ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit

la PMM* = 201 USD

încărcat de pe telefon!

Sun Island Resort - o insula in Paradis

Astazi m-am gandit sa va scriu cate ceva despre experienta noastra in Maldive. Am cautat mult inainte sa plecam, dar nu am gasit mare lucru pe internet in Limba Romana, asa ca incerc sa lamuresc cat de mult pot legat de vagantele in Maldive.

Noi am ales Maldive pentru ca e o destinatie la care visam de mult timp, vazand pozele de pe internet. Am cautat cateva luni de zile pana ne-am hotarat si am gasit o agentie cu preturi ok. Am ales Sun Island Resort pentru ca avea reviewuri bunicele, iar costurile nu au fost atat de mari (3500€-7 nopti/ 2 persoane- pensiune completa).

Am zburat mult si foarte incomod, Bucuresti- Dubai, escala in Dubai 5h, apoi Dubai-Maldive si acolo credeam ca mergem cu salupa pana la hotel, dar pana la urma ne-au mai urcat intr-un avion, ne-au dus pana la alta insula si abia acolo am mers cu salupa. Drumul pot sa spun ca a fost groaznic. Am zburat cu FlyDubai si a fost extrem de incomod si de naspa. Apoi cu salupa, ne-am rugat pentru vietile noastre.

Pana la urma, am ajuns la hotel ok si fara prea multe peripetii.

Hotelul reprezenta intreaga insula. Nu ai unde sa iesi sau sa te duci, doar daca iei barca in alta parte.

Pt cazare, nu am optat pentru bungalourile de pe apa, pentru ca ne-ar fi dublat costul calatoriei. Si ma bucur ca a fost asa, pentru ca am avut cazare fix pe plaja (deschideam usa de la camera, in spate si aveam doua sezlonguri si apa...). In schimb, pentru bungalouri esti obligat sa iti inchiriezi bicicleta pentru ca ai foaaarte mult de mers pe jos (inclusiv pana la insula si apoi pana la restaurante, fiind in partea cealalta a insulei). Acum recomand oricui sa Nu aleaga bungalourile de pe apa!

La fel, am ales, datorita preturilor scazute, sa mergem in septembrie, adica in sezonul ploios. Ce inseamna sezonul ploios? Este inorat si exista sansa sa ploua vreo 10 minute pe zi... in timp ce temperatura ramane constanta, de aproximativ 30 grade celsius). Din acest motiv noi eram cam speriati, dar daca ma gandesc acum, as alege sa merg din nou in acelasi sezon. Astfel iti permiti sa stai mult mai mult la plaja fara sa te arzi. Am stat de dimineata pana seara fara griji, fara sa simtim ca ne arde soarele! In prima zi nu ne-am pus crema pt protectie solara si tot ne-a prins soarele...

Cazarea, ca si mobilier, nu e cine stie ce. I-as da vreo 3 stele la noi, dar nu prea conteaza pt ca nu prea am stat in camera. Am abut tot ce ne trebuia, refill la bar si curatenie in fiecare zi + dus in exterior!

Mancarea de la hotel este, in cea mai mare parte, din asia. Cel mai mult mancare indiana, dar se gaseau si mancaruri clasice (paste, pizza, burgeri etc). Fructele sunt geniale, toate fiind crescute pe insula! In una din zile ne-a fost rau tare si am luat de la farmacia de acolo o pastila care ne-a ajutat mult. Farmacista ne-a spus ca poate fi de la mancare sau chiar de la apa si ca multi turisti patesc asta frecvent.

De asemenea, bauturile nu sunt incluse in pret, asa ca fiecare se plateste individual si sunt cam scumpe. O apa sau un suc pot fi intre 4-6$, iar cocktailurile puteau ajunge pana la 25$. In schimb, refillurile de la barul din camera erau gratuite, asa ca nu am cheltuit asa de mult la mese pe cat ne asteptam. Cei care aleg pentru optiunea all inclusive ies mult mai prost pentru ca platesc mult mai mult decat ce am platit noi.

De asemenea, toate platile se fac pe baza unui key card de la receptie si abia la finalul excursiei achiti totul. Asta include tot ce se afla in hotel, de la bauturi, pana la suveniruri. Noi am platit vreo 200€ in ultima zi.

Alte actiuni, gen discoteca sau alte nebunii nu prea sunt, cum am vazut in alte parti. Aici insula e foaaarte linistita si daca doresti party, nu e acesta locul potrivit.

Ei mai oferta excursii extra, precum inotatul cu delfinii, dar nu le recomand pentru ca sunt tepe mari. Platesti enorm, pierzi o zi si nu vezi nimic!

Recomand sa inotati mult, sa aveti la voi echipament de snorkeling si sa inotati cu pestii in capatul pontoanelor. Noi asta am facut toata ziua si e super dragut, pentru ca le dai paine si vin toti pestii colorati la tine.

De asemenea, seara exista doua puncte unde se hrandesc rechinii si manta rays. Si e super frumos de vazut!

In rest, va recomand multa multa crema cu spf de 50, eventua si o camera de actiune cu carcasa pt a filma intalnirile cu pestisorii si mult chef de inot!

Trimis de Hayky in 04.01.17 13:53:04
Validat / Publicat: 04.01.17 14:28:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALDIVES

VIZUALIZĂRI: 8279 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Hayky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 ,,balconul" nostru
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 201.45 USD pe cameră

AZE
    [04.01.17 16:14:57]

@Hayky: Felicitari pentru ca ati ajuns acolo, articolul este util si toate sint descrise in amanunte. Fotografiile de si sint putine doar 4 la numar sint reusite si reprezentative pentru insula. Dar daca aveti mai multe fotografii inca nu este tarziu sa le atasati. In ceea ce priveste pretul este corect, un pret bun chiar daca pare destul de piperat pentru unii dintre noi (de fapt si pentru mine este piperat) Totusi aceste destinatii exotice pe masura ce trece timpul devin tot mai accesibilie si romanilor si ma bucur pentru asta.

Ynna
    [13.02.17 02:44:17]

Buna, si eu am fost pe Sun island - vezi impresii - si daca crezi ca zborul buc - dubai - male este lung atunci gandeste-te la zborul care l-am avut eu:

bucuresti-viena-male: bucuresti - viena 2 h apx

- viena - male 11 h

si din male - mamiggili 1 h sau 40 min apoi salupa de 20 min

deci zborul care l-ai avut tu a fost cel mai ok

Dorian7
    [11.01.18 19:05:24]

@AZE: imi pare tare rau ca nu se poate sa iti trimit un mesaj privat însă ma bucura enorm ca pot macar aici sa iti scriu cate ceva . Doresc sa merg impreuna cu soțul meu in Maldive si am ales tot SUN ISLAND RESORT. Întrebarea mea este referitoare la agenție... eu sunt din Timișoara si nu prea am găsit mare lucru pe la agenți... foarte scump si zborul din Madrid etc... voi cu ce agenție ati fost? Si mai vroiam sa te întreb despre mancare... eu prefer ori demipensiune ori chiar doar mic dejun... crezi ca este ok? Fiind destul de cald... parca 3 mese mi se pare prea mult plus ca vorba ta " iesi muuult mai scump "... iar ultima întrebare este daca sa mergem in Septembrie sau ne recomanzi alta perioada... sper din suflet sa vezi mesajul meu! Aștept raspunsul tau cu nerăbdare .

Noela
    [22.01.18 09:01:01]

Buna

noi plecam in februarie la Sun island si am luat demipensiune. M-ar interesa cat costa apa sau daca pt DP e inclus si barul si de unde ati luat avionul spre atol?

U95153
    [05.03.18 20:44:30]

@Noela: buna ai putea sa ne spui cum a fost?? Si noi vrem sa plecam tot acolo, dar in septembrie

Imi poti spune te rog din suflet cum a fost cu mancarea?

AZE, Dorian7, kyty_74, Noela, U95153, Ynna
    Alte impresii din această RUBRICĂSun Island Resort & Spa [Ari Atoll]: