ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2017
ÎNSCRIS: 05.01.17
DEC-2016

Un Craciun frumos intr-o locatie de poveste

Realitatea si magia se imbina cu traditiile pt a crea atmosfera perfecta de craciun... cu tot ce inseamna asta... de la taierea porcului pana la vin fiert cu scortisoara, miros de paine coapta si colinde (cetarsi si voia buna sunt la ele acasa in pensiunea Ancutei).

Inca din prima clipa cand ajungi in pensiune, Ancuta gazda casei (cea al acrei nume il poarta pensiunea) si totodata, cea care primeste oaspetii se asigura ca esti ajutat sa descarci bagajele si camera iti este pe plac. Te poti caza (in functie de locurile disponibile) fie in casa din fata ori in cea din deal.

Intre cele doua case sunt bucataria si locul pentru servit masa si mai multe foisoare, pe stanga si pe dreapta.

Pe deal, in capatul curtii in deal am vazut in una dintre zile doua caprioare, din cate am inteles sunt o prezenta obisnuita.

Tot in deal dar undeva mai sus la cateva minute de mers (urcat), este si stana lui Grigore, unde sunt pregatite cu rabdare si dupa metode traditionale toate produsele si Grigore este foarte fericit sa imparta experienta lui si sa explice celor interesati.

Revenind la oile noastre :), dupa ce te-ai instalat in camera si ai scapat de bagaje, infometat dupa drumul lung... esti invitat sa mergi la masa unde te intampina voia buna, horinca (sau afinata) specifice si mancarurile traditionale (la discretie). Mancarurile sunt diferite in fiecare zi dar mereu la fel de gustoase (trebuie sa ai un bun autocontrol ca sa nu pleci cu foarte multe kg in plus de la Ancuta)... painea ca si restul bucatelor sunt de productie proprie.

Inca de la intrarea in pensiune glumele si atmostfera cu care esti intampinat te fac repede parte din peisaj iar gazdele se asigura ca esti servit si multumit cum se cuvine. Daca aveti noroc, si sunteti oameni cu sufletul petreceri... veti gasi ca maramuresenii sunt plini de viata si sinceri (veselie sincera nu comerciala) si petrec alaturi de tine incat uiti ca esti intr-o pensiune si nu in mijlocul unor prieteni vechi.

Tinutele maramuresene ale colindatorilor, ceterasilor si ale oamenilor de rand cand merg la biserica sunt unice si deosebite si nu stiu daca alta zona din tara mai pastreaza cu atata sfintenie traditiile si identitatea asa cum o fac maramureseni.

Gazdele noastre, Ancuţa, dna. Ileana (mama Ancutei), Mariana (sora Ancuţei), Ionuţ (soţul Ancuţei), Grigore, Ghiţă (cei mai glumeti si plini de viata moroseni, sunt precum sarea si piperul pensiunii dupa ce ajungi sa ii cunosti) si nea Vasile care are multe indeletniciri in cadrul pensiunii... printre care si cea de a asigura ca centralele cu lemne sunt alimentate si turisti au parte de un somn cald dupa ziua petrecuta in zapada, este si un iscusit dansator, preparator de gratare si totodata stegarul satului si are multe de istorist oricui e gata sa il asculte).

Ca o concluzie,

Dupa zilele petrecute in maramures am ramas cu o multime de amintiri frumoase si cu prieteni noi. O sa revenim cat de curand, curiosi sa vedem cum arata peisajul asta unic imbracat si in hainele lui de vara, stiind sigur ca oameni vor ramane la ospitalieri si calzi indiferent de anotimp. Nota 10 si recomand oricui vrea sa fie pentru cateva zile macar, parte din acest colt de lume unde timpul a avut parca rabdare cu sufletele oamenilor si cu spiritul romanesc.

Trimis de George A in 05.01.17 22:57:05
Validat / Publicat: 06.01.17 00:00:16

VIZUALIZĂRI: 1341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (George A); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.01.17 23:59:15]

@George A: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 42&ridAnt=75668

Zoazore
    [06.01.17 09:57:41]

@George A: Tare frumos ai scris și descris! Păcat că n-ai pus câteva poze! N-ai făcut? Măcar una cu peisajul!

La mulți ani! Să mai scrii!

[06.01.17 15:58:19]

@George A: Suna frumos de tot ce spui si este si foarte atragator, asadar o locatie de tinut minte. Iar tie bun venit si sa ne mai scrii povesti turistice.

Felicitari, votat cu placere. Si apropo, chiar nu ne poti delecta si cu niste poze?

mariussand
    [07.01.17 12:41:11]

@George A: Salut,

Tariful a cuprins pensiune completa??

Merci

George AAUTOR REVIEW
    [07.01.17 13:04:26]

@mariussand: A fost demipensiune, dar ceva ce s-a mulat oarecum dupa programul oaspetilor, nu ceva fix ca la un hotel care sa te oblige sa stai stresat, ca sa nu inatrzi ca depasesti ora alocata micului dejun, sau ca ramai nemancat... daca nu ai venit la 07:00-08:00 (doar un exemplu). Micul dejun (cel putin in cazul nostru, care ne culcam tarziu si dimineata plecam uneori devreme alteori tarziu din pensiune), se putea discuta de cu seara cu gazda in functie de programul fiecaruia si a fost flexibil, insa in limita bunului simt, ca trebuie luat in calcul ca nu au un singur client, trebuie sa aiba timp sa stranga, sa gateasca pt seara pt zeci de persoane deci... trebuie sa fie totul intr-un echilibru.

Cina era undeva la 18:40-19:30 (depinzand din nou de cand ajungea fiecare). Dar, daca nu se mergi sa stai pe doar pe camera si in pensiune si vrei sa mai si vizitezi zona (si ai destule de vizitat), demipensiune este mai mult decat suficient si bogat cat sa acopere toata ziua. Oricum ce au e la discretie. Sper ca am acoperit zona ce te interesa. O zi buna.

Mitica49
    [07.01.17 18:15:14]

@George A: Frumos scris, am citit cu plăcere prezentarea ta. Și în aceiași măsură votat cu plăcere. De fotografii nu-ți mai zic...

George AAUTOR REVIEW
    [08.01.17 00:23:25]

@Zoazore: Acum sunt si cateva poze daca mergeti os a vedeti nu e destul timp de prea multe poze, mereu e ceva ce preferi sa privesti in direct nu prin lentila foto.

[08.01.17 09:35:53]

@George A: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Zoazore
    [08.01.17 09:40:42]

@George A: Ce bine c-am avut răbdare să văd pozele! Chiar că de poveste!

[08.01.17 09:50:08]

@George A: Am vazut si eu pozele, felicitari.

George A, mariussand, mishu, Mitica49, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'În Deal la Ancuța':