ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2019
JAN-2019

la PMM* = 201 USD

încărcat de pe telefon!

Sun Island Resort - un paradis la un pret mediu

In urma cu 2 saptamani, impreuna cu sotul meu ne-am intors din Maldive. Nu pot sa zic decat atat: Paradis!

Am plecat din Bucuresti cu Aeroflot (escala in Moscova, tips: nu este necesara viza daca esti in tranzit), zborul a durat 3 ore pana in Moscova si inca 9 pana in Male- recomand compania, servicii destul de dragute, iar avionul era destul de gol si ne-am putut intinde pe cele 4 scaune de pe mijloc pentru a dormi.

Am ajuns in Male dimineata la ora 9, cineva ne-a asteptat acolo si ne-a ghidat catre terminalul pentru zboruri interne. Aici am asteptat inca 2 ore pana cand zborul spre Maamigili a avut loc. Acesta a durat aprox 20 min, cu un avion mititel.

Dupa ce am ajuns pe aceasta insula de localnici, am luat un bus pana intr-un port mic, de unde am avut transferul cu barca de viteza (10 min) pana la resort.

La resort am fost intampinati de o multime de angajati, care mai de care mai serviabili.

Am luat masa de pranz dupa care am plecat spre cazare.

Noi am stat la un beach bungalow foarte simpatic, iar mancare am avut inclus regim full board (3 mese pe zi + apa, restul bauturilor se plateau). Pentru noi a fost de ajuns, seara ne comandam cate un pahar de vin (6 dolari) si era de ajuns.

Pentru regimul all inclusive aveam de platit aprox 500€/pers in plus si pentru noi nu se merita.

Bungalowul era intr-o zona umbrita de palmieri, in fata acestuia erau sezlongurile cu nr de camera, iar apa era de un albastru superb.

Resortul are aprox 4km, noi am inchiriat biciclete (7 dolari pe zi) si am circulat peste tot.

Exista o multime de activitati, de la sporturi de apa, pana la voley, yoga, biliard. Recomand excursia la snorkelling cu manta rays si whaleshark si snorkelling in recif la broaste testoase (aprox 120 dolar/pers)

In fiecare seara la 18:30 se hranesc rechinii si pisicile de mare pe plaja. Este un show care trebuie vazut.

De asemenea, aproape de mal vor fi multi rechini micuti inofensivi, dar totusi trebuie avuta putina atentie.

Exista un ponton pana la un restaurant in stil italian, in spatele acestuia exista un loc pentru snorkeling cu mii de pesti colorati, merita din plin.

La intoarcere a fost putin mai greu, fiind zborul international la ora 11:00, a trebuit sa ne trezim dimineata la 05:00 pentru a ajunge la timp.

Da, este un loc pe care il recomand, inclusiv familiilor cu copilasi, este un paradis tropical.

Trimis de Pucca in 13.02.19 18:25:01
Validat / Publicat: 13.02.19 18:56:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALDIVES

VIZUALIZĂRI: 15426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pucca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 201.45 USD pe cameră

webmasterX [13.02.19 18:43:53] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 89&ridAnt=92400

loribelu [18.05.19 11:41:44] »

Buna ziua! Imi puteti spune va rog cat va costat sejurul in acest resort? Tot aici caut si eu oferta pentru februarie. Cu cat timp inainte l-ati achizitionat? Si va mai rog daca puteti sa imi trimiteti un mesaj in privat cu agentia prin care l-ati cumparat. Multumesc mult!

ralux17i [10.10.19 15:30:24] »

@Pucca: Imi puteti spune va rog si alte preturi? O sa mergem si noi in luna decembrie si la fel ca si Dvs. doar cu full board. Si m-ar interesa sa ne facem un buget estimativ, pentru ce o sa cheltuim extra. La mese aveati doar mancare sau si fructe/dulciuri?

Multumesc frumos!

Dani79 [10.10.19 16:01:26] »

@ralux17i: totul este foarte scump, o sa te convingi, dar într-adevăr o sa trăiești cele mai frumoase clipe, mai ales, dacă ai căsuță pe apă. :x

ralux17i [10.10.19 16:07:55] »

@Dani79: sunt convinsa ca o sa fie minunat! Doar eram curioasa, aproximativ de ce preturi o sa ne lovim, si la bauturi si la excursii, asta doar asa sa stim aproximativ de cati bani am avea nevoie Daca o sa putem face mai multe excursii sau nu.

Multumesc de raspuns.

Dani79 [10.10.19 16:15:21] »

@ralux17i: ca idee, un cocktail este între 10-15 dolari , cât despre excursii, nu sunt prea multe opțiuni, sa vezi delfinii în larg, sa înoți cu rechinul balenă, sa faci scufundări, cât despre preț, e câteva zeci de dolari de persoană, n am memorat exact, pentru ca am plătit la final. Mâncarea iar destul de scumpa. O seara cu bufet de crabi era 100 dolari de persoana, o seara romantica pe malul marii, a fost 400 dolari pentru doua persoane. Trebuie svut în vedere, ca avionul din Male pana la Sun island, costa vreo 500 dolari de persoana, dus-întors, iar la sfârșitul vacantei, pe lângă acea nota de plată, mai plătești iar alte taxe, destul de măricele. Dar odată ajunși acolo, chiar nu mai contează banii, o sa vezi, totul e de vis, o sa fie mai greu ultima zi, când te gândești ca mâine pleci. )) )

mirela narcisa [11.02.20 10:16:07] »

Buna! Ma intereseaza daca avem nevoie de adaptor special pt priza! Multumesc! Si daca are rost sa_mi duc haine elegante si sandale cu toc! Cum trebuie sa te imbraci la cina?

Dani79 [11.02.20 10:20:01] »

@mirela narcisa:Nu ai nevoie de absolut nimic, doar de vreme frumoasa, in rest, esti in Paradis. Distractie placuta!

mirela narcisa [11.02.20 10:21:53] »

@Dani79: Multumesc! Peste 2 sapamani plec! Sper ca va fi vreme buna!

Dani79 [11.02.20 10:23:29] »

@mirela narcisa: Ploile sunt scurte, dar chiar nu mai conteaza. )

mirela narcisa [11.02.20 10:28:09] »

????

Dani79, loribelu, mirela narcisa, ralux17i