ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
MAY-2012

1000 de leghe in croaziera Capitalelor Baltice

3000 de mile marine - peste 5500 de km, Oceanul Atlantic, Marea Nordului si Marea Baltica, mi-am plimbat pasii prin 6 tari, 4 capitale, am trecut pe langa tarmurile a 14 tari, am traversat canalul Manecii, am schimbat ora indicata de ceas de vreo opt ori, 10 nopti ne-am lasat leganati de vasul de croaziera Opera a companiei MSC. Este a doua croaziera de vis dupa cea din primavara lui 2009 in Mediterana cu nava Fantasia, apartinand tot MSC. De mult timp imi doream sa ajung din nou in acea zona geografica de sub Cercul Polar care ofera calatorilor incepand din luna mai pana la sfarsitul lunii iulie, celebrele Nopti Albe.

Cu multi ani in urma vizitasem vechiul Leningrad, care in iulie 1991 avea sa revina la denumirea de Sankt Petersburg. Itinerariul croazierei: Ijmuiden - Tallin - Sankt Petersburg - Copenhaga - Southampton - Ijmuiden - 11 zile - 10 nopti. Escala cea mai apreciata: Sankt Petersburg- unul dintre cele mai frumoase orase ale lumii. Este supranumit "Venetia Nordului" sau "Parisul de Rasarit", dar frumusetea sa este intr-adevar unica si diferita.

Dupa calatoria matinala cu avionul spre Amsterdam, al carui aeroport imens l-am admirat indelung, ne-am indreptat spre terminalul maritim Ijmuiden, la o distanta de vreo 25 de km. La iesirea din aeroportul Schiphol am inchiriat un minibus - 8 persoane- dintre care 2 au dorit sa mearga in centrul Amsterdamului, asa incat am avut norocul sa parcurgem cu privirea si sa admiram in treacat capitala Olandei. Ijmuiden (in traducere - gura raului) este un oras-port in apropierea regiunii pitoresti Zaanse Schans, zona conservata si nelocuita, faimoasa pentru morile sale de vant. Ajunsi in Ijmuiden, check-in-ul s-a inceput cu 4 ore inainte de ridicarea ancorei.

Asadar, daca mergeti intr-o croaziera, trebuie sa va luati aceasta marja, daca avionul aterizeaza cu intarziere sau se ivesc alte probleme, s-ar putea sa intarziati la imbarcare. Aici bagajele mari sunt etichetate, colectate si in cateva ore se vor afla in fata cabinelor. Este de dorit ca acum sa pastrati in bagajul de mana tot ce credeti ca veti avea nevoie pentru urmatoarele 5-6 ore (documentele de calatorie, echipamentele audio-video, medicamente). Check-in-ul se inchide cu 2 ore inainte de ridicarea ancorei. De la balconul terminalului, unde exista un bar de la care va puteti infrupta cu ce doriti, priveam cu nerabdare la siluetele navelor de croaziera ce-si asteptau pasagerii. La imbarcare, la check-in aveti posibilitatea sa depuneti o suma de bani pe cardul dat de catre linia de croaziera sau sa aveti la dv. un card international valid (de preferat Mastercard, dar este OK si Visa) de euro sau lei (daca aveti lei, atunci se va face conversia in euro intrucat aceasta este moneda utilizata la bordul vaselor MSC).

Nici un serviciu pe vas nu se achita cu bani cash, iar in cazul cand depuneti o suma prea mare pe card si nu ati cheltuit-o, cu o seara inainte de a debarca, atunci candse face decontul intre linie si pasager, aceasta suma va fi restituita. In lipsa unui card personal, turistul este obligat la imbarcare sa constituie un depozit cash in euro care va servi la acoperirea cheltuielilorefectuate de turist pe vas. Cardul de croaziera primit la imbarcare serveste deci ca identificare personala, cheie a cabinei sau pentru a plati cumparaturile sau serviciile de la bord. In caz de pierdere trebuie sa anuntati imediat si se elibereaza noi carduri pentru ambii ocupanti ai unei cabine.

MSC Opera este a sasea nava a flotei MSC inaugurata in 26 iunie 2004 la Genova. Cateva caracteristici: tonaj -59058 to, lungime-251 m, latime-29 m, inaltime-54 m, viteza maxima-21,70 noduri, 13 punti (9 pentru pasageri, 4 pentru echipaj), 2 stabilizatoare, 9 lifturi, 856 cabine ce pot gazdui maxim 2200 persoane, dintre care 172 cabine cu balcon, 295 exterioare cu geam si 359 interioare. Membrii echipajului sunt in numar de 728. Voltajul pe vas este 110/220 V. Cele patru punti exclusiv cu cabin e pentru pasageri sunt: -Puntea 10 - Turandot cu cabine categoria 10,9, 6,5 si 4 -Puntea 9 - Norma cu cabine categoria 10,9, 6 si 4 -Puntea 8 - Traviata cu cabine categoria 8,6 si 3 -Puntea 7 - Rigoletto cu cabine categoria 7,6, 2 si 1 Pe puntea 12 - La Boheme- exista 28 de suite cu balcon privat - categoria 11 Cand am achizitionat biletul de croaziera ni s-a comunicat si numarul cabinei si categoria - cabina 10224- categoria 10, pe puntea Turandot, la tribord.

Pe cardul primit la imbarcare sunt imprimate numele si prenumele pasagerului, perioada de calatorie, numarul cabinei, numarul barcii de salvare (sa n-apelati la ea!), restaurantul cu numarul mesei si seria I sau II cand serviti masa. "Opera" este o nava luxoasa (4*) si poate parea un pic intimidanta la inceput, dar te obisnuiesti repede cu aceasta viata intr-un palat plutitor! Cum eram obisnuiti de la croaziera anterioara si aici am fost intampinati cu zambetele celor aliniati la intrarea pe vas si cu urari de bun venit la bord! De aici fiecare familie era condusa de catre o camerista pana la cabina destinata. Am vrut sa vizitez nava imediat, dar iti trebuie mai multe zile pentru a o descoperi in totalitate si usor treci de la o surpriza la alta.

Pe vas exista 4 restaurante: pe puntea 5 "Aida" - restaurantul La Caravella, pe puntea 6 -restaurantul L' Approdo, iar pe puntea 11"Tosca" - restauraurantul-bufet Le Vele si restaurantul outdoor Il Patio cu grill si pizza. La restaurantul La Caravella unde eram si noi repartizati, luau masa pasagerii care aveau bilete de categorii superioare. La restaurantul Le Vele si Il Patio putea lua masa oricare pasager, fiecare dupa pofta inimii... Daca doreai un meniu a la carte, mergeai la restaurantul la care aveai masa retinuta, dar puteai si dubla, tripla... meniurile, schimband restaurantele pe rand... Seara preferam restaurantul La Caravella, unde fiecare cina era un eveniment culinar! Totul era eleganta si rafinament, aici te puteai bucura de parfumul subtil si gustul profund, iti facea placere sa-ti privesti comesenii imbracati elegant... Trebuia sa fii punctual, la intrare te intampina un anunt care te avertiza ca restaurantul se inchide dupa 15 minute de la deschidere. Decorarea restaurantului, dar si a fiecarei mese avea in vedere sa ofere musafirilor sentimentul de bun gust si perfectiune! In timpul croazierei au existat 3 seri de gala cand tinuta in care te prezentai trebuia sa fie speciala si in care puteai sa faci fotografii impreuna cu capitanul navei, Antonio Siviero. Seara de gala cu faimosul bufet de la miezul noptii in care legumele, fructele, prajiturile, gheata au luat forme de necrezut in mainile magicienilor bucatari a fost un punct forte!

Cabina luminoasa, foarte curata, decorata simplu, dar cu mult bun gust cuprindea un pat imens cu doua noptiere laterale, un dulap foarte incapator pentru imbracaminte asezata pe umerase, atat de incapator, incat in partea de jos au intrat cele patru valize (doua mari si doua mici). Acest dulap in partea de sus are doua rafturi unde va puteti aranja imbracamintea alaturi de cele doua veste de salvare. Un alt dulap mai ingust are trei rafturi inalte si dedesubt cinci sertare. Televizorul LCD se gaseste pe o masuta deasupra frigiderului. In partea opusa se afla un mic birou cu fotoliu si o oglinda. Este de apreciat serviciul de schimbare frecventa (la 2-3 zile) a lenjeriei de pat, cu toate ca nu era necesar.

Curatenia era ireprosabila, atat in cabina cat si pe intreg vasul, cu toti pasagerii numerosi (nava fiind complet ocupata), totul era impecabil si stralucea! Cabinele sunt prevazute cu aparate de aer conditionat. La baie cele 6 prosoape erau inlocuite ori de cate ori le foloseai, de cateva ori pe zi! Apa de la robinet nu este potabila, dar te poti aproviziona cu ceai, cafea sau apa de la punctul de servire de pe puntea 11, langa restaurantul Il Patio, in orice moment al zilei sau noptii. In cele 11 baruri si cafenele gentiletea serviciilor te coplesesc, iar personalul politicos este intotdeauna surazator si disponibil sa-ti satisfaca orice doleanta. Aici, muzica moderna sau clasica, la sfarsitul serilor iti ofera binemeritate momente de relaxare si placere.

Este de apreciat profesionalismul si calitatea fotografiilor executate de cativa tineri romani entuziasti ce lucreaza la Photo Gallery. Alte doua tinere romance am intalnit la Logo Shop si la magazinul beauty & cosmetics. In fiecare seara aveau loc cate doua spectacole in Teatro dell'Opera, spectacole de calitate si de inalt nivel artistic prin decoruri, teme alese, costume, cu reprezentatii sofisticate de acrobatii, momente de circ si cabaret, cu echipe de dansatori si cantareti remarcabili. Pe puntea 12 "La Boheme", la pupa se afla discoteca Byblos, unde intr-un cadru elegant perechile de dansatori se leganau in ritmul muzicii si al vasului.

Regulamentul indica sa nu aduci la bordul vasului bauturi alcoolice, dar cei care si-au cumparat in timpul excursiilor aceste bauturi, nu au avut probleme la urcarea pe vas. Trebuie sa stiti ca la fiecare intoarcere pe vas exista control asupra persoanei si a bagajelor, exact ca la aeroport. Pe puntea 6 se afla Montecarlo Casino, deschis zi si noapte, cat vasul este in miscare. Fumatul pe nava este permis doar in locuri special amenajate, in cateva baruri sau pe anumite punti si numai la babord.

Este interzis fumatul in cabina sau pe balconul acesteia, precum si aruncatul resturilor de la tigara peste bord. Pentru cei cu varsta cuprinsa intre 3- 17 ani exista un miniclub "Buffalo Bill" cu activitati specifice impartite pe patru grupe de varsta. Pana la varsta de 12 ani fiecare copilas primeste o bratara galbena inscriptionata cu numele sau si numarul cabinei. Preturile pe vas, cu toate ca sunt fara taxe aditionale, mi s-au parut totusi cam ridicate. Exista in anumite zile oferte la jumatate de pret sau 2+1 gratis. Acestea sunt specificate in buletinul zilnic pe care-l primeam seara, intotdeauna la aceeasi ora! Pe puntea 11, la prova, langa centrul de fitness dotat cu nenumarate aparate pentru intretinere se gaseste Aurea SPA, centru ce asigura tratamente de infrumusetare, masaje, sauna si baie turceasca, precum si camere de relaxare unde o muzica in surdina si privelistea marii nesfarsite te indeamna la visare...

Micul dejun se putea lua intre orele 7-10, pranzul intre 12-15 si cina in doua serii, la ora 18 si 20 si jumatate. Foarte grijulii, in prima zi de imbarcare, pranzul a fost prelungit pana la ora 16. Pe puntea 7 "Rigoletto" puteti gasi o biblioteca cu o sala de lectura, precum si o sala de jocuri - carti, remmy, table... Pe puntea 5 "Aida", la prova, in continuarea salii Teatro dell'Opera veti gasi barul Sotto Vento, apoi Duty Free Shop, Receptia, Biroul de informatii pentru excursii, apoi pe Via Condotti (Corso-ul navei) -magazinele de bijuterii si ceasuri, Piazza di Spagna, Lei&Lui Boutique si ajungem la pupa - restaurantul La Caravella.

Pe puntea 12 era o adevarata placere sa te plimbi inspirand aerul sarat, alaturi de cei ce alergau pe pista de jogging. De mai urcai cateva trepte ajungeai pe puntea 13 - Sun Deck cu Solarium, unde te asteptau sezlongurile imbietoare, tot aici este si un teren de minigolf. Pe puntea 11 central se gasesc doua -am piscine si doua jacuzzi.

Atat dimineata cat si dupa-amiaza echipa de entertainment asigura buna dispozitie a celor care se prindeau in jocurile lor. Erau jocuri de indemanare, de perspicacitate, Quizz, lectii de dans, exercitii Aerobics si Stretching. A fost distractiv sa particip la jocuri, mai ales ca am castigat si doua suveniruri... In fiecare oras in care am ancorat ne-am inscris in cate o excursie organizata perfect, pana in cele mai mici amanunte.

Peste tot pe vas pluteste buna dispozitie, dorinta de a cunoaste si a intra in vorba cu ceilalti pasageri, dupa 2-3 zile de navigat incepusem sa ne cunoastem intre noi, sa ne salutam, sa ne zambim... Cu o asemenea nava, cu un echipaj devotat clientelei sale, cu gentiletea si competenta personalului - sunt putine sanse sa gasesti vreun turist dezamagit... Doar cativa romani (cum altfel?) care, dupa parerea mea si-au dat in petec, vorbind tare pentru a atrage atentia celorlalti, razand ostentativ, venind imbracati neadecvat la masa, umplandu-si farfuriile peste-poate, pentru ca mai tarziu sa treci pe langa mesele lor si sa vezi risipa si dezordinea ce ramanea dupa ei... E pacat si rusinos...

Biletele pentru croaziera le-am achizitionat cu o luna si jumatate inainte de plecare, gasind o oferta greu de refuzat: 500 euro/persoana avand si zborul dus-intors inclus in pret, la final s-au mai adaugat inca 650 euro pentru excursii (2 persoane), plus cateva sute de euro pentru suveniruri, cumparaturi la bordul vasului, transfer aeroport- terminal imbarcare, service charge (6 euro/zi/pers) pentru membrii echipajului.

O croaziera este o experienta inedita, o vacanta fara griji, in care esti rasfatat la maxim, te culci in dreptul unei tari si te trezesti privind tarmurile alteia, despachetezi o singura data, iti faci prieteni de pe meleaguri indepartate, este evadarea perfecta intr-o zona de frumusete senina. Poate ar mai fi multe de adaugat si povestit, dar imi doresc sa va fi insuflat macar dorinta de a va planifica in viitor, o croaziera...

Trimis de Alina53 in 31.05.12 01:29:45
Validat / Publicat: 31.05.12 13:08:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 6488 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 MSC Opera ancorata in portul din Sankt Petersburg

[31.05.12 01:55:44]

Webmaster, te rog clipul: www.youtube.com/watch?v=IntQDf-6xM8&feature=related Multumesc mult!

[31.05.12 09:37:23]

@Alina53, din pacate filmul solicitat de tine nu mai este disponibil pe youtube. Poti sa sugerezi altceva.

MCM
[31.05.12 13:19:23]

Uffff, abia uitasem de croaziere si cand ce sa vezi? Rw tau.

Iar mi-am adus aminte, iar am inceput sa fac planuri pentru la anu', iar... iar...

Ma bucur tare mult pentru voi. In mod sigur cand ma voi hotari sa plec intr-o croaziera, voi apela negresit la tine.

Felicitari pt rw si pentru calatorie.

P14 este superba

mariana.olaru
[31.05.12 13:35:15]

Alina, felicitări! Atât review-ul, cât și fotografiile sunt o încântare! Așa cum până mai ieri aveam oroare de zborul cu avionul, așa mă tem și de întinderile nesfârșite de apă, cu toate că de pe mal stau ore întregi să le admir frumusețea. Nu e de mirare așadar că n-am considerat cu nicio ocazie oportun să mă orientez spre vreo croazieră, dar lectura review-ului tău mi-a dat un așa sentiment de liniște și încântare, chiar de siguranță, încât, iată, mi-ai deschis un nou orizont și o nouă perspectivă turistică. Îți mulțumesc pentru aceasta și aștept să revii cu povestea excursiilor opționale

Diaura*
[31.05.12 14:01:13]

@alina53

Dupa ce am citit prima fraza, am spus un lung wauuuu. Dupa ce am citit ultimul rand, nu am mai putut spune nimic.

Asa calatorie frumoasa si o poveste atat de consistenta, ma fac sa imi doresc si mai mult o croaziera. Pentru mine ar fi o fila frumoasa de poveste.

Toate fotografiile sunt frumoase, dar P16 si P25 sunt de album.

[31.05.12 15:09:23]

Webmaster, te rog din nou: www.youtube.com/watch? v=J7_gL1r-_bQ&feature=related Multumesc

[31.05.12 15:55:49]

@MCM, Mariana, Diaura - dragele mele, va multumesc pentru gandurile voastre frumoase, daca am reusit sa va transmit macar o mica parte din trairile mele in aceasta calatorie, ma bucur mult si am doar un sfat: urmati-mi exemplul!

Chloe
[31.05.12 15:56:21]

@Alina,

te rog sa ne spui daca in pretul de 500 euro/pers ai avut incluse toate mesele si bauturile de la bord...

multumesc

[31.05.12 17:34:53]

@Chloe: Toate cele trei mese principale plus gustarile sunt incluse in pretul croazierei. Bauturile alcoolice, sucurile, apa imbuteliata se platesc, iar preturile nu sunt mici. La imbarcare se ofera spre cumparare pachete de diferite bauturi la un pret putin redus. Sunt pachete de vinuri de trei categorii, sucuri, bere sau apa imbuteliata. Aceasta din urma, plata sau gazoasa 1l=2,3 euro. In baruri, la bauturi se mai aplica +15% service charge. In timpul unei croaziere, depinde de durata ei, exista doua sau trei seri de cocktail cand in baruri esti servit cu bauturi alcoolice (lichioruri, sampanie, cocktail-uri) ori de cate ori doresti. Alternativa - 24/7 -apa, gheata, ceaiuri, cafele sau sucuri.

sunflower
[31.05.12 17:51:50]

Fotografiile sunt naucitor de... atractive!

Cel putin 1000 de felicitari pentru cele scrise si aratate!

artemisa24
[31.05.12 21:41:12]

nu pot sa spun decat... "Splendid review"...

amero
[31.05.12 22:07:01]

regret ca nu pot vota de mai multe ori.

un rew. despre o croaziera de exceptie.

superb. felicitari

adri-nico
[31.05.12 23:26:49]

Foarte frumos!

[01.06.12 16:18:48]

Reviewuri ca acesta sa tot citesti. Felicitari.

500 de euro de persoana incluzand biletele de avion suna foarte bine. Croazierele mi-au parut intotdeauna inaccesibile din cauza costurilor. Se pare ca m-am inselat. Pe viitor am sa acord si eu o atentie marita acestui tip de vacante.

Astept si urmatoarele reviewuri din aceasta calatorie. Reviewuri scrise bine, insotite de poze superbe - cred ca e vorba de munca in echipa aici Felicitari autoarei cat si fotografului!

georgiana
[01.06.12 17:31:31]

Impresionant!

Cum ai reusit tu in cele 11 zile sa descoperi atatea lucruri!

In ce tura ai fost programata pentru cina? Pentru ca noi, in vacanta de anul trecut despre care am scris aici vezi impresii

am fost in cea de-a doua, pe care n-as recomanda-o, deoarece nu am reusit sa prind nici un apus si nici un spectacol intreg in sala de teatru! Dar, a fost doar alegerea noastra!

In rest, dupa ce am citit totul de 2 ori si ti-am admirat fotografiile de tot atatea ori, realizez ca Opera si Lirica, cele doua nave '' surori'' ale liniei italiene de croaziera MSC, sunt asemanatoare, de la aranjamentul cabinelor, a puntilor, a dotarilor, chiar si serviciilor!

Pretul a fost unul foarte bun, daca ati avut inclus si biletul de avion si croaziera a fost de 11 zile!

Despre raul de mare nu ai pomenit nimic. Sa inteleg ca... nu ai facut cunostinta cu starea aceasta neplacuta?

[22.08.12 23:26:14]

Excelent! Ce ar mai fi de spus! Nici eu nu credeam că există aşa oferte - 500 Euro de persoană cu toate mesele incluse şi mai ales cu zborul inclus. E de necrezut? Dar uite că se poate!

Să înţeleg că puteai lua masa la aproape orice restaurant de acolo? Şi că puteai să te duci pentru, să zicem cină şi la 2 - 3 restaurante pe rând, în aceeaşi seară? Înţeleg din ce ai scris că băutura nu intra în preţ, nu? La fiecare masă plăteai apa? Sau cumpărai doar apa pe care o luai la cameră?

La facilităţi gen spa sau masaj aveai acces gratuit sau plăteai ceva?

E bine de ştiut!

Biletele le-ai luat de la o agenţie din România sau de afară?

[23.08.12 09:48:59]

Pentru vizitarea Rusiei aţi luat viza din România sau se putea obţine pe loc. Câte porturi impicit oraşe aţi vizitat efectiv? De câte ori a oprit nava? Care au fost ţările vizitate? Ce se făcea în excursiile obţionale?

Hai că ne-ai întărâtat! Mai vrem amănunte!

[24.08.12 11:25:21]

@georgiana - multumesc pentru aprecieri. Nu n-am avut probleme cu raul de mare, am avut noroc de mari cu ape linistite, pentru cei care se confrunta cu aceasta problema, exista anumite medicamente.

[24.08.12 12:17:41]

@bose - Intr-adevar, pretul a fost foarte bun! La imbarcare noi am fost repartizati la restaurantul cu meniu a la carte La Caravella, deci nu aveam acces la celalalt restaurant cu acelasi specific L"Approdo. La imbarcare cand ti se inmaneaza cardul, poti ruga sa fii repartizat la un restaurant anume si seria cand vrei sa iei masa. Bauturile nu sunt incluse la masa. Vinul imbuteliat este scump 15-20-30 euro. Noi am baut vin la carafa (foarte bun), bere sau apa carbogazoasa. Puteai cere o carafa cu apa, dar chelnerul se cam uita pe sub sprancene... In afara de restaurantul la care esti repartizat, orice calator poate lua masa la restaurantul bufet Le Vele sau Il Patio, unde felurile de mancare sunt divere si le poti combina dupa pofta inimii. Zi si noapte la Il Patio te poti aproviziona cu apa rece, cu gheata, ceaiuri sau cafea. Procedurile la SPA sunt contra cost, exista zile cand se fac reduceri. Biletele le-am achizitionat de la o firma specializata in croaziere din Cluj-Napoca. Pentru excursiile organizate pe vapor se obtine viza colectiva pentru Rusia. Viza individuala se putea acorda la cerere de catre cei interesati, contra cost si cu sustinerea unui interviu in fata autoritatilor rusesti. Noi am luat numai excursii organizate - este mult mai comod si mai sigur, este greu sa te descurci intr-un oras necunoscut in care vrei sa vizitezi cat mai multe. In aceasta croaziera vasul a oprit in porturile: Talinn, Sankt Petersburg, Copenhaga, Southampton si Amsterdam - Ijmuiden ca port de imbarcare-debarcare. In excursiile optionale se viziteaza obiective turistice, existand mai multe variante de traseu si de limba pentru ghid. In fiecare port iti puteai alege dintre 7-8-9 trasee cu ghid in engleza, franceza, germana, italiana sau spaniola.

[24.08.12 18:50:08]

Mulţumesc pentru răspuns!

Chelnerul se uita urât dacă cereai apă pentru că apa era mai ieftină şi implicit şpaga lui mai mică?

Bănuiesc că nu era bufet suedez, deci chiar dacă mesele erau plătite dinainte, erai servit la masă, nu? Asta presupunea şi un mic tips (sau mai mare) pentru chelner, nu?

Pun atâtea întrebări pentru ca în cazul în care am ajunge şi noi pe acolo să nu facem notă discordantă din neştiinţă... Nu ar fi frumos...

MCM
[24.08.12 19:24:18]

@bose: din cate rws am citit, am inteles ca tips-urile se platesc obligatoriu, in functie de vas. Undeva intre 6-10 euro/turist/zi, bani care se impart ulterior intre angajatii de pe nava. Ce-i drept, cred ca exista si optiunea in care sa dai cat vrei tu, sper sa nu gresesc. Cei care au fost ne pot confirma/sau nu acest lucru. Iar la faza cu apa, cred ca era din cea gratis, de la dozator.

[26.08.12 12:06:33]

@bose

In restaurantele principale, acolo unde se serveste cina, undeva la puntile inferioare, stai la masa si esti servit de catre chelneri. In fiecare seara au alt meniu, de unde poti alege un starter, un main course si un desert. Meniul se schimba in fiecare seara si ai cate 2,3 optiuni la fiecare.

In restaurantele principale, nu mai exista dozatoarele de apa - ca la restaurentele de tip bufet de pe puntile superioare (de unde te poti autoservi). Si apa pe care o comanzi, trebuie sa o platesti. Apa e la sticla.

La fiecare bautura pe care o comanzi se adauga un 'servis charge' de 15%. Asta e pentru bacsisul chelnerului. Cu cat comanzi mai multe bauturi... cu atat creste bacsisul lui. Peste asta, daca vrei sa-i mai bagi o hartie in buzunar, nu te opreste nimeni. La sfarsitul mesei, dai cruise cardul. pe care iti contorizeaza ce-ai consumat si iti aduce o chitanta pe care trebuie sa o semnezi. Bacsisul deja ti l-au tras... acel 15%, deci nu e nevoie de bacsis suplimentar, in afara de cazul ca vrei tu. Italienii de obicei nu prea dau tips.

In timpul cinei, sunt deschise si restaurantele cu bufet suedez, de pe deckurile superioare. Poti sa mananci si acolo daca vrei. Acolo te servesti singur si cu mancare si cu bauturile de la dozator. Garsonii stau numai pentru a debarasa. Daca vrei sa comanzi de baut (alcoolice sau sucuri) poti plati cu cruise cardul. Sunt cativa garsoni, imbracati diferit, care se ocupa doar de servirea bauturilor. De obicei te vor intreba daca vrei sa bei ceva, deoarece le iese si lor acel 15%.

Inainte de a porni in croaziera, poti sa-ti alegi pachete de bauturi... dar te leaga de restaurantul pricipal.

Am scris si eu cate ceva despre experienta pe un vas MSC, aici vezi impresii MSC Divina

[27.08.12 21:22:11]

@MCM, TraianS

Mulţumesc mult pentru lămuriri. Foarte importante informaţiile şi interesante totodată. Acum lucrurile sunt mult mai clare. Şi dacă mai era cazul demonstrează încă o dată cât de bună este organizarea pe un astfel de vas. Până la urmă, cu această procedură (15% tips) scutesc oaspeţii de momente mai mult sau mai puţin jenante (cât să dai, când, cum)... Excelent!

[27.08.12 21:35:07]

@bose

banuiesc ca e vorba si de impartirea tipsului. Daca ar lua banii doar chelnerii, ceilalti membrii ai personalului, care pun si ei umarul ar avea de pierdut.

Nefolosind cash, si avand acest 15%, banii se aduna si apoi se impart la tot personalul de pe vas. la bucatari, mecanici, ofiteri... etc. persoane care nu au contact direct cu clientii. In functie de pozitie, vechime... etc probabil ca personalul are dreptul la un anumit procent din acest bacsis. Imi imaginez ca Seniore Capitano ia partea leului... ceea ce e si corect, gandindu-ne cata responsabilitate are si ca e si pe post de mascota si se pozeaza cu toti...

Prin casinouri stiu ca asa e, si-mi imaginez ca au un sistem similar pe vas.

csipike
[25.09.12 13:23:12]

Biletele ai cumparat de la o agentie din romania sau online pe siteul lor?

As fi si eu interesat de o excursie de acest gen.

[26.09.12 21:19:29]

@csipike - fiind vorba de agentie, ti-am trimis un mesaj privat.

iulianmecla
[10.11.12 11:03:23]

Pe 20.02.2013 plecam cu MSC DIVINA 11nopti pe Mediterana. Cine mai merge in acea perioada? Noi suntem o familie din Giurgiu si 2 din Alexandria. Puteti sa-mi scrieti pe iulianm****@yahoo.com

balasa violeta
[10.11.12 12:46:36]

Nu am cuvinte! Multumesc!

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[23.05.15 13:13:50]

@bose: Desi ecourile sunt vechi, poate mai citeste cineva si acum. Bacsisul e una si taxa de serviciu de 15% e alta. Bacsisul se taxaeaza pe card la sfarsitul croazierei si este acum de 8,5 eur de persoana pe zi, chiar si copiii platesc jumate de la 3 - 14 ani, si cei peste 14 ani bacsis intreg. Acest bacsis se imparte intre toti angajatii de pe vas. Taxa de serviciu de 15% este pentru bauturile comandate pe vas, cumparaturi, spa, consum din minibar si nu se imparte la toti angajatii, numai la cei care il incaseaza, adica daca unul vinde mai mult castiga mai mult. La pachetele de bauturi nu se incaseaza in plus 15%, platesti pachetul, la pachetele care nu sunt all inclusive, primesti un carnetel cu bonuri, desfaci bonul si il dai chelnerului ca sa iti aduca sticla sau paharul respectiv.

16 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adri-nico, Alina53, amero, artemisa24, balasa violeta, bose, Chloe, csipike, dianamea, Diaura*, georgiana, iulianmecla, MCM, nicole33, sunflower, TraianS
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Opera: