ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2010
DE Nicu
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
APR-2007

Cel mai sudic fiord din Europa

Cine va merge in Muntenegru si nu va ajunge si in zona celui mai sudic fiord din Europa cred ca va pierde mult fiinca dupa parerea mea aici e zona cea mai frumoasa din MNE si poate ca si cea mai naturala si salbatica.

Am avut cazare la Budva o statiune prea turistica si foarte aglomerata in sezon.

Nu spun ca nu e frumos la Budva (mai ales cetatea) dar mai frumos e fiordul.

Trei zile la rind am lasat Budva si am fost in zona golfului--aici e altceva-mare munte si peisaj de o frumusete rara. Foarte frumos Kotorul cu cetatea in stil italian in general fiecare orasel din MNE are un fel de cetate mai mica sau mai mare care aminteste de Italia fiinca Italia e foarte aproape.

Ar mai fi de vizitat si Tivatul si in final Herceg Novi.

Intrarea in golful Kotor (intrarea marii) se face pe la Herceg novi.

Am luat masa la un restaurant chiar pe faleza cu o panorama de vis... in fata era marea cu intrarea in golf in stinga Muntenegru si in dreapta Croatia.

Aici e cel mai nordic loc din MNE si aici e si granita cu Croatia pe unde se trece spre Dubrovnic si tot aici se termina Balkanii din care facem si... noi parte.

In zona golfului locurile unde se face cu adevarat plafa unde este si nisip natural sunt putine dar sunt mai multe plaje amenajate de localnici sau in fata hotelurilor plaje de piatra.

Cine vrea sa ajunga repede in zona golfului trebuie sa Ia avionul de la Belgrad direct pina la Tivat sau vara chartere pina la Tivat.

Nu ratati Kotorul care mai e denumit si Venetia muntenegrului si Herceg Novi.

Nu va opriti numai la Budva ca e mare pacat de peisaj si e totus altceva.

Exista sosea care ocoleste tot fiordul dar se poate trece si cu bacul

Moneda in MNE este euro cu toate ca tara nu este in UE.

Eu am fost in MNE adica pina la Bar cu trenul (de la Belgrad la Bar sunt peste 100 de tunele pe calea ferata) si de acolo cu masina. Se ajunge repede in orice zona ca tara e ff mica.

Din TM mai repede ajungi la mare in Muntenegru decit ai ajunge la mare la noi.

Daca totusi ajungeti acolo faceti un popas si la Herceg Novi si mergeti la restaurantul ala pe care o sa il gasiti pe faleza foarte usor si beti o bere sau o cafea si veti ramine cu imaginea aia... mult timp!

Trimis de Nicu in 26.03.10 17:20:35

VIZUALIZĂRI: 6343 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Herceg Novi se vede restaurantul pe faleza

[26.03.10 18:02:22]

mutat la sectiunea despre Golful Kotor, deja existenta pe site. sters noua sectiune creata.

ancamariagadea*
[26.03.10 18:42:51]

Bine de stiut!

piti
[27.03.10 11:08:11]

De amintit si Ulcinj, o frumoasa statiune aflata tot la malul marii, nu departe de Budva, la granita cu Albania, dupa parerea mea peste Budva.

Nu putem spune totusi ca Muntenegru e mai aproape de Timisoara decat litoralul autohton, drumul pana acolo e obositor prin munte, soseaua serpuita, restrictii de viteza destule si colac peste pupaza politisti " binevoitori " iesiti la vanatoare chiar si noaptea. Eu nu am patit-o, dar prieteni si cunostinte, chiar si sotia si fiica mea anul trecut in iulie.

Kotor, cum spune si @Nicu e de vizitat neaparat.

NicuAUTOR REVIEW
[27.03.10 14:38:38]

M-am referit la drumul pina la litoralul muntenegrean cu trenul. Ex -am plecat din Tm la 6 dimineata si seara la 20 eram la mare, cu masina drumul e greu si obositor pe cind cu trenul e si comod si nu e obositor.

Pt trenurile de noapte e si vagon de dormit sau cuseta dupa preferinte.

Din Belgrad se poate pune si masina in tren dar trebuie rezervare din timp, cind am fost eu ultimele vagoane erau pt transportat masini.

Cristian_h*
[27.03.10 17:01:24]

in sud locuitorii sunt majoritari musulmani de origine albaneza, alta cultura alta civilizatie si mai putina curatenie!

NicuAUTOR REVIEW
[27.03.10 17:22:10]

Am fost si la Ulcinj si adevarat sunt musulmani eu unu am fost cazat la o familie de musulmani albanezi am aflat abea a doua zi dupa ce m-am cazat, ca proprietarul pensiuni si toata familia erau albanezi si cind am intrebat daca e periculos sa merg in Albania sau uitat cam curios la mine.

Unora nu o sa le placa ---ne asemanam mult cu albanezii.

Nicu, piti
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Golful Kotor: