ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2019
ÎNSCRIS: 21.08.11
încărcat de pe telefon!

Inca o campanie umanitara AFA

Pic cu pic se aduna, impreuna reusim!

Fiecare intalnire anuala AFA este un motiv de mare bucurie a revederii, de distractie si voie buna, si nu in ultimul rand prilej de a face si o fapta buna.

Anul acesta, in 2019, sub aceeasi deviza “Pic cu pic se aduna, impreuna reusim! ” s-au stabilit ca si beneficiari ai fondurilor umanitare stranse din concursul gastronomic, biletele la tombola si licitatie, doua asociatii din Bucuresti, care se ocupa de doua “componente umane” importante: copii si mamele.

Prima se cheama” Fundatia C. I. D. ” (Copii in dificultate) si se ocupa de copii cu intarzieri in dezvoltarea generala, cu sindroame neurologice, motorii sau genetice, cu tulburari de dezvoltare a limbajului si vorbirii, cu dizabilitati intelectuale, ortopedice sau musculare, cu boli cronice in faza terminala sau incurabile (cancer, HIV/SIDA). Pentru acestea este nevoie si exista un personal specializat, dar necesitatile sunt multe si mari.

A doua este Centrul Maternal “Casa AGAR”, care ofera tinerelor mame o alternativa la abandonul propriilor copii! Le intinde o mana atunci cand propriile lor familii le-au intors spatele!!! Le ajuta cu adapost si hrana, cu asistenta medicala si medicamente, le ofera consiliere si educatia de baza, dar mai important de atat, le ofera o atmosfera calda, incurajare si prietenie, lucruri esentiale pentru echilibrarea vietii lor si o sansa la reintegrarea in societate!

Pentru aceste doua “destinatii” umanitare s-au strans 8022 de lei, si anume:

Concursul gastronomic – 3267 lei

Licitatie – 2075 lei

Tombola – 2030 lei

Donatii – 650 (500 lei adusi de @roth de o prietena din afara AFA, 100 lei de la Vasile_S si 50 lei de la Marcel).

Eu si Cami (@roth) va multumim mult pentru ca ati fost alaturi de noi in demersurile noastre, si va vom tine la curent cu tot ce se va intampla mai departe in aceasta campanie, inclusiv cu poze, cand le vom avea, desi va anunt de pe acum, ca unele vor fi foarte greu de digerat!

Ps: pozele atasate sunt ale unui copil de 1 an si 4 luni, hranit printr-o sonda, (inca de la nastere), direct in stomac, instalata printr-o interventie numita gastrostoma, necesara din cauza unui esofag incomplet dezvoltat.

Trimis de vulpe mihaela in 18.03.19 17:04:58
Validat / Publicat: 18.03.19 17:27:51

VIZUALIZĂRI: 292 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

Admin [18.03.19 17:27:07] »

Deși au fost încărcate cu evidente bune intenții și deși sunt tare relevante pentru scopul asumat - pozele cu atât de drăgălașul copil (deși suferind) nu pot fi aprobate spre publicare (contravin reglementărilor legale...)

Mulțumiri cu totul speciale celor 2 inimoase co-organizatoare (Cami și Mihaela)

webmasterX [18.03.19 17:27:20] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Inițiative de suflet AmFostAcolo, INIȚIATIVE AFA - COMUNITATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Zoazore [18.03.19 20:21:25] »

@vulpe mihaela: Oricând, cu mare plăcere și din tot sufletul, voi ajuta orice campanie! Poate nu e mult, dar, cum ziceați și voi, pic cu pic!

Unele persoane sunt mult mai defavorizate! Atât de mult, încât necazurile mele mi se par ”o unghie ruptă” pe lângă ce trec aceste persoane, așa că, doar spune și voi spune PREZENT! Mai ales pentru copii!

Respect pentru ce faceți voi două, Cami și cu tine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
ungureanica [19.03.19 14:56:29] »

De curând am auzit o vorbă care ne-a schimbat mult felul de a gândi. „Mai bine să dau eu bani pentru alții, decât să de-a alții pentru mine”. Și asta spunea un copil care dona pentru alții. Ne bucurăm că am putut contribui cu ceva și de data aceasta. O zi faină, tuturor!

hlli, ungureanica, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂInițiative de suflet AmFostAcolo: