ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2016
ÎNSCRIS: 30.04.14
NOV-2016

încărcat de pe telefon!

Expresia globalizarii - Brussels

Merg acum pe ideea că city break-urile astea sunt o făcătură.

3 zile pt. 2 orașe din care capitala e musai... ce draq nu sunt nici usain bolt, nici nu am vrei IQ sărit de pe șine. ar cam trebui vreo 5 zile să sortezi "gunoiul" de frumuseți.

Altfel faci ca mine, alegi urâțenia după frumusețe. aka... brussel după brugges. blasfemie!

Nu zic e frumoasa si capitala europeana dar... nu il are pe vino încoa' al orășelului din Flandra.

După vizita (prea scurtă) la brugges, intr-o seara însorită de sâmbătă-brumar am poposit în capitală bătrânei europe. cap compas gare du midi si metro linia 6 spre avenue louise / luiza.

Prima vedere, primul soc. aglomeratie la metro, mizerie ca la mă-sa acasă... personaje putin dubioase.

Colac peste pupăză plătim 6.3 euros si luam doar o călătorie pt 3 olteni...

Si dai si forțează intrarea... noi hai, ea stai! noroc cu o doamnă cam albaneză care ne-a scos la liman având treaba chiar în zona noastră.

'tul pe ala care o mai merge cu metroul prin Belgia. tram si bus nene să trăiască ca e mai simplu.

La reveneala găsim reședința de repaus si culcare, facem formalitățile, ne spălăm pe obraji, le bem cafeaua si... la bulevard birjar.

Numa ca fiind pe drumuri toata ziua, oboseala se agatase de hainele noastre, astfel ca am ajuns doar în zona louise/luiza,zona faina de magazine. exclusiviste. de haine doamnelor ca nu de bere domnilor????

Apoi după un somn odihnitor si o cafea belgiana dimineața, ne luăm picioarele la spinare si hai spre centrum. pe jos.

Drumul îl alegem pe lângă palatul de justiție, cladire impozantă în reconstrucție, mizerie pe lângă de ziceai că a fost carnaval. asociata cu o burniță sâcâitoare... imagine dezolanta.

Noroc cu monumentul infanteristilor de lângă ce ne-a mai alinat ochiul iubitor de frumos...

Da Domnul si schimba si vremea intr-un soare cu dinți... Dar măcar era soare, altfel te vede lumea. parca si banii se cheltuie mai ușor.

Unde merge turistul la brussel? primo grand place si secundo la manneken pis, nu? Cale lungă totuși, pana la ele mai sunt niste catedrale, niste străduțe numai bune de pierdut timpul si spațiul... asta da oraș nu gara.

Notre Dame du Sablon aflată în zona istorica a orașului este primul popas mai acătării unde poposim.

Our blessed lady of the sablon church/onze lieve vrouw ten zavel.

Nu-i așa că sună curgator?

Oricum cărămida pusă pe la 1150-1250, când pe la noi se băteau mieii cu ursii si se potcovea puricile cu 100 de oca potcoave...

Frumoasa stil brabant-gotic, vitralii f frumoase, fara pelerini/vizitatori duminica dimineața... eu mai neinteresat de ea, sotia cu pioșenie de o juma de ora.

După timpul cuvenit rugaciunilor, vis a vis este o gradina foarte frumoasa străjuită de câteva statui banuiesc ale contilor/ baronilor/etc.

Păgânului din mine i s-a parut mai frumoasa asta decât vitraliilor.

Încet-încet zona centrala se vede la orizont, după o sesiune de fotografii ne îndreptăm spre zona de convergenta a muzeelor cu grădinile si grand place.

Primul venit, primul servit. si cum norocul si-l face omul muzeul Magritte este cu intrare liberă.

Si cel de artă modernă și cel de început (sfârșit?) de secol

După coada normală ajungem în interior suntem controlați ca la aeroport... bagaje. la seif si hai la muzeu.

Asta si muuulte altele, oleacă mai tarziu.

La buna vedere.

Trimis de Cesere in 02.12.16 15:15:49
Validat / Publicat: 03.12.16 07:34:33

VIZUALIZĂRI: 2486 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cesere); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Notre Dame du Sablon văzută din exterior

[02.12.16 17:34:38]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 68&ridAnt=75141

[03.12.16 07:21:52]

CesereAUTOR REVIEW
[03.12.16 08:29:02]

@webmasterX: cu multă placere

Dan-Ioan
[03.12.16 13:13:44]

@Cesere:

În Bruxelles, must see este/sunt La Grande Place, care merită si Manneken Pis, care nu merită! Le vezi la dus, până la trenul către unde vrei să mergi, sau la întors până la avionul de seară. Între ele mai prinzi o catedrală sau un palat regal, dar nu-i musai. De ”Magritte” îmi pare rău, dar când am fost noi nu exista (cele două poze cu ”Magritte” postate nu-mi justifică părerea de rău!)

(à propos de poze, câteva mi-au plăcut mult și am votat ca atare; ți-aș propune pentru viitor să pozezi landscape - s-ar potrivi cu forma ecranului, s-ar vedea mai mult și mai bine)

Exceptând critica constructivă, pot să spun că mi-a plăcut!

CesereAUTOR REVIEW
[03.12.16 14:13:37]

@Dan-Ioan: ansamblul celor 3 muzee-magritte/arta modernă/sfarsit de secol, este frumos...

Intrarea libera, aglomeratia, masurile de siguranță și control excesive (te gândești mai mult unde ai lăsat bagajul) estompează frumusetea muzeelor.

Eu am oroare de purtat aparate/camere foto. sigur le pierd/imi sunt furate. asa ca ne descurcăm cu camerele de la telefoanele mobile.

Nici nu vreau sa ajung anton corbijn... ????. va salut

[05.12.16 10:06:53]

@Cesere: Un articol interesant, amuzant, presarat cu ceva obiective amintite din fuga, insa totul foarte placut. Felicitari, votat cu placere.

cristina47*
[06.01.17 00:51:25]

Savuros articolul si apreciez umorul si realismul. Incet, incet, ma convingeti ca sotul meu are dreptate.

Imi place cum scrieti. Felicitari.

Cesere, cristina47*, Dan-Ioan, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bruxelles şi împrejurimile: