ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2020
STATUS: APOLLO
AUG-2019
Solo
BUN

Restaurantul Pschorr-Krug, Munchen – Sau cum a devenit minunata o zi inceputa cu stangul

La acest restaurant am ajuns mai degraba din intamplare. Imi programasem sa merg la Nuremberg, v-am povesti deja surpriza cu trenul asa ca am amanat mersul la Nuremberg (am ajuns si acolo asa cum deja v-am povestit) insa am cautat restaurant romanesc unde sa mananc ciorba de burta.

Nu eram in cea mai buna dispozitie sa caut la minut un traseu asa ca mi-am zis ca resedinta regala ar fi cel mai bun lucru, asta deoarece stiam ca am destule de vazut, asa ca mai ramanea sa gasesc restaurantul lucru pe care in final l-am realizat, si am si marcat pe tableta mea unde este restaurantul.

Asadar am plecat cu trenul de ora 9, la 10 eram in Munchen si pana la resedinta nu aveam prea mult de mers, metroul circula foarte bine, am povestit aici vezi impresii si aici vezi impresiice am vazut, acum urma sa ma indrept spre restaurant. La restaurant se ajunge tot cu metroul iar de la statie pana la restaurant mai sunt cateva minute de mers pe jos, restaurantul nu este situat prea comod de ajuns iar inconvenientul nu este pentru mine, ci pentru proprietari avand in vedere ca au o clientela destul de redusa data fiind zona in care se afla restaurantul.

Asadar am ajuns la restaurant, situate in strada Oberlanderstrasse nr 32, pagina oficiala pschorr-krug.de/home-ro.html, atat in romana cat si in germana, aici trebuie sa va spun ca daca va uitati la programul lor o sa vedeti ca au program cateva ore pe zi, marti inchis, iar sambata cand mergeam eu acolo aveau de la ora 5, cam greu digerabila ora, insa asta e fiecare isi face programul dupa cum considera, am zis insa ca sa ajung putin mai devreme si ma mai invart prin zona. Norocul meu a fost ca localul era deschis, asta deoarece era un botez in desfasurare, muzica romaneasca de pahar, o atmosfera minunata, si mai apoi am vazut in pagina lor oficiala ca pentru grupuri mai mari de 8 persoane au deschis si in timpul lor liber.

Am dat intai ocol cu privirea peste tot, afara erau pe trotuar cateva mese si umbrele, meniul era afisat pe un perete, insa placerea mea a fost sa vad pe doua table scris urmatoarele:

Pulpe de pasare dezosate cu cartofi taranesti si salata murata. Pofta buna!

Sarmale romanesti!

Parca deja lucrurile deveneau mai familiare. Am ales sa stau afara la o masa si am primit imediat meniul de la Dl Istrate, proprietarul localului, originar din Ardeal. Meniul cuprinde multe lucruri care in Romania par banale, insa aici sunt doar dorinta materializata la un restaurant romanesc.

Normal, prima intrebare a fost daca au ciorba de burta, raspunsul a fost DA, uraaaa! Pentru asta am venit, am cerut si o bere si 5 mici cu cartofi prajiti (asa era porta in meniu). Dl Istrate m-a intrebat cat de foame imi este, si i-am raspuns ca daca nu fac fata iau acasa. A venit berea, apoi a pus pe masa altele pentru dres ciorba, si odata cu ciorba si un cos cu paine. Ciorba destul de buna (nu ca a mamei, sau ca cea mancata in Nuremberg asa cum deja v-am povestit aici vezi impresii, apoi mititetii cu cartofi prajiti la care am “asezonat” un mustar de Tecuci. Stand la masa, am vazut la vecini de masa bere Timisoreana, daca stiam, luam si eu, asa ca sa raman in traditional ????.

Normal, nu am putut sa mananc decat 2 mici si vreo 2 cartofi, asa ca totul s-a transferat intr-o caserola sa o iau acasa.

Am facut si cateva poze in interior (intre timp botezul se terminase, iar Dl Istrate aranja mesele), si am remarcat destul de multe elemente romanesti, dar si ceva local, ca doar ne aflam totusi in Germania). Am trecut si pe la toaleta, asa, inainte sa plec mai departe la drum si pot spune ca era ingrijita.

Am facut plata (am lasat un bacsis putin mai rotunjit decat de obicei) insa nu imi mai aduc aminte cat, am primit la plecare si un ziar romanesc, dar si cartea de vizita a localului. Inca nu am mai ajuns pe acolo, insa cine stie.

Asa ca o zi care incepuse prost s-a terminat minunat si daca sunteti in zona, poate gasiti ceva pe plac din meniu.

Trimis de mishu in 10.08.20 17:26:42
Validat / Publicat: 10.08.20 20:03:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1447 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurantul Pschorr-Krug - Ciorba pentru care venisem aici

webmasterPHONE
[10.08.20 20:36:28]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[10.08.20 20:53:13]

@webmaster:  Multumesc frumos, o seara linistita!

Zoazore
[11.08.20 15:11:03]

@mishu:  L-am "sorbit"!

Normal ca nici o ciorba de burta nu e ca a mamei tale (si vorbesc in cunostinta de cauza!), totusi mi se pare cam... putina! Iar micii sunt ca cei de la Dedulesti! Adica mari!

P17 mi se pare fantastica: avand in vedere titlul si locul de desfasurare, P17 pare ireal de reala! Pacat ca locatia nu are vad asa bun! Se vede ca domnul Istrate si-a dat silinta sa aduca nemtilor un coltisor din Ardealul lui de acasa!

E curat, aerisit si, pe bune, pare a fi "acasa"! ​​​

[11.08.20 17:14:28]

@Zoazore: Sa stii ca ciorba nu a fost putina, insa vasul este inselator, dar fiind de aceasta forma, sa stii ca incape destul. In ceea ce priveste clientii acestui local, cred ca majoritar sunt romani care vor sa isi aduca aminte si de mancarea de acasa.

Am spus ca acum era un botez aici, asa ca am putut sa trag cu urechea si la conversatie​, care era chiar amuzanta.

A fost o zi interesanta, de care m-am bucurat din plin, multumesc de vizita si aprecieri. ​

robert
[12.08.20 15:28:35]

când ești plecat din țară și dai de un restaurant românesc, orice mâncare servită acolo pare mai bună ca la mama acasă! Părerea mea!

Să-ți fie de bine! Votat cu drag! ​

[12.08.20 20:23:45]

@robert:  Partial corect! Insa pentru ca am avut ocazia sa mananc in doua restaurante romanesti, adica in Nuremberg si Munchen (am povestit despre amandoua), pot spune ca in Nuremberg ciorba de burta a fost mult mai buna.

In Munchen am mai primit o recomandare de un restaurant romanesc, dar ceva mai complicat de ajuns, mi-a povestit un mosulica intr-un tren​ cum se face ciorba de burta, cum se fac papanasii, deh, daca nu avea cu cine sa faca conversatie m-a gasit pe mine , foarte vorbareata de altfel .

Nu pot nega insa ca ca apreciez mancarea buna, de oriunde ar fi ea.

Multumesc de vizita si aprecieri. ​​

Mika
[16.08.20 15:46:43]

@mishu:  Aflasem de acset restaurant de la băiatul meu. Au fost acolo cu niște prieteni stabiliți in Munchen ca să mânânce o ciorbă de burtă.   Votat cu mult drag!

[16.08.20 18:19:27]

@Mika:  Se pare ca pana la urma romanii dau de el ????. Multumesc de vizita și aprecieri.

Mika, mishu, robert, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Munchen?: