ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2017
JUL-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Un complex de casute din piatră vechi din 1845

O zona si o cazare superba.

In vara anului 2015 am ales destinatia Vieste pentru plaja si imprejurimi, care s-a dovedit a fi o alegere extraordinara. Si acuma dupa 2 ani mi-a ramas ca si o amintire placuta, la fel cum a ramas si va ramane Sarti din Grecia.

Cazarea am ales-o cu un sait italian si s-a dovedit a fi ceea ce noi ne-am dorit.

Este un complex de case individuale; ori cate o camera cu bucatarie si baie intr-o singura casuta ori cu 2 apartamente cu bucatarie si baie, fiecare avand terasa mare. Sunt aranjate toate ca si cum ai face parte dintr-o poveste, copaci inalti, vegetatie multa si printre acestea casutele din chirpici. Si o liniste in care auzeai si tantarii;

Este situat la 2 minute de plaja.

In acest complex iti inchiriezi casa dar in afara de vesela in bucatarie nu ai altceva, trebuie sa iti duci lenjerie de pat, prosoape, de tot ce ai nevoie. dar sincer toate celelalte compenseaza ceea ce iti ofera ei. De altfel si curatenia ti-o faci singur. Intr-un cuvant te organizezi si traiesti fara sa ai parte de servicii.

In curte se facea zilnic curatenie, si are angajat un roman care ne-a marturisit ca lucreaza acolo de 15 ani.

Au biciclete la dispozitie pt oricine este cazat si nu platesti nimica pt ele

Proprietarii locuiesc acolo si sunt foarte saritori pt orice intrebare sau problema ai. sa va povestesc vreo cateva;

Noi am mers cu avionul Cluj-Bari si am ajuns la Bari la ora 21 seara, aveam autocar spre Vieste la ora 23 si ajungeam la ora 00,30 la Vieste. noi aveam cazarea abia de a doua zi, a sunat sotul meu daca putem sa lasam bagajele la ei la cazare si a doua zi sa ne cazam, ne-am propus sa petrecem o noapte pe plaja prin restaurante si baruri. Dar patronul ne-a spus ca ne va lasa o cheiei in usa uneia din casute si putem sa stam acolo pana a doua zi cand ne va caza in casa care era destinata pt noi. Am zis super si la final cand am facut plata a zis ca acea noapte nu o taxeaza.

In una din zile am vrut sa mergem sa vizitam partea de munte dar doar cu masina se putea face acest lucru, am tot cautat agentii de inchiriat masini si nu am gasit, asa ca sotul meu a vb cu proprietarul daca ne zice de unde putem inchiria o masina sa facem o plimbare iar el a spus; nu este cazul sa inchiriati va dau eu masina mea fara nici o problema, sincer nu ne-a venit sa credem cata ospitaliere si implicare din partea lor. bineinteles ca nu a vrut bani pt masina dar noi le-am dus un suvenir din munti si am lasat jumatate de rezervor de motorina ca asa se cade frumos.

La plaja se ajunge in 2 minute de la cazare si este si un restaurant foarte bun unde poti manca si bea tot ce doresti, si unde aveam si sezlongurile rezervate pt sederea noastra de 2 saptamani de catre cei de la hotel.

Ceea ce am observat a fost ca toata lumea era foarte primitoare si ospitaliera, si cei de la restaurant erau deosebiti, am inclusiv poze cu ei.

Pt a merge in centrul orasului este o distanta cam de 1,5 km, dar seara era o placere sa ne plimbam si sa cautam restaurante bune sa mancam si sa ne simtim bine. aproape in fiecare seara in oras erau concerte si spectacole dedicate turistilor dar si localnicilor.

In aceasta zona este specific panzerotti - o placinta umpluta cu divesre ingrediente si prajita in ulei, cea mai buna este cea cu mozzarella si sos de rosii.

De altfel toata mancarea foarte buna ca in orice alta zona din Italia nu ai cum sa mananci prost decat la superlativ. Eu iubesc Italia dar aceasta zona de sud este altfel fata de restul tarii si o iubesc si mai tare

Trimis de ruxycio in 08.02.17 12:02:16
    Validat / Publicat: 08.02.17 13:33:53
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1434 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ruxycio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [08.02.17 13:33:14] »

@ruxycio: Mutat în rubrica "Villaggio Turistico 'Sant Andrea' [Vieste,Sant Andrea], Manfredonia" (nou-creată pe sait)

webmaster [08.02.17 13:43:54] »

Articolul este selectat ca fiind "de interes turistic crescut" (dintr-o destinaţie inedită sau de la care nu avem impresii recente).

Beneficiază în consecinţă de un spor de punctaj la voturile FB/FU şi B/U (eventualele voturi exprimate anterior selecţiei au fost «convertite» în unele de 1300 PMA, respectiv 600 PMA)

ruxycio [08.02.17 13:59:50] »

@webmaster26:

Lungomare Europa, 76,71019 Contrada S. Andrea, Vieste FG, Italia

villaggioturisticovieste. it

Diana1985scris / TELEFON [27.03.22 17:44:34] »

Si noi iubim acea zona a Italiei, am fost de la Bari in jos pana in toc. Am vrea sa incercam si la nord. De curiozitate, lenjerie de pat de unde ati cumparat? Perne, paturi sau pilote ati avut? Apa marii e curata? Multumesc

ruxycioscris / TELEFON [27.03.22 17:52:52] »

@Diana1985: bună ziua, la complexul de căsuțe am cumpărat lenjerie de la supermarket din localitate. Perne, pilota și pat sunt la cazare. Apa foarte curata, întrare lina în apa, foarte ospitalieri oamenii din acea zonă. Am rămas cu amintiri foarte frumoase

Diana1985, giuliani, ruxycio