ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2017
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 16.06.15
DEC-2016

Croaziera in Caraibe

Si iata ca merg in a treia croaziera, ceea ce acum 4 – 5 ani nici nu visam. De fapt aceasta croaziera o voi tine minte in mod deosebit, a fost cu dedicatie deoarece mi-am serbat ziua de nastere pe mare.

La inceputul lunii decembrie am fost intr-o croaziera cu MSC Opera in Caraibe. Imbarcarea s-a facut de la Havana unde nava a stat 2 zile inainte de a pleca pe mare. Traseul a fost: Havana – Monego Bay Jamaica- Insulele Cayman – Cozumel Mexic –Havana.

De la Havana am fost cu autocarul la Varadero unde am mai stat 4 zile la complexul Sol Sirenas cu all inclusiv. Am fost un grup de peste 80 de persoane in aceasta excursie care a combinat croaziera si plaja in Cuba. Despre Cuba si Havana nu are rost sa scriu pentru ca am vazut multe impresii pe site. Dupa ce am vizitat Havana am ajuns la concluzia cat de bine o ducem noi. Nici in vremurile de trista amintire nu traiam atat de rau precum traiesc ei. Am avut ghinionul ca a fost si doliu dupa Fidel cat am stat la Havana si nu am vazut distractie pe strazi si muzica descrisa de alti vizitatori. Preturile pentru straini sunt de mari si calitatea lasa mult de dorit. Nici in resorturile lor nu merita sa te duci pentru, conditiile si macarea nu sunt de 4 sau 5 stele.

Am sa va povestesc acum despre croaziera cu MSC Muzica Opera. Imbarcarea s-a facut dupa amiaza, am avut cabina interioara pentru ca diferenta fata de cabina cu balcon era de aproape 600 euro de persoana si avand in vedere ca vremea a fost calda am petrecut timpul ori pe punte ori in insule. Seara mancam la restaurantul La Caravella in prima serie si dimineta si la pranz la bufet. Mancarea pe vas este suficienta diversificata si pentru toate gusturile. Spectacoleau fost in fiecare seara dar nu au fost prea grozave asa ca nu am fost la teatru in fiecare seara.

Prima oprire dupa plecarea din Havana a fost in Jamaica la Montego Bay. Am luat un bus de pe mal cu 20 de euro care ne-a dus in oras. De aici impreuna cu o familie am luat un taxi care ne-a facut turul insulei, si apoi am fost la plaja. Insula mi s-a parut destul de murdara, la tot pasul iti ofera iarba de fumat, in schimb in resorturi este foarte frumos. Culoarea marii este superba si este si foarte calda si limpede. Localnicii sunt imbracati foarte colorat si lucrurile care sunt la vanzare sunt la fel de colorate. De pe vas se puteau achizitiona excursii marea majoritate in interiorul insulei unde este cascada Ocho RIOS, pretul lor fiind intre 60 si 90 de euro de persoana.

Insulele Cayman- in insulele Cayman am coborat cu tenderul in Georgetown. Chiar la debarcare au un mall mare cu produse de firma si multe magazine cu bijuterii. Tot aici avea si wi-fi gratis. Spre deosebire de Jamaica aici este foarte curat si totul arata foarte ingrijit. Dupa ce ne-am plimbat pe strazile pline de magazine am luat un bus -5 $ care ne-a dus pana la plaja locala. Pe drumul pana acolo am intalnit numai resorturi de 4 si 5 stele care aratau superb. Nisipul si culoarea apei sunt minunate. Excursiile care se puteau lua de pe vapor costau intre 50 si 120 de euro.

Cozumel Mexic – aici am luat o excursie de pe vas de 80 de euro de persoana. Am fost cu feribotul pe PLAYA DEL Carmen si de acolo cu un microbus am fost pe plaja si am facut scufundari aproximativ 50 de minute, sa vedem broastele testoase. Pentru scufundare am avut ghid si masti special. Dupa scufundari am revenit pe plaja la o terasa unde am luat pranzul si apoi am ne-am plimbat pe 5th avenue o strada principala din statiune cu multe magazine.

Aceasta a fost ultima zi din croaziera, dupa o noapte foarte agitata, a fost furtuna am ajuns din nou la Havana si am plecat spre Varadero.

In concluzie croaziera este un mod minunat de a-ti petrece vacant si in Caraibe sunt insule minunate apa si plaja sunt grozave, pacat ca distanta este foarte mare pentru noi si este mai dificil de ajuns.

Trimis de mariana07 in 23.01.17 12:22:30
Validat / Publicat: 23.01.17 16:12:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE. A mai fost în/la: Tarile Nordice, Golful Persic

VIZUALIZĂRI: 4456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Caraibe

[23.01.17 16:09:15]

@mariana07:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Croaziere cu MSC Musica, CROAZIERE" (deja existentă pe sait)

[23.01.17 16:25:10]

@mariana07: Start vot! Cum am vazut ca este despre o croaziera am sarit imediat sa citesc. Mi-a placut articolul (ca altfel nu-l votam) insa mi-ar fi placut sa povestesti si mai mult si la fel de mult mi-ar fi placut sa mai pui ceva poze, de pe vas sau de pe uscat.

In ceea ce priveste impresiile celorlalti despre locurile pe unde ai ajuns si tu, nu pot fi luate ca etalon si pentru tine. Fiecare are perceptia lui iar in final cu cat sunt mai multe impresii cel ce vine in urma voastra are ce sa compare.

Felicitari pentru excursie, ai dreptate, cam departe pentru noi, votat insa cu mare placere.

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[23.01.17 19:46:50]

Sunt putin nelamurita: MSC Opera sau MSC Muzica, deoarece le numiti pe amandoua?

mariana07AUTOR REVIEW
[23.01.17 20:42:12]

@dianamea: Croaziera este cu MSC Opera. Am gresit eu cand am mentinat Muzica. Scuze

[23.01.17 20:50:36]

@mariana07: Ok... am mutat review la rubrica corespunzătoare!

[23.01.17 21:41:52]

Articolul este selectat ca fiind "de interes turistic crescut" (dintr-o destinaţie inedită sau de la care nu avem impresii recente).

Beneficiază în consecinţă de un spor de punctaj la voturile FB/FU şi B/U (1300 PMA, respectiv 600PMA)

hopyk
[24.01.17 16:46:09]

Foarte frumoase insulele din Caraibe, un vis... un soi de "struguri acri" pentru iubitorii de plaja cu buget restrans. Felicitari pentru articol, mi-am imaginat, pentru cateva momente, albastrul acela unic al marii, regasit in putine locuri in lume...

Cu speranta ca voi putea scrie si eu candva un review al acelei zone, va urez in continuare calatorii bogate!!

mariana07AUTOR REVIEW
[25.01.17 12:48:27]

@mishu: multumesc pentru vot, nu am scris despre activitatile de pe vas pentru ca sunt descrise amanuntit mai ales in articolele scrie de dianamea.

Pentru aniversare am achitat in tara un pachet aniversar de 29 euro care consta in o sticla de sampanie si un tort si seara au venit cu tortul si o felicitare si au cantat la masa la multi ani. A fost foarte frumos.

La piscine apa era foarte buna, si locuri la sezlog gaseai mai greu dupaamiaza cind lumea vene din excursii.

Voi scrie si despre complexul Sol Sirenas din Varadero

Utube
[25.01.17 15:12:27]

Bună ziua, scriitorule!

Mulțumesc de informaţii. Auzisem că există foarte mari diferențe între ce este în resorturi și ce găsești când ieși pe străzi, în anumite locații etichetate "de vis". Bine de știut aceste aspecte mai ales pentru cei care doresc să și viziteze câte ceva când merg în concediu nu numai să stea cu burta la soare și să mănânce.

Felicitări pentru articol!

O zi bună!