ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2016
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10

AFA! Hai cu Mos Craciun la Cluj!

Prolog

Din pusculita AFA, unde pic cu pic se adună şi împreună daruim! va spun ca acum sunt 1780 ron din care incep cumparaturile pentru "AFA! Hai cu Mos Craciun La Cluj", ultima actiune de suflet din acest an.

Deci...

Acum, in pragul pregatirilor de sarbatoare, cand magazinele sunt deja impodobite, gospodinele fac planuri pentru curatenie, aprovizionare si mai ales pentru bunatatile ce vor fi puse pe masa pentru familie si cei dragi, ma gandesc ca sunt inca copii (lor ne-am adresat gandul si gestul bun anul acesta) care se bucura de sarbatori intr-un fel aparte. Copilaria, cu a ei inocenta are o putere pe care noi adultii nu o mai recunoastem, nu o mai folosim si este mare pacat!

Pentru final de an vom ajunge la Cluj, in doua sectii de oncologie pediatrica, ultimile din seria colaborari noastre cu Asociatia Little People, cea care ne-a inlesnit drumul spre a face multe fapte bune anul acesta (Bucuresti, Iasi, Tg Mures).

Pentru inceput am vorbit cu cele doua coordonatoare Kato / Diana si am aflat nevoile lor pentru camera de joaca, pentru activitatile tematice zilnice, pentru tot ce tine de petrecerea timpului cat mai frumos si mai util pentru micuti. Fiind doua locatii binenteles ca vom fi in ambele, nu se cade sa alegem in astfel de situatii una sau alta.

Gandesc ca ar fi frumos ca actiunea sa se desfasoare cat mai aproape de perioada Craciunulu, sa ne bucuram de spiritul sarbatorilor alaturi de cei carora le vom lumina chipul cu darurile noastre.

Acum pot spune ca am inceput Clujul. Voi tine aproape cu voi, cu cei din Cluj, cu oricine doreste sa stie mai multe, sa ni se alature sau pur si simplu sa isi exprime bucuria unor astfel de actiuni.

Start...

Trimis de roth in 25.11.16 18:02:22
Validat / Publicat: 25.11.16 20:34:24

VIZUALIZĂRI: 2766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 @adrianbogdan si a lui sotie, adica Roxana au gandit ca pot aduce un zambet in plus copiilor cu aceste dragalase brelocuri.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2024 PMA (din 24 voturi)

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 72
[25.11.16 18:07:14]

Web o melodie de sezon? multumesc

Cornel
[25.11.16 20:33:39]

Musai vom fi şi acolo - că doară la Cluuuj e muult din inima şi - mai ales - din sufletul AFA

Acei copilaşi de la Cluj pot conta pe Moşii şi Crăciuniţele de pe AFA. Iar noi contăm şi pe sprijinul clujenilor, care să ne sprijine/îndrume logistic, poate chiar să ne însoţească (vor primi zilele următoare o înştiinţare trimisă exclusiv lor)

Cami, cu voia ta şi a celorlalţi viitori înscrişi, trece-mă ca primul moş - "Cornel, 100 lei"

crismis
[25.11.16 20:47:16]

@roth: Si eu vreau sa aduc o picatura de bucurie: crismis, tot 100 lei.

Felicitari, Cami!

elviramvio
[25.11.16 20:58:39]

@roth:

Acelasi cont sau ai schimbat?

Mihai18
[25.11.16 22:01:38]

Mă alătur și eu acestei acțiuni umanitare.

In consecință, Mihai 18 - 100 lei.

D-na Camelia (Roth) vă rog să-mi spuneți cum procedez. Nu-mi propuneți o discuție pe „privat” pentru că eu nu pot folosi acest canal de comunicare.

Ar fi o soluție. Telefonul. Eu sunt de acord ca d-ul Cornel (Admin) să vă dea nr. meu de telefon. Rămân în așteptare. Aceasta ar fi o cale sigură, altfel rămâne o promisiune neonorată și aș regreta.

Vă mulțumesc.

[25.11.16 22:26:20]

@cornel:oki

@crismis: multam, notat

@elviramvio acelasi cont

@Mihai 18 asa fac iau nr tel de la Cornel si vb.

[25.11.16 22:40:24]

De cum sosesc banii in pusculita am sa revin cu amanunte.

PS

Anul acesta am sa spun pas la SECRET SANTA cu promisiunea ferma ca de paste ne intalnim cu SECRET BUNNY.

PSS

Dintre cei ce au participat in anii trecuti daca vreti sa faceti cadouri si aveti nevoie de date, daca le am, pot face serviciul de a intreba persoana si daca e oki sa vi le dau. Promit sa nu suflu o vb despre cine este MOS...

crismis
[25.11.16 22:45:47]

@roth: Te tog, un PM cu datele de cont!

[25.11.16 23:06:58]

@roth: poti conta pe mine. In masura in care timpul imi va permite mi-ar place sa ma implic activ. Te rog, indrazneste sa abuzezi de mine... Big hug

krisstinna
[26.11.16 09:27:02]

Felicitări AFA!

Felicitări Cornel și Cami, felicitări tuturor colegilor implicați.

AFA înseamnă dăruire, și la propriu și la figurat.

Indiferent de statut, de puncte, de religie, de sex, a dărui înseamnă a câștiga.

Zâmbetul unui copil este un câștig enorm, incomparabil cu alte câștiguri materiale sau de oricare altă natură.

Mulțumim!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
mprofeanu
[26.11.16 10:35:40]

@roth: Cu mare plăcere pentru cei mici o mică sumă de 100 lei de la mine!

Rugaminte aș dori contul pe mesaj privat pentru a pune banii luni dimineața.

Cu mulțumiri anticipate!

[26.11.16 12:15:26]

Astazi s-a spart gheata pt pusculita

doar gheata nu si pusculita sa ne intelegem

@admin 100ron

@ANILU 100ron

@roth 50ron

Total 2030ron

maria55 †
[26.11.16 19:10:39]

@roth: cand preconizezi sa demarezi?! Adica zi-mi data in care esti la Cluj!

[26.11.16 21:45:33]

@maria55:

Intai trebuie spus ca este posibil sa nu fiu eu acolo, cred ca sunt OAMENI care pot face acest lucru si as dori sa las si altora bucuria de a experimenta. La fel de bine la cum sunt de curioasa as dori sa merg sa ii cunosc personal, asa ca inca nu pot spune nimic concret.

Consider saptamana premergatoare Craciunului una optima pentru desfasurarea actiunii, insa trebuie sa vad si daca putem intra atunci la copii, in cursul saptamanii ce urmeaza stabilesc exact ambele aspecte si anunt aici.

[30.11.16 12:31:27]

Buna @all fiindca ieri am stabilit amanunte importante legate de logistica actiunii vin cu noutatile si aici.

data desfasurate

Maria 50 ron rog un nikname fiindca nu stiu si nu e corect sa dau nume real

Total 2300 ron

adri-nico
[30.11.16 12:59:47]

Am vazut postarea lui Ovidiu pe Grup si am intrat imediat aici. Nu stiu ce suflet trebuie sa ai ca sa patrunzi intr=un asemenea loc. Pentru mine e imposibil din punct de vedere emotional.

Am plins cu lacrimi grele doar privind la aceasta emisiune. Ii rog pe cei care nu stiu carei categorii de copii se adreseaza aceste actiuni sa arunce un ochi aici:

inpremiera.antena3.ro/rep ... hestii-296.html

Cami, sa imi dai un cont de BT sau Raiffeisen. Voi participa cu drag la o asemenea initiativa. Si data viitoare cind mai faci d'astea... sa imi dai si un mesaj privat. Ca poate nu-s pe faza de fiecare data.

[30.11.16 19:49:54]

@adri-nico:

Am inteles sa traiti, asta ca tot e maine ziua nationala. Dau dimi cont pe privat si multam anticipat.

Cat despre puterea de a merge la astfel de micuti sa stii ca o primesti gratuit chiar de la ei, cei mai multi sunt atat de veseli incat te molipsesc instant, durerea adevarata e cand iesi, realizezi cate ai si nu apreciezi la o valoare justa asta.

Bucurati-va de viata si apreciati ce aveti!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[01.12.16 18:12:18]

@adrianbogdan 50 ron

[02.12.16 10:23:30]

@roth: Maya_C - 50 ron. greu m-am prins ca e vorba de mine ca Maria e al doilea nume

[02.12.16 10:58:09]

@Maya_C:

Special am scris asa ca sa stie doar cel ce a trimis.

[02.12.16 11:14:33]

@roth: foarte corect.

nu mi-ai zis daca pot fi de folos cu ceva...

[02.12.16 13:37:37]

@Maya_C:

Poti cu siguranta, da un nr tel cu PM sa vb la tel, multam

elviramvio
[04.12.16 12:05:42]

@roth:

Transferat azi 100 lei, probabil maine intra in contul tau.

[05.12.16 10:31:32]

Ajutam cu mare drag! Clujul are suflet

eu vin cu putin, dar cum se zice: dar din dar se face rai...

o sa donam 200 ron, din partea celor doi baietei ai mei...

Intrebare: se pot dona jucarii, carti? cu mare drag am strange multe, daca se accepta...

nu pot insa sa particip alaturi de voi, nu pentru ca n-as vrea, dar n-as fi in stare...

daca putem ajuta, repet, cu drag o facem

[05.12.16 10:34:34]

Intrebare: pot mediatiza pe Facebook actiunea voastra? cred ca e cel mai bun canal de comunicare actual...

[05.12.16 10:39:33]

@eladea2005: având în vedere condiţiile aparte pentru spitale, sunt acceptate ca donaţii doar jucării noi.

Cât priveşte a doua întrebare: orice mediatizare nu poate decât să fie considerată... tot ca o contribuiţie:-)

[05.12.16 10:44:01]

@eladea2005:

raspund aici pentru ambele intrebari:

La actiunea prezenta se pot dona carti sau jucarii cu conditia sa fie noi, copii de la oncologie au sistemul imunitar foarte deficitar si orice contact cu un mediu necunoscut (ma refer la toate organismele care ne inconjoara de la virusi la microbi cu care in mod normal convirtuim linistiti) poate sa le dauneze. De aceea acum si pentru acest tip de actiune sunt de preferat banii fiindca cu ei luam ceea ce le este necesar la camera de joaca.

O mediatizare este o idee excelenta, o vom folosi cu ocaziile viitoare cu siguranta. Acum ne descurcam onorabil cu ce este in pusculita si cu ce va mai veni.

Multumesc si as fi tare bucuroasa sa te cunosc miercuri, pup

[05.12.16 10:52:37]

referitor la carti si jucarii, Da, asa e, trebuia sa ma gandesc... nu-i nimic, avem si alte actiuni de strangere de lucrusoare si jucarii pentru copiii saraci din zona...

contul pt transfer de unde-l pot afla?

mersi!

[05.12.16 11:08:02]

Pusculita - sold 2300 ron

+@adrianbogdan 50 ron

+prietena @mishu 300 ron ** multumim**

Total 2650 ron

PS: Am aflat ca Maria este @Maya_c

PSS: Cumparaturile sunt in toi, deja vineri pleaca coletele la Cluj la @Maya_c cu ajutorul lui @Dan&Ema si a prietenului lui din Campia Turzii, ii multumesc mult pentru ajutor, nu erau de dus cu avionul, iar pe curierat imi era teama sa nu se deterioreze. Au ingerasii grija de copii si asta se vede.

[05.12.16 11:17:34]

@eladea2005:

ai PM, zi frumoasa

17 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adri-nico, bogzy291, crismis, DanielG&Family, danita, eladea2005, elviramvio, Florin1963, irinad, Lila Mo, Lyssys, maria55, Maya_C, Mihai18, mprofeanu, NAZARICA, roth
Alte articole din această RUBRICĂInițiative de suflet AmFostAcolo:

• pagină generată în 0.056381940841675 sec