ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2017
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 27.11.10
MAR-2016

Carlton Hill

Cu siguranta, atunci cand cauti o informatie, alaturi de text apar si una sau mai multe fotografii…. Si nu o data ele pot fi un important punct de plecare. In cazul meu, cele doua imagini ce insotesc cuvantul Edinburgh au fost atat de fascinante… incat mi-am promis sa ajung acolo, la locul de unde au fost realizate.

Ambele imagini, vederi panoramice, atat cea a unei artere principale intens circulate si strajuite de un turn cu ceas cat si cea in care in prim plan este un mic templu circular, iar in fundal cladirile orasului, mi-au parut atat de minunate, incat am decis: Vreau si eu acolo! Din fericire, ambele au ca punct comun locatia, Carlton Hill.

Apartinand patrimoniului UNESCO, dealul (si ale sale faimoase monumente), amplasat in centrul orasului este usor de “escaladat” si il recomand ca pe un must-see, prin privelistiile oferite, intregind imaginea orasului. Un oras fascinant, adaug fara teama ca exagerez. L-am abordat cu mult curaj si prea putine informatii, motiv pentru care initial am ratacit drumul si am ajuns mai intai la Monumentul dedicat lui Robert Burns (poetul national) aflat in apropierea lui Holyrood Palace.

Cel mai simplu drum este, normal, cel drept, parcurgand Princess Street, trecand prin fata emblematicului Hotel Balmoral si apoi tot drept inainte ajungem la St Andrew House (Scottish Government). De aici, din fata cladirii incepe Carlton Hill. Indraznesc sa va sfatuiesc sa alegeti, la urcare drumul larg in partea stanga, iar drumul mai ingust cu trepte din partea dreapta, sa-l rezervati pentru coborare. Chiar daca baza dealului este inconjurata de cladiri si monumente importante, cele mai spectaculoase sunt amplasate pe culme…

Incalziti de drumul care dureaza la urcare 5-7 minute, odata ajunsi in varf, ne oprim sa ne regrupam fortele… in jurul nostru, privirea alearga libera, trece prin toate cele patru puncte cardinale oprindu-se mai intai pe privelistea din departare … Firth of Forth, Leith, insula Inchkeith, Arthur Seat, Holyrood Palace, Salisbury Craig, Edinburg Castle… 360 de grade de incantare maxima… pentru ca in cele din urma sa se opreasca pe inconfundabila silueta a Monumentului National, situat la mica distanta in fata noastra. Multe bancute, mult verde, mult albastru, un pic frig…, in apropierea sa Monumentul lui Nelson. Catre care urcam cateva trepte si il ocolim prin stanga. Primul moment de glorie… Am gasit locatia uneia dintre fotografiile despre care povesteam la inceput. Gloria are pret!!! Potecuta care ocoleste monumentul, este noroioasa, ingusta, marginita de tufisuri ornamentale cu inaltimea potrivita sa iti intre in ochi si se termina brusc intr-un gard de sarma…. Doar bolovanul pe care ne cocotam ne premiaza… atarnam deasupra Princess Street, iar daca intind mana ating ceasul. Am in aparat prima dovada si in suflet prima bucurie. Imaginea este a mea! Identica cu cea de pe internet!

Ne plimbam pe langa Tunul portughez, ocolim Observatorul orasului (un intreg coplex de cladiri) admiram Monumentul Playfair, Turnul Gotic si ne indreptam spre Monumentul lui Stewart Dugald. De data aceasta, aleea betonata este loc de promenada, aici am intalnit doua grupuri de fotografi profesionisti. Si cu aceasta am spus tot... Acum nu ne ramane decat sa savuram cel de-al doilea moment de glorie! Tot de pe cativa bolovani, pentru o mai buna perspectiva… am si cea de-a doua fotografie si un oras minunat la picioare. Dar surpriza, apare soarele la asfintit si celor aproape o suta de poze facute in cele trei zeci de minute de plimbare le adaug aproape instantaneu inca o suta.

Coboram spre oras pe trepte, foamea si setea isi cer drepturile asa ca in afara de plimbare, recomand;

-The Standing Order, pentru atmosfera (bere) – George Street

-The Kenilworth, pentru mancare – Rose Street (celebra pentru ale sale pub-uri)

Da, despre fiecare se poate scrie un rw, la fel ca si despre fiecare din monumentele enumerate mai sus.

Da, Edinburgul este numit Athena Nordului.

Trimis de mecut in 24.01.17 23:18:04
Validat / Publicat: 25.01.17 08:03:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 1891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mecut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Holyrood Palace si Monumentul Burns

[25.01.17 10:00:36]

@mecut: Un articol foarte placut si in timp ce citeam trageam cu ochiul si la pozele din dreapta, astfel incat de abia am asteptat sa termin lecturarea ca sa trec la poze.

Iar pozele sunt minunate, incat nu stii care sa spui ca iti place mai mult.

Intradevar, o destinatie fermecatoare si care merita aleasa ca destinatie pentru cateva zile de relaxare.

Felicitari, votat cu mare placere.

Dan&Ema
[25.01.17 18:20:06]

@mecut: Superba plimbarea pe Carlton Hill! Felicitari pentru articol, mi-a placut!

Michi
[26.01.17 11:09:26]

Am fost în Edinburgh cu 20 de ani în urmă într-o excursie organizată Anglia- Scoţia, în care am vizitat frumosul oraş jumătate de zi. Ce să-mi mai aduc aminte? Mint, citind titlul reviewului, prima asociere am făcut-o cu blocul Carlton din Bucureşti, căzut la cutremurul din 1940. Citind ce ai scris, vag parcă se ridica o perdea. M-am încăpăţânat şi am mers la albumul cu fotografii (pe atunci n-aveam calculator) şi în dreptul uneia în care erau fotografiate niste monumente scria Carlton Hill. Deci amfostacolo, numai că memoria nu mai funcţionează. Sunt foarte recunăscătoare celor care prin reviewurile şi pozele postate îmi oferă posibilitatea de a-mi reaminti.

[26.01.17 11:14:07]

@mishu: Multumesc, din nou, pentru lectura, vot, ecou si aprecieri... pe curand!

[26.01.17 11:20:11]

@Dan&Ema: Ma bucur ca randurile scrise si-au atins scopul... de a bucura!

Multumesc pentru timpul acordat.

[26.01.17 11:57:43]

@Michi: Destul de curand, adica in luna noiembrie, implinesc sapte ani de AFA... motivul inscrierii mele au fost rw dumneavoastra... In 2010 cautam ceva informatii despre Sicilia (prima mea excursie pe cont propriu)... si v-am descoperit...

intai rw-urile... apoi AFA...

intai Sicilia... apoi Lumea... (destinatii si utilizatori)

@michi a fost inceputul, datorita ei a aparut @mecut

Multumesc

Michi
[26.01.17 14:56:07]

@Mecut: şi eu îţi mulţumesc

Marius 72
[26.01.17 16:18:02]

@mecut: În 6-13 iunie a. c mi-am programat concediul în Scoţia, am luat deja biletele de avion. Abia aştept să îţi calc pe urme! Ai fost şi în altă parte sau doar la Edinburgh?

[26.01.17 16:44:35]

@Marius 72: Am stat 3 zile în Edinburgh, dar am văzut și alte locuri.

Te ajut cu placere, spune-mi ce te interesează și dacă ma pricep îți răspund.

Rezerva-ti oricum 2-3 zile pentru Edinburgh, pentru ca oferta este larga și atmosfera merită savurata pe îndelete

Fii pregătit, pentru ca este unul, poate singurul loc unde veți întâlni mai la tot pasul domni în "fusta"... Un adevărat spectacol de tradiție și nonșalanță

Marius 72
[27.01.17 08:51:46]

@mecut: Îţi mulţumesc pentru amabilitate! Aterizăm dimineaţa la Glasgow. O zi o petrecem acolo, următoarele 2 le-am programat pentru Edinburgh, apoi spre Inverness şi împrejurimi, ajungem la Glencoe şi Insula Skye pentru a ajunge din nou la Glasgow în seara dinaintea plecării. Mi-ar fi de ajutor dacă ai recomanda cazare sau, dacă ai folosit, maşină de închiriat.

iulianic
[27.01.17 10:31:40]

@mecut: Sunt numai câteva luni de când am vizitat și eu Edinburgh. Din păcate doar preț de o jumătate de zi pentru că cealaltă jumătate trebuia să o dedicăm celuilalt important oraș sudic scoțian, Glasgow. Mi-a plăcut Edinburgh, în special dealul cu castelul. Este atât de mare și are atâtea porți încât te poți rătăci. Cât despre fotografii…, da, cele mai frumoase se pot face de pe înălțimi.

[28.01.17 13:21:31]

@Marius 72: Cazarea pentru Edinburgh o recomand la Hotel Ibis Buget Park, despre care a scris @makuy, el fiind cel care "a vandut pontul"... in rest discutabil, in functie de prioritatile personale, nu am ceva special sa recomand.

Am fost cu masina inchiriata, dar nu m-am ocupat eu de nimic... deci cu regret, nu te pot ajuta.

Dar, am mers si cu mijoacele lor de trasport, care au functionat ireprosabil. De exemlpu Glasgow Airport-Buchanan Station Glasgow-Edindurg Airport-hotel Ibis Buget Park.

De asemeni din apropierea acestui hotel se poate ajunge usor, aprox 20min, tot cu autobuzul in Leight, unde este ancorat The Britannia Royal Yacht. Un obiectiv extrem de interesant, te asigur.

Ca o ultima parere, nu uita ca partea de coasta, la nord de Edinburgh, spre Aberdeen adaposteste unele din cele mai frumoase castele ale Scotiei... Traseu care este si pe lista noastra de prioritati... in viitor...

glcitizen
[28.01.17 13:47:37]

Ai surprins foarte bine nu numai culoarea ci si ceva din emotia locului- o istorie vie pe care am retrait-o si eu anul trecut.

[28.01.17 14:04:09]

@iulianic: Adevarat, castelul este un must-see atunci cand nu ai prea mult timp la dispozitie. Si eu merg destul de mult in excursii organizate, carora le recunosc cel putin doua avantaje, pretul scazut si o larga arie de acoperire... Cu ele cel mai important este ghidul... care uneori nu este chiar atat de bine informat pe cat ar trebui.

Pe cont propriu, cand te "ghidezi" singur, ai sansa unor experiente deosebite, atent alese din timp si potrivite pe interesele fiecaruia.

Multumesc pentru ecou

Calatorii frumoase, cat mai multe!

[28.01.17 14:41:17]

@glcitizen:

Multumesc pentru cuvintele de lauda...

Multumesc pentru lectura...

Chiar am fost emotionata!

gregorio
[03.08.18 17:52:34]

Daca spun ca totul s-a hotarat in catvea minte... aseara... mda, deci maine plecam la Edinburgh, cu masina/ferry... doua zile. Stiu, este insuficient, dar cand visezi de o viata sa vezi Scotia, chiar si cateva ore ar fi suficiente... pentru inceput. Fiind dor doua zile, iti dai seama ca vom fi ca soarecii... fuga, fuga. Articolul tau, foarte bun, multumesc mult. Pozele... brrr. Voi reveni cu impresii. Votat, multumesc!

Dan&Ema, glcitizen, gregorio, iulianic, Marius 72, mecut, Michi, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Edinburgh și împrejurimi: