ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2016
ÎNSCRIS: 26.06.09
AUG-2016

Către satisfăcător

Vacanţă plăcută şi reconfortantă

Am plecat catre grecia pe 25.08.2016, cu o zi inainte de data de check in, pe o ploaie mare care a tinut pana la Craiova, iesind din tara prin vama Calafat.

Drumul prin Bulgaria fiind fara peripetii sau politisti. Ce e de retinut ca daca anul viitor alegem tot Grecia ca destinatie turistica vom gasi autostrada care ocoleste Sofia gata, la data trecerii se lucra la crucile de autostrada. Intrarea in Grecia a fost ca o usurare dupa trecerea prin defileul Struma care a fost lenta si plictisitoare.

Am ales pentru cazare intermediara orasul Ioanina cu rezervare prealabila. A doua zi, in circa o ora eram la Igumenitza in port, iar la ora 11.45 am pus piciorul pe Corfu, ce mai, eram in vacanta.

La ora 12.15 am ajuns in parcarea hotelului fiind intampinati de o receptionera amabila si vorbareata care ne-a spus ca inca nu era gata camera noastra, dar dupa o jumatate de ora eram cazati.

Despre asta ce sa va spun, camera era o. k. curat, pat foarte confortabil, am reusit sa dormim din prima noapte ca acasa, vedere la mare, dar asta e ceva banal la acest hotel fiindca toate camerele au vedere la mare. In toata perioada sejurului se facea curatenie in camere zilnic, dar nu chiar cu asa mult simt de raspundere.

Despre masa, noi am avut doar mic dejun care era bogat, variat si in cantitati indestulatoare, insa doresc sa previn pe alti viitori turisti in acest hotel sa nu care cumva sa isi ia sejur cu pensiune completa ca aici am vazut ceva care nu as fi crezut ca se poate intampla, mesele de pranz si seara erau ceva gen meniul zilei de la noi, cu oarecare posibilitati de alegere intre doua sau trei feluri. Sfatuiesc pe toata lumea sa vina in Grecia cu cafea ca grecii nu stiu ce e aia cafea.

Mesele de pranz si cinele le-am servit in mai multe locatii, printre care mult laudata taverna Spiros, care se ridica intradevar la cele spuse de alti turisti, sau in diverse locatii pe care le-am vizitat si unde am facut plaja Sidari, San Stefano, San Giorgio, Ipsos si altele.

Din jumatatea nordica a insulei consider ca cea mai frumoasa localitate este San Giorgio, avand si ceva viata de noapte, posibilitati de shopping, lucru care la Paleokastritsa lipseste aproape cu desavarsire, nu am avut chef sa cobor cele 170 de trepte pana la La Grota, unde se spunea ca te poti distra noaptea, dar totusi pentru peisajele vazute acolo cred ca merita sa fie vizitata si aceasta zona, dar fara cazare.

Vacanta a trecut totusi destul de repede si intr-o duminica dimineata a trebuit sa ne facem bagajele si sa plecam. Pentru intoarcerea acasa, la sfatul unor conationali am folosit ruta prin Macedonia si Serbia lucru de care ne-a parut rau pentru ca am pierdut cel putin doua trei ore trecand prin vamile dintre cele doua tari, dar ce mai conta, am ajuns cu bine acasa, si asa, unde e mai bine ca acasa?

Trimis de tataee in 22.09.16 21:33:49
Validat / Publicat: 23.09.16 07:10:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia, Zakintos

VIZUALIZĂRI: 3038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tataee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Sidari celebrul Canal d'amour

[23.09.16 07:10:00]

@tataee:

Am ales pentru cazare intermediara orasul Ioanina cu rezervare prealabila.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[23.09.16 12:02:59]

si totusi, de ce nu recomanzi hotelul?

iar referitor la cazarea intermediara dupa parerea mea ati ales-o mult prea departe de casa voastra, de la Ioanina nu mai este mult pana la ferry si chiar nu se merita intr-o zi facut acest drum Pitesti-Ioanina. In locul vostru eu as fi ales cazarea in Sandanski, nu mai departe, dar fiecare face cum doreste si crede el ca e mai bine.

Pentru mine Paleokastritsa vazuta de sus de la taverna Bella Vista ramane cel mai frumos loc pe care l-am vazut in Corfu.

tataeeAUTOR REVIEW
    [23.09.16 15:53:18]

@adryana: Cazarea era rezolvata cu doua saptamani inainte iar nou am ajuns destul de usor acolo deoarece trecerea prin Bulgaria s-a simplificat foarte tare, aici ma refer la trecerea pe langa Sofia, de Sandanski nu poate fi vorba pentru ca eu nu pot dormi in BG. Am vazut Paleokastritsa de la Bella Vista, dar in vacanta nu pot sa ma multumesc doar cu peisaje, conteaza mult posibilitatile pentru distractie si relaxare vezi referirile la Sidari, San Giorgio, etc

tataeeAUTOR REVIEW
    [23.09.16 16:50:51]

@adryana: Uitasem sa-ti spun de ce nu recomand hotelul, in primul rand pentru lipsa vietii de noapte, nu exista macar o strada pietonala pe care sa te poti plimba, pe unde am incercat sa facem asta am riscat foarte mult din pricina scuteristilor si motociclistilor beti care nu odata au trecut la mustata pe langa noi, de altfel zona Paleokastritsa nu poate fi numita statiune, sunt cateva hoteluri aruncate pe stanci, la unele nici nu se poate ajunge cu masina si o straduta ingusta serpuita iar seara la ora 22.00 e liniste. As mai adauga ca Akrotiri e un hotel destul de vechi care nu mai reprezinta decat amintirea a ceea ce a fost odata. In locatii din Turcia am vazut ca in situatia diferentei de nivel dintre hotel si plaja au fost montate lifturi, aici nici macar scarile nu sunt prea mult amenajate, mai mult, hotelul bate toba cu o plaja proprie pe partea stanga unde apa are nici mai mult, nici mai putin de 8 metri adancime la mal, adica la stanca de pe care trebuie sa sari, eu nu sunt amator de senzatii tari. Eu sunt constient ca Grecia e o tara minunata, dar fara ceva investitii nu va mai merge prea mult ,ei inca traiesc cu ideea ca turisti din toata lumea vin in Grecia neconditionat ,cam asta ar fi .

calatorul
    [23.09.16 21:03:08]

@tataee: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Vacante frumoase in continuare!

[24.09.16 09:02:00]

@tataee: buna, inseamna ca nu ati stiut de la inceput ca in Paleokastritsa nu gasiti cluburi si viata de noapte. Paleokastritsa se remarca prin peisaje, liniste, cateva plaje si plimbari cu vaporasul sau renumitul submarin galben, viata de noapte aici fiind aproape inexistenta.

Altfel ar fi stat treaba daca v-ati fi ales o cazare in Kavos, unde exista cea mai antrenanta viata de noapte din Corfu, dar unde de ex. eu nu cred ca m-as caza vreodata datorita filmuletelor vazute din statiune cu englezi si englezoaice tinere si bete cazute prin santuri, dezmat si mult alcool.

Alta statiune animata ar fi Ipssos unde am stat anul trecut, si ea are cateva cluburi de noapte si oricum este mult mai animata viata de noapte si aici fata de Paleokastritsa.

Tocmai asta este farmecul insulei, de a avea locuri linistite, izolate sau locuri mai galagioase, dupa dorintele si pofta inimii fiecaruia.

anemarie29
    [13.01.17 11:41:58]

imi spune cineva cum este vremea in corfu in iulie la inceput de luna pana in 10. sper ca nu ffff clad. va rog, cum este intrarea in apa de la plaja Gouvia?

[13.01.17 17:05:05]

@anemarie29: nicaieri in lume nu poti sti cum va fi vremea peste 6-7 luni, nici macar peste o luna nu poti sti decat aproximativ. Asa cum ti-am scris prin mesaj privat, in Grecia dar si Turcia lunile iulie si august trebuie evitate din cauza caldurii mult mai mari decat in Romania dar si a pretului care este cel mai ridicat la sejururi. Iti recomand daca mergi in Grecia sa o faci in luna iunie sau incepand cu 20 august si dupa.

adryana, anemarie29, calatorul, tataee
    Alte impresii din această RUBRICĂAkrotiri Beach Hotel: