ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2008
DIN: Rm. valcea
ÎNSCRIS: 13.07.08
AUG-2007

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cu cateva minusuri, frumos!

O statiune superba, insa un hotel care te dezamageste chiar de la intrare.

Am fost cazati la acest hotel 7 nopti, insa pot afirma cu siguranta ca nu este unul de 4 stele. Poate nu as fi atat de revoltata daca nu as fi observat ca cei de la receptie fac discriminari intre noi, romanii si italienii sau francezii, in legatura cu cazarea. Romanii stau la parter, unde conditiile nu se aseamana in niciun fel cu cele de la etajele 3 si 4!

De asemenea, nu va asteptati sa gasiti tot ceea ce vedeti in poze. Pe site-ul hotelului puteti vedea poze cu 2 piscine minunate, insa realitatea nu e aceeasi, cel putin piscina pentru copii nu este mai mare de 2 metri .

Peisajul merita in schimb toti banii!! Toate camerele au vedere la mare.. desi de la parter, nu va asteptati sa vedeti mare lucru.

Pisina e situata langa o stanca, unde sunt amenajate scari, pentru a putea cobori direct in mare. Insa si aici am intalnit mari minusuri. Era primul lucru care ne a atras cand am ajuns la hotel, insa nu puteai sta acolo mai mult de 1 minut datorita mirosului. A fost pentru prima si ultima data cand am coborat acolo, si sincer nu am rezistat mai mult de cateva secunde.

Plaja nu e deosebita, e plina de pietricele care chiar pot sa iti strice tot concediul. insa nu sunteti obligati sa ramaneti acolo. Sunt statiuni superbe in corfu, si v-as recomanda Glifada sau Agios Gordis, unde nisipul este foarte fin, si apa foarte limpede.

Corfu este minunat! peisajul este de-a dreptul de vis!!

In legatura cu mancarea, a fost destul de buna, in fiecare seara aveai de ales intre 4 meniuri cu diferite tipuri de carne: pui/peste/vita sau porc, care aratau destul de bine, si erau destul de gustoase.

Curatenie se face zilnic!

Paleokastrisa este statiunea care mie personal mi-a placut cel mai mult, si v-as recomanda sa faceti plimabri cu barca, nu o sa platiti mai mult de 5 euro de persoana, iar ceea ce o sa vedeti o sa va ramana tiparite in minte ca cele mai superbe peisaje.

Discoteci nu prea am intalnit in Paleokastritsa, insa am fost intr-o seara la un bar foarte, foarte tare: La grota se numeste! chiar va recomand sa mergeti!!

Trimis de adria_112 in 17.07.08 09:09:09

VIZUALIZĂRI: 2529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adria_112); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul vazut din barca!:)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[09.01.09 08:11:28]

daca mai citeste cineva p-aici si are habar, il rog sa-mi spuna si mie CARE SE MERITA MAI MULT CORFU SAU THASSOS? multumesc

[11.01.09 02:47:44]

Pentru bogdan: Thassos este o insula destul de frumoasa, are cam 100km daca ii dai ocol, cu masina inchiriata (ieftin30e.). Se mananca foarte bine la terase si este foarte ieftin, 20-25 euro 3pers. Mananci bine si bei si o carafa de vin.

Despre cazare: eu am stat la o vila destul de dragutza, cu chicineta in camera, aproape de plaje deci ok. Umbrelele si sezlongurile erau contra cost, adica la fiecare terasa - cu specific fiecare ex.(england, germani, greci si romani) - comandai 2 cafe-frape (3 euro buc.) si aveai toata ziua umbrela si sezlong.

In rest merita croaziera si cam atat din excursii.

Transportul cu autocarul - cam 15 ore de mers cu tot cu feriboat, 6euro pers.

Plaja buna, apa bunicica, timp frumos in 15 iunie am fost eu si apropo nu va luatzi cazare cu masa, tzeapa mare, se mananca foarte bine la taverne si terase.

[11.01.09 11:01:38]

Multumesc mult de informatii, o sa tin cont. Te-as mai intreba un singur lucru daca mai esti amabil sa-mi raspunzi. Am vazut in poze ca plajele din Corfu sunt cu pietris mult pentru a mentine apa curata. La fel este si in Thassos? Eu unul as fi preferat un nisip mai fin. Daca stii vreo plaja in Thassos in felul acesta, spune-mi si mie te rog.

[11.01.09 23:38:38]

Nu mai stiu cum se numea plajea unde stateam eu dar era nisip cu putzin pietrisi si in apa nu erau deloc stanci si nici arici de mare,ei stau doar pe pietre.Mai stiu iar o plaje frumoasa,Lady Bech asa se numea si era chiar frumoasa.Despre plaja cu nisip fin mai greu,ca este o insula cu foarte multa stanca si pietrisi.In croaziera te duce marinerul ala la o plaje intro grota in munte,este senzatzional.Apropo eu nu prea stiu prin Grecia sa fie plaje cu nisip fin,si eu vreau sa ma duc in Grecia anul asta,daca sti vreun loc frumos,un hotel,sau o vila dragutza cu transport avion ,demipensiune etc. Multzumesc.

[12.01.09 03:41:57]

Mai, eu nu stiu mare lucru de Grecia, am fost printr-o agentie in Paralia anul trecut si mi-a placut dar nu e cine stie ce. De aceea anul acesta vreau sa incerc o insula, mai accesibila buzunarului meu si nu aveam informatii deloc despre vreuna anume. Stii cumva in Corfu daca exista mijloc de transport in comun pentru ca nu am permis momentan. Multumesc.

[12.01.09 03:52:33]

A tu ai fost in Thassos... M-am hotarat anul acesta sa plec in Corfu si anul viitor in Thassos. Sper sa fac alegerea corecta pentru concediu.

[12.01.09 03:57:45]

Ai fost si-n Corfu... deja nu mai ai plaje unde sa mergi in Grecia ?

[13.01.09 04:35:28]

In Corfu nu am fost,doar in Tassos,in legatura cu transportul am intzeles ca sant microbuze din 1\2 de ora si cam atat.

[13.01.09 05:18:06]

Pai atunci hai la vara in Corfu, sa ne distram. Intra pe site-ul Europatravel si vezi oferta la hotelul din Paleokastritsa beach. E cea mai frumoasa plaja din Corfu. Oferta de acolo este doar pentru un hotel cu piscina (cu masa/fara masa). Cred ca aleg fara masa. Spune-mi ce parere ai...

[14.01.09 01:39:20]

Si eu tot Corfu asi alege ca nu prea mai stau bine cu bani,anul trecut am fost in Antalia la Delfin Diva 5*ultraall.si cred ca este cam mare diferentza,dar asta este daca nu mai este cascaval.Eu zic ca este bine doar cu mic dejun,ca in tassos sa manca foarte bine la terase si ieftin,dar in Corfu nu stiu cum stau astia cu pretzurile la papa.?Am mai citit pe aici ca nu prea este Europatravel o agentzie foarte serioasa,tu ai mai fost cu ea?Tu esti insurat,ai copii?

[14.01.09 04:00:39]

Am fost cu ei anul trecut in Grecia si nu m-au dezamagit. Anul acesta ofertele lor sunt schimbate si ma refer nu numai la pret ci si la statiuni in Grecia. La papa este problema mare. Au ridicat pretul la o cazare cu micul dejun aproape de doua ori. Mai convenabil e regimul de demipensiune ca este cu 5 pana la 10 euro mai scump decat cu micul dejun, dar acum depinde si de statiune, locatie, etc. Oricum cred ca in Corfu se mananca bine dar poate nu asa aproape de hotel. Tre sa strabati niste km buni de sosea cu masina. Si de la supermarket nu vreau sa-mi iau mare lucru, decat poate bere si apa. O sa ma mai interesez de insula asta ca sa n-am surprize. Nu sunt casatorit inca si poate asta este un atuu important la excursii d-astea.

[14.01.09 04:02:46]

Apropo in Paleokastritsa (Corfu) am vazut ca e un peisaj superb si acolo m-as duce.

bobbo
    [25.04.09 13:34:39]

salutare tuturor

din ce am citit vad ca impresiile despre Hotel Akrotiri 4* sunt impartite.

In vara asta ma duc acolo (luna de miere).

sper ca nu am facut o alegere gresite.

Am inteles ca hotelul este in renovare (iarna'08-primavara'09) asa ca sper sa fie totul ok.

am vazut ca se pot inchiria masini (jeep ma intereseaza ca sa pot face poze), are cineva idee de unde mai exacta?

Multumesc anticipat.

Bogdan.