ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2017
DIN: [DE]
ÎNSCRIS: 24.07.13
FEB-2017

Mimmo e Co - Fantastic de bun!

Am descoperit oarecum intamplator acest restaurant, auzind de la niste cunostinte ca ar fi mancarea excelenta aici. De vreun an am inceput sa consult tripadvisor in momentul in care apare in discutie chestiunea mesei, fiindca am constatat ca de cele mai multe ori intre un restaurantde calitate si unul de duzina care este plasat bine nu exista nicio diferenta de pret. De multe ori cei ce servesc mancare proasta au o locatie chiar buna, motiv pentru care au preturi chiar nesimtite fiindca tot timpul se va gasi cineva care sa manance acolo :)

Asadar, aproape de Hotel Bold - vezi impresii exista un restaurant italian exceptional, "Mimmo &Co" unde am mancat o pizza atata de buna incat a urcat automat in top 3 ca si calitate. Primele doua sunt locatii din Italia, e foarte greu de concurat cu asa ceva, iar in situatia in care cauti o pizzerie cu recenzii bune in Italia este aproape imposibil sa repeti o asemenea experienta altundeva in lume.

Dar, destul cu introducerile. Mimmo & Co este un local de familie unde gasesti in principal pizza si paste. Servesc meniul zilei in zilele lucratoare la preturi promotionale (8Euro pizza si pastele, 12Euro meniuri de carne).

Meniurile de carne sunt si ele excelente (din auzite) dar tripadvisor spune ca pizza este piesa de rezistenta. Aveam rezervata o masa pentru vineri seara, am ajuns acolo la oea 21 si masa nu era libera: am fost recompensati cu un pahar de prosecco si invitati sa asteptam. Am mai intalnit situatia asta in alte cazuri atat in Italia cat si in Germania, nu ni s-a parut deloc iesita din comun si nici vorba sa ne suparam, doar nu era sa ridice oamenii aia de la masa. In schimb paharul de prosecco a fost ceva ce ne-a surprins, fiind prima data cand am fost tratati cu asa ceva intr-o situatie asemanatoare.

Asadar, pana sa ne asezam la masa am putut analiza putin bucatarul care parea sa fie Mimmo din denumirea restaurantului. Avand aspect tipic de italian din sudul tarii m-am linistit automat vazandu-l fiindca stiam ce capodopere gastronomice pot sa pregateasca oamenii din regiunile sudice alea. Omul prepara pizza dupa pizza, acolo, in vazul lumii lasandu-ne impresia ca nu are absolut nimic de ascuns, folosind doar ingrediente de calitate.

In maxim 10 minute am fost poftiti la masa, si rasfoind meniul am avut confirmarea banuielilor mele; meniul continea o harta a Italiei pe care era marcata Sicilia, semn ca Mimmo si sotia sa, Corina vin din Sicilia. Fiindu-mi foame si amintindu-mi ce lucruri exceptionale am mancat in Sicilia, eram deja convins ca nici nu puteam nimeri mai bine. Am comandat repede o bere si cate o pizza si in maxim 10 minute aveam deja mancarea in fata. Alesele au fost:

- Pizza Parma (sos de rosii, mozzarella, sunca de parma, rucola si parmezan) - facuta asa cum trebuie, adica pusa in cuptordoar cu sosul de rosii si mozzarella, iar la scoatere fiind adaugate sunca, rucola si parmezanul. O capodopera de-a dreptul.

- Pizza Etna (sos de rosii, mozzarella, sardine, salam picant si peperoni murati) - dupa forma ei puteai sa iti dai seama ca era facutape loc, niciodata nu am mai mancat o pizza in forma unei mingi deformate :)). Aici, sardinele sarate erau puse la mijloc, alaturi de ardeii iuti iar salamul pe restul aluatului. Variatia asta de gusturi, trecerea de la salam la sardine mie mi-a placut mult, iar faptul canu era exces de vreun ingredient te lasa sa simti toate gusturile la fel de intens.

Asadar, ambele pizza au fost exceptionale, se vede faptul ca ele contineau doar ingrediente proaspete si de calitate. In meniu existe numeroase variante de pizza si paste, cu preturi variind intre 9-12 Euro (parca), iar ca bauturi bere, vin si clasicele non-alcoolice. Localul nu e mare, sa aiba vreo 10-12 mese, nu mai multe, iar inauntru atmosfera aduce putin cu cea din Italia chiar si inainte sa-ti fie servita mancarea.

Tocmai faceam la inceput comparatia cu restaurantele proaste si bine plasate, chiar a doua zi am vazut la un restaurant o pizza care costa cu 2 Euro mai mult decat ce am mancat eu la "Mimmo & Co" desi sunt convins ca era vorba de o pizza inghetata cumparata din supermarket. De-asta prefer sa ma documentez pentru a evita astfel de evenimente.

Asadar, daca sunteti in zona si doriti sa mancati bine, relativ ieftin si sa aveti parte de o atmosfera italiana va recomand fara discutie Pizzerie Mimmo & Co pentru una dintre cele mai bune pizza din Germania :)

Trimis de giuliani in 07.03.17 20:58:52
Validat / Publicat: 07.03.17 21:36:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1542 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giuliani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Munchen?: