ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2017
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 11.01.10
MAR-2017

O locatie placuta

Decisi sa petrecem un week-end departe de casa, am ales hotelul Allegria pentru SPA-ul cu care se mandresc.

Trebuie sa recunosc ca a fost o experienta placuta: camera, aflata la etajul mansardat, a fost suficient de spatioasa, dotata cu un pat matrimonial urias si super-confortabil dar si cu un pat single, pentru copil, suficient de mare si cel putin la fel de confortabil.

Accesul in camera - cu card.

Mocheta si tapetul din camera - de calitate, alese cu bun gust.

Un mini-frigider cu cateva produse se afla la dispozitia clientilor, iar televizorul LCD iti poate asigura vizionarea programelor preferate. Aparatul de aer conditionat l-am folosit pentru a incalzi camera destul de racoroasa la sosire.

Baia, spatioasa, fara cada, doar cu dus, eleganta si cu cu materiale alese cu gust. Ca dotari - ventilator, sapun, sampon, uscator de par, prosoape...

SPA-ul, motivul principal pentru care am facut aceasta iesire, se afla construit intr-o cladire alaturata. Pe timpul iernii acesta poate fi un motiv de stres pentru cei cazati cu copii (deoarece trebuie sa iesi de la caldura si sa traversezi cativa pasi prin frig) dar gazdele promit sa construiasca ceva pentru a anula si acest desconfort. Noi, fiind cazati in hotel am beneficiat de acces gratuit, avantaj care am inteles se va pierde incepand cu 1 mai, cand se va deschide probabil sezonul oficial.

La intrare primesti un prosop si un "ceas" cu care iti poti deschide electronic dulapiorul minuscul in care iti poti depozita lucrurile cu care ai venit.

Piscina interioara era curata, cu apa incalzita; nu foarte mare ca dimensiuni, si trebuie mentionat ca este cu apa sarata. Totusi, nu este foarte sarata (toata seara am inotat cu ochii deschisi pe sub apa, fara a fi deranjat foarte tare).

Alaturi de piscina se afla un jacuzzi de 6-8 persoane, cu apa mai calda decat cea din piscina.

Sezlongurile aflate la parter (unde se afla zona de SPA) erau putine la numar (limitate totusi si de spatiu nu foarte generos).

De la aceasta sectiune (piscina + jacuzzi) se trece printr-un mic hol la celelalte facilitati ale locatiei: saune, solar, salina si dusuri.

Aici, eventualii doritorii de bronz artificial isi pot colora tenul la solar :).

Saunele sunt doua - una uscata, cu spatiu suficent pentru vreo opt persoane, iar cea de-a doua, cea turceasca, a fost doar calduta in cele doua zile in care noi am stat.

Exista si un cabinet de masaj la care accesul se face pe baza de programare, contra cost, iar doamna care se ocupa de aceste masaje chiar se pricepe;).

Salina (o incapere frumos amenajata) poate oferi reprize de aerosol celor interesati.

La etaj se afla barul, sala de fitness precum si sala unde se regasesc celelalte sezlonguri destinate celor ce sunt la SPA.

Restaurantul hotelului ofera produse destul de variate, la preturi rezonabile. Micul dejun (tip bufet suedez) a fost inclus in pretul cazarii.

In curtea interioara se afla o terasa in amenajare si o piscina exterioara, care, foarte probabil, vor aduce multi vizitatori pe timpul verii.

Obiective de vizitat in imprejurimi - celebra Rapa Rosie, dar nu in ultimul rand, cetatea de la Alba Iulia.

Per general, a fost o experienta placuta, cu gazde primitoare si serviabile, la care cu siguranta ne va face placere sa revenim.

Trimis de ctc in 18.04.17 21:44:30
Validat / Publicat: 18.04.17 22:33:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 1402 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ctc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Camera aflata la etaj, cu vedere spre spatele hotelului (fara zgomotul soselei aflate la mica distanta)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂAllegria (ex Mercur) Hotel [șos. Sebeș-Alba]: