ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
DEC-2008

O locatie superba si gazde primitoare

In decembrie am ales sa petrecem craciunul undeva cu zapada si am ales zona Piatra Neamt, rezervare prin telefon pentru 3 nopti.

La noi nu era deloc zapada dar aproape de Piatra Neamt a inceput sa ninga ca in poezile lui "George Coşbuc"

A-nceput de ieri să cadă

Câte-un fulg, acum a stat,

Norii s-au mai răzbunat

Spre apus, dar stau grămadă

Peste sat.

La iesirea din Piatra Neamt am fost nevoit sa pun lanturile la masina. Cind am ajuns la vila deja nu mai puteam sa urc dealul pt ca vila este asezata undeva in deal iar din spate incepe padurea.

Vila este la iesirea din satul Almas, se trece pe linga manastirea Almas, pe linga cantonul padurarului, se face la dreapta innainte de un podet si in capatul trazii este vila Alis.

O data ajunsi si cu ajutorul gazdei am reusit sa urc masina mai aproape de gardul vilei (eu faceam primele urme pe zapada). Curtea dar si parcarea exterioara a vilei este monitorizata video asa ca nu sunt probleme de securitate.

Camera era bine incalzita, rustica (peretii cu lambriu din lemn), avea balcon care avea vederea in fata vilei, baia cam micuta dar curata si cu toate dotarile (fara papuci si halat), tv cu satelit.

In toate cele 3 zile in care am stat a nins ca in povesti, asa ca dealul pe care era vila il foloseam pe post de derdelus.

In curtea vilei mai exista un gratar, o masa de tenis de masa iar in apropierea vilei o poienita cu un mini teren de fotbal.

Vila mai avea un ATV dar nu m-a pasionat sa ma dau cu el.

Pretul a fost fara masa deoarece vila nu era ocupata decit 50% nu s-a organizat nimic si din cauza ninsorii nici colindatori nu au venit.

Am mincat la vila cind ne intorceam din plimbari, mincarea foarte buna dar cam piperata (la pret, cam de 4 stele) dar nu era timp de gratar afara.

Gazdele foarte primitoare si amabile.

Daca nu era zapada poate nu eram chiar asa de incintat de zona dar cred ca si vara este superb la umbra brazilor sa iti racoresti camasa si sufletul!

Intotdeauna in Moldova ai de descoperit mici secrete ascunse in ungherele padurii.

Trimis de dannek in 19.03.10 22:33:50

VIZUALIZĂRI: 3474 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcarea exterioara si interioara

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.03.10 22:55:01]

data viitoare sa incerci sa faci un gratar si pe zapada! stii cat este de frumos? mai ales daca temperatura nu e mai joasa de -5... 6 grade si nu bate vantul... e asa o liniste (zapada absoarbe aproape orice zgomot! ) si o albeata imaculata... cu un pahar de vin sau tuica fiarta nici nu-ti dai seama cand e gata jarul si carnea sfaraie pe sarmele gratarului, raspandind aroma aceea atatatoare de sucuri gastrice si pofta de "as manca-ntr-una"...

oricum, frumos descris si o nota buna de la mine!

Sanziana
[19.03.10 22:57:10]

@dragos, esti total in asentimentul meu. Gratarele astea sunt de neuitat

mario 110
[19.03.10 23:02:45]

cit era inchirierea ATV-ului?

dannekAUTOR REVIEW
[19.03.10 23:15:13]

daca nu m-a pasionat nu am intrebat scuze!!

ionescunic
[20.03.10 20:07:00]

mario 110 iti dau o veste tare in grecia un atv costa cam 30 de euro pe 24 de ore , ce zici?

turist_calatorescu*
[28.03.10 11:38:24]

si uite-asa dau de tine si de idei bune de plimbare

loc de stampila (votat)

cum e partia, adica ce grad de dificultate are?

divio*
[21.04.10 16:19:06]

@dannek:

Am planificat o iesire spre Piatra Neamt in week-end-ul 07-09 mai.

Camera este 150 lei/zi fara masa inclusa?

In cazul in care doresti sa mananci la ei la vila, asigura toate mesele, cu meniu suficient de variat?

Ce alte obiective pot fi vizitate prin imprejurimi?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

acapulco
[21.04.10 18:16:08]

interesant sa vedem ce ne poate oferi acesta locatie cam scump 150 ron

dannekAUTOR REVIEW
[22.04.10 11:16:28]

Tariful platit de mine este din 2008 si de Craciun cind la noi toate pensiunile cresc preturile.

Acum poate fi 80-100 ron dar totusi trebuiesc contactati telefonic ca sa te trezesti cu suprize.

In curtea pensiuni gasesti gratar, dar si o masa de tenis.

Peste drum la circa 500m este amenajat ad-hoc un teren de fotbal, uar gazda avea un ATV, trebuie intrebat la telefon daca il are si cit costa.

Am mincat de 2 ori seara, preparatele sunt gustoase si pot prepara la comanda dar trebuiesc sa stie cu cel putin o zi inainte de doleante.

Dar preturile sunt cam piperate (nu recomand).

Ca obiective de agrement ai telegondola din Piatra Neamt si un Centru de agrement cu piscina, echitatie tenis de cimp, terase discoteca gratre etc.

In jur sunt o gramanda de manastiri

Aici gasesti mai multe detalii:

click aici

Dar sa nu eviti rezervatia de zimbri Dragos Voda cu niste exemplare superbe

Aici detalii:

click aici

Drum bun si petrecere frumoasa!

Sper sa fie de folos

GabiR
[25.05.10 22:07:54]

Sa te duci acolo vara - cand in Bucuresti sunt 45 grade - sa vezi cum sunt acolo maxim 30 grade la pranz, iar seara pui ceva pe time.

In acest moment e SUPERB!

(gardul de langa ce a fost refacut intre timp este vilutza cumnatei mele) Am fost in toate anotimpurile - iarna e cumplit de frig, daca nu tii aproape vinul fiert... Cand in oras sunt 0 grade acolo sunt - 10 !

Relaxati-va mintea in astfel de locatii!

acapulco, dannek, divio*, GabiR, turist_calatorescu*