budapesta, ai cumparat bilete pentru transport si ai platit integral intrarile la obiective?

Scuze de deranj, incerc sa imi dau seama care dintre cele doua carduri este mai avantajos pentru 4 zile.

[01.04.10 17:05:38]

Din cele cinci zile cat am stat in Budapesta, in 3 am beneficiat de Budapesta Card, intr-o zi mi-am planificat obiective aproape de apartamentul unde am locuit si am mers pe jos, dar am platit integral intrarile, mai putin fiica mea care studenta fiind a avut si cardul international de student (ISIC) si a beneficiat de reduceri, iar in ultima zi (ziua 5) n-am vizitat nimic ci doar am facut cumparaturi (cum am scris si in review) din Piata Centrala si de pe Vaci utca unde am ajuns tot per pedes in 15 minute.

Daca ar fi sa-ti dau un sfat, daca te tin picioarele si vrei sa vezi cat mai multe, cumpara Budapesta Card, planifica obiectivele in functie de reducerile de care beneficiezi si o sa-ti dai seama la sfarsit ca totul a meritat!...

[01.04.10 17:20:41]

Multumesc frumos inca o data, foarte utile detaliile tale. A nu se puncta.

[02.04.10 23:57:24]

Ricone, propun aceasta melodie ca acompaniament pentru impresiile despre Budapesta, nu-ti place?

putem schimba!

[03.04.10 07:25:32]